dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie stropu w domu poniemieckim

    Witam,

    szukałem już na tym forum i na innych, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. Dla tego też założyłem konto i ten temat.
    Ale od początku. Kupiłem jakiś czas temu mieszkanie w starym, poniemieckim domu. Dach w budynku był robiony kilka lat temu. Strych jest używany jako suszarnia dla 3 rodzin i nie jest ocieplony. Ja mieszkam w najwyższej kondygnacji, na drugim pietrze. Chciałbym ocieplić strop na strychu. Ocielenie dachu odpada. Wymyśliłem sobie, że na starą podłogę ułożę łaty dachowe 40x60 - będzie najprościej i najtaniej. Pomiędzy łaty dam wełnę mineralną 5cm i na to położę pyty OSB 18. Pod starą podłogą jest mieszanka jakiś plew i gliny, więc izolacja jest raczej słaba. Teraz moje pytanie: czy tak zrobiona podłoga nie wpłynie negatywnie na mieszkanie? Mam na myśli grzyba itp? Czy 5 cm wełny będzie ok? W którym momencie dawać folię paraprzepuszczalną i czy w ogóle ja dawać? Dodam, że kiedyś musiała kapać woda na podłogę i w niektórych miejscach deski są spróchniałe/podgniłe. Dla tego chcę dać płytę OSB, żeby też jakby wzmocnić podłogę, żeby mi sąsiad kiedyś nie wpadł do salonu, jak jakaś deska będzie bardziej przegnita.

    Poradźcie mi coś proszę bo latem chciałbym rozpocząć remont.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Dom poniemiecki to raczej stary...
    Piszesz "o jakichś plewach" a to jest polepa.
    Poczytałbyś co o polepie.
    To jeden z lepszych wynalazków na uszczelnienie i docieplenie chałupy był.
    Zostaw tam, gdzie jest. Nie psuj tego, co dobre, nawet jak niepięknie wygląda.

    Dobrze obejrzyj drewno stropu, bo latka mogły je nadgryźć i może jaki kawałek dobrze by było wymienić czy wzmocnić.
    Drewno bardzo dobrze konserwuje się opryskiem z roztworu siarczanu miedzi - głównego składnika wielu substancji przeciwgrzybicznych.
    To takie modre kryształki...

    Znasz perlit? Słyszałeś o nim?
    Tańszy jak styropian. W PEŁNI MINERALNY i lekki.
    PRZYKRYWANIE domu WATĄ uważam za niezbyt szczęśliwy pomysł.
    Jest przewiewna. A Ty chcesz to przecież ocieplić, co znaczy też - USZCZELNIENIE.
    Sam coś przymarudzasz o jakichś foliach...

    Do pomocy ekipa z lokalnego przedszkola, aby Ci wory z perlitem wnieśli.
    Dadzą radę a zabawa dobra.
    Rozsypać, rozgarnąć do równego i ... opcja.
    Albo warstwa solidnej a cienkiej wylewki - żeby było twardo.
    Albo płyty OSB na pióro-wpust - no, żeby było twardo.
    OSB można pomalować czymś, co się wody nie boi - jakby gdzieś znowu miało kapać przy deszczu.
    Przy okazji masz wyciszenie tego stropu.

    Policz koszty tego i innych sposobów.
    Przemyśl problem i...
    Rób lub nie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    "Wymyśliłem sobie, że na starą podłogę ułożę łaty dachowe 40x60 - będzie najprościej i najtaniej. Pomiędzy łaty dam wełnę mineralną 5cm i na to położę pyty OSB 18."

    No, wymyśliłeś...
    NIE!
    Nie będzie najtaniej...

    A i dobrze nie będzie...
    Sprawdź co jest z wentylacją.
    MA BYĆ SPRAWNA!
    Szczególnie, jak doszczelnisz mieszkanko.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za twój post, ale nie odpowiedziałeś mi na żadne moje pytanie. Jestem może i laikiem, jeśli chodzi o budowlankę, ale mam wrażenie, że atakujesz mnie w swojej odpowiedzi. A ja tylko chciałem się dowiedzieć, czy takie ocieplanie ma sens, nie wpłynie mi negatywnie na mieszkanie? Podejrzewam, że wełna mineralna jest lepsza od tej całej polepy, skoro dziś się tego nie używa.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Rozumiem.
    W takim ociepleniu sensu jest mało.
    Tak mało jak mało jest tego ocieplenia, bo czymże jest te 5cm waty...
    Negatywnie na mieszkanie nie wpłynie. Jakoś bardzo pozytywnie też nie.
    Wpłynie negatywnie na zasobność portfela.
    Źle podejrzewasz.
    Wełna nie jest lepsza, ale da się na niej zarobić i jest w każdym składzie budowlanym.
    Nawet Ci ją dowiozą, byleś tylko zapłacił.
    Spróbuj kupić polepę...
    Znajdź kogoś z budowlańców "specjalizujących się" w wacie, co wie czym jest polepa i jak ją zrobić (oraz - po co).
    TAK! JESTEŚ LAIKIEM!!!
    NIE! NIE ATAKUJĘ CIEBIE!!!!!!
    Atakuję Twój brak wiedzy o tym, czego chcesz się podjąć.
    Zrozum.
    Obecnie nie jesteś fachowcem tylko normalnym "jeleniem" dla kogoś, komu to zlecisz.
    Zrobi jak mu wygodnie, skutek będzie taki sobie a kasę weźmie.
    Sam, bez doczytania, dopytania, nauczenia się tego i ZROZUMIENIA Z CZYM SIĘ MIERZYSZ - dobrze tej roboty nie zrobisz.

    MOŻESZ to zrobić sam, niedrogo i naprawdę dobrze.
    MUSISZ jednak wtedy wiedzieć - CO I PO CO.

    Przyjmij więc, że naprawdę jestem Tobie życzliwy (jak i innym forumowiczom) i usiłuję uchronić Cię od zrobienia głupstwa za kasę.
    Znaczy...
    Witaj, CZYTAJ I PYTAJ!
    Potem dopiero zacznij kasę wydawać...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Jeszcze jest dość chłodno to się domy dogrzewa.
    Masz możliwość zrobienia "obrzędu gromnicznego"
    Sporo Ci o tym mieszkaniu powie.
    Nie, nie żartuję!

    Tu go masz...
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-quot-wykonany

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Już wiem coś więcej, ale dalej nie wiem co mam zrobić. Nie chcę zrywać starej podłogi (bo sąsiedzi itp) a zależy mi na polepszeniu izolacji termicznej mieszkania i na nowej podłodze. Co możesz mi więc polecić? Zadanie to chcę wykonać sam, bez pomocy żadnej firmy.

    Obrządek gromniczy wykonałem, ale ta świeca (z wosku pszczelego) odchylała się minimalnie na zewnątrz u góry i do wewnątrz u dołu drzwi we wszystkich pomieszczeniach. Tylko w kuchni, gdzie mam kocioł i nawiewnik w oknie, odchylała się u dołu i góry na zewnątrz. Mam wrażenie, że w łazience, płomień odchylał się do jej wnętrza, ale to by było dziwne bo tam było gorąco jak wszedłem.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    No, dobra...
    Szkolimy się dalej.
    Istnieje i działa taki stary i sprawdzony TRÓJKĄT BUDOWLANY:
    TANIO - SZYBKO - DOBRZE.
    Wybierz dwa dowolne a trzeciego - NIE BĘDZIE!

    Rozumiem, że nie chcesz czegoś, co by trzeba...
    - To nie zrywaj!
    Będzie szybko i tanio.
    Ale czy o to Ci chodzi?

    Jak chcesz uszczelnić i ocieplić ten strop zostawiając ponad polepą pustkę, gdzie wiatry hulają?
    No, pod tym, czego nie chcesz zrywać...
    Zrozum, że bez wykonania remontu, a nie przypudrowania tego trupa - lepiej nie będzie.
    Nawet jak czegoś nie chcesz i na czymś Ci zależy.
    Wiem...
    Życie jest brutalne.
    Jak się czegoś chce - potrafi coś wymusić.
    Coś za coś...

    Może zostaw jak jest?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Niestety trzeba przyznac że 5cm izolacji nie sprawi że komfort termiczny w twoim mieszkaniu poprawi się jakoś znacząco. Jeżeli myślimy o zrobieniu tego dobrze to należałoby zastosowac ok 20-25cm izolacji.
    Piszesz o "spruchniałych/podgnitych" deskach wiec jeżeli dach jest nieszczelny to przede wszystkim na tym pownniśmy się skupić żeby to wyelimionowac. Noale nie o tym było pytanie.
    Adam dobrze podpowiada że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonać to raz a dobrze. Ale wówczas niestety będzie wiązało się to z dużo wyższymi nakładami.
    Czy izolacja z welny 5cm coś da? Owszem ale nie spodziwałbym sie tutaj efektu WOW. Dodatkowo musisz wiedzieć że między wełna a OSB czy deskami powinna być szczelina conajmniej 2-3cm.
    Jezeli chcesz ochronić te 5cm wełny przed ewenualnymi przeciekami z dachu to możesz zastosowac np. membranę wiatroizolacyjna. Sama płyta OSB równiez osłoni wełne przed wodą ale ona również powinna być w tym wypadku zabezpieczona.
    z wełen. może zastosować również np. Superrock który jest hydrofobizowany www.rockwool.pl/produkty/superrock
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Odgrzebię temat. Czym i jak zaizolować strop z polepy?
    Polepa sucha, popękana, jak się chodzi to pracuje i ugina się aż strach.
    Ale belki choć powierzchownie "nadgryzione" to chodzi się po nich bardzo stabilnie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    To na dobę przynajmniej załącz tam ozonator co najmniej 15 gramowy aby wykatrupić spuszczela a potem możesz wybrać tą polepę położyć wełną a na belki w poprzek nabić łaty co 40 cm i między nie znów wełna i przykryć to płytą osb bez żadnej foli .

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A bez wybierania ma sens?
    Tylko to:
    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    [...]ą a na belki w poprzek nabić łaty co 40 cm i między nie znów wełna i przykryć to płytą osb bez żadnej foli .
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Też ma sens ale wełny już za wiele ci nie wejdzie ale na bank coś poprawi .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wejdzie tyle co się nabije te kantówki na legary, przecież mogą być wysoko.
    Praktyka użytkowania tylko ogranicza, ale chyba te 12-15cm wełny by weszło (pewności nie mam dawno u teściów nie byłem).

    I nie do końca rozumiem ten ozon, jak go rozpylac i czy on coś wybije czy się "przewietrzy".
    To jest strych nieużytkowy - pod nogami polepa nad głowami odkryta więźba i odnowione pokrycie (membrana i ceramiczna).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ozon sam się zmienia w tlen po max 2 godzinach od wyłączenia ale skutecznie zabija wszystkie żyjątka tzn spuszczele ,korniki czy tam inne bakterie zawarte w odchodach spuszczela , nie zrobisz ozonowania to za kilka lat ci to na głowę spadnie , to najtańsza metoda i najskuteczniejsza , od Chińczyka za 90 zł kupisz 15 gramowy ozonator i zostawisz na cały dzień lub noc oczywiście bez ludzi zwierząt czy roślin .

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Poradzę ozonowanie zawsze warto więcej niż mniej dla bezpieczeństwa.
    Ale z tym spadaniem to chyba tak źle nie będzie nie spadło od ponad 100 lat (początek XX w.)
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    spaść może i nie spadnie ale warto z tym ozonem się pobawić ciekawa sprawa musze przyznać co do samej polepy to jak zostawisz to przede wszystkim akustycznie będziesz miał dobrze bo polepa mase zrobi dołóż węłny między kantówki jak radzili chłopaki powyżej i będzie dobrze
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony