dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie odpowietrzenie kanalizacji / dom bez kominów

    Witam,
    przeszukałem fora, obejrzalem rózne filmiki na yt ale odpowiedzi mi brak
    Jak zrobic a dokladnie gdzie musze zrobić odpowietrzenie kanalizacji w domu w którym mam 8 punktów (odpływów głownych do oczyszczalni)
    Dodaje zdjęcia aby to zobrazować

    - wszystkie odpływy są fi 110
    - tylko dwa idą do góry (w tym jeden fi 50 pod umywałki)
    - górny prysznic i wanna rury będą szły pod podłogą (na zabudowanym suficie na parterze) brak miejsca na uzyskanie spadku w podłodze
    - dom bez kominów

    myśle dawać zawory napowietrzające McAlpine lub coś takiego
    wiem tylko ze jeden pasuje mi dać nad WC w górnym pionie, ale czy tylko jeden?
    czy w toalecie pod schodami dać drugi, a w łązience na parterze koło WC trzeci?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	429788
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	429789

    link do zdjęc
    https://zapodaj.net/images/2ffb1865f6008.png
    https://zapodaj.net/images/4698c0f16bd26.png
    Ostatnio edytowane przez Quaritto ; 29-04-2019 o 21:35

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Quaritto Zobacz post
    Witam,
    przeszukałem fora, obejrzalem rózne filmiki na yt ale odpowiedzi mi brak
    Jak zrobic a dokladnie gdzie musze zrobić odpowietrzenie kanalizacji w domu w którym mam 8 punktów (odpływów głownych do oczyszczalni)
    Dodaje zdjęcia aby to zobrazować

    - wszystkie odpływy są fi 110
    - tylko dwa idą do góry (w tym jeden fi 50 pod umywałki)
    - górny prysznic i wanna rury będą szły pod podłogą (na zabudowanym suficie na parterze) brak miejsca na uzyskanie spadku w podłodze
    - dom bez kominów

    myśle dawać zawory napowietrzające McAlpine lub coś takiego
    wiem tylko ze jeden pasuje mi dać nad WC w górnym pionie, ale czy tylko jeden?
    czy w toalecie pod schodami dać drugi, a w łązience na parterze koło WC trzeci?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	429788
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	429789

    link do zdjęc
    https://zapodaj.net/images/2ffb1865f6008.png
    https://zapodaj.net/images/4698c0f16bd26.png
    Półśrodek. Zawory napowietrzające przeciwdziałają tylko powstawaniu podciśnienia i wysysaniu wody z syfonów. W teorii bo z praktyką róznie bywa.

    Dlaczego nie ma wyprowadzonego pionu ponad dach! Masz oczyszczalnie. Brak wentylacji ponad dach będzie powodował, że ich z oczyszczalnie będzie śmierdziało, zamiast byc odprowadzone ponad dach właśnie. Jeśli oczyszczalnie drenażowa to na zdrowy rozsądek może też źle działać, oczyszczanie w drenażu jest tlenowe.

  3. #3

    Domyślnie

    aby uniknąć robienia kominków w dachu mozna do zrobic w podbitce?
    oczyszczalnie bedzio biologiczna..
    jakies inne rozwiazanie?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Quaritto Zobacz post
    aby uniknąć robienia kominków w dachu mozna do zrobic w podbitce?
    oczyszczalnie bedzio biologiczna..
    jakies inne rozwiazanie?
    Najlepiej jak zrobisz zgodnie z projektem zgodnym z obowiazujacymi WT.Albo zrob jak ci sie poddoba abo jak uwazasz, ale nie placz potem ze np. nie dostales odbioru bo instalacja niezgodna z WT albo smierdzi w domu g...

  5. #5

    Domyślnie

    w projekcie są kominy, u mnie nie ma, w projekcie nie ma jedej lazienki, u mnie jest.
    Teoretycznie mając zawory napowietrzniajace to nie ma koniecznosci wyprowadzanie rur ponad dach, ale to teoria, a w interecie pisze roznie, a ja juz sam nie wiem

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Przepisy mówią o przynajmniej jednej wywiewce, pytanie do czego ona ma służyć.

    Jako napowietrzanie podczas spuszczania wody pionem?
    Przy jednej misce WC spływ wody całym światłem pionu 110 jest nieprawdopodobny. Przy innych przyborach robi się piony 75 i też nie powinno się to zdarzyć. Problematyczne są długie podejścia np. do umywalek. Albo się daje zawór napowietrzający, albo zwiększa średnicę podejścia i można go nie dawać.
    W domach parterowych nie ma żadnego pionu, nawet WC ma krótkie podejście do przewodu poziomego pod posadzką, nie jest potrzebne żadne napowietrzanie.

    To może wywiewka jest jako odpowietrzenie - wypuszczanie gazów powstających w sieci kanalizacyjnej?
    OK, tylko nadciśnienie w kanalizacji jest mało prawdopodobne, gazy znajdują ujście w wielu innych miejscach, włazy studzienek, wywiewki w sąsiednich domach.
    Co innego w przypadku szamba lub oczyszczalni, jakieś odpowietrzenie musi być, można zrobić kominek bezpośrednio na szambie zamiast na dachu.

    W domach parterowych często nie robię żadnych wywiewek a średnicę podejść stosuje takie, żeby nie robić zaworów napowietrzających (potencjalnie awaryjne rozwiązanie), nigdy nie było problemów tym spowodowanych.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    https://agrodren-sklep.home.pl/envir...61bdac92c3.jpgZałącznik 429854

    Mam 2 podwójne na pionie w domu i od 16 lat spokój odpowietrzenie jest w studzience kanalizacyjnej na posesji

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    Są dachówki "wentylacyjne", z kominkiem. Mam tak zrobione, działa.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Są dachówki "wentylacyjne", z kominkiem. Mam tak zrobione, działa.
    niestety mam blachodachowke i nie ma mozliwosci zeby to bylo ladnie wykonczone dlatego chce tego uniknąć,
    dwa, staram sie robic dom pasywny, energooszczedny, a takie cos to duzy mostek termiczny
    trzy, nie po to zrezygnowalem z kominów zeby teraz wypuszczac odpowietrzenia na dach

    ale wiem o co chodzi, widzialem cos takiego

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Przepisy mówią o przynajmniej jednej wywiewce, pytanie do czego ona ma służyć.

    Jako napowietrzanie podczas spuszczania wody pionem?
    Przy jednej misce WC spływ wody całym światłem pionu 110 jest nieprawdopodobny. Przy innych przyborach robi się piony 75 i też nie powinno się to zdarzyć. Problematyczne są długie podejścia np. do umywalek. Albo się daje zawór napowietrzający, albo zwiększa średnicę podejścia i można go nie dawać.
    W domach parterowych nie ma żadnego pionu, nawet WC ma krótkie podejście do przewodu poziomego pod posadzką, nie jest potrzebne żadne napowietrzanie.

    To może wywiewka jest jako odpowietrzenie - wypuszczanie gazów powstających w sieci kanalizacyjnej?
    OK, tylko nadciśnienie w kanalizacji jest mało prawdopodobne, gazy znajdują ujście w wielu innych miejscach, włazy studzienek, wywiewki w sąsiednich domach.
    Co innego w przypadku szamba lub oczyszczalni, jakieś odpowietrzenie musi być, można zrobić kominek bezpośrednio na szambie zamiast na dachu.

    W domach parterowych często nie robię żadnych wywiewek a średnicę podejść stosuje takie, żeby nie robić zaworów napowietrzających (potencjalnie awaryjne rozwiązanie), nigdy nie było problemów tym spowodowanych.

    mógłbyś zatem odnieść się konretnie do mojego przypadku? jak Ty to widzisz?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Quaritto Zobacz post
    mógłbyś zatem odnieść się konretnie do mojego przypadku? jak Ty to widzisz?
    Niewiele widzę, bo rzuty, które wkleiłeś są za małe na mój wzrok. Oczyszczalnia zapewne jakieś odpowietrzenie potrzebuje, jeżeli masz je gdzieś zrobione (na trawniku) to sądzę, że da się wszystko zaprojektować tak, żeby nie robić odpowietrzenia na dachu.

  12. #12

    Domyślnie

    link do zdjęc
    https://zapodaj.net/images/2ffb1865f6008.png
    https://zapodaj.net/images/4698c0f16bd26.png

    oczyszczalnie jeszcze nie ma, jestem na etapie przygptpwania wszystkiego do wylewek

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Na parterze nie są potrzebne zawory napowietrzające.
    Na piętrze możesz dać ten przy WC, problematyczna może być umywalka z pionem 50, może się okazać, że tam też będzie potrzebny.
    Wentylacje oczyszczalni musisz rozwiązać wtedy w inny sposób.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Przepisy mówią o przynajmniej jednej wywiewce, pytanie do czego ona ma służyć.

    Jako napowietrzanie podczas spuszczania wody pionem?
    Przy jednej misce WC spływ wody całym światłem pionu 110 jest nieprawdopodobny. .
    Miałem przez pewien czas niepodłączone odpowietrzenie pionu 110 do kominka na dachu, brakowało ze dwóch metrów rury i dwóch kolanek 45* oraz inne drobne trudności na strychu, do pokonania. Po spuszczeniu wody po dwójce, bulgotanie i wyssanie wody pod prysznicem to był standard. Za wisząca muszlą jest firmowa redukcja chyba na 90 a i tak pion 110 był wypełniony na całym przekroju, czego efektem było bulgotanie w odpływie spod natrysku.
    Czyli nieprawdopodobne jest możliwe i nie ma co walczyć z przepisami. Podłączenie pionu do kominka zlikwidowało bulgotanie.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Miałem przez pewien czas niepodłączone odpowietrzenie pionu 110 do kominka na dachu, brakowało ze dwóch metrów rury i dwóch kolanek 45* oraz inne drobne trudności na strychu, do pokonania. Po spuszczeniu wody po dwójce, bulgotanie i wyssanie wody pod prysznicem to był standard. Za wisząca muszlą jest firmowa redukcja chyba na 90 a i tak pion 110 był wypełniony na całym przekroju, czego efektem było bulgotanie w odpływie spod natrysku.
    Czyli nieprawdopodobne jest możliwe i nie ma co walczyć z przepisami. Podłączenie pionu do kominka zlikwidowało bulgotanie.
    To może też być kwestia bliskości pionu od WC i sposobu wejścia trójnikiem, pion tuż przy kiblu, trójnik 45 i większe prawdopodobieństwo takich efektów.
    U klienta zostawiłem zaślepioną wywiewkę na strychu, powiedział że kominek zamontują mu dekarze jak będzie krył blachą. Ale kasa się skończyła, na dachu ciągle papa i brak kominka a już się wprowadził i zero problemów. Kibelek na piętrze połączony z pionem ok 1m poziomego przewodu z kilku procentowym spadkiem, trójnik 88, ścieki do pionu nie dopływają tak gwałtownie.
    W piętrowych budynkach gdzie rzeczywiście występują piony na pewno bezpieczniej jest wywiewkę zrobić, choć czasami obyło by się bez niej. W parterówkach często jest wg mnie zbędna.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    To może wywiewka jest jako odpowietrzenie - wypuszczanie gazów powstających w sieci kanalizacyjnej?
    OK, tylko nadciśnienie w kanalizacji jest mało prawdopodobne, gazy znajdują ujście w wielu innych miejscach, włazy studzienek, wywiewki w sąsiednich domach.
    Może coś poradzisz w mojej sytuacji: dom z poddaszem użytkowym, dwie wywiewki (dwa piony), podłączony do kanalizacji gminnej grawitacyjnie (jako ostatni - najwyższy punkt), dalej za mną jest już studnia rozprężna i odcinek kanalizacji ciśnieniowej, gazy ze studni rozprężnej wydostają się przez moje wywiewki, wielki smród dookoła domu. Co zrobić, żeby gazy z połowy wsi nie wydobywały się przez moje wywiewki? Rozważam montaż napowietrzaczy na obydwu pionach lub założenie zasuwy burzowej na przyłączu kanalizacji w mojej studzience rewizyjnej (raczej trudne do zrobienia na tym etapie).

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zasuwa burzowa na gazy nie pomoże. Jeśli masz duży spadek od domu do kolektora, to zrób syfon z dwóch kolanek 90*, przed pierwszym wstawiasz rewizję aby przepłukać syfon co jakiś czas. Okresowe płukanie to cena za brak smrodu. Może jest to niezgodne ze sztuką budowlaną, ale podobno skuteczne.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Plummy

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Kod pocztowy
    05-831
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cześć, to mój pierwszy post więc zacznę może od przywitania wszystkich. Jestem w bliźniaczo podobnej sytuacji do Twojej, też parterówka z na razie niewykorzystanym poddaszem, też dwa piony i też jestem podpięty do ostatniej studzienki grawitacyjnej, a za mną dalej idzie ciśnieniowa. Pomiędzy studzienką w ulicy a moim domem mam na działce studzienkę rewizyjną, która powstała zanim został zbudowany dom. Pamietam, że w trakcie budowy domu jeszcze przed podłączeniem kanalizacji nieprzyjemne zapachy czuć było z tej studzienki rewizyjnej. Po wybudowaniu domu i podłączeniu kanalizy, mam wrażenie graniczące z pewnością, że te zapachy wydostają się kominkami odpowietrzającym na dachu. Nie jest to przypadłość ciągła, nasila się wieczorami, co jak mniemam jest związane z kalendarzem uruchamiania przepompowni podpiętych pod ciśnieniówkę. Kłopot jednak w tym, że oprócz męczącego aspektu smrodu na podwórku, coraz częściej obserwuję pojawianie się tego samego zapachu w domu przy zamkniętych oknach, co może oznaczać, ze zaciąga go rekuperacja. Mieszkamy raptem od dwóch miesięcy i ta sytuacja skutecznie odbiera radość z nowego domu. Dlatego będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie porady jak sobie z tym tematem poradzić. Z góry dzięki.

  19. #19

    Domyślnie

    Plummy, problem opisany jest tutaj: https://www.wodkany.pl/studnie-rozpr...zacji-tlocznej .

    Czy ktoś może doradzić jak walczyć z urzędem gminy aby zbudował w studni rozprężnej wyciąg mechaniczny ? Może gdybym posiadał wynik pomiaru stężenia siarkowodoru na mojej posesji to coś by pomogło? Czy wykonuje ktoś takie pomiary?

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Plummy

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Kod pocztowy
    05-831
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź i link do artykułu. Podpinam się pod pytanie o instalację wyciągu mechanicznego w studni rozprężnej.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony