dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja i większe zużycie gazu?

    Dzień dobry

    dzisiaj rozmawiałem z osobą, która ma w swoim domu ogrzewanie gazowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
    Stwierdziła, że przy dużych mrozach (pow -7, -8 C) musi wyłączać rekuperację, bo przez to ma większe zużycie gazu - wdmuchiwane powietrze do pomieszczeń ma nie więcej niż 16-17C i przez to ochładza je, wymuszając dłuższa pracę pieca.

    Kłóci to się to w mojej opini z samą istotą rekuperacji.. co o tym sądzicie? Ma ktoś podobne doświadczenia?

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A jak zatkasz kratki od wentylacji grawitacyjnej to zużycie gazu też zmalejie żaden reku nie ma 100procent sprawnosci tyle ze przy grawitacyjnej ulatujie cale cieplo przez komin powiedz koledze aby przykrecal wentylacjie na min w zimie a nie wylaczal.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ta osoba nie wie, że zimą jest zimno?
    I że tym mocniej trzeba grzać im jest zimniej?
    No, a wtedy więcej gazu idzie!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ta osoba nie wie, że zimą jest zimno?
    I że tym mocniej trzeba grzać im jest zimniej?
    No, a wtedy więcej gazu idzie!

    Adam M.
    Chodziło o to, że rekuperacja w swojej istocie miała zapewnić mniejsze zużycie gazu, a tymczasem jest odwrotnie. Musi wyłączać wentylację z "odzyskiem ciepła" bo powoduje ona większe zużycie. Jaki wtedy sens WM? Ładować kilka tyś więcej niż WG po to, żeby i tak ją wyłączać?

    Temat dla mnie ważny, bo stoję przed decyzją o sposobie wentylowania mojego domu, który zaczynam budować. Powyższa sprawa, wzięta z życia, jest zupełnie odwrotna od wszystkich teorii dot. WM

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklarza Zobacz post
    Chodziło o to, że rekuperacja w swojej istocie miała zapewnić mniejsze zużycie gazu, a tymczasem jest odwrotnie.
    Nie może zapewniać mniejszego niż brak wentylacji. Nie ma 100% sprawności a z 80%. Zależy jeszcze, jakie błędy wykonawcze ma. Ale 17* nawiewu gdy na zewnątrz jest -7 przyjmując, że w domu jest 21* to 85% sprawności. Bardzo przyzwoity wynik. I oznacza, że ma mniejsze zużycie gazu, niż przy wentylacji grawitacyjnej. Nie o 85% - o ile, zależy jaką część strat stanowi wentylacja. Jakby wentylacja grawitacyjna była 1/3 strat w danym domu, to przy tej samej wydajności WM oszczędza 1/3*85%=28% całego zużycia gazu względem domu z WM.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklarza Zobacz post
    Chodziło o to, że rekuperacja w swojej istocie miała zapewnić mniejsze zużycie gazu, a tymczasem jest odwrotnie. Musi wyłączać wentylację z "odzyskiem ciepła" bo powoduje ona większe zużycie. Jaki wtedy sens WM? Ładować kilka tyś więcej niż WG po to, żeby i tak ją wyłączać?

    Temat dla mnie ważny, bo stoję przed decyzją o sposobie wentylowania mojego domu, który zaczynam budować. Powyższa sprawa, wzięta z życia, jest zupełnie odwrotna od wszystkich teorii dot. WM
    Miała zapewniać - i robi to.
    Wentylacja grawitacyjna W MROZY potrafi zapewnić do 10 wymian kubatury na godzinę!!!!
    Dlatego do ogrzewania domów z taką wentylacją wstawia się kocioł o mocy 25-35kW.
    I buduje sporą komórkę na węgiel.
    Wentylacja grawitacyjna latem NIE ISTNIEJE.
    Przemyśl - czemu?

    Ty z bloku jesteś...
    Szok przeżywasz, jak dowiadujesz się ile kosztuje bieżąca eksploatacja własnego domu... (zimą zwłaszcza)
    A to jest dobrze ponad 50% przeciętnego zarobku.

    Strat wentylacyjnych nie ma, jak się szczelnie pozamyka WSZYSTKIE kratki wentylacyjne i uszczelni dom.
    Tylko wtedy nie ma też wentylacji, jest grzyb a czasem kogoś nogami do przodu wynoszą...

    Coś budujesz.
    Wiesz chociaż - CO budujesz i JAK ma to działać?
    Bo coś mi się zdaje - że nie za bardzo...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Niech ta osoba nie robi tego błędu. Podstawowa wiedza:
    Zużycie paliwa jest wprost proporcjonalne do temperatury na zewnątrz.
    Im dom lepiej ocieplony tym więcej % ciepłą idzie na wentylację
    Jak jest WM/rekuperator to dom powinien być szczelny.
    Dom szczelny = brak niechcianego powietrza
    Brak świeżego powietrza to wzrost stężenia CO2 i wzrost wilgotności.
    Przy wzroście wilgotności rośnie szansa na rozwój grzyba w miejscach mostków termicznych.
    W efekcie wyłączanie WM to psucie zdrowia na potęgę.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ta osoba nie wie, że zimą jest zimno?
    I że tym mocniej trzeba grzać im jest zimniej?
    No, a wtedy więcej gazu idzie!

    Adam M.
    A ty nie wiesz, że sterownik od pieca bada temperaturę w zadanym pomieszczeniu i na tej podstawie podkręca ogrzewanie? Tutaj nawet automatyka się gubi...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wywalić!
    Kiepska jest chyba.
    Bada czy ma badać?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Bada, ale aż taka inteligentna jak ty nie jest, stąd te problemy - zbyt dużo sprzecznych danych i wariuje.
    Tak też nieraz samoloty spadają, kiedy automatyka dostaje sprzeczne dane

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mechanizm doboru naturalnego się odzywa?
    Co się nie przystosuje to pada...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklarza Zobacz post
    Dzień dobry

    dzisiaj rozmawiałem z osobą, która ma w swoim domu ogrzewanie gazowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
    Stwierdziła, że przy dużych mrozach (pow -7, -8 C) musi wyłączać rekuperację, bo przez to ma większe zużycie gazu - wdmuchiwane powietrze do pomieszczeń ma nie więcej niż 16-17C i przez to ochładza je, wymuszając dłuższa pracę pieca.

    Kłóci to się to w mojej opini z samą istotą rekuperacji.. co o tym sądzicie? Ma ktoś podobne doświadczenia?

    Pozdrawiam
    Niech zamontuje grawitacyjną i rozszczelni okna lub zamontuje wyw higroskopijne, wtedy będzie mu wpadać powietrze o temp -7 stopni.

    No chyba że zrobi grawitacyjną bez dopływu powietrza... Do tego piecyk koniecznie z otwartą komorą spalania.

    Swoją drogą, sporo osób chciałoby mieć tak sprawny reku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony