dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Vitodens 100

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wierlech

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Wieruszów
    Kod pocztowy
    98-400
    Posty
    7

    Domyślnie Vitodens 100

    Planuję w tym roku modernizację kotłowni. Dom ok 110 m2 ocieplony. Planuję założyć kocioł Vitodens 100, 19 Kw z zasobnikiem ciepłej wody.
    Instalacja starego typu , grzejniki nowe z głowicami . Mam pytanie czy taka moc kotła wystarczy i jaki sterownik zamontować , pokojowy, czy zewnętrzny pogodowy czy oba
    i czy takie sterowniki można do tego kotła podłączyć oraz czy trzeba dodatkowe oprzyrządowanie dokupić do tych sterowników. Chodzi o ekonomiczne zużycie gazu. Czy modele kotłów vitodens 100 jednofunkcyjne różnią się, który wybrać.
    Ostatnio edytowane przez Wierlech ; 16-05-2019 o 12:39

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Vitodens 100-W jednofunkcyjny występuje w 3 wersjach różniących się od siebie mocą (19, 26 i 35kW). Najbardziej komfortowym i przy okazji najekonomiczniejszym sterowaniem jest sterowanie pogodowe. Dodatkowo można zastosować sterownik pomieszczenia który będzie wprowadzał korektę gdy pojawią się zakłócenia (np goście, jakieś dodatkowe źródło ciepła itp.)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wierlech

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Wieruszów
    Kod pocztowy
    98-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czyli co musiałbym dokupić do tego kotła aby mieć sterowanie pogodowe, czy wystarczy czujnik temperatury zewnętrznej? i ewentualnie sterownik pokojowy????

  4. #4

    Domyślnie

    Podłączę się pod temat - mam nadzieję, że nie naruszam zasad.

    Otóż proszę o informację, czy Vitodens 100 z zasobnikiem Vitocell 100 będzie dla mnie dobrym wyborem:
    Budynek z 2013r, 150m2, 3 kondygnacje, na każdej łazienka, kuchnia na parterze.
    Pustak ceramiczny 25cm + styropian 15cm, zapotrzebowanie na energię końcową (EK) według świadectwa energetycznego 83,27kWh/(m2 * rok), na energię pierwotną (EP) 92,80kWh/(m2 * rok). Grzejniki ścienne - razem 11.
    4 osoby w domu.
    Kotłownia nieogrzewana.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o dobór od strony mocy to z budynkiem 150m2 bez problemu poradzi sobie nawet Vitodens 100-W o mocy 19kW.
    Niestety nie napisałeś nic o instalacji CO a tu odpowiedzi mogą mieć wpływ na zmianę dotyczącą typu kotła.. Jaka ma być instalacja: grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe? Jeżeli ogrzewanie płaszczyznowe to czy na dużej powierzchni czy tylko "kawałki" w kuchni i łazience? Jak instalacja ma być sterowana: tylko głowice na grzejnikach, sterownik w pomieszczeniu czy sterowanie przez internet?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wierlech

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Wieruszów
    Kod pocztowy
    98-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Pytanie do konsultanta. Czy rzeczywiście zastosowanie dwóch sterowników pogodowego i pokojowego w Vitodensie 100 W ma sens i czy one współpracują ze sobą? Przeczytałem gdzieś na forum że pogodówka ignoruje czujnik wewnętrzny. Jaka jest prawda i czy będą ze sobą dobrze współpracować. Na dniach chcę kupić ten kocioł i mam mieszane uczucia czy montować oba sterowniki.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku dobrze zaprojektowanej instalacji c.o. (zrobiony bilans zysków i strat, hydraulicznie zbilansowana instalacja) można się pokusić o pracę tylko i wyłącznie na bazie krzywej grzewczej,
    Większość instalacji "domkowych" wykonywana jest przez "p. Henia, instalatora" na podstawie jego własnych doświadczeń, co w 90% kończy się tym, że instalacja jest mooocno przewymiarowana i niezbilansowana. Przez co jedne pomieszczenia rozgrzewają się szybciej inne wolniej, jedne mocniej inne słabiej.... i w tym celu aby choć trochę skorygować jej prace umieszcza się dodatkowe sterowniki w pomieszczeniach.
    W przypadku kotła Vitodens 100-W mamy do dyspozycji tylko jedną krzywą grzewczą o nachyleniu 1.4 co oznacza, że kocioł będzie podawał na instalację 75C przy -20C na zewnątrz. Jeśli instalacja jest zaprojektowana na takie parametry to nic więcej teoretycznie nie potrzeba. Jeżeli jednak mamy instalację zaprojektowaną na niższe parametry np 55C na zasilaniu przy -20C to wtedy wręcz niezbędny staje się sterownik który poinformuje kocioł że została już osiągnięta wymagana temperatura pomieszczenia i można zgasić palnik.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Wierlech

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Wieruszów
    Kod pocztowy
    98-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Kocioł mam zamontowany i uruchomiony, dwa sterowniki pogodowy i pokojowy. Współczynnik krzywej grzewczej mam ustawiony na 20 , czy to dobre ustawienie ?
    Myślę że to dopiero się okaże w zimie.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wierlech Zobacz post
    Kocioł mam zamontowany i uruchomiony, dwa sterowniki pogodowy i pokojowy. Współczynnik krzywej grzewczej mam ustawiony na 20 , czy to dobre ustawienie ?
    Myślę że to dopiero się okaże w zimie.
    Na tak postawione pytanie niestety nie da się udzielić odpowiedzi.
    Krzywa grzewcza może przybierać wartości od 0.1 do ok 3.6 (w zależności od producenta), więc ciężko się odnieść czy miało być 2.0 czy może 20 oznacza przesunięcie równoległe.

    Kąt nachylenia krzywej grzewczej wylicza się na podstawie zaprojektowanych temperatur na obiegach grzewczych. Więc jeśli podasz temperatury obliczeniowe przyjął projektant dobierając grzejniki (podłogówkę) to będę mógł pomóc w doborze krzywej grzewczej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Albert23

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-383
    Posty
    19

    Domyślnie

    Mój znajomy ma piece Viessmann Vitodens 100, który zakpił
    w USA napisał mi ostatnio, że w jego kotle gazowym normalnie można modulować
    krzywą grzewczą od 0,2 do 3,4 przesłał mi również film jak to można zrobić w Vitodensie 100.
    Wszystko znajduje się w Menu 15 w konfiguracji pieca. Link poniżej to przedstawia:

    https://www.youtube.com/watch?v=chelwjUyMWw

    Moje pytanie do Viessmann Polska, kiedy możemy liczyć na update softu do tego pieca
    jak podaje Viessmann North America na oficjalnym filmie nowy soft do Vitodensa 100 został już napisany 20 miesięcy temu tj. w styczniu 2019r.
    Moje pytanie, kiedy ta informacja dojdzie oficjalnie do Polski i przeciętny Kowalski będzie w stanie wgrać ten
    update do swojego pieca ?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    ten sam wpis w 5 różnych tematach nic nie zmieni ani nie pomoże
    odpowiedzi ktora jest w poście w "klub użytkowników kotła Vitodens"
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony