dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32

Temat: Dom Minimum

  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Moim zdaniem w kwestii potanienia konstrukcji już mało co można wymyśleć. Po drodze dochodzą jeszcze inne koszty o ktorych nie pomyslisz jeśli nie masz doswiadczenia. Pomysł z fundamentem wydaje się być chybiony, tracisz sporo kasy na drogi beton a on jest najdrozszy w tej zabawie, grunt się obsypuje zmiesza z betonem. Koła nie wymyslisz po co stosować jakieś niesprawdzone technologie skoro są znane od dziesięcioleci ?
    Podstawa taniej budowy to prostota konstrukcji, mały metraż, stosowanie prostych, tanich i sprawdzonych technologii, liczenie i porównywanie rożnych rozwiązań. Ale najwazniejsze to masz w temacie tego działu! Samorobstwo! Na tym możesz zaoszczędzić ze 40 procent kosztów (tak na oko). I tyle nic wiecej ponad to nie wymyslisz. Szkoda eksperymentować bo mozesz wpieprzyc się dopiero w koszta jak ci taki fundament przyjdzie poprawiać.

  2. #22

    Domyślnie

    Mój kolega zrobił chyba najtańszy fundament z możliwych - ponawiercał spalinowym świdrem otwory, włożył w nie rurę PCV, zbrojenie i zalał betonem. Na to już szła konstrukcja lekkiego domku drewnianego zabezpieczona wpierw przed wilgocią.

    Jeśli grunt nie jest jakiś trudny to myślę, że są to z 3 dni pracy dla 2 osób + koszt rur PCV (ale może być szalunek z drewna to wyjdzie jeszcze taniej) + trochę betonu i stali zbrojeniowej.

    Konstrukcja ścian drewniana, ocieplenie wełną, w środku karton-gipsy. Elewacja - deska elewacyjna. Myślę, że to są najtańsze rozwiązania i pewnie sprawdzone.

    Sam osobiście jestem zwolennikiem domów murowanych, jednak taki domek jak opisałem ma jeszcze jedną zaletę - zawsze można go przenieść w inne miejsce.

  3. #23

    Domyślnie

    Grunt się nie miesza z betonem bo wykop jest wyłożony folią budowlana. Jeżeli grunt jest zbyt luźny aby zrobić wykop którego ściany się nie obsuną to siłą rzeczy w ogóle nie ma tematu i trzeba robić konwencjonalnie.

    Nie jestem fanatykiem żadnego konkretnego rozwiązania. Przy zbliżonych cenowo rozwiązaniach wybieram prostsze tj. takie które nie wymaga wykwalifikowanej siły roboczej / wysiłku fizycznego.

    Fundament wylewany do gruntu. 1-2 dni na wykonanie zbrojenia i przygotowanie szalunku, 1 koparko/dzień na zdjęcie humusu i wykopanie rowów, zalanie betonem.

    Fundament z bloczków. 1 koparko/dzień na wykopanie rowów, wykonanie zbrojenia ławy, zalanie ławy, przygotowanie zaprawy i wymurowanie ok 400 bloczków, wykonanie izolacji przeciwilgociowej, obsypanie fundamentów.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Grunt się nie miesza z betonem bo wykop jest wyłożony folią budowlana.
    No to sobie psujesz wymagany prawem uziom fundamentowy dając izolację elektryczną. Cytat z opracowania Edwarda Musiała:
    Badano wpływ folii polietylenowej używanej do innych celów. Chodzi o polietylenową folię budowlaną, o grubości ok. 0,3 mm, układaną z niewielką zakładką (20 cm) na podłożu gruntowym przed wylaniem fundamentów, aby chronić wylewaną mieszankę betonową przed zanieczyszczeniem gruntem rodzimym i nadmiernym odwodnieniem bezpośrednio po wylaniu i w okresie pielęgnacji świeżego betonu. Obecność tej folii trwale zwiększa rezystancję uziemienia uziomu fundamentowego nawet dwukrotnie, jak wykazały pomiary sprawdzające w porównywalnych warunkach: 4,9÷6,5 Ω z folią zamiast 3 Ω bez folii

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Fundament wylewany do gruntu. 1-2 dni na wykonanie zbrojenia i przygotowanie szalunku, 1 koparko/dzień na zdjęcie humusu i wykopanie rowów, zalanie betonem.
    A potem odkopujesz ścianę fundamentową, żeby zrobić termoizolację i hydroizolację? To chyba szpadlem?

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dobry temat.
    Fundament lany w ziemię po wcześniejszym nawiercie, i dluzyce prosto z lasu. Dodałbym jeszcze dach z płyty warstwowej. Masz od razu gotowy dach.
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 30-06-2019 o 21:57

  6. #26

    Domyślnie

    Impedancja pętli zwarcia większa o 3Ω w sieci TT to nie koniec świata. Można zostawić dolną część wykopu odsłoniętą więc bednarka w betonie będzie miała jak najbardziej kontakt z gruntem. Można dodać dodatkowe uziomy. Kto w ogóle używa teraz TT? O ile się orientuję jest TN-S, TN-C-S.

    Żadnej hydroizolacji/termoizolacji z zewnątrz nie przewiduję.

    //poprawiono wpis dotyczący impedancji
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 01-07-2019 o 01:03

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Impedancja pętli zwarcia na poziomie 6Ω w sieci TT to nie koniec świata. Można zostawić dolną część wykopu odsłoniętą więc bednarka w betonie będzie miała jak najbardziej kontakt z gruntem. Można dodać dodatkowe uziomy. Kto w ogóle używa teraz TT? O ile się orientuję jest TN-S, TN-C-S.
    Nie wiem, czemu wspominasz o impedencji pętli zwarcia i o TT skoro nic o tym nie pisałem.

  8. #28

    Domyślnie

    Tak czy inaczej uziom da się zrobić bez problemu.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A jak wyjedziesz tą ściano-ławą ponad teren ?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Dobry temat.
    Fundament lany w ziemię po wcześniejszym nawiercie, i dluzyce prosto z lasu. Dodałbym jeszcze dach z płyty warstwowej. Masz od razu gotowy dach.
    Co masz na myśli mówiąc o nawiercie? Dłużyce w jakiej formie?

    Co do konstrukcji dachu - założyłem użycie takiego samego materiału jak na strop parteru [45 x 220 minimum C18]. Dach zimny, kryty żywicą epoksydową z matą szklaną.


    Płyty warstwowe - jak najbardziej. Jako dach jedno- lub dwuspadowy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	190701.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	432015
    Ostatnio edytowane przez SamoBudowa ; 01-07-2019 o 19:17

  11. #31

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał SamoBudowa Zobacz post
    Co masz na myśli mówiąc o nawiercie? Dłużyce w jakiej formie?

    Co do konstrukcji dachu - założyłem użycie takiego samego materiału jak na strop parteru [45 x 220 minimum C18]. Dach zimny, kryty żywicą epoksydową z matą szklaną.




    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	190701.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	432015
    nawiert wcześniej tu w tym temacie ktoś opisywał. prosty szybki tani sposób na fundament słupowy. extra sprawa. a dłużyca też tu w temacie pisano , z tego co zrozumiałem miałoby to być od razu prosto z lasu jako element konstrukcji...

    nie bawiłbym się w żywice i maty szklane na dach. od tego jest papa. ale najlepiej dach zrobić z płyty warstwowej można nawet samemu taką zbić. bierzesz płytę pur na 20 cm grubą - jest tego sporo z odzysku w cenie 300pln za m3 , i robisz z tego kanapkę. dechy jako element konstrukcji a blachodachówka na wierzch.
    z takich płyt można zrobić również ściany. przy dobrej organizacji , można takie płyty - kanapki na budowie zrobić, za niewielkie pieniądze. obijać od razu deską elewacyjną na zewnątrz ściany, a od wewnątrz albo kartongips albo deska

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony