dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sztrux85

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    6

    Domyślnie Ogrzewanie foliami grzewczymi i fotowoltaika

    Witam wszystkich. Potrzebuje rady. Jestem przed wyborem architekta na budowe domu. Rozmawiając z jednym z nich doradził mi ogrzewanie foliami grzewczymi, fotowoltaika i ogrzewanie wody pompą powietrza. Bardzo mnie zaciekawił temat i juz byłem bliski akceptacji tego rozwiązania. Pozniej skontaktowałem sie z dwoma kolejnymi i raczej mi odradzali takie rozwiązanie. Mam gaz przy ulicy i mowił bym zrobił ogrzewanie na gaz. Gaz jest sprawdzony od wielu lat i mozna powiedziec,ze jest to pewne rozwiazanie. Osobiscie nie jestem zbytnio przychylny do tego i bardziej stawiam na folie + fotowoltaika. Potrzebuje opini od ludzi, ktorzy maja taką instalacje. Czy naprawde jest to takie fajne. Nie chciałbym za kilka lat robić generalnej przebudowy domu

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    A dlaczego durne folie zamiast zwyklych kabli grzejnych ktore sa polowe tansze skoro juz chcesz grzac pradem?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    I gdzie tam odpowiedz na moje pytanie?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    A dlaczego durne folie zamiast zwyklych kabli grzejnych ktore sa polowe tansze skoro juz chcesz grzac pradem?
    Odpowiem Ci.. tak to już jest, że rzeczy nieznane zawsze są przez niektórych ludzi negowane, dlatego dla Ciebie te folie są durne a dla innych są użyteczne i wygodne. Najpierw wypróbuj a potem oceniaj.
    Z elektrycznością było podobnie, kiedy po 1 wojnie światowej miasta miały prąd, na wsiach ludzie woleli siedzieć przy świeczkach....dlaczego? odpowiedz sobie sam.

    Cena montażu w obu przypadkach jest podobna. Przy dobrze ocieplonym domu, rachunki są bardzo niskie.
    Tylu co jest ludzi, tyle projektów domów i tyle samo potrzeb. Jednemu pasuje piec, innemu pompy, jeszcze innemu gaz....kable, maty, folie, klimatyzatory i inne....

    Jak nie masz o foliach zielonego pojęcia, to po co się w tym wątku udzielasz ?

    Autorowi wątku proponuję znaleźć w swoim mieście firmę, która zajmuje się foliami, podejść, popytać, wypróbować a na koniec poprosić o kontakty do ludzi, co mają je zamontowane w domach.
    My tak zrobiliśmy i po wizytach w domach inwestorów zdecydowaliśmy się na montaż. Za ok 2 miesiące będziemy mieć je u siebie.
    W razie pytań, pomożemy i powiemy, co o nich wiemy. Mąż się dokształcał ponad 2 lata, to jakąś wiedzę chyba posiada.

    Ciężko ocenić co lepsze kable czy folie? Każdy przypadek jest inny, w naszym folie są lepsze. Budujemy dom 120m użytkowej, dobrze izolowany dla 2 osób.
    Większość dnia jesteśmy w swoich firmach.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Ciężko ocenić co lepsze kable czy folie?
    Nie jest ciężko. W nowo budowanym domu folie to nie tylko dużo większy koszt inwestycyjny, ale też dużo większy koszt użytkowania, niż kable w wylewce.

    Folie nie mają żadnych zalet względem kabli w nowo budowanym domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie jest ciężko. W nowo budowanym domu folie to nie tylko dużo większy koszt inwestycyjny, ale też dużo większy koszt użytkowania, niż kable w wylewce.

    Folie nie mają żadnych zalet względem kabli w nowo budowanym domu.
    Drugi wszystkowiedzący się odezwał, co nigdy nie miał folii zamontowanych a nawet wypróbowanych.
    U nasz koszt montażu był bardzo podobny. Za cały dom płacimy 14 000zł wraz ze sterownikami.

    Poczytajcie sobie ,,oświeceni panowie'' albo lepiej wypróbujcie, bo i tak w nic nie uwierzycie jak nie będzie WASZE. Bo tylko, to co Wasze jest najlepsze.

    https://kb.pl/porady/elektryczne-ogr...-eksploatacji/
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 17-05-2019 o 22:12
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Drugi wszystkowiedzący się odezwał,
    Po Tobie?

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    co nigdy nie miał folii zamontowanych a nawet wypróbowanych.
    Samo miejsce montażu o tym przesądza. Tak samo bez sensu kable pod okładzina. Bo to wymusza dużą część grzania w drogiej strefie - a kable w wylewce to u mnie 100% w taniej strefie.


    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    U nasz koszt montażu był bardzo podobny. Za cały dom płacimy 14 000zł wraz ze sterownikami.
    Kable kosztowały mnie 51zł/m2 (materiał, ułożenie, dwa razy pomiary - raz przed betonowaniem, drugi raz po). Łącznie 11kW @ 115m2. Gwarancja na 20 lat. Sterowanie - wg uznania. Gotowce od ok. 100zł/obwód. Nawet licząc lepsze to zapłaciliście 2x więcej - bo uwierzyliście, że folie są lepsze od kabli. Między kablami i folią pod okładziną nie zauważysz różnicy. Ale miedzy ogrzewaniem pod okładziną, a w wylewce owszem - odczujesz zarówno różnice w działaniu, jak i w rachunkach.

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Poczytajcie sobie ,,oświeceni panowie'' albo lepiej wypróbujcie, bo i tak w nic nie uwierzycie jak nie będzie WASZE. Bo tylko, to co Wasze jest najlepsze.

    https://kb.pl/porady/elektryczne-ogr...-eksploatacji/
    Nuda i brak konkretów. Więcej w linku w sygnaturce (polecam lekturę całego wątku).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-05-2019 o 03:23

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Drugi wszystkowiedzący się odezwał, co nigdy nie miał folii zamontowanych a nawet wypróbowanych.
    U nasz koszt montażu był bardzo podobny. Za cały dom płacimy 14 000zł wraz ze sterownikami.

    Poczytajcie sobie ,,oświeceni panowie'' albo lepiej wypróbujcie, bo i tak w nic nie uwierzycie jak nie będzie WASZE. Bo tylko, to co Wasze jest najlepsze.
    /[/url]
    Powiedział inny wszechwiedzący.

    A prawda jest am gdzie jest . Dla każdego budynku i stylu życia , a nawet poglądów politycznych INNE rozwiązanie będzie dobre.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sztrux85

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Na początku dziekuje za odpowiedzi.
    Jednak dalej ciezko sie zdecydowac Dwoch architektów zapewnialo mnie,ze jest to bardzo dobre rozwiązanie. (architekci przeze mnie wymienieni są bardzo dobrymi i cenionymi architektami w naszym miescie,taka gorna półka) Tak jak pisałem wczesniej musi byc wszystko dobrze zrobione,czyli dobra izolacja domu i dobrze dobrana moc instalacji Paneli jak i folii grzewczych. Odrazu mówili ,ze cena budowy bedzie troche wyzsza,ale nie na tyle że to sie bedzie zwracac 15 czy 20 lat. Mówili o 8.Musze zainwestowac w fotowoltaike ,pompe powietrza do podgrzewania wody i dobre materialy na budowe domu. Odchodzi mi komin i kotłownia, kupno i montaż folii tez jest taniej. Zapewniali,ze przy takim rozwiazaniu rachunki będą bliskie zeru. Oczywiscie zalezy od pogody. Jeden z nich jest akurat w trakcie budowy domu dla siebie o powierzchni 230m2 i tez stosuje folie grzewczą,panele i pompe..
    Nie ukrywam,ze nie chce isc w gaz. Szukam jak najlepszego rozwiązania.
    Biorę tez pod uwage pompe woda powietrze i fotowoltaike.
    Nie znam się na tyle co jest lepsze ,kable czy folia
    Najlepszym chyba rozwiązaniem bedzie jak wspomnial kolega wyzej porozmawiac z firmą,ktora zajmuje sie takimi istalacjami i sprobowac uzyskać namiary na ludzi,ktorzy mają to juz w swoich domach.
    W internecie obejrzałem wiele filmów i przeczytałem wiele wpisówe na ten temat. Niby wszystko ładnie,pieknie,ale czy to nie jest reklama firm sprzedajacych. folie. Tego nie wiem

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztrux85 Zobacz post
    W internecie obejrzałem wiele filmów i przeczytałem wiele wpisówe na ten temat. Niby wszystko ładnie,pieknie,ale czy to nie jest reklama firm sprzedajacych. folie. Tego nie wiem
    Czytałeś o G12as? Jest trochę o tym na forum. Jest to taryfa, gdzie w nocy masz prąd po 21gr.

    PV do grzania się nie opłaca jak możesz grzać po 21gr/kWh. Nawet, jak wtedy zużyjesz 20% po 57gr/kWh to i tak wychodzi poniżej 29gr/kWh średnio - a to wyciągniesz bez najmniejszego problemu, jak będziesz miał ogrzewanie wykorzystujące akumulacyjność wylewki, czyli zalane w niej kable (folie odpadają). Tyle, że przy tej taryfie nie możesz być prosumentem - czyli nie możesz mieć instalacji PV "wpuszczającej" prąd do sieci. Ale to żaden ból, bo przy tych cenach PV po 4000zł/1000kWh/r zwraca się prawie 14 lat.

    PV możesz dołożyć zawsze - jak stanie się to opłacalne. Jak masz jakieś dotacje - może być opłacalne już teraz. Trzeba przeliczyć i jeszcze uwzględnić ryzyko awarii czy zmian w prawie (np. teraz do 10kWp potrącenie energii przepuszczonej przez ZE to 20% - ale jedna noc w sejmie i może się to zmienić). Tak czy inaczej kable zalane betonem będą lepsze, niż kable czy folie na tym betonie. Raz, to możliwość grzania (prawie) tylko w taniej strefie, a dwa to przy PV minimalizacja energii przepuszczanej przez ZE, jak jednak zamontujesz. Folie to ratunek dla tych, co przegapili i nie umieścili kabli w wylewce. Nie idź tą drogą.

    O grzaniu kablami - klik w sygnaturce, jak jeszcze tego nie zrobiłeś.
    O G12as (i nie tylko) - tutaj
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-05-2019 o 19:49

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Odpowiem Ci.. tak to już jest, że rzeczy nieznane zawsze są przez niektórych ludzi negowane, dlatego dla Ciebie te folie są durne a dla innych są użyteczne i wygodne. Najpierw wypróbuj a potem oceniaj.
    Z elektrycznością było podobnie, kiedy po 1 wojnie światowej miasta miały prąd, na wsiach ludzie woleli siedzieć przy świeczkach....dlaczego? odpowiedz sobie sam.

    Cena montażu w obu przypadkach jest podobna. Przy dobrze ocieplonym domu, rachunki są bardzo niskie.
    Tylu co jest ludzi, tyle projektów domów i tyle samo potrzeb. Jednemu pasuje piec, innemu pompy, jeszcze innemu gaz....kable, maty, folie, klimatyzatory i inne....

    Jak nie masz o foliach zielonego pojęcia, to po co się w tym wątku udzielasz ?

    Autorowi wątku proponuję znaleźć w swoim mieście firmę, która zajmuje się foliami, podejść, popytać, wypróbować a na koniec poprosić o kontakty do ludzi, co mają je zamontowane w domach.
    My tak zrobiliśmy i po wizytach w domach inwestorów zdecydowaliśmy się na montaż. Za ok 2 miesiące będziemy mieć je u siebie.
    W razie pytań, pomożemy i powiemy, co o nich wiemy. Mąż się dokształcał ponad 2 lata, to jakąś wiedzę chyba posiada.

    Ciężko ocenić co lepsze kable czy folie? Każdy przypadek jest inny, w naszym folie są lepsze. Budujemy dom 120m użytkowej, dobrze izolowany dla 2 osób.
    Większość dnia jesteśmy w swoich firmach.
    Ciezkiprxypadek to nick Twojego meza? Juz wiem czemu studiowal folie 2 lata i zdecydowal sie na nie.
    Mialem wyceny zarowno na kable jak i folie i wiem ile kosztuja. Widzialem je nawet na zywo. Folie sa 2x drozsze o.czym ponizej pisal towniez Kaizen. W przeciwienstwie do ciezkich przypadkow potrafie liczyc.
    Doucz sie jeszcze 2 lata to moze dojdziesz do tego co inni.
    Jakie znaczenie ma to gdzie jestescie w ciagu dnia. Dom sie grzeje caly czas.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Jakie znaczenie ma to gdzie jestescie w ciagu dnia. Dom sie grzeje caly czas.
    A czy nie jest tak,że przy foli jest szybki efekt promieniowania cieplnego? Dla tych co chcieliby uzyskać komfort gdy przychodzą do domu chyba ma to znaczenie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    A czy nie jest tak,że przy foli jest szybki efekt promieniowania cieplnego? Dla tych co chcieliby uzyskać komfort gdy przychodzą do domu chyba ma to znaczenie.
    Promieniowanie cieplne nie przenika przez płytki, panele, parkiet, beton i większość innych ciał stałych. Nawet przez szybę nie przenika.
    Czy ogrzejesz okładzinę promieniowaniem (niby folią), czy przez przenikanie (2x tańszymi kablami) - nie ma znaczenia. To okładzina staje się "promiennikiem". Tyle, że promiennik o temperaturze kilka stopni wyższej od powietrza nie jest odczuwalny. Sprawdź, czy jesteś w stanie ocenić, czy podłoga ma 21 czy 27* (27* to maksymalna temperatura dopuszczalna przez producentów okładzin drewnianych - w praktyce, przy współcześnie ocieplonych domach z rekuperacją nieosiągalna, bo robi się piekło w domu) bez jej dotykania.
    Promienniki robią robotę, jak nie są zasłonięte niczym - np. żarówki potocznie zwane kwokami czy promienniki tego typu:



    To faktycznie nagrzewa to, w co "strzela" promieniowaniem powyżej temperatury powietrza po drodze. Taki ekstremalny przykład, to siedzenie przy ognisku w mróz. Jak osłonisz termometr to okaże się, że powietrze między Tobą a ogniskiem jest niewiele cieplejsze, niż z dala od ognia. A jednak ognisko grzeje - i nie jest to subiektywne odczucie. Wbijesz kij i powiesisz na nim rękawiczki do wyschnięcia to zrobią się gorące (chociaż powietrze dookoła zimne).
    Podobnie działa kominek. Podłoga jednak jest za chłodna, żeby ten efekt był odczuwalny.

    Jednak kłania się ekonomia - taniej grzać kablami zalanymi betonem w taniej strefie (a jak ktoś woli PV to w dzień, gdy prąd jest produkowany unikając 20 czy 30% haraczu dla ZE) i magazynować ciepło na czas, gdy prąd jest droższy (albo nie jest produkowany).
    Dochodzi też drugi aspekt - szybkie nagrzewanie może i jest fajne dla człowieka, ale dla okładziny może być szkodliwe. Szczególnie dla drewna.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	promiennik-podczerwieni-sunray-wmph2001s.jpg
Wyświetleń:	6841
Rozmiar:	12,1 KB
ID:	430476  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-05-2019 o 10:02

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    , unikając 20 czy 30% haraczu dla ZE.
    Czy to aby na pewno haracz ? Mozesz kupić akumulatory.
    Ale jak chcesz współpracować z ZE to musi kosztować . Tam może pracować jakiś człowiek , a jemu trzeba zapłacić .Wyobraź sobie że to ty tam pracujesz i ktoś tak okresla twoją pracę

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Czy to aby na pewno haracz ? Mozesz kupić akumulatory.
    Ale jak chcesz współpracować z ZE to musi kosztować . Tam może pracować jakiś człowiek , a jemu trzeba zapłacić .Wyobraź sobie że to ty tam pracujesz i ktoś tak okresla twoją pracę
    Haracz. UE dowali kary albo będą musieli dokupić "zielonej" energii za granicą, żeby zrealizować 15% do których się "zobowiązaliśmy". Taniej byłoby zachęcać rezygnując z haraczu albo nawet dopłacając do energii z PV.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to trochę popłynąłeś.
    Nowa fizyka.
    Stara.



    I mój filmik:
    https://www.youtube.com/watch?v=4FByrqEeEBY
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 19-05-2019 o 18:23 Powód: wycieczki osobiste

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony