dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Kilka pytań w sprawie fotowoltaiki

    W gminie rusza nabór na dofinansowanie montażu fotowoltaiki, koszt według gminy to ok 24 tys zł z czego będzie trzeba zapłacić ok 4 tys + 8% vat + 8% vat od wartości dotacji unijnej. Jeżeli dobrze rozumiem, koszt całkowity nie przekroczy 6,5 tys zł.
    Bardziej zastanawia mnie opłacalność tej inwestycji w oparciu o ingerencję w nowo wybudowany dom, kwestia finansowa przy rocznym zużyciu ok 3000-3500 kWh chyba jest bezdyskusyjna.
    Dom jednorodzinny z dachem dwuspadowym,spadki na wschód i zachód https://www.extradom.pl/projekt-domu...rsja-a-WRD1237 . Skrzynka rozdzielcza wiatrołapie. Jak wygląda montaż idąc od dachu do wewnątrz domu ? W kotłowni jest komin z kanałem wentylacyjnym systemowym , więc dość wąskim także jak prowadzi się taką instalację ? Czy z kotłowni trzeba by prowadzić jakieś przewody do rozdzielni? Czy w wiatrołapie montowane były by dodatkowe urządzenia czy można w kotłowni lub garażu? Czytam , że lepiej montować panele na stronie zachodniej także z tej strony nawet nie ma możliwości puszczenia przewodów w kominie, panele były by nad sypialnią i garażem. W takim wypadku dziurawi się dach i prowadzi przewody przez sufit na poddaszu ( sufit ocieplony wełną i na niej KG) i strop ? Z powodu tych niewiadomych zastawiam się czy w ogóle podchodzić do tematu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	429958
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	59,0 KB
ID:	429957
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	58,6 KB
ID:	429959

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Można zrozumieć że masz problem z niszczeniem przez montaż instalacji PV świeżo wybudowanego domu.
    Instalację montuje się ze względów ekonomicznych i ochrony środowiska.
    Możesz montować na obu połaciach.
    "Demolka" domu z powodu instalacji będzie niewielka.
    Wielu by chciało mieć taką dotację.
    Podaj jeszcze co maja w tej cenie zamontować.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nadal to nie jest odpowiedź na moje pytania.
    Jak prowadzi się przewody jeżeli nie kominem? Jeżeli kominem czy może to być kanałem wentylacyjnym systemowym? Czy przy rozdzielni będą jakieś urządzenia?
    Nie ma podane co będzie montowane tylko minimum 2kW a Maks 5kW w zależności od zapotrzebowania

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam poprowadzone przewody na zewnątrz domu. Potem wchodzą z zewnątrz (dziura) na antersolę, gdzie zamontowany jest inwerter i zabezpieczenia strony prądu stałego (DC) i zmiennego (AC). Potem prąd zmienny (kabel) znowu wychodzi na zewnątrz do gniazda 3- fazowego.

    Także rozwiązania mogą być dowolne.

    Mam tak samo stronę wschód - zachód. Prąd generowany jest praktycznie 20-25 minut po wschodzie słońca, aż do zachodu (30 minut przed).

    Pod względem produkcji prądu są to właściwie lustrzane odbicia. Poniżej wykres natężenia prądu w dwóch stringach. Ipv1- string wschodni, Ipv 2 string zachodni.

    Przecięcie wykresów oczywiście około południa.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Prąd_20190501.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	429961  

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    przy rocznym zużyciu ok 3000-3500 kWh chyba jest bezdyskusyjna.
    ze zużyciem 3500 celuj w instalację bliżej 5 kWp , a nie 3,5 . Spora część produkcji pójdzie w magazyn i do odbioru będziesz miał 80 % . Zwykle zużycie na bieżąco to 20 - 30% . Czyli np z 3 000kWh zużywasz 20% 600 kWh , 2400 idzie w magazyn , z tego odbierasz 80% - 1920 kWh . Wychodzi ,że z instalacji 3 kWp zakładajac,że zrobi tyle kWh co podałem masz do dyspozycji tylko 2500 kWh .

    W kotłowni jest komin z kanałem wentylacyjnym systemowym , więc dość wąskim także jak prowadzi się taką instalację ? Czy z kotłowni trzeba by prowadzić jakieś przewody do rozdzielni?Czy w wiatrołapie montowane były by dodatkowe urządzenia czy można w kotłowni lub garażu?
    generalnie niby nie jest zalecane kanałem wentylacyjnym , życie jednak pokazuje ,że sporo ludzi tak właśnie robi. Powinny iść w peszlach . Od paneli na dachu ,aż do inwertera idą kable DC . Sam inwerter zalecany jest jak najbliżej paneli , miejsce montażu dowolne - no może z dala od wody .

    Czytam , że lepiej montować panele na stronie zachodniej
    zależy w jakich porach bywasz częściej w domu . Rano , czy wieczorem - można zwiększyć autokonsumpcję .

    panele były by nad sypialnią i garażem. W takim wypadku dziurawi się dach i prowadzi przewody przez sufit na poddaszu ( sufit ocieplony wełną i na niej KG) i strop ?
    masz już ocieplony dom i wykończony ?
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dom jest wykończony, ocieplony elewacja itd wszystko już na gotowo bo mieszkamy.
    Zastanawiam się jak by najlepiej to zrobić.
    Kanał wentylacyjny w kominie systemowym jest dość mały, najlepiej jakby inaczej ale też nie wyobrażam sobie żeby robić dziurę wewnątrz sypialni przez KG.
    Może jakoś od strony wschodniej i z dachu na ścianę i do kotłowni, jeżeli by się tak dało. Druga kwestia czy urządzenia można zamontować np w kotłowni a do rozdzielni w domu tylko przewód? Bo rozumiem że musi do rozdzielni podłączenie.
    Czyli najlepiej na zgłoszeniu napisać że zużycie roczne jest 4000kWh?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Podaj większe zużycie roczne niż masz.
    W miarę upływu czasu będziesz więcej zużywał prądu a panele będą tracić sprawność.
    Z 4.000 kWh produkcji, przy bieżącym zużyciu prądu na poziomie 25%, "za darmo" będziesz miał ok. 3.400 kWh lub jeszcze mniej w zależności od rozliczeń z ZE.
    Z instalacji 4.000 Wp możesz mieć więcej lub mniej niż 4.000 kWh rocznej produkcji.
    Inwerter możesz zamontować w kotłowni lub w garażu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czyli cały osprzęt może być w innym pomieszczeniu niż rozdzielnica ale do niej i tak muszą iść jakieś przewody? Tylko przewody czy coś tam trzeba będzie dorabiac?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Tylko przewody.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @rustin

    Rozdzielnica AC, Inwerter oraz rozdzielnica DC mogą być w jednym pomieszczeniu - wystarcz 1 m2 ściany, a nawet mniej by to wszystko się zmieściło. Od paneli pójdą 2, lub 4 przewody każdy o grubości kabla antenowego. Którędy puścić te kable i gdzie dać inwerter z pewnością doradzi instalujący PV.

    Co do pomieszczenia - może być kotłownia, garaż lub na zewnątrz.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie jest problemem mi montażu w kotłowni czy garażu, problem jest w wiatrolapie gdzie jest główna skrzynka rozdzielcza, tam nie ma miejsca na nic.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak masz w garażu gniazdo 3-fazowe, to podpinasz się pod nie - to gniazdo i tak jest połączone z rozdzielnią. Te kable zwykle maja odpowiednie przekroje. Jeżeli nie, to prowadzisz kabel łączący rozdzielnię ze skrzynka zabezpieczającą po stronie AC przy inwerterze.
    Ja nie ruszałem niczego w rozdzielni.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    I to jest bardzo dobra podpowiedź która rozwiązuje większość moich wątpliwości. W kotłowni mam gniazdo 3f które jest w rozdzielni zebezbieczone B20.
    Tylko trzeba przyjąć, że to gniazdo już nie będzie do użytku do jakiego jest przeznaczone?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Albo zamontuje drugie gniazdo obok
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie falownik jest w piwnicy. Nieużywanym kominem spalinowym puściłem 2 kable na dół (2, bo docelowo bedą 2 instalacje) i dodatkowo internet. Do rozdzielki objechałem grubym kablem przez garaż i jednocześnie pociągnąłem z powrotem kabel, żeby mieć rezerwowe zasilanie w piwnicy (oryginalne kable w piwnicy okazały się za cienkie) - z tego wyprowadziłem sobie nowe gniazdka
    Jedyny problem, to słaby zasięg wifi w piwnicy, a do sticka z falownika nie mozna podpiąć kabla...muszę dodatkowy router wifi podpiąć.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Panowie był ktoś od fotowoltaiki patrzyli mierzyli itd. Mówili że można zrobić wszystko pod gniazdem siłowym ale oni już nie będzie do użytku, z niego nie da się wyprowadzić drugiego, jedynie trzeba by ciągnąć nowe przewody od skrzynki rozdzielczej ale to bez sensu. Gość nie wiedział czy tak jest.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Panowie był ktoś od fotowoltaiki patrzyli mierzyli itd. Mówili że można zrobić wszystko pod gniazdem siłowym ale oni już nie będzie do użytku, z niego nie da się wyprowadzić drugiego, jedynie trzeba by ciągnąć nowe przewody od skrzynki rozdzielczej ale to bez sensu. Gość nie wiedział czy tak jest.
    Przecież na końcu tego obwodu trzeba by zainstalować jakąś rozdzielnie a w niej umieścić zabezpieczenie falownika i ew. ochronniki przepięciowe więc jeszcze jedno zabezpieczenie i można też zasilić to gniazdo

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czyli na 100% można wykorzystać gniazdo siłowe do podłączenia fotowoltaiki aby nie ciągnąć kabli do skrzynki rozdzielczej i to gniazdo nadal będzie spełniać swoje zadanie?

  20. #20

    Domyślnie

    Czy na 100% to zależy ile mocy tej fotowoltaiki,inwerter jedno czy trójfazowy, jakim przekrojem to obecne gniazdo jest zasilane
    Ale jeżeli firma która oglądała twierdzi że można to zrobić pod gn. siłowym to pewnie sprawdziła.
    Wcześniej pisałeś że ten obwód (gniazdo siłowe) jest zabezpieczony bezp. B20 więc jeżeli to zabezpieczenie było dobrane poprawnie to przekrój powinien wynosić 4mm2 i jeżeli jest taki to w zależności jak długi jest ten odcinek to nawet inwerter jednofazowy 4,6kW powinien działać, jeżeli inwerter byłby trójfazowy to tym bardziej będzie ok. i to wcześniejsze gniazdo też może nadal być czynne

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony