dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jeżeli się wygrzeje to po wypaleniu drewna będzie oddawać ciepło.
    Taka mini akumulacja.
    Aaa to wiele wyjaśnia ... mini akumulacja w mega kominku, że też wcześniej na to nie wpadłam ...
    Ostatnio edytowane przez Lookatorka ; 16-05-2019 o 10:13

  2. #22
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Skąd oni tą tajemną wiedzę czerpią.Zaiste nie wiadomo.Witaminki kominkowe.
    Może 3 szyby są lepsze bo będzie imitował w trzech kierunkach.
    To powyzej wyglada jak kominek gazowy

  3. #23
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Aaa to wiele wyjaśnia ... mini akumulacja w mega kominku, że też wcześniej na to nie wpadłam ...
    Przepraszam Cie ale ja to posikałem się ze śmiechu.Czyli kupujesz przewymiarowany wkład (czego absolutnie nie polecam ale tak hipotetycznie) i cieszysz się że z małej ilości wsadu drewna masz w mega wkładzie mini akumulację..Przepraszam.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Przepraszam Cie ale ja to posikałem się ze śmiechu.Czyli kupujesz przewymiarowany wkład (czego absolutnie nie polecam ale tak hipotetycznie) i cieszysz się że z małej ilości wsadu drewna masz w mega wkładzie mini akumulację..Przepraszam.
    Nie przepraszaj ... ja tylko zebrałam w całość wnioski wynikające z powyższych wypowiedzi ... ubawiłam się niemal równie mocno
    Zdecydowanie mniej ubawi się ktoś kto się do tych porad zastosuje (nie ja na pewno, ja już jestem po jasnej stronie mocy - czyli użytkownik kominka w dodatku zadowolony)

  5. #25

    Domyślnie

    To może zapytam inaczej, jakie wymiary kominka będą odpowiednie do salonu, który opisałem w pierwszym poście?

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    To może zapytam inaczej, jakie wymiary kominka będą odpowiednie do salonu, który opisałem w pierwszym poście?
    W sumie to sam sobie częściowo odpowiedziałeś w pierwszym poście pisząc o kominkach znajomych ... Fakt kominek tego typu jak w wizualizacji wyglądałby w takim układzie salonu bardzo atrakcyjnie i może aż tak bardzo nie przegrzewałby pomieszczenia bo masz tam sporo otwartej przestrzeni gdzie ciepło mogłoby wędrować ale szczerze wątpię czy dasz radę siedzieć na kanapie na miejscu najbliżej kominka - ile tam jest odległości ? 1,5 metra ? Przy takim „smoku” może być tam mega gorąco , zaś palenie malutkiego ogniska w ogromnym kominku to ani szczególnie ładnie wyglada ani praktyczne bo nie wygrzejesz go tak żeby ceramika i szyba czyściły się z nalotu ... zaś czarna szyba to tez żadna atrakcja. Rozwiązaniem byłby kominek dwu lub trzyszybowy ale nie że szyba z dwóch czy trzech stron tylko dwie lub trzy szyby jedna za drugą (jak w oknie) bo taki układ fajnie ogranicza emisję ciepła na pomieszczenie. Jest tylko jeden zasadniczy problem ... nie wiem czy któryś z producentów ma w ofercie takie cudeńko żeby miało dwie czy trzy szyby z trzech stron ... więc albo poszukaj wkładu o innej budowie albo ... odsuń sporo kanapy

  7. #27

    Domyślnie

    W takim razie, pewnie zdecyduje się na 80cm (model Arte 3RL-80h-4S), bo jednak 60cm to za mało. Sąsiadka ma kominek 60 cm jednoszybowy, salon ok. 35m2 i jest - jak ona to mówi - w sam raz. U mnie jest 60m2 i skośny sufit w salonie.
    Tak przy okazji zapytam, bardziej promieniuje ciepłem kominek 1-szybowy czy 3-szybowy? Chodzi o promieniowanie szybą frontową.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Tak przy okazji zapytam, bardziej promieniuje ciepłem kominek 1-szybowy czy 3-szybowy? Chodzi o promieniowanie szybą frontową.
    A jak myślisz? To pytanie to żart czy pytasz poważnie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    1 kg drewna "daje" ok. 4 kWh ciepła, przy sprawności np. 50% jest to ok. 2 kWh.
    Do takiego wkładu "wejdzie z 5 kg drewna (a może 2 x więcej).
    Da to 10-20 kWh "ciepła".
    Kotły we współczesnych domach w miarę dobrze ocieplonych projektowane są na ok. 10 kWh przy -20 st. C.
    10 kWh na cały dom przy - 20 st. C.
    Można wyciągnąć wniosek dlaczego przy kominku jest aż tak ciepło i nie da się wysiedzieć (jeżeli wsadzi się tyle drewna).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Kotły we współczesnych domach w miarę dobrze ocieplonych projektowane są na ok. 10 kWh przy -20 st. C.
    10 kWh na cały dom przy - 20 st. C.
    Kotły są dobierane na obciążenie cieplne, czyli kW. W kominku też warto przeliczyć te kWh na czas palenia. I jeszcze uwzględnić ile z tego "zbuforuje" masa.

    Rozumiem, że zmierzałeś do tego, że kominek za duży. I tu masz rację. Powtórzę - albo jak najmniejszy, a jak ktoś uprze się na większy, to piecokominek. Tak z tonę przynajmniej, żeby ciepło z tych 5kg drewna oddawał nie w czasie palenia + góra pół godziny a przez dobre kilkanaście a jeszcze lepiej ponad dwadzieścia.

    @Lucidman
    Nie patrz na to, co mają inni w starych domach. Przepisy wymuszają budowanie energooszczędne. To, co kilkanaście lat temu było och, ach a nawet zwane pasywnym już jest normą a WT2021 wymuszą, że to będzie minimum.
    Policz OZC i pewnie te przykładowe 5kg wsadu wystarczy na zaspokojenie potrzeb na ogrzewanie całego domu przez dobę przy -20% i to w lichym kominku o niskiej sprawności. Praw fizyki nie oszukasz - trzeba to ciepło jakoś rozłożyć w czasie. Mały (jak najmniejszy) kominek sprawdzi się w mrozy, jak będziesz miał całkiem wyłączone ogrzewanie w zasięgu rażenia kominka.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No i nieźle zamieszano w teorii Porównanie kotła o mocy x który pracuje w systemie ciągłym do kominka i kominka do piecokominka gdzie w kominku (wkładie) x kWh idzie w komin a w piecokominku już nie to drobne nieporozumienie. Fizyki nie oszukasz tylko troszkę trzeba ją rozumieć
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #32

    Domyślnie

    Dołączę się do pytania. Kominek NBC 9 https://kratki.com/sklep/pl/produkt/...wy-bs-gilotyna w salonie wg zdjęcia. Palony rekreacyjnie przy ogrzewaniu podłogowym. Dom szkieletowy z wentylacją mechaniczną. Wywiew w kuchni i 2 nawiewy w salonie. Czy taki kominek nie będzie przegrzewał pomieszczeń czy lepiej wziąć np dwustronny?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-dom-w-galach-g-1558743794__11815.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	433380

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaryJane88 Zobacz post
    Dołączę się do pytania. Kominek NBC 9 https://kratki.com/sklep/pl/produkt/2745/nbc-9-lewy-prawy-bs-gilotyna w salonie wg zdjęcia. Palony rekreacyjnie przy ogrzewaniu podłogowym. Dom szkieletowy z wentylacją mechaniczną. Wywiew w kuchni i 2 nawiewy w salonie. Czy taki kominek nie będzie przegrzewał pomieszczeń czy lepiej wziąć np dwustronny?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-dom-w-galach-g-1558743794__11815.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	433380
    Dwustronny....ma zwykle tyle samo szkła co trzy szyby....

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Dwustronny....ma zwykle tyle samo szkła co trzy szyby....
    Dziękuje za ten jakże pomocny komentarz. Zmienił on całkowicie moje podejście do tematu. Dobrze że na tym forum są tak pomocni specjaliści odpowiadający konkretnie na pytania. Przepraszam za tak poważny błąd w poście ale wynikł on z mojej ignorancji i nieznajomości tematu. Oczywiście chodziło mi oczywiście o kominek boczny, dwuszybowy.

  15. #35

    Domyślnie

    Kominki Piotr Batura;

    Świrować oczywiście zawsze można........Jeśli planujesz normalną podłogówkę a nie jakieś maty grzejne pod płytkami, to bezwładność takiego rozwiązania nie pozwoli na palenie "bez głowy". Tak jak napisałem - palić gdy podłogówka wyłączona, a jak włączona, palić wtedy kiedy odczuwacie zimno. Czujniki temperaturowe ogrzewania podłogowego działają z opóźnieniem na tyle długim, by wypalić ze dwa pełne kominki zanim obniży sie temperatura podłogi....Raz czy dwa napalisz, wywietrzysz i już będziesz wiedzieć o co chodzi...



    Czy mógłby mi to Pan, Panie Piotrze Batura wytłumaczyć, bo akurat mam w domu ogrzewanie podłogowe matami i foliami na podczerwień. Co prawda jeszcze ich nie używaliśmy, bo czekamy na ułożenie paneli, ale po przeczytaniu Pana wypowiedzi boję się, że będziemy świrować!
    Za kominek mam dziwoląga, miał być piecokominkiem a został nie wiadomo czym, ale nam pasuje, bo trzyma ciepło ok 6-7h.
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 17-10-2019 o 18:20
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Czy mógłby mi to Pan, Panie Piotrze Batura wytłumaczyć, bo akurat mam w domu ogrzewanie podłogowe matami i foliami na podczerwień. Co prawda jeszcze ich nie używaliśmy, bo czekamy na ułożenie paneli, ale po przeczytaniu Pana wypowiedzi boję się, że będziemy świrować!
    Za kominek mam dziwoląga, miał być piecokominkiem a został nie wiadomo czym, ale nam pasuje, bo trzyma ciepło ok 6-7h.
    Piotrowi zapewne chodziło o duży bezwład cieplny podłogówki. W niektórych sytuacjach może to powodować nakładanie się na siebie okresów grzania dwóch źródeł ciepła na raz i przegrzewania lokalu. Wszystko zależy od tego jak szybko reagują maty i folie (od włączenia od efektu grzewczego), ale pewnie szybciej niż podłogówka.
    Generalnie piecokominki najlepiej współpracują ze zautomatyzowanymi, "szybkimi" systemami grzewczymi.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Piotrowi zapewne chodziło o duży bezwład cieplny podłogówki. W niektórych sytuacjach może to powodować nakładanie się na siebie okresów grzania dwóch źródeł ciepła na raz i przegrzewania lokalu. Wszystko zależy od tego jak szybko reagują maty i folie (od włączenia od efektu grzewczego), ale pewnie szybciej niż podłogówka.
    Generalnie piecokominki najlepiej współpracują ze zautomatyzowanymi, "szybkimi" systemami grzewczymi.
    Bardzo szybko reaguje, już po 2-3 minutach czuć ciepło. Znajomy przy otwieraniu bramy włącza telefonem grzanie i kiedy przekracza próg domu, czuje ciepło.
    Czyli to wada?
    Co w takiej sytuacji robić?
    Mój kominek, trzyma ciepło średnio ok 6-7h, to jak to pogodzić i obsługiwać? Bo dalej nie bardzo rozumiem w czym jest problem.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  18. #38

    Domyślnie

    jeśli wszystko co techniczne działa tak, jak działać powinno, problem jest zazwyczaj w jednym miejscu......................

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    jeśli wszystko co techniczne działa tak, jak działać powinno, problem jest zazwyczaj w jednym miejscu......................
    No właśnie, to samo sugeruje Pan Piotr Batura, bo ja nie widzę problemu a on imputuje mi tu świrowanie, tylko dlatego, iż mam ogrzewanie domu matami i foliami.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  20. #40

    Domyślnie

    z treści wpisów wynika, raczej, że sugestie kierował do Lucidman.
    Wątek jest dosyć pogibany.... "zainteresowanych" jest 3 osoby /łącznie z autorem tematu/ i każda z nich /z was/ ma coś do powiedzenia. Ogólnie kabaret, a w nim, jak wiadomo, bez świrowania, to jak drugie danie bez kartofelków.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony