dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Czym się różnią rodzje grubości kory?

    Zamierzam wysypać korą obszar wzdłuż płotu. Wcześniej posadzę tam rośliny. Szukając kory , zorientowałem się, że są różne grubości kory (i w związku z tym różne ceny). Czym te kory się różnią? Co wysypać? Czy różnice dotyczą tylko wyglądu?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wygląd i ciężar (np. większe kawałki są trudniej zwiewane)

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    ...a mniejszą frakcją pokryjesz większy obszar.
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  4. #4

    Domyślnie

    Drobniejsza frakcja jest droższa, ozdobna, służy do ściółkowania bliżej miejsc eksponowanych, grubsza, na odwrót - ma spełniać swoją rolę (trzymać wilgoć, chronić przed mrozem), a niekoniecznie musi być widoczna. Stosowana z dala, pod ogrodzeniami, drzewami, krzewami.
    Są też inne różnice - dobra kora powinna być przekompostowana. Eliminuje to w większym stopniu różne mikroorganizmy i szkodniki, które niekoniecznie chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie. Poza tym zmniejsza ilość garbników. W Polsce raczej nie ma czasu na kompostowanie, liczy się kasa.
    Inna sprawa to sama zawartość kory- kupując najtaniej w hurcie można znaleźć dosłownie wszystko.
    Stosując korę trzeba stosować wiosną nawozy azotowe.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Ja kupuję dosyć duże ilości kory ostatnio i zdecydowanie im drobniejsza, tym tańsza. Im grubsza, tym droższa i - moim zdaniem - ładniej wygladajaca.

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście to jest kwestia gustu. Też miałem jednego klienta, który kazał zamienić korę. Wyglądało to okropnie, no ale co mi do tego, nie mój dom, nie mój ogród. Klient chce to ma.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Ja to widzę tak: grubsza kora kosztuje więcej, ale dłużej się rozkłada. Więc docelowo wydam mniej, niż na drobniejsza, bo później będę musiała ją uzupełnić. Dodatkowo wychodze na plus z samym chociażby czasem, który pochłania sypanie kilkuset 80-litrowych worków kory na rabaty.

    Wygląd to na pewno kwestia gustu. Mnie się najbardziej podobała naprawdę duża kora, ale jej worek kosztował 35zl, więc popodziwialam i kupiłam tańsza
    I tak najfajniejszy jest ten zapach po rozsypaniu kory z worków

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    u nas kora to max 12-14 zł!

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    Ja wlasnie kupuję za 13 zl/ 80 litrów, mąż na jakimś skladzie znalazł. Ale dosyć duża jest, a w cenie o wiele mniejszej z LM czy Castoramy No i już nam nawet przywoza po kilkadziesiąt worków pod dom, jak dzwonimy
    Raz przywieźli 30 worków drobniejszej (czyli tańszej). Mąż zadzwonił i z następną dostawą przywieźli o 30 worków więcej, a te "lipne" wzięli z powrotem

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ta drobniejsza bardziej nadaje się na obsypywanie rabat bylinowych.
    Ale akurat u ciebie z powodu nachylenia to tylko duża ma sens.

    nie szukaliście kory w big-bagach?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-08-2020 o 14:22

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Nayri

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Chmielnik pod Rzeszowem
    Kod pocztowy
    36-016
    Posty
    493

    Domyślnie

    No u nas bez spadku to tylko tarasy sa
    Ale dzieci za to maja frajdę zjeżdżając z górki na bok garażu rowerkami i hulajnogami

  12. #12

    Domyślnie

    Nie mylić drobnej kory (sortnp20-40mm) z pyłem i odpadami (niesort)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony