dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Duży ogród całkowicie bez trawy ???

    Witam !

    Działkę mamy sporą 3000m2 . Działka niemalże w lesie , teren piaszczysty (piaski , żwiry) , bardzo dobrze przepuszczalny wodę. Rośną na nim sosny (mocno powykręcane) oraz dziko kostrzewa chyba sina , no i niektóre chwasty.

    Ogród "tworzymy" z zoną od ponad 2 lat. Podzieliliśmy ogród na strefy , jest mnóstwo rabat i nasadzeń.
    Stosujemy kamień 8-16 (żwir płukany) a na rabatach korę.
    Nasadzeń mamy sporo , kory też poszło już mnóstwo jak i kamienia.
    Oczywiście rośliny nie są sadzone bezpośrednio do gruntu jaki występuje u nas a staramy się pod daną roślinę wymienić podłoże na jakies inne (zamawialiśmy kilka cięzarówek "czarnoziemu" )

    Zrobiliśmy dla dzieci małe "boisko" do gry w piłkę na których próbowaliśmy zasiać trawę (różne odmiany w różnym czasie) ale efekt jest delikatnie mówiąc słaby. Nawieźliśmy trochę ziemii ale efekt i tak mizerny.

    Stwierdziliśmy więc że chyba damy sobie spokój z trawą , bo poprzednio w starym domu pamiętamy ile czasu , pieniedzy i wysiłku zajmowała nam trawa aby jako tako wyglądała i chyba ponownie nie chcemy być "zakładniakami" trawy , tym bardziej że obecnie glebę mamy duuuuużo duuuuużo gorszą niż na poprzedniej działce.

    Został nam niewykorzystany kawałek działki w kształcie litery L , sądzę że około 400-500m2 .
    Chcieliśmy zasiać jakąś mieszkankę trawy z koniczyną na tereny piaszczyste aby było "zielono" Nie oczekiwaliśmy cudów.
    Glebobryzarką robilismy ten teren , kupiliśmy specjalną mieszankę trawy z koniczyną , walcowaliśmy. Ale efekt tragiczny i chyba nie chcemy po raz kolejny próbować.

    Myślałem aby po prostu położyć na tym terenie agrowłokninę , zamówić ciężarkówkę 20ton z kamieniem (żwir płukany 8-16mm) i wysypać i zapomnieć p problemie. Tyle że boję się że takie killkaset metrów kamienia będzie mało ciekawie wyglądało.
    Myslałem aby jeszcze zrobić tam jakąś dodatkową mniejsza rabatę aby przełamać tą dużą ilośc kamienia.
    Myślałem aby więc ten teren jakoś "upiększyć" jakimiś nasadzeniami bezpośrednio w kamieniu aby nie było nudno i nieciekawie.

    Inny pomysł jest taki aby wykorzystać rosnąco u nas dziko trawę "kostrzewa sina" i ją dzielić na kępy i w ten sposób "zadarnić ten spory kawał "nieużytku". Nie wiem jedynie czy ma to sens i czy taka trawa może być "zamiennikiem" trawnika ?

    Czy ktoś się spotkał z dużym ogrodem gdzie nie było trawy ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    błąd był w nawożeniu "czarnoziemu". Pod tą nazwą nie sprzedaje się prawdziwego "czarnoziemu" tylko mieszankę piasku z torfem. Piasek zostaje a suchy torf jest wywiewany przez wiatr.
    Nawozi się glinę, iły, maczki bazaltowe z obornikiem (lub inna materią organiczną)

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie walcz ze swoją glebą, tylko wzbogać te kostrzewową łąkę w inne sucholubne trawy ozdobne, w sucholubne byliny (perowskie, macierzanki, jukki, przegorzany, bylice, mikołajki, szałwie) i krzewy (tamaryszki, żarnowce, szczodrzeńce, janowce, oliwniki)

  4. #4

    Domyślnie

    Co do samej ziemii to tak naprawdę nie wiem jaką ziemię zamawiam. Sprzedawcy którzy dostarczają ziemię cięzarówkami nazywają swój "towar" czarnoziemem , "dobra ziemią" , ziemią uniwersalną i itd , więc tak naprawdę nie wiadomo co to jest.

    Walczyć z ziemią już nie chce. Szkoda mi czasu , nerwów, siły i pieniędzy.

    Obecnie na tej części nieużywanego pola króluje głównie perz i inne chwasty i czasami kostrzewa sina. A tak to jasny piasek.
    Zadarnienie całości tego sądzę że było by bardzo czasochłonne a też chciałbym teren po którym można swobodnie chodzić .

    Dlatego myślałem aby własnie tam dać włoknię i wysypać żwir 8-16mm i dopiero wtedy zrobić jakieś nasadzenia które będą ozdoba tego miejsca.

    Chciałbym tam dać właśnie z 2-3 tamaryszki , myślę że miskanty i rozplenice oraz juki. Może też jakieś płożące jalowce (np. Gold Carpet)

    Widziałem kiedyś w TV ogrody takiej jakby "żwirowe" bez trawy i szczerze mówiąc spodobały mi się. Fakt były to ogrody z sporo cieplejszych krajów.

    Problemem jest to że nigdzie takiego czegoś na żywo nie widziałem i nie wiem czy to będzie wyglądało ciekawie i czy to dobry pomysł ...

    Np. taka inspiracja ...


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z21764446IH,Malowniczy-kontrast---miekkie-dywany-macierzanki--.jpg
Wyświetleń:	811
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	430337
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-05-2019 o 08:55
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    miskanty i rozplenice sa wilgociolubne

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Np. taka inspiracja ...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z21764446IH,Malowniczy-kontrast---miekkie-dywany-macierzanki--.jpg
Wyświetleń:	811
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	430337
    Bardzo ładne!
    W podpisie zdjęcia jest macierzanka
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 14-05-2019 o 15:35
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Macierzanka, rozchodniki bedą ok. Jeszcze floksy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie. Obecnie w naszym ogrodzie mamy mnóstwo agrowłókniny a na niej albo kora albo żwir 8-16. Wyczytałem na ogrodowisku że włóknina to "zło" i że rośliny nie oddychają , korzenie idą zamiast w dół to do góry bo szukają powietrza , włóknina się zamula i nie przepuszcza dobrze wody i powietrza i itd a chwasty i tak na niej wyrosną , tyle że trochę później ...
    U nas niestety czesto zmieniamy koncepcję ogrodu i później ta włóknina była dziurawa jak ser szwajcarski i wyglądała mało ciekawie.
    W jednym miejscu zdjęliśmy i faktycznie część korzeni było na wierzchu.

    Chcemy jednak wysypać jak już pisałem na obszarze około 300-400m2 kamień . Chceliśmy dać , tak jak wszedzie dawaliśmy włókninę i na to kamień 8-16 , ale też kilkaset metrów włókniny tanie nie jest a po przeczytaniu wad włókniny nie wiem czy ma to sens.
    Tylko czy położony kamień 8-16 nie "zniknie" od razu w gruncie ? Grunt jest piaszczysty. Czy może dać wtedy grubszy kamień 16-32 albo po prostu musi mimo swoich wad być włóknina ?

    Czy ktoś stosował kamień bezpośrednio na grunt piaszczysty ???
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 15-05-2019 o 13:51
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli chcesz kamień jako nawierzchnię ścieżki/placyku to zalecam włókninę. Tylko w miejscach gdzie będą rośliny, usunąć.

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo podoba mi się zdjęcie i nim bym się inspirowała. Zrobiłabym coś w kształcie meandrującej rzeki z kamieni, a brzegi obsadziła wg pomysłu Elfir. Do tego można dodać jakieś sucholubne trawy (trzcinnik bodajże? - czytaj na stronach M.Surowińskiego). Można dodać zadrzewnię, mahonię, jałowce kolumnowe i okrywowe, skalniaki okrywowe...
    Można z tego zrobić cudeńko z gatunku chłop śpi - tak mniemam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony