dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    w3t

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Kod pocztowy
    09-140
    Posty
    13

    Domyślnie Jaki kocioł na pellet ? Stary ocieplony dom.

    Witam
    Poszukuję kotła na pellet do starego domu po dziadkach, który powoli remontuje. Kompletnie się na tym nie znam Przejrzałem wiele wątków ale nadal mam wątpliwości.
    Wiem tylko, że na pompę mnie nie stać, nie mam doprowadzonego gazu a palenie ekogroszkiem ponoć jest niewiele tańsze od pelletu do tego ten jest czystszy i zdaje się bardziej bezobsługowy.
    Nie wiem dokładnie ile m2 do ogrzania obrys budynku na zewnątrz 10x9m, zostało podwyższone poddasze użytkowe i wymieniony dach (część prosta, część w skosach) i mały nieogrzewany strych. Nie ma garażu, do tego kotłownia około 3x2m i trochę mniejszy wiatrołap.
    Dom ocieplony w zeszłym roku. Na dole ściany 40cm cegła + 10cm styropian grafit, góra cegła i pustak 24cm + 15cm grafit. Podłoga nie pamiętam ale zdaje się 8 albo 10cm styropian biały, poddasze i strych 15cm wełna. Nowe okna plastikowe i dwuskrzydłowe drzwi metalowe. Głownie grzejniki do tego podłogówka na dole w kuchni i we wiatrołapie i na górze w łazience i dużym korytarzu, układ bodajże otwarty.
    Wynik ozc : http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5px7
    Wymagania wiadomo jak większości osób jak najmniejsze spalanie, w miarę bezobsługowa konstrukcja i niezbyt uciążliwe czyszczenie, pojemność nie musi być oszołamiająca nie mam nic przeciwko żeby raz na kilka dni czy nawet raz dziennie dosypać pelletu. Myślałem też żeby tak jak w obecnym domu nie palić kiedy jest ciepło tylko podgrzewać wodę "junkersem" bo wychodzi to bardzo tanio a jedna butla z gazem spokojnie starcza na miesiąc do tego mam sąsiada za płotem handlującego gazem.
    Brałem pod uwagę kilka kotłów między innymi polecany tu Edilkamin Laguna p12 niestety w tej chwili cena jest bardzo wysoka i mnie nie stać także odpada.
    Myślałem też o Biawar Pellux 12kw lub Slimko 12kw (oba w podobnej cenie koło 10-12tys.)
    A może polecicie coś innego? Najlepiej gdyby miał wymieniony tu przez jednego z doświadczonych użytkowników palnik kipi lub revo, pionowy wymiennik z płomieniówkami, automatyczne czyszczenie rusztu i wymiennika, sterownik PLUM bo to ponoć sprawdzone i ułatwiające życie rzeczy
    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Luknij na moją stronę z powinieneś znaleźć czego szukasz.
    Praktycznie brak czyszczenia wymiennika, raz na kilka dni ruszyć ze 3 czy 4 razy rączką na zewnątrz kotła, bez zatrzymywania go z pracy, palnik samoczyszczący, zasobnik na około 200kg pelletu, małe gabaryty kociołka, sterownik internetowy Pello w standardzie. Z tydzień temu montowaliśmy 9kW na jakieś 140m domu 10-cio letniego, następny mocą 13kW.
    Tak wygląda podgląd prze internet pracy kotła: https://esterownik.pl/device/13975
    To akurat 18-tka na około 340 metrach.

  3. #3
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Palnik samoczyszczący czy samoczyszczący z nazwy bo to jest różnica?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    w3t

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Kod pocztowy
    09-140
    Posty
    13

    Domyślnie

    Jeśli jest duża różnica w cenie a czyszczenie manualne nie jest jakoś specjalnie uciążliwe to przeżyję bez tego... natomiast jeśli kocioł z takim palnikiem nie osiąga jakichś horrendalnych cen jak laguna to oczywiście wolałbym z palnikiem samoczyszczącym nie tylko z nazwy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał w3t Zobacz post
    Wiem tylko, że na pompę mnie nie stać,
    To może Czyste Powietrze i wyjdzie tanio jak barszcz.

    Edyta.
    Wełny też możesz dorzucić z dopłatą, jak technicznie nie będzie to problemem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-06-2019 o 22:39

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    w3t

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Kod pocztowy
    09-140
    Posty
    13

    Domyślnie

    Kaizen dom jest po dziadkach, których już nie ma. Wiem, że pompa to koszt kilkudziesięciu tysięcy, kotłownie i komin już mam więc te koszta mi odpadają, zostaje piec i nawet jeśli pompą jest sporo taniej to zwróciłoby mi się to pewnie po kilkunastu albo kilkudziesięciu latach. Zresztą nawet nie ma co zaczynać bo nie mam teraz takich pieniędzy. Przeglądając inne wątki wiedziałem, że zaraz ktoś będzie na to namawiał ale ja nie dam rady i nie chcę pompy proszę jedynie o pomoc w wyborze kotła na pellet

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał w3t Zobacz post
    Wiem, że pompa to koszt kilkudziesięciu tysięcy
    Widzę, że nie raczyłeś poczytać o Czystym Powietrzu. Najwyżej kolejne dziesiątki tysięcy przejdą Ci koło nosa (bo jak w zeszłym roku robiłeś termomodernizację, to już pewnie trochę przeszło). Twój wybór.

  8. #8

    Domyślnie

    @w3t możesz warto skorzystać z programu "Czyste powietrze" tak jak pisze @Kaizen i zastanowić się nad Laguną. Ja jestem beneficjentem tego programu, co prawda to droga przez mękę tak jak przy każdym dofinansowaniu ale może coś tam zwrócą. Jestem też z okolic Ciechanowa. Jak chcesz obejrzeć Lagunę to zapraszam. Naprawdę super kociołek.
    Jeśli nie Laguna to może budżetowy Ferroli Biopellet

  9. #9
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał w3t Zobacz post
    Kaizen dom jest po dziadkach, których już nie ma. Wiem, że pompa to koszt kilkudziesięciu tysięcy, kotłownie i komin już mam więc te koszta mi odpadają, zostaje piec i nawet jeśli pompą jest sporo taniej to zwróciłoby mi się to pewnie po kilkunastu albo kilkudziesięciu latach. Zresztą nawet nie ma co zaczynać bo nie mam teraz takich pieniędzy. Przeglądając inne wątki wiedziałem, że zaraz ktoś będzie na to namawiał ale ja nie dam rady i nie chcę pompy proszę jedynie o pomoc w wyborze kotła na pellet
    Komin zwykły ceglany?
    Rozleci się.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    w3t

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Kod pocztowy
    09-140
    Posty
    13

    Domyślnie

    Dzięki radik81 ale nie musi być najtańszy z możliwych najlepiej do 12-13 max 14tys.
    Komin ceglany ale stawiany był jakieś 5-6lat temu więc chyba się nie rozleci? Tylko, że przeglądając forum wiem, że trzeba do niego włożyć jakiś dodatkowy wkład jeśli będzie kocioł pelletowy.

  11. #11

    Domyślnie

    Lagunę u @Puławiaka możesz dostać za 15200 zł a kociołek naprawdę super. Wkład wystarczy fi130 na upartego fi120 da radę. Ja mam owalny 150x100, czyli praktycznie to samo co fi130. Komin 9 metrów wysokości.

  12. #12

    Domyślnie

    Za 14 tyś. masz jeszcze Black Stara, kociołek też godny uwagi.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    w3t

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Kod pocztowy
    09-140
    Posty
    13

    Domyślnie

    Laguna wiem, że dobry kociołek ale szczerze mówiąc zraziłem się trochę do tej firmy bo czytając tu różne wątki widziałem że ludzie 2 czy 3 lata wstecz kupowali ten piec za 10 czy 12 tys. a teraz za to samo życzą sobie 15 czy 16 to mnie krew zalewa...ja rozumiem, że inflacja, że podwyżki ale kurna nie takie.
    A mógłby ktoś napisać czym różni się ten blackstar i biawar od laguny?? Bo te dwa kotły też dosyć często przewijały się tu w polecanych. W czym będą one gorsze?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał w3t Zobacz post
    Laguna wiem, że dobry kociołek ale szczerze mówiąc zraziłem się trochę do tej firmy bo czytając tu różne wątki widziałem że ludzie 2 czy 3 lata wstecz kupowali ten piec za 10 czy 12 tys. a teraz za to samo życzą sobie 15 czy 16 to mnie krew zalewa...ja rozumiem, że inflacja, że podwyżki ale kurna nie takie.
    A mógłby ktoś napisać czym różni się ten blackstar i biawar od laguny?? Bo te dwa kotły też dosyć często przewijały się tu w polecanych. W czym będą one gorsze?
    A kupowali kupowali. Niestety w zeszłym roku była podwyżka i to taka że mnie aż zatkało ale tej klasy kocioł za 10 tysi to była totalna pomyłka.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Puławiak 10 do 11 tysi za kocioł na paliwo stałe to nie pomyłka a max co można za to sobie życzyć. Doliczyć do tego całe klamoctwo z robocizną to już mamy pompę ciepła a przy 15 czy 20 tysi za piec na groszek czy pellety to już jest pompa z najwyższej półki.
    Zatem trzeba pierdyknąć nie wiem z którego piętra na bańkę żeby taki piec kupować.
    Kolego w3t pisze Ci to człowieczek który sprzedaje i montuje kotły na paliwa stałe, grzałem swój poniemiecki dom kotłami groszkowymi ( 4 sztuki testowałem przez chyba 11 czy 12 lat ) obecnie pompa ciepła powietrze/woda i ani jednego metra podłogówki.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    w3t

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Kod pocztowy
    09-140
    Posty
    13

    Domyślnie

    To nie jest tak, że jestem uprzedzony do pompy tylko chodzi o kwestie finansowe. Jeśli faktycznie dałoby się to zrobić za taką kwotę i skutecznie ogrzałaby mój bez kosmicznych rachunków za prąd to jak najbardziej wziąłbym to pod uwagę...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony