dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gussto

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-400
    Posty
    11

    Domyślnie Podłogówka projekt obwodów

    Witam

    Jestem trakcie budowy i mam zamiar wykonać podłogówkę we własnym zakresie. Mam projekt ogrzewania i na parterze wszystko jest jasne. Natomiast na piętrze miały być kaloryfery które chcę zamienić na podłogówkę. Zastanawiam się jak wykonać obwody. Planuję wykonać 6 obwodów po jednym w pokojach, łazience dużej i małej oraz jeden wspólny obwód w gabinecie/korytarzu a rozdzielacz w gabinecie. Planuje rozłożyć rury co 15cm. Zastanawiam się czy przy tym rozstawie obwód w pokojach o powierzchni 16-17m2 nie będzie za długi. Czy ktoś posiada przeliczniki ile rury potrzeba na 1m2 powierzchni przy różnych rozstawach rur? Dom ogrzewany pompą ciepła 13kw i dość dobrze ocieplony. Czy uważacie, że taki plan na podłogówkę jest ok?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    W załączniku rzut piętra.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piętro jpg.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	430973  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Albo dom dziurawy albo PC za duża albo te 13 kW to nie moc. Ułóż tak aby pętle były podobnej długości jak na dole

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gussto

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Albo dom dziurawy albo PC za duża albo te 13 kW to nie moc. Ułóż tak aby pętle były podobnej długości jak na dole
    PC ma także ogrzewać CWU a domek ma 200m2. Ale faktycznie sprawdziłem w ofertach i jedna firma zaproponowała mi PC 11kW a druga 12 kW . Czyli trochę mniej niż podałem.
    Na dole obwody mają max 85 mb. Tutaj wg. moich wstępnych szacunków w dużych pokojach wyjdzie więcej i boję się, że przy rozstawie 15cm może przekroczyć 100 m. Nie mam przeliczników i nie mam jak tego sprawdzić stąd pytanie o przeliczniki m2/m bieżący.

  4. #4

    Domyślnie

    Dla rozstawu 15cm ok.6,5mb rury + oczywiście trzeba doliczyć komunikację do pętli w danym pomieszczeniu(zasilanie+powrót) Co do właściwego rozstawu to powinien być projekt OZC

  5. #5

    Domyślnie

    Sprawa jest stosunkowo prosta: L=F/a
    L-długość pętli [m]
    F-powierzchnia grzewcza [m2]
    a-rozstaw [m]


    Rozstaw, temp. zasilania instalacji podłogowej oraz materiał wykończenia podłogi będą decydować o mocy instalacji.
    Ta zaś musi być dobrana do obciążenia cieplnego całego budynku i poszczególnych jego pomieszczeń.

    Tabele z wydajnościami instalacji OP można znaleźć tu:
    http://pl.kan-therm.com/download/poradniki.html
    http://pl.kan-therm.com/

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gussto

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Sprawa jest stosunkowo prosta: L=F/a
    L-długość pętli [m]
    F-powierzchnia grzewcza [m2]
    a-rozstaw [m]


    Rozstaw, temp. zasilania instalacji podłogowej oraz materiał wykończenia podłogi będą decydować o mocy instalacji.
    Ta zaś musi być dobrana do obciążenia cieplnego całego budynku i poszczególnych jego pomieszczeń.

    Tabele z wydajnościami instalacji OP można znaleźć tu:
    http://pl.kan-therm.com/download/poradniki.html
    No tak faktycznie można podzielić 1m2 przez rozstaw 0,15 i wyjdzie 6,66 mb/m2 czyli przelicznik mb/m2. No a jednak na waszej stronie podajecie przelicznik 6,3 mb/m2 . Rozumiem, że w większości przypadków różnica jest nie istotna. Choć w moim przypadku jest to dokładnie na granicy bo dla największego pokoju wychodzi 109 mb i 115mb. Dobieg jest praktycznie zerowy bo rozdzielacz będzie w gabinecie.

    Niemniej jednak link z poradnikami faktycznie pomocny.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gussto

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Dla rozstawu 15cm ok.6,5mb rury + oczywiście trzeba doliczyć komunikację do pętli w danym pomieszczeniu(zasilanie+powrót) Co do właściwego rozstawu to powinien być projekt OZC
    Wg. wyliczeń charakterystyki energetycznej budynku EU=44,9 w podziale na ogrzewanie i wentylację 20,8 oraz ciepłą wodę użytkową 24,1. Sam jestem ciekaw na ile te wyliczenia są realne i pokrywają się z rzeczywistością.

  8. #8

    Domyślnie

    Potrzebne są dane dotyczące strat ciepła dla każdego z pomieszczeń.Obiegi ponad 100mb są za długie,lepiej podzielić je na dwa mniejsze.W danym pomieszczeniu pętle powinny być mniej więcej równej długości.Ważne dla rozstawu rur jest też pokrycie podłogi (płytki,panele) bo płytki mają kilka razy mniejszy opór cieplny w porównaniu z panelami.I nie oszczędzaj na średnicy rur do rozdzielacza.Rozdzielacz obowiązkowo z rotametrami
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 04-06-2019 o 07:55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony