dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Hitachi Yutaki M RASM-4

    Czy ktoś z was posiada lub instaluje te pompy i chciałby podzielić się doświadczeniem?

    Producent podaje zakres temperatur powietrza przy których pompa może pracować do +25°C dla CO i do +35°C dla CWU. Czy to znaczy, że pompa nie pracuje podczas upałów? Myślałem, że im cieplejsze dolne źródło tym łatwiej podgrzać wodę... teraz już nic nie wiem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Yutaki M CO.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	430623 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Yutaki M CWU.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	430615

    Czy taka pompa typu monoblok może zamarznąć i w związku z tym uszkodzić się przy braku zasilania?

    Mieliście kiedyś awarie pompy? Jakie są koszty części zamiennych?

    Przede mną wybór sposobu ogrzewania domu 220m2 + garaż 26m2 w bryle budynku. Rozważam dwie opcje gaz ziemny i powietrzną pompę ciepła.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Podbijam i podłączam się z pytaniem bo też interesuje mnie ta pompa. Ktoś ma jakieś doświadczenia/opinie ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Chyba każda pompa nie będzie grzała przy pompcy sprężarki w temp. 35 stopni. Fizyka. Zrobi to grzałką.
    Monoblok to ryzyko zamarznięcia, można zalać układ glikolem zamiast wodą, ale to też trzeba policzyć. Sugeruję split.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Pompy o takich mocach w splicie już odchodzą do lamusa. Nowe pompy to splity tylko do 10 kW z powodu palności i wybuchowości czynnika. Vaillant na wiosnę wypuszcza pompę na R290 czyli propan i te pompy będą wyłącznie monoblokowe tak jak obecne już na rynku alpha innotec na R290 czyli propan.
    A ogólnie Hitachi dobry sprzęt ale nie wiem jak funkcjonuje serwis w Polsce i nie bój się monobloka.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Mren nie będę się mądrzyć ale te 35 stopni to coś z fizyką mocno związane i różnicami temperatur które są zasadą działania PC. Podobno fizyki nie da się oszukać zresztą +35 to masz kilka dni w lecie a pompa będzie wtedy grzać tylko CWU więc spokojnie to zrobi jak temperatura spadnie do 34

    Co do monobloku jest taka opcja, że zamarznie. Ale z tego co wiem to jak podpisujesz umową z energetyką to gwarantują dostawy prądu/dopuszczalne przerwy i takie różne - a jeśli ich awaria doprowadzi do uszkodzenia w twojej pompy - to piszesz o odszkodowanie - jeśli to z ich winy. Podobno też ciszej pracują. Ja miałem gaz w granicy działki, ale wybór padł na PC i nie żałuje.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Ja myślę że monoblok dobrze zainstalowany przez firmę która zna się na tym i ma dobre intencje nie zamarznie. To są trochę takie obawy jak to czy butla z gazem w samochodzie wybuchnie - jasne że wybuchnie, jak zrobi to ktoś nie znający się na tym. Jako że ludzie umieją to zrobić jak należy to samochody jeżdżą i nie wybuchają. Rozmawiałem z szefem firmy specjalizującej się w pompach ciepła (bardzo polecanej zresztą tu na forum) i stwierdził że nigdy nie miał przypadku zamarznięcia monobloku, a robi je na wodze a nie na glikolu.

    Ja mam natomiast pytanie o sam model/producenta czy ktoś ma jakieś doświadczenia/opinie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony