dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Schładzanie poddasza wieczór i noc

    Witam

    z góry przepraszam jeśli temat się powtarza. Kiedyś bardzo dawno trafiłem na zdawkowe informacje lecz jakoś tym razem nie mogę. Chodzi mi o możliwość schładzania pomieszczeń na poddaszu powietrzem zaciąganym z kominków wentylacyjnych. Chodzi o takie wystające grzybki z dachówki o średnicy około 20cm. Chciałem zapytać czy będzie się spisywać pomysł założenia wentylatorów, które wtłaczają powietrze do środka. Można by je uruchamiać czasówką np. codziennie od 20-21 do np. 3 w nocy. W końcu w pomieszczeniu temperatura w takie dni jak dziś wynosi 24 stopnie, a na zewnątrz 18!

    Drugie pytanie to czy zamiast kupić wentylatory do każdego pomieszczenia nie lepiej zainwestować w centrale rekuperacji i zrobić właśnie wentylację mechaniczną. Plusem na pewno jest możliwość pracy w ziemie i wyciąg powietrza, a nie tylko wtłaczanie. W końcu przy kominkach trzeba zrobić anemostaty, rury odpowiednie.... Czy ktoś przerabiał temat? Zależy mi jak każdemu na schłodzeniu pomieszczeń i niskich kosztach

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Myślę, że w swoim "szerokim" pytaniu sam sobie odpowiedziałeś na postawione pytania - tak jak wszyscy co zastanawiali się nad tym problemem zbudowali lub budują domy z wentylacją mechaniczną. To zapewnia pewien komfort w postaci dobrze przewietrzonego domu z możliwością zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania(zimą). Ci co chcieli mieć niższą temperaturę i większe oszczędności budowali i podłączali gruntowe wymienniki ciepła. Zapewniały podgrzanie wwiewanego powietrza zimą i niewielkiego schłodzenia latem( w upał).
    Jeśli jednak chcesz schłodzić to powietrze do konkretnie komfortowych temperatur w upały to pozostaje klimatyzacja czy indywidualna czy centralna(to też już zostało wymyślone)
    Czy jest tanie? - nie jest .
    Czy efektywne - zależy od wymagań - dla najbardziej wymagających - najlepsze - zawsze najdroższe.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    A jeśli rozważać tylko pomysł nawiewu z kominków wentylacyjnych vs rekuperacja.... Czy w cenie około 10tys samodzielnie wykonam sprawną rekuperację?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    Czy w cenie około 10tys samodzielnie wykonam sprawną rekuperację?
    Zależy od domu - generalnie da się przy własnej pracy za tyle zrobić rekuperację nawet z odzyskiem wilgoci (w małym domu).
    Ale dużo lepszy efekt schładzania osiągniesz wydając 1/4 tej kwoty na klimatyzację. Wentylacją dostarczysz kilka kWh chłodu (o ile w nocy będzie chłodno) i tylko w nocy. Najsłabsza klima dostarczy kilkadziesiąt - i to wtedy, kiedy trzeba. Do tego klima osuszy, co dodatkowo poprawi komfort.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    A jeśli rozważać tylko pomysł nawiewu z kominków wentylacyjnych vs rekuperacja.... Czy w cenie około 10tys samodzielnie wykonam sprawną rekuperację?
    Weź pomyśl...
    Toż przecie dach się nagrzewa cały dzień! Po zachodzie słońca temperatura dachówek jest dużo większa, aniżeli temp. otaczającego powietrza i trzyma dłuuugo - w zasadzie parę godzin, zanim się schłodzi do temp. zewnętrznej latem.
    Blachodachówka chłodzi się szybciej, ale też potrafi jeszcze 2-3 godz. po zachodzie słońca trzymać temperaturę...
    Jak byś nie patrzył, to takie rozwiązanie nie ma sensu, a wręcz przeciwnie - podgrzejesz, zamiast schłodzić powietrze w domu.
    Że już nie wspomnę o tym, że jak na ciepłe dachówki i blachę spadnie deszcz, to będziesz miał saunę, zamiast zamierzonego efektu.

  6. #6

    Domyślnie

    Pisałem o tym pomyśle ponieważ:
    a) dachówka około godziny 20-21 jest zimna(przez ostatnie dni kiedy w dzień temperatura powietrza wynosi 33stopnie, a na poddaszu 29
    b) przez okna dachowe i jedno tradycyjne podmuch powietrza jest za słaby na szybką wymianę ciepłego powietrza na zimne
    c) moim zdaniem klimatyzacja ok ale tylko kanałowa bo splita do każdego pokoju z wyprowadzeniem na zewnątrz jakoś nie widzę(chyba że da się inaczej)
    d) koszty klimatyzacji chyba[bo nie wiem tylko się domyślam] potrafią być duże.

    A przy nawiewie z kominków wentylacyjnych można zastosować filtry, żeby nie wtłaczać tego samego syfu co oknami wlatuje...

    I nadal jestem w kropce

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    Pisałem o tym pomyśle ponieważ:
    a) dachówka około godziny 20-21 jest zimna(przez ostatnie dni kiedy w dzień temperatura powietrza wynosi 33stopnie, a na poddaszu 29

    Skoro jest "zimna" to nie zastanawiaj się, tylko wciągaj powietrze kominkami - będziesz miał darmową klimatyzację od godz. 21-szej
    A w ciągu dnia, jak słońce na nią świeci, też jest zimna? Raczej nie, prawda? I co wtedy zrobisz? Będziesz nawiewał 40*C do domu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony