dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Czy kominek 3-szybowy nie będzie za gorący?

    Witam,

    Planuję zakup kominka 3-szybowego do wizualizacji jak poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek_oko wyciete logo.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	430369

    Moje główne obawy dotyczące kominka 3 szybowego, to czy nie będzie emitował zbyt dużo ciepła, w sensie czy da się przy nim komfortowo siedzieć? Moi znajomi nie palą w kominkach bo .. nie da się wysiedzieć z powodu zbyt dużego gorąca promieniującego od kominka - a mają jednoszybowe!
    Przewidziana szerokość wkładu to 100cm. W szczycie salonu jest wyprowadzony kanał do DGP.


    Rzut domu:
    https://www.dropbox.com/s/tisexzwzz7...dited.pdf?dl=0

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie obciążenie cieplne ma salon? Jaką moc ma kominek? W nowym domu na 99% przegrzeje, nawet jak będzie miał minimalne przeszklenia, bo pewnie w ciągu godziny nawet z mocą minimalna wyprodukuje tyle ciepła, co cały dom będzie potrzebował przez dobę (albo i dłużej).
    Bierz kominek o jak najmniejszej mocy a jeszcze lepiej piecokominek.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Mnie się wydaje , że Twoi znajomi nie palą w kominku z innego powodu...w XXI wieku nie chcą mieć kotłowni w salonie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Witam,

    Planuję zakup kominka 3-szybowego do wizualizacji jak poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek_oko wyciete logo.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	430369

    Moje główne obawy dotyczące kominka 3 szybowego, to czy nie będzie emitował zbyt dużo ciepła, w sensie czy da się przy nim komfortowo siedzieć? Moi znajomi nie palą w kominkach bo .. nie da się wysiedzieć z powodu zbyt dużego gorąca promieniującego od kominka - a mają jednoszybowe!
    Przewidziana szerokość wkładu to 100cm. W szczycie salonu jest wyprowadzony kanał do DGP.


    Rzut domu:
    https://www.dropbox.com/s/tisexzwzz77kwle/3_RZUT_PARTERU_edited.pdf?dl=0
    To zależy od wielu kwestii (oprócz poruszonych przez Kaizena). Jeśli masz salon 80-100 m2, może być fajnie. Jeśli chcesz rzucić na kolana gości, bierz w ciemno, tylko nie pal jak przyjdą i nie masz salonu takiego jak opisałem...

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Wymiary salonu są podane w rzucie, który przesłałem w linku w glównym poście. Tak czy inaczej salon+jadalnia+kuchnia=60m2, lecz kubatora samego salonu jest większa przez podniesiony sufit (nachylenie sufitu pod kątem 25 stopni).
    Co do zapotrzebowania cieplnego w salonie to nie wiem, jak wrócę do domu to zerknę do projektu czy coś takiego jest.
    Ogólnie ogrzewanie domu to podłogówka na całości domu, kocioł gazowy. Do tego rekuperacja.

    Model wkładu, którym jestem żywo zainteresowany to Spartherm Arte 3RL-100h-4S. Ze specyfikacji technicznej wynika, że jego moc to 11kW. Ostatecznie mógłby być ten 80cm - tylko czy coś to zmienia?

    Kominek ma rzucić mnie i moją żonę na kolana, czyli ma być dla nas głównie do częstego palenia rekreacyjnego. Nie chcę dopuścić do takiej sytuacji, że nie będę mógł palić w kominku bo nikt nie będzie w stanie wysiedzieć w salonie i zamiast komfortowego ciepełka, będzie lał się żar ..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Wymiary salonu są podane w rzucie, który przesłałem w linku w glównym poście. Tak czy inaczej salon+jadalnia+kuchnia=60m2, lecz kubatora samego salonu jest większa przez podniesiony sufit (nachylenie sufitu pod kątem 25 stopni).
    Co do zapotrzebowania cieplnego w salonie to nie wiem, jak wrócę do domu to zerknę do projektu czy coś takiego jest.
    Ogólnie ogrzewanie domu to podłogówka na całości domu, kocioł gazowy. Do tego rekuperacja.

    Model wkładu, którym jestem żywo zainteresowany to Spartherm Arte 3RL-100h-4S. Ze specyfikacji technicznej wynika, że jego moc to 11kW. Ostatecznie mógłby być ten 80cm - tylko czy coś to zmienia?

    Kominek ma rzucić mnie i moją żonę na kolana, czyli ma być dla nas głównie do częstego palenia rekreacyjnego. Nie chcę dopuścić do takiej sytuacji, że nie będę mógł palić w kominku bo nikt nie będzie w stanie wysiedzieć w salonie i zamiast komfortowego ciepełka, będzie lał się żar ..
    Właśnie buduję podobny gadget z 3 szybowym wkładem Spartherma 80 cm. Najpierw klienci chcieli koniecznie piecokominek, ale w końcu dali się przekonać do innego rozwiązania, bo im piecokominek nie jest potrzebny. Tyle że mają dwukrotnie większy salon....Myślę że u was "częste rekreacyjne palenie" będzie częstsze zanim uruchomicie podłogówkę i wiosną, po jej wyłączeniu. Z tym przegrzewaniem też bym nie przesadzał. Im większy wkład, tym więcej drewna żeby takiego capa nagrzać. Paląc małe ognisko na środku tego wkładu też można bez obaw że coś tam będzie nie halo, typu szyba brudna, smog itp...To w końcu nowoczesny wkład dobrej marki a nie pogoń polskich firm za króliczkiem...(na razie jeszcze jakiś czas tak będzie mimo fantastycznych nakładów na marketing)....

  7. #7

    Domyślnie

    Będzie sterowanie podłogówką oparte na termostatach pokojowych więc gdy będzie się palić w kominku, pętle salonu powinny być wyłączone (przynajmniej w teorii).
    Czyli Panie Piotrze, jak dobrze rozumiem, można palić mniejszą ilość drewna w kominku? Gdzieś kiedyś wyczytałem, że powinno się palić pełną mocą, aby spalanie było czyste, a pełna moc kojarzy mi się właśnie z nieprzyjemnym gorącem..

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Będzie sterowanie podłogówką oparte na termostatach pokojowych więc gdy będzie się palić w kominku, pętle salonu powinny być wyłączone (przynajmniej w teorii).
    Fajnie by było, jakbyś to opomiarował i zrobił wykresy. Z datychczasowych danych na forum, to podłogówka zaczyna grzać ponad dwie godziny po odpaleniu, jak wcześniej zdążyła wystygnąć. A temperatura zaczyna spadać po trzech godzinach od wyłączenia. Więc teoria przy paleniu kominkiem jest taka, że zanim przestanie grzać wyłączona przez termostat, to przestaniesz palić w kominku. Za to potem, jak już salon ostygnie, to zanim podłoga zacznie grzać to w salonie zrobi się chłodno.
    Pytanie jest takie, czy to "chłodno" to będzie 0,1 czy 0,5* poniżej zadanej temperatury. I czy przegrzanie przy wyłączonej podłogówce będzie się mierzalnie różniło od tego bez wyłączania. Obstawiam, że różnice będą żadne i automatyka strefowa to zbędny wydatek i równie dobrze sprawdzi się krzywa grzewcza i pogodówka (albo i lepiej - bo zmianę temperatury za oknem zmienia się wcześniej, i kocioł może zareagować zanim zmieni się temperatura w pomieszczeniu) i dostrojenie na rotametrach. Ale fajnie byłoby to zweryfikować empirycznie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Moje główne obawy dotyczące kominka 3 szybowego, to czy nie będzie emitował zbyt dużo ciepła, w sensie czy da się przy nim komfortowo siedzieć? Moi znajomi nie palą w kominkach bo .. nie da się wysiedzieć z powodu zbyt dużego gorąca promieniującego od kominka - a mają jednoszybowe!
    Bedzie emitował tyle ciepła ile kg drewna spalisz jednorazowo.
    Może 3 szyby są lepsze bo będzie imitował w trzech kierunkach.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Będzie sterowanie podłogówką oparte na termostatach pokojowych więc gdy będzie się palić w kominku, pętle salonu powinny być wyłączone (przynajmniej w teorii).
    Czyli Panie Piotrze, jak dobrze rozumiem, można palić mniejszą ilość drewna w kominku? Gdzieś kiedyś wyczytałem, że powinno się palić pełną mocą, aby spalanie było czyste, a pełna moc kojarzy mi się właśnie z nieprzyjemnym gorącem..
    Daj sobie luz z tą akademicka dyskusją na temat pomiarów wykresów i innych ekscesów z różnicami na poziomie 1 czy 0,5 stopnia. Świrować oczywiście zawsze można........Jeśli planujesz normalną podłogówkę a nie jakieś maty grzejne pod płytkami, to bezwładność takiego rozwiązania nie pozwoli na palenie "bez głowy". Tak jak napisałem - palić gdy podłogówka wyłączona, a jak włączona, palić wtedy kiedy odczuwacie zimno. Czujniki temperaturowe ogrzewania podłogowego działają z opóźnieniem na tyle długim, by wypalić ze dwa pełne kominki zanim obniży sie temperatura podłogi....Raz czy dwa napalisz, wywietrzysz i już będziesz wiedzieć o co chodzi...


    Palić można z pełną mocą wsadem 10 kg, 5 kg i 2 kg (odpowiednio dopasowując rozdrobnienie opału). Natomiast realizacja atawistycznych potrzeb przy pomocy kominka, to jeszcze inna bajka....Opanujesz....W sumie to sztuka, na którą mało kto zwraca uwagę sprzedając lub kupując urządzenie ogniowe. U mnie to element wykonywanej usługi.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Palić można z pełną mocą wsadem 10 kg, 5 kg i 2 kg (odpowiednio dopasowując rozdrobnienie opału.
    Nurtuje mnie tylko jedno pytanie ... czy w przypadku palenia pełną mocą ale wagowo niewielkim w stosunku do paleniska wsadem proces spalania będzie przebiegał w miarę optymalnie czy pogorszy się zważywszy na to, że małym wagowo wsadem raczej nie uzyska się wysokiej temperatury w dużym palenisku ? Oczywiście przy zachowaniu pozostałych składowych efektywnego spalania typu suche drewno, rozpalanie od góry, odpowiednia ilość powietrza etc...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Martwisz się o sprawnośc spalania kilku kilogramów drewna czy o czystość spalin ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Zaraz tam martwię się ... ciekawi mnie to Czystość spalin zależy głównie od sprawności z jaką te kilka kilogramów drewna zostanie spalone czyż nie ? Tak więc interesują mnie obydwa aspekty oraz jeszcze kilka innych jak np czystość szyby i przewodu kominowego ...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Nurtuje mnie tylko jedno pytanie ... czy w przypadku palenia pełną mocą ale wagowo niewielkim w stosunku do paleniska wsadem proces spalania będzie przebiegał w miarę optymalnie czy pogorszy się zważywszy na to, że małym wagowo wsadem raczej nie uzyska się wysokiej temperatury w dużym palenisku ? Oczywiście przy zachowaniu pozostałych składowych efektywnego spalania typu suche drewno, rozpalanie od góry, odpowiednia ilość powietrza etc...
    Temperatura palenia małej kupki drobnego drewna i dużej jest zbliżona....Oczywiście duże ognisko to dużo energii, więc ciepła wydziela więcej...Temperatura płomienia świecy to ok 300 o C

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Temperatura palenia małej kupki drobnego drewna i dużej jest zbliżona....Oczywiście duże ognisko to dużo energii, więc ciepła wydziela więcej...Temperatura płomienia świecy to ok 300 o C
    No tak, tylko czy masa paleniska nie pochłonie lwiej części tej energii ? Dajmy na to wykładanie paleniska płytami które każda firma nazywa i robi nieco inaczej ma na celu podniesienie temperatury w palenisku w celu optymalizacji procesu spalania i dopalania gazu uwolnionego przez drewno ( chyba że się mylę ?), przy dużym wkładzie i małym wsadzie taki efekt raczej ciężko będzie uzyskać bo zanim się wszystko wygrzeje to nastąpi koniec palenia. Gdzie tu jest haczyk w takim razie ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Jeżeli się wygrzeje to po wypaleniu drewna będzie oddawać ciepło.
    Taka mini akumulacja.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    kupowanie metrowego wkładu i palenie w nim tak ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    kupowanie metrowego wkładu i palenie w nim tak ?
    Czemu nie, wygląda spoko. Najważniejsze, żeby była możliwość sterowania, czyli jak chcę lekko ogrzać pomieszczenie, to rozpalam małe ognisko, jak bardziej - to duże. Jeśli nie będzie problemów z brudną szybą, dymieniem, kopceniem i innymi takimi - to dla mnie bomba.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak dla mnie "spoko" to taka ilośc drewna moglaby wyglądać w małym wkladzie z pionową, podwójną szybą.
    To powyzej wyglada jak kominek gazowy
    No i pozostaje jeszcze kwestia czystosci szyby i okladzin, ktore w okolicy narozy nawet nie beda sie mialy okazji porządnie rozgrzać.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Nie będzie czystych szyb !
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony