dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sztrux85

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    6

    Domyślnie Fotowoltaika i ogrzewanie foliami grzewczymi

    Witam wszystkich. Potrzebuje rady. Jestem przed wyborem architekta na budowe domu. Rozmawiając z jednym z nich doradził mi ogrzewanie foliami grzewczymi, fotowoltaika i ogrzewanie wody pompą powietrza. Bardzo mnie zaciekawił temat i juz byłem bliski akceptacji tego rozwiązania. Pozniej skontaktowałem sie z dwoma kolejnymi i raczej mi odradzali takie rozwiązanie. Mam gaz przy ulicy i mowił bym zrobił ogrzewanie na gaz. Gaz jest sprawdzony od wielu lat i mozna powiedziec,ze jest to pewne rozwiazanie. Osobiscie nie jestem zbytnio przychylny do tego i bardziej stawiam na folie + fotowoltaika. Potrzebuje opini od ludzi, ktorzy maja taką instalacje. Czy naprawde jest to takie fajne. Nie chciałbym za kilka lat robić generalnej przebudowy domu

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztrux85 Zobacz post
    Witam wszystkich. Potrzebuje rady. Jestem przed wyborem architekta na budowe domu. Rozmawiając z jednym z nich doradził mi ogrzewanie foliami grzewczymi, fotowoltaika i ogrzewanie wody pompą powietrza. Bardzo mnie zaciekawił temat i juz byłem bliski akceptacji tego rozwiązania. Pozniej skontaktowałem sie z dwoma kolejnymi i raczej mi odradzali takie rozwiązanie. Mam gaz przy ulicy i mowił bym zrobił ogrzewanie na gaz. Gaz jest sprawdzony od wielu lat i mozna powiedziec,ze jest to pewne rozwiazanie. Osobiscie nie jestem zbytnio przychylny do tego i bardziej stawiam na folie + fotowoltaika. Potrzebuje opini od ludzi, ktorzy maja taką instalacje. Czy naprawde jest to takie fajne. Nie chciałbym za kilka lat robić generalnej przebudowy domu
    Żeby dzisiaj kupić prąd do ogrzewanie elektrycznego trzeba zapłacić pi razy oko 2x więcej niż za gaz, do ogrzania tego samego domu.
    I to nie ważne czym grzejesz, farelką czy foliami jakimiś. Ciepło to ciepło. Pomijam komfort grzania farelką i dużą powierzchnią podłogi, sciany czy czym tam.

    Rezygnując z gazu do ogrzewania odpada Ci koszt przyłącza, instalcji gazowej, komina, a to nie małe pieniądze.

    Budująć normatywny standardowy dom, taki o zapotrzebowaniu na ciepło w okolic 80kwh/m2, gdy dom ma 150m2, na samo ogrzewanie foliami potrzebujesz powyżej 12tys KWh prądu!! Żeby to pokryć, potrzebujesz instlacji ciut większe, powiedzmy z 15KWp. A tak kosztuje powyżej 60 tys PLN i potrzebuje ze 70m2 płaskiego dachu najlepiej w kierunku południowym bez drzew i zacienien.
    Jak zbudujesz dom 40kwh/m2 (a to już nie proste!) dzielisz tot przez połowe.

    Masz taki dach? Jaka jest wielkość dachu i zapotrzebowaie na ciepło grzewcze na m2? Konkretnie co jest planowane, określenia "dobre okna" i sporo wełny są mało precyzyjne.

    Ja bym nie szedł w kierunku folii, bo nadal potrzebują sporo tego prądu, lecz w pompę powietrze-woda i wodną podłogówkę. Napędziesz taką podłogówkę czymkolwiek - piecem gazowym, pompą ciepła, piecykiem elektrycznym, ba, kozą nawet bez własnie generalnej przebudowy domu. Podłogówka wodna zawsze będzie w podłodze, czymkowliek ciepła dla niej nie wyprodukujesz. A zużycie prądu przy pompie powietrznej spadnie w skali sezony blisko 4x krotnie, wiec i instalacja PV będzie mniejsza, pewnie będzie mógł zrobić tak żeby pokryć również prąd bytowy.

    To jest moje zdanie, możesz mieć odmienne.

  3. #3

    Domyślnie

    Też jestem zdania że wodna podłogówka będzie o wiele lepsza i tańsza w eksploatacji. Można ją zaklepać tak by grzała tylko w taniej taryfie w ten sposób z 1kWh otrzymujesz 3kW ciepła w tym przypadku piec gazowy wydaje się być urządzeniem energochłonnym. Z kosztami jak jastrząb powiedział odchodzi Ci komin i pomieszczenie zwane kotłownią a to dość sporo zaoszczędzonych pieniędzy które można przeznaczyć na zakup pompy ciepła powietrze - woda.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz o tym sporo wątków. Poczytaj i dopytaj, jak nie znajdziesz odpowiedzi na jakieś szczegółowe pytanie.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sztrux85

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dom ma mieć powierzchnie użytkową około 110 m2 plus garaż powyżej 20m2 w bryle budynku.
    Nie wiem jeszcze jakie bedzie zapotrzebowanie budynku na energie. Tak jak pisałem jestem przed wyborem architekta i nie mam jeszcze projektu. Rozmawialem z w tej chwili z 4 architektami i dwoch poleca takie rozwiązanie ( Fotowoltaika, folie grzewcze i pompa powietrza do c.o.w) Sami stosują i gwarantują mi bardzo niskie rachunki,prawie zerowe. W tym przypadku warunkiem jest bardzo dobra izolacja budunku przed stratą ciepła. Koszt budowy całego domu w zastosowanej technologii jest niby o około 30 tyś drozszy jak standardowe rozwiązania. Dwoch pozostałych nie jest do tego przekonanych. Panele fotowoltaiczne ok, ale folia nie do konca.
    Nie jestem specem w tej dziedzinie. Zależy mi na tym by wybrać najlepsze rozwiązanie.
    W internecie szukam codziennie jakis opini na ten temat i im dluzej sie tym zajmuje tym coraz gorzej sie zdecydować.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sztrux85

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    http://osiedleradziwillow.pl/
    http://www.partprojekty.pl/Start/Art...EKTY-part-EKO2
    Tutaj są linki do stron gdzie wymienieni przeze mnie architekci budują nawet całe osiedla w tej technologii, także też daje mi to duzo do myslenia

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @sztrux85

    Jeśli jesteś jeszcze przed budową domu, to ustal z architektem, by dach zaprojektował optymalnie do instalacji PV.

    W pobliżu mojego miejsca zamieszkania powstała uliczka z 5 domkami. Tylko jeden z nich ma dach "przyjazny" dla PV.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Synkopa12

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-150
    Posty
    11

    Domyślnie

    Chyba jest na to jakaś moda, albo technologia staniała. Wczoraj byłem u architekta i też nie namawiał na takie rozwiązanie. Mówi, że odpowiednia ilość paneli na dachu i ogrzewanie prądem w domu może być bezobsługowe i za darmo. Mam mieć 150 m2 + garaż raczej nieogrzewany. Architekt mówi, że wstępnie ocenia , że potrzebowałbym ok. 30 paneli na dachu. Idea bardzo mi się podoba, ale mam pewne obawy no i nie wiem ile to może kosztować.
    O cenę nie pytam, bo w poniedziałek wyślę zapytanie do jakiś firm co takie rzeczy robią, ale pytanie mam czy znacie kogoś , kto w czymś takim mieszka.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelromanski85

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-018
    Posty
    14

    Domyślnie

    pv lepiej założyć sobie na normalne zużycie typu indukcja klima itp, a ogrzewanie gaz

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelromanski85 Zobacz post
    pv lepiej założyć sobie na normalne zużycie typu indukcja klima itp, a ogrzewanie gaz
    Dlaczego?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony