dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bodzio7

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-613
    Posty
    1

    Domyślnie mam wode na działce a ogrod suchy-problemy z budowa studni

    witam
    jestem tu nowy proszę o wyrozumiałość nie znam fachowego nazewnictwa wiec napisze i wytlumacze najlepiej jak potrafie i napisze takie informacje jakie usłyszałem od fachowców
    chęć posiadania wlasnej studni dojrzewała 3 lata (woda potrzebna tylko do podlewania ogrodu i kilku drzewek owocowych) i dojrzała zaprosiłem fachowców z ogłoszenia no i sie zaczeło przyjechał pan z różdżką i namierzył żyły i lustro wody na głębokości 7 m.
    po tych ustaleniach umowiliśmy sie na wykonanie tej studni koszt to 1500pl lub jezeli nie bedzie woda leciala to za probny odwiert 400pl.
    fachowcy po odwiercie powiedzieli ze woda jest na 11 metrach i ze mozna tylko studnie glebinowa oni ja zrobia za 5000pl.powiedzialem ze sie zastanowie bo koszty troszke mnie zaskoczyly wczesniej twierdzili cos innego.dzis zaswiecilem latarka do tego wykopu i woda stoi na 5 metrach co zostalo przeze mnie zmierzone czyli woda jest zdecydowanie wyzej niz mówili,chcieli mnie naciagnać na budowanie studni głebinowej?czy wkladajac tam rure 100 z filtrem tzn nacieciami na niej (ogladalem takie rozwiazania na you tubie ale na wiekszych srednicach ) bo takiej szerokosci jest dziura ,mógłbym wlozyc koncowke hydroforu i pobierac ta wode do podlewania ?czy to nie tak działa ?
    prosze o pomoc poczatkujacy ogrodnik

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał bodzio7 Zobacz post
    witam
    jestem tu nowy proszę o wyrozumiałość nie znam fachowego nazewnictwa wiec napisze i wytlumacze najlepiej jak potrafie i napisze takie informacje jakie usłyszałem od fachowców
    chęć posiadania wlasnej studni dojrzewała 3 lata (woda potrzebna tylko do podlewania ogrodu i kilku drzewek owocowych) i dojrzała zaprosiłem fachowców z ogłoszenia no i sie zaczeło przyjechał pan z różdżką i namierzył żyły i lustro wody na głębokości 7 m.
    po tych ustaleniach umowiliśmy sie na wykonanie tej studni koszt to 1500pl lub jezeli nie bedzie woda leciala to za probny odwiert 400pl.
    fachowcy po odwiercie powiedzieli ze woda jest na 11 metrach i ze mozna tylko studnie glebinowa oni ja zrobia za 5000pl.powiedzialem ze sie zastanowie bo koszty troszke mnie zaskoczyly wczesniej twierdzili cos innego.dzis zaswiecilem latarka do tego wykopu i woda stoi na 5 metrach co zostalo przeze mnie zmierzone czyli woda jest zdecydowanie wyzej niz mówili,chcieli mnie naciagnać na budowanie studni głebinowej?czy wkladajac tam rure 100 z filtrem tzn nacieciami na niej (ogladalem takie rozwiazania na you tubie ale na wiekszych srednicach ) bo takiej szerokosci jest dziura ,mógłbym wlozyc koncowke hydroforu i pobierac ta wode do podlewania ?czy to nie tak działa ?
    prosze o pomoc poczatkujacy ogrodnik
    Nie zawsze jest to takie proste... ale próbować możesz Jeśli jest to faktycznie warstwa wodonośna o odpowiedniej wydajności to może się udać.
    Pytanie czy ta woda tam się zebrała od razu czy napływała godzinami... bo pompa zewnętrzna może ci zassać wodę z max 7 metrów. Jak po włączeniu pompy poziom lustra wody spadnie o te 2 metry to nic nie wypompujesz...

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bodzio7 Zobacz post
    witam
    jestem tu nowy proszę o wyrozumiałość nie znam fachowego nazewnictwa wiec napisze i wytlumacze najlepiej jak potrafie i napisze takie informacje jakie usłyszałem od fachowców
    chęć posiadania wlasnej studni dojrzewała 3 lata (woda potrzebna tylko do podlewania ogrodu i kilku drzewek owocowych) i dojrzała zaprosiłem fachowców z ogłoszenia no i sie zaczeło przyjechał pan z różdżką i namierzył żyły i lustro wody na głębokości 7 m.
    po tych ustaleniach umowiliśmy sie na wykonanie tej studni koszt to 1500pl lub jezeli nie bedzie woda leciala to za probny odwiert 400pl.
    fachowcy po odwiercie powiedzieli ze woda jest na 11 metrach i ze mozna tylko studnie glebinowa oni ja zrobia za 5000pl.powiedzialem ze sie zastanowie bo koszty troszke mnie zaskoczyly wczesniej twierdzili cos innego.dzis zaswiecilem latarka do tego wykopu i woda stoi na 5 metrach co zostalo przeze mnie zmierzone czyli woda jest zdecydowanie wyzej niz mówili,chcieli mnie naciagnać na budowanie studni głebinowej?czy wkladajac tam rure 100 z filtrem tzn nacieciami na niej (ogladalem takie rozwiazania na you tubie ale na wiekszych srednicach ) bo takiej szerokosci jest dziura ,mógłbym wlozyc koncowke hydroforu i pobierac ta wode do podlewania ?czy to nie tak działa ?
    prosze o pomoc poczatkujacy ogrodnik
    Jakby do mnie przyszedł człowiek od studni i zaczął biegać z różdżką, to bym mu na tym etapie podziękował. Po za tym solidnie się walnął w tym swoim zabobonie - miało być 7 a jest 11. Miała być żyła a się zmyła. Swoją drogą spytaj jakiegoś geologa - żyły opisywane przez radiestetów jako podziemne rzeki nie ostnieją.

    Pare rzeczy:
    - studnia czerpie wodę z warstwy wodonośnej. Tak warstwa musi być zbudowana z takiego materiału (najlepiej żwiru) gdzie pomiędzy ziarnami jest dosyć miejsca na wodę, i woda ta moze się względnie szybko tam poruszać co skutkuje dużą wydajnością takiej studni. Glina też zawiera wodą, ale pośród tak drobnych okruchów że jej nie wypompujesz.
    - woda w takiej warswie może znajdować się pod ciśnieniem. Wywiercisz dziure 30m do takiej warstwy, a woda pochodząca z tej warstwy podejdzie w tej rurzez np na 5m poniżej terenu. Zdarzają się także wręcz samowypływy ze studni.
    - pompą która znajduje się na powierchni (popa ssąca) wypompujesz wodę z maks 8m głębokości. Fizyka. Jeśli woda jest głębiej - pompę musisz wsadzić do wody, żeby wodę pchałą do góry a nie ssała z powierzchni. Często w ten sposób rożróżnia się studnię głębinową., że pompa jest na dni studni. To niekoniecznie jest ścisłe. Mój sąsaid ma studnie głębokości 60m, a ma pompę ssąca - woda podchodzi w studni na 3m poniżej terenu.
    - najlepsze określenie studni głębinowej, to takie gdzie woda pochodzi z warstwy wodonośnej na tyle głębokiej, że jest dobrze odizolowana od brudów na powierzchni przez warstwy trudnonieprzepuszczalne.

    I tu musisz mieć jasność o czym mowa - o studni głębinowej w sensie rodzaju zastosowania pompy, czy w sensi głekości i izolowania warstwy wodonośnej. To podlewania warstwa nie musi być izolowana, obyśtylko tej wody nie pił. Jeśli studnia która Ci wykonano jest z rury który ma średnice przynajmniej 11cm, to da się do niej włożyć pompę głębinową. Jeśli to jest cienka 1"-1.5" rura, to MUSISZ zastosować pompę ssąca, a w tym przypadku raczej będzie to ciężko, bo woda masz na 7m, czyli blisko fizycznej granicy dla pompy ssącej. Najtansze pompy głebinowe kupusz za pare stówek, wiec nie wiem skąd cena 5000.

    Drugi aspekt, to czy to co CI do tej pory zrobiono, ma odpowiednią wydajność. Czy możesz tam wsadzić pompę i pompować cały czas Wtedy to można nazwać studnią.

    Na podstawie tego co opisałeś, ja bym im zapłacił 400PLN i podziękował.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony