dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Rozliczenie instalacji PV w ENERGA

    Dzień dobry
    Planuję montaż instalacji PV w tym roku. Z różnych względów termin wykonania przesunie się w kierunku jesieni - pewnie 09/2019. Z założenia miało być tak, że wyprodukowana energia ma bilansować rachunki za prąd (instalacja dobrana pod kątem zapotrzebowania na energię)
    Mam wątpliwości czy tak będzie. Różnica w produkcji energii w miesiącach wiosenno - letnich a zimowych jest znaczna. Moja instalacja wystartuje powiedzmy we wrześniu, i nie wyprodukuje (zmagazynuje) wystarczającej energii do odebrania zimą. Rachunki za prąd więc w tym okresie będą. Energa wysyła je w okresach 2 miesięcznych. Na wiosnę instalacja zacznie produkować więcej energii i nadwyżki oddawać do sieci. Ale co z tego jeżeli mój okres rozliczeniowy zakończy się we wrześniu i przepadnie mi to co zmagazynowałem latem/wiosną. Proszę o poradę czy w takim przypadku start instalacji PV ma sens jedynie na wiosnę?

  2. #2

    Domyślnie

    za późno aby we wrześniu instalować PV energa rozlicza w 2 miesięcznych interwałach - jeśli w 2 miesiące się nie zbilansujesz z prądem płacisz jak za normalny rachunek za prąd. To co instalacja wyprodukuje we wrześniu możesz odebrać do września 2020r. ale wiadomo że zjesz to wcześniej. Też mam Energa i nie jest taka zła
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Zaraz, moment. Są dwie sprawy.
    1. Faktycznie w Enerdze mamy rachunki wystawiane co 2 miesiące. W związku z tym, startując z instalacją we wrześniu, przez całą zimę będzie mała produkcja i rachunki będą prawie takie jak zawsze (pomniejszone o tą niewielką produkcję).
    2. Okres rozliczeniowy jest roczny, ale to nie oznacza, że to, co wyprodukujesz w czerwcu, będziesz mógł zużyć tylko w ciągu 3 miesięcy, bo przepadnie we wrześniu. Okres roczny liczy się od wprowadzenia nadwyżki do sieci, czyli to, co wprowadzisz w czerwcu, będziesz mógł wykorzystać do czerwca kolejnego roku. Nie dotarłem tylko do informacji, z jaką dokładnością w Enerdze ewidencjonują/datują nadwyżki. Założyłem, że cała nadwyżka wyprodukowana w ciągu dwumiesięcznego będzie datowana jakby była wyprodukowana na koniec tego okresu (tj. wrzucenie do sieci przez okres 1 maj-30 czerwiec będzie zaliczone jako wprowadzone 30 czerwca i do wykorzystania będzie do końca czerwca przyszłego roku). Jeśli ktoś ma sprawdzone informacje, to mógłby się podzielić, jak to faktycznie ewidencjonują.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bgttgb

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszewice
    Kod pocztowy
    09-340
    Posty
    75

    Domyślnie

    Podepne sie pod temat. W enerdze jak rozliczaja prad jezeli chodzi o 2 taryfy ( droga i tania).? Nie moge sie tam dodzwonic..
    Jak produkujemy w drogiej a odbieramy w taniej ?
    Pzd

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bgttgb Zobacz post
    Podepne sie pod temat. W enerdze jak rozliczaja prad jezeli chodzi o 2 taryfy ( droga i tania).? Nie moge sie tam dodzwonic..
    Jak produkujemy w drogiej a odbieramy w taniej ?
    Pzd
    Z tego co dzowniłem i pytalem wygląda to tak ze masz produkcje i pobór rozliczaną masz osobno droga i tania taryfę w okresie rozlcizeniowym . Jeśli masz nadwyzkę pordukcji w drogiej taryfie a w taniej za mało to jest ona przerzucona i zbilansowana.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Też sie zastanawiałem nad zmianą taryfy w Enerdze, ale przy takim rozliczaniu 2 taryfa nie wiele daje. Ja mam nadwyżkę z lata ok 1700 KWh. Jeżeli chciałbym ogrzewać sie prądem tylko w taniej taryfie to dopóki mam nadwyżkę z lata to nie ma znaczenia czy grzeje w taniej czy w drogiej - nic nie płace, aż nie zużyje całej nadwyżki. A jak mi się kończy nadwyżka to co wyprodukuję w drogiej to mi rozlicza ze zużycia w drogiej a nadwyżkę przerzucą na tanią i jak mi zabraknie taniej to dopłacę wg. taniej.
    Jeżeli całą nadwyżkę zużyje jesienią to całą zimę płacę zgodnie ze zużyciem,. Zimą jest u mnie za mała produkcja na bieżące potrzeby. Bardziej by mi się opłacało, aby całą nadwyżkę , która jest w 100% w drogiej taryfie rozliczać ze zużyciem w drogiej taryfie a płacić za zużycie taniej.
    Bilansowanie wyprodukowanej energii w drogiej taryfie z tanim prądem jest tylko korzystne dla Energi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony