dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Podłoga na poddaszu - którą opcję wybrać?

    Mam parterowy dom z dosyć wysokim poddaszem, które do tej pory nie było zagospodarowane. Strop betonowy, więc ułożyłem na nim żółtą folię i na niej 15cm wełny szklanej 0,032.
    Teraz przyszedł pomysł, aby zrobić tam męski pokój (do dyspozycji mam 110m2). Kupiłem więc krokwy 7x14, łaty 4x5 i deski 35mm.
    Planuję ułożyć krokwy co 60cm i pomiędzy nie wełnę, która już tam leży. Krowky połączę łatami również co 60cm i pomiędzy nie ułożę wełnę 5cm, aby zlikwidować mostki termiczne, jakimi staną się krokwy. Na wierzch pójdą deski 35mm i może kiedyś jakieś panele.
    Czy taki system montażu jest ok?
    Bo mam problem z teściem, który w budowie domu dużo mi pomagał i on ma inną wizję na to. Chce te krokwy ułożyć na wełnie co 1,2m i bez łat przybić dechy do krokiew. Wg niego i będzie oszczędniej i mniej roboty, ale jak dla mnie to partanina.

    Co o tym myślicie? Czy mój plan jest ok czy może lepszy będzie plan teścia?
    Czy przy opcji nr 1 dołożyć jeszcze folię paroprzepuszczalną pod deskami, aby pył z wełny się nie wydostawał?

    Drewno mam prosto z tartaku, zaimpregnowane. Nie wiem jaki ma stopień wilgotności, dopiero zamówiłem przyrząd do pomiaru. Na razie drewno składuję na wjeździe do garażu.

  2. #2

    Domyślnie

    Izolację na podłodze położyłem, aby zatrzymać ciepło w części mieszkalnej na parterze. Teraz chciałem zrobić to samo, a z czasem prysnąć piankę w skosy.
    O wentylacji w sumie nie myślałem. Na stropie są ułożone kanały wentylacyjne od rekuperatora, ale sam rekuperator nie był liczony na tą dodatkową kubaturę...

  3. #3

    Domyślnie

    Od razu wszystkiego nie zrobię, muszę to rozłożyć w czasie. Najpierw podłoga, później ocieplenie dachu. Okno szczytowe usunę i wstawię drzwi, a na zewnątrz zamontuję schody metalowe.
    Wentylacja poddasza jest w postaci 2 grzybków na dachu, ale to chyba za mało.
    A co myślisz o samym pomyśle zbudowania podłogi w pierwszy czy drugi sposób?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Tak naprawdę to oba pomysły są słabe. Ale słabszy jest teścia.
    Masz 15 cm wełny? - mało. Legary (nie krokwy) 7x14 - ogromne jak na to że będą leżeć na betonie. Ja bym je pół pociachał i z tego zrobił podłogę np 2x7 .... docieplił 5 cm lub w 2 warstwach po 3-4cm - to bardziej wygłuszenie.
    Wełnę w skosy.
    Chyba że nie planujesz togo ogrzewać.

  5. #5

    Domyślnie

    Przy budowie domu nie planowałem robić pomieszczeń na poddaszu, dlatego też i PC i reku nie były liczone na taką dodatkową powierzchnię.
    Dołożenie ogrzewania to już duży koszt, więc prawdopodobnie pomieszczenie zostanie składem na pierdoły, które się w domu i garażu nie mieszczą.
    Legary dałem takie, żeby wełna w jednej warstwie spokojnie tam weszła, a na nie dodatkowo te 5cm pomiędzy łaty.

  6. #6
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja mam tak że podłoga na strychu jak była betonowa tak jest ale pod dachem zapakowałem 30 cm wełny w dwóch warstwach na przemian i przykryłem karton gipsami i teraz w mrozy na strychu jest prawie 20 stopni bez jakiegokolwiek ogrzewania w połowie strychu a jak bym chciał grzać to na całym strychu wystarczyłby 1 kaloryfer 1200x60mm wiem bo testowałem ,powierzchnia tego strychu 120m2 .

  7. #7

    Domyślnie

    W czasie gdy nie miałem ocieplonego poddasza, PC nie mogła nagrzać domu do 22C. Układając wełnę przez kilka dni, widziałem różnicę w temperaturze w pokojach nad którymi wełna była już ułożona. 2C różnicy było widać prawie z dnia na dzień.
    Tak więc na razie ułożę podłogę, a w przyszłym sezonie ocieplę skosy. Parter jest priorytetem, tu musi być ciepło, a strych to tylko moja "fanaberia"

  8. #8

    Domyślnie

    Decyzję podjąłem, ale łatwo dam się namówić na jej zmianę
    Czyli lepiej tę wełnę włożyć w skosy (krokwy też mam 7x14) i na podłodze już jej nie układać, niż ułożyć i na podłodze i w skosach?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Przedsatwiony przez Ciebie sposób ułożenia izolacji jest lepszy. Niwelujesz w ten sposób mostki termiczne na czas kiedy pomieszczenie poddasza będzie nieogrzewane. Warto również pamiętac aby pomiędzy płytą OSB a wełną znalazła się szczelina grubości 2-3cm.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  10. #10

    Domyślnie

    Drewno schnie przed garażem, a ja dalej myślę co z tym zrobić.
    Wymyśliłem, że na podłogę rzucę łaty 4x5, pomiędzy nie wełnę 5cm i na to krzyżowo deski. Krokiew (legarów) nie będę układał, zbędne obciążenie i koszty.
    Wełnę z podłogi 15cm dam w skosy i krzyżowo dołożę jeszcze z 15cm.

  11. #11

    Domyślnie

    Jak pisałem, tak zacząłem robić.
    Podłogę ogarnąłem, teraz pakuję wełnę pomiędzy krokwie. Pierwszą warstwę już mam, teraz robię sufit.
    Schodzi się z tym niemiłosiernie długo, bo i sam wszystko robię... Gdybym wiedział ile z tym roboty, to pewnie bym sobie odpuścił

    Jeśli do mojego tematu zajrzy ktoś, kto ocieplał strych i może podpowiedzieć, czy mogę ułożyć wełnę między krokwiami i zostawić pustą przestrzeń pomiędzy nią a k-g?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191115_170511.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	76,7 KB
ID:	437040
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191115_170539.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	67,3 KB
ID:	437041

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Koveras Zobacz post
    Jak pisałem, tak zacząłem robić.
    Podłogę ogarnąłem, teraz pakuję wełnę pomiędzy krokwie. Pierwszą warstwę już mam, teraz robię sufit.
    Schodzi się z tym niemiłosiernie długo, bo i sam wszystko robię... Gdybym wiedział ile z tym roboty, to pewnie bym sobie odpuścił

    Jeśli do mojego tematu zajrzy ktoś, kto ocieplał strych i może podpowiedzieć, czy mogę ułożyć wełnę między krokwiami i zostawić pustą przestrzeń pomiędzy nią a k-g?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191115_170511.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	76,7 KB
ID:	437040
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191115_170539.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	67,3 KB
ID:	437041
    Nie zostawiaj krokwi nieocieplonych od dołu gdyż będa to liniowe mostki termiczne. Drewno przewodzi ok 6 razy bardziej ciepło niż wełna mineralna. Jeżeli nieocieplisz między rusztem metalowym to spora ilość ciepła będzie uciekała właśnie przez krokwie.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony