dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikolaj36

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    2

    Domyślnie Kolektory słoneczne (próżniowe) - czy mam zbyt dużą moc instalacji ?

    Witam,

    Posiadam instalację solarną firmy eko sun. Dwa zestawy po 16 kolektorów próżniowych z lustrami parabolicznymi pod spodem. Zbiornik 300 litrów. Na chwilę obecną nie mieszkam jeszcze w mieszkaniu. Instalacja zamontowana 3 miesiące temu (nowa). Problem mój polega na tym, że jeżeli jest słonecznie to woda podgrzewa się do około około 60-70 stopni. Jeżeli kolejnego dnia jest ładna i słoneczna pogoda a nie spuszczę wody celem zmniejszenia temperatury w zbiorniku to w południe mam ponad 80 stopni. Wówczas przy przekroczeniu 85 stopni włącza się alarm. Raz miałem taką sytuację i spuszczenie wody sprawiło że temperatura spadła i alarm się wyłączył. Niestety w tym tygodniu nie mogłem podjechać do mieszkania we wtorek i w środę w południe komputer wskazywał 85 stopni. Zlałem wodę, ale alarm się nie wyłączał. Zrobiłem zdjęcie wyświetlacza komputera i wysłałem do serwisanta. Powiedział mi że czujnik temperatury na kolektorach jest uszkodzony. Dodam, że w wakacje wprowadzam się do tego mieszkania. Do tej pory monitorowałem temperaturę każdego słonecznego dnia nie dopuszczając do wzrostu temperatury powyżej 80stC.

    Wydaje mi się że moc tych kolektorów jest zbyt duża. Przecież w takiej sytuacji to będę musiał w chałupie siedzieć i nigdzie nie wyjeżdżać na dłużej niż jeden dzień. Śmieszne to ale przyznam się że już przestało mnie to bawić. Zwariuję jeżeli będę miał w kółko monitorować temperaturę a w wakacje to nie będzie opcji abym gdzieś wyjechał.

    Na początku tygodnia odwiedzi mnie serwisant i wymieni czujnik.

    Co waszym zdaniem powinienem zrobić? Będę bardzo wdzięczny za jakieś rady.


    Pozdrawiam
    Mikołaj

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Normalnie "homo sapiens"...
    A jakiegoś " pstryczka" do wyłączenia słońca nie zamontowali aby nożna było je wyłączyć jak nie korzystasz z ciepłej wody użytkowej...?

    A tak na serio to każda instalacja solarna do CWU powinna mieć możliwość zrzutu nadmiaru energii do instalacji grzewczej bo przecież słońca nie da się wyłączyć...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikolaj36

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Jeżeli masz na myśli zrzut do CO to za instalacja nie jest połączona z instalacją ogrzewającą mieszkanie. Jest zawór zrzutowy w zbiorniku który uruchamia się po przekroczeniu limitu ciśnienia w nim i zrzuca wodę do kanalizy. Przed chwilą sprawdziłem w ustawieniach że cykl schładzania wody jest wyłączony i może to jest powodem kumulowania się energii i doprowadza do utrzymywania się wysokiej temperatury.

  4. #4

    Domyślnie

    zawołaj majstra niech to przerabia jeśli masz zasobnik cwu a nie np. bufor kombinowany to kup taki z 1500-2500l bo nie ma jak zrzucać na CO, jeśli masz bufor robisz co chcesz i jak chcesz ja zrzucam w okresach przejściowych w podłogówkę w lato chodzi non stop ogrzewanie w gospodarczym.
    Na kiego grzmota Ci 16 paneli ja mam 4 płaskie to w zupełności wystarcza!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    zawołaj majstra niech to przerabia jeśli masz zasobnik cwu a nie np. bufor kombinowany to kup taki z 1500-2500l bo nie ma jak zrzucać na CO, jeśli masz bufor robisz co chcesz i jak chcesz ja zrzucam w okresach przejściowych w podłogówkę w lato chodzi non stop ogrzewanie w gospodarczym.
    Na kiego grzmota Ci 16 paneli ja mam 4 płaskie to w zupełności wystarcza!
    On ma 2*16rur a nie16 paneli.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 06-05-2019 o 18:41

  6. #6
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    zawołaj majstra niech to przerabia jeśli masz zasobnik cwu a nie np. bufor kombinowany to kup taki z 1500-2500l bo nie ma jak zrzucać na CO, jeśli masz bufor robisz co chcesz i jak chcesz ja zrzucam w okresach przejściowych w podłogówkę w lato chodzi non stop ogrzewanie w gospodarczym.
    Na kiego grzmota Ci 16 paneli ja mam 4 płaskie to w zupełności wystarcza!
    Dopiero to przeczytałem. ZCWU w ilości 1500 - 2500 litrów???

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    On ma 2*16rur a nie16 paneli.
    To niech pisze zrozumiale a nie: "Dwa zestawy po 16 kolektorów próżniowych z lustrami parabolicznymi pod spodem".
    Jeśli 2 x 16 rur to niech zrobi sobie jakiś wymiennik płytowy i zrzuca nadmiar w spory grzejnik.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony