dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 91
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinwlkp2014 Zobacz post
    Cześć. Jest ktoś kto chłodził PC mając instalację grzejnikową? Obawiam się szybkiego wykraplania wody. Jaka temperatura może być w tym przypadku? Pozdr
    Żeby chłodzić grzejnikami trzeba mieć klimakonwektor-montuje się w miejsce grzejnika.
    Klimakonwektory np Vido ma kol Map78 na piętrze-dół podłogówka.
    Co do instalacji to trzeba mieć podciągnięte zasilanie 230VAC i zrobić odpływ skroplin.Jeśli ze skroplinami będzie problem ,to podkładasz płaski pojemnik pod klimakonwektor i co jakiś czas wylewasz wodę.
    Generalnie na grzejnikach zawsze można zrobić skuteczne chłodzenie-przy podłogówce bardzo rzadko...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Zrobiłem wczoraj test chłodzenia w moim systemie ze "turbokaloryferami" . Temperaturze wody w obiegu 18 stopni, temperatura w domu 25, wilgotność 55%. Przy tych parametrach brak kondensacji pary na grzejnikach, moc chłodnicza całego systemu kaloryferowego ok. 1200W . Przy takich parametrach od godziny 16 do 20 udało się obniżyć temperaturę w domu o ok. 1 stopień . Cóż, szału nie ma , pokombinuję trochę jeszcze z większym przepływem powietrza przez kaloryfery i poszukam dolnej granicy dla temperatury wody żeby jeszcze nie było wykraplania. Zobaczymy jakie będą efekty.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Spadek temperatury wynikal raczej z tego ze zrobil sie wieczor i na dworze spadła....
    Zeby tak mierzyc to musisz porownywac temperature o tej samej godzinie w kolejnych dniach ( o ile na zewnatrz jest porownywalnie).
    Tak czy siak przestancie sie ludzic ze PC schlodzicie dom.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 11-06-2019 o 10:05

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Chyba chciałeś napisać "podłogówką" a nie "PC"....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    PC poprzez podlogowke

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Właśnie robię takie porównanie. Wczoraj i dziś, te same warunki pogodowe z tym że wczoraj system uruchomiłem o 16 i PC pracowała do 20, dziś PC pracuje od 11. Wieczorem będę miał porównanie krzywych temperaturowych dla dwóch pomieszczeń w domu. Nie chłodzę podłogówką!
    P.S.
    Trochę się rozjeżdża faktyczny czas napisania posta z informacja o jego publikacji, dokładnie o 2 godziny
    Ostatnio edytowane przez frobek ; 11-06-2019 o 11:00
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie chłodzenie podłogówką trwa od tygodnia, w zimie utrzymywałem temperaturę ok 24-24,7 stopnia , a teraz tez jest 24,7 więc bardzo stabilnie, mimo ogromnych zysków słonecznych przez okna temperatura nie wzrasta, podłoga przyjemnie chłodna ale klima to nie jest. Zużycie prądu przez pompę to 6 kWh na dobę w tym 2 kWh to CWU. Wchodząc z zewnątrz w domu przyjemny chłód ale po 2-3 godzinach przebywania już tak chłodno nie jest.

    Więc koszty akceptowalne, wynik średni na pewno lepiej niż bez ale szału nie ma.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  8. #28

    Domyślnie

    Podpinam się pod temat - być może ktoś już rozwiązał mój problem.

    Od 3 lat używam PC, jednak przy każdej fali upałów pojawia się takie samo pytanie - czym schłodzić poddasze.

    Próbowałem podłogówką, ale to nie ma sensu (zimna podłoga, żona niezadowolona, dzieci zaczynają ciągać nosem).

    Dół chłodzę klimakonwektorem do zabudowy kupionym kiedyś jako używka na allegro za kilkaset złotych - jest bardzo ok (chłodzi całą kondygnację, osusza).

    Na górze mam wyprowadzenie pod 3 klimakonwektory nad drzwiami do pokoi - ale nie mogę znaleźć żadnych jednostek (najlepiej w obudowie) za rozsądną cenę. Nie chcę używki z olx czy allegro (chociaż z tym też cienko), zainstaluje sam - ale zawsze gdy zaczynam szukać ofert to albo wszyscy robią wielkie oczy (w hurtowniach instalacyjnych też!) albo okazuje się, że po wycenie bardziej kalkuluje się klima multisplit. Nie potrzebuję rozbudowanego sterowania wystarczy on/off na wentylator.

    Może ktoś coś poradzi?

  9. #29

    Domyślnie

    Tak jak napisał powyżej kolega bobrow, chłodzenie klimakonwektorami opisywał kolega map78 który ma ;
    1/ klimakonwektory na poddaszu Purmo Vido ;
    - do klimakonwektorów osobna linia ciągnięta wprost ze źródła ciepła,
    2/ podłogówka na parterze;
    do podłogówki zasilanie przez zawór 3D termostatyczny, dzięki temu można puścić ;
    a/ 10 st na KK,
    b/ 15 st. zasilać podłogę w tym samym czasie,
    3/ W sypialni na piętrze ok 30 m2 wystarcza Purmo Vido K100
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 12-06-2019 o 15:22
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Tak jak napisał powyżej kolega bobrow, chłodzenie klimakonwektorami opisywał kolega map78 który ma ;
    1/ klimakonwektory na poddaszu Purmo Vido ;
    - do klimakonwektorów osobna linia ciągnięta wprost ze źródła ciepła,
    2/ podłogówka na parterze;
    do podłogówki zasilanie przez zawór 3D termostatyczny, dzięki temu można puścić ;
    a/ minus 10 st na KK,
    b/ minus 15 st. zasilać podłogę w tym samym czasie,
    3/ W sypialni na piętrze ok 30 m2 wystarcza Purmo Vido K100
    Najtańszy Purmo VIDO K100 na allegro to 2199 zł / szt, ze sterownikiem na klimakonwektorze.

    Potrzebuję 3szt, wychodzi więc jakieś 6,6 tys. zł - trochę dużo.

  11. #31

    Domyślnie

    Przyjemności, niestety kosztują,
    Dlatego, jeszcze niewielu je ma

    Zobacz na informację prywatną
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 12-06-2019 o 15:31
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    U mnie chłodzenie podłogówką trwa od tygodnia, w zimie utrzymywałem temperaturę ok 24-24,7 stopnia , a teraz tez jest 24,7 więc bardzo stabilnie, mimo ogromnych zysków słonecznych przez okna temperatura nie wzrasta, podłoga przyjemnie chłodna ale klima to nie jest. Zużycie prądu przez pompę to 6 kWh na dobę w tym 2 kWh to CWU. Wchodząc z zewnątrz w domu przyjemny chłód ale po 2-3 godzinach przebywania już tak chłodno nie jest.

    Więc koszty akceptowalne, wynik średni na pewno lepiej niż bez ale szału nie ma.
    O masz...zazdroszczę. Za kilka złociszy masz w domu z silki 24,7 a ja w bloku z cegły siedzę przy pozasłanianych i otwartych kiedy tylko można oknach mając w tej chwili 28,6

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    U mnie chłodzenie podłogówką trwa od tygodnia, w zimie utrzymywałem temperaturę ok 24-24,7 stopnia , a teraz tez jest 24,7 więc bardzo stabilnie, mimo ogromnych zysków słonecznych przez okna temperatura nie wzrasta, podłoga przyjemnie chłodna ale klima to nie jest. Zużycie prądu przez pompę to 6 kWh na dobę w tym 2 kWh to CWU. Wchodząc z zewnątrz w domu przyjemny chłód ale po 2-3 godzinach przebywania już tak chłodno nie jest.

    Więc koszty akceptowalne, wynik średni na pewno lepiej niż bez ale szału nie ma.
    Czyli nawet przy lanych skosach jest problem. Pozostaje klima bo podlogówka, tym bardziej grzejniki i rekuperacja z chlodnicą to za słabe wydajności lub problemy z punktem rosy przy tych temperaturach. Pozdr

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Przy wentylatorkach w moich "turbokaloryferach" zasilanych z 5 V udało się zatrzymać przyrost temperatury i ustabilizować dom na poziomie 24.5. Dziś 2 zestawy zasiliłem 8V, jeden z 12 i od razu czuć różnicę. Niewykluczone, że będę musiał mieć 2 poziomy zasilania na zimę i lato, ale popracuję nad tym żeby znaleźć uniwersalne napięcie zasilania wiatraków. Pożyczyłem z pracy kamerę termowizyjną na której od razu widać różnicę w pracy zestawu zasilanego 5V i 8V. Temperatura wody w rurach teraz 16 stopni, na granicy punktu rosy. Docelowo chcę zwiększyć temperaturę wody i przepływ powietrza przez grzejniki, co pozwoli na uzyskanie sensownej mocy chłodniczej przy wyższej temperaturze wody w obiegu. Dla niezorientowanych mam kaloryfery płytowe wspomagana wentylatorami w celu zwiększenia konwekcji.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    U mnie chłodzenie podłogówką trwa od tygodnia, w zimie utrzymywałem temperaturę ok 24-24,7 stopnia , a teraz tez jest 24,7 więc bardzo stabilnie, mimo ogromnych zysków słonecznych przez okna temperatura nie wzrasta, podłoga przyjemnie chłodna ale klima to nie jest. Zużycie prądu przez pompę to 6 kWh na dobę w tym 2 kWh to CWU. Wchodząc z zewnątrz w domu przyjemny chłód ale po 2-3 godzinach przebywania już tak chłodno nie jest.

    Więc koszty akceptowalne, wynik średni na pewno lepiej niż bez ale szału nie ma.
    Cudów nie ma i już w cieplejszych krajach wiedza że na upały tylko Klima. Obecnie lata robią się coraz cieplejsze i Klima w domu powoli robi się standardem

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Standardem? Standard to bedzie jak będzie montowana w ponad połowie budowanych domów w PL, obecnie jest to gdzieś na poziomie 1-3%. Tyle jeśli chodzi o budownictwo prywatne.

  17. #37

    Domyślnie

    Wg. opinii kolegi map78;
    - klimakonwektory na poddaszu zdają egzamin
    ..... i kolega jest w pełni zadowolony,
    - należy poszukać jego wypowiedzi.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #38

    Domyślnie

    Chłodzę od początku upałów, temperaturą wody 18C, 24/7. Temperatura w domu między 22 na stronie północnej i 24 na poddaszu na południowej. Rekuperator działa ciągle na 1. biegu, łazienek nie chłodzę.
    Baliśmy się lodowatej podłogi ale nikt nie narzeka, odczuwalna temperatura jednak jest niższa niż wskazuje termometr. Dzieci bez problemu bawią się na podłodze a ja chodzę bez skarpetek

    Oby ten sposób chłodzenia dał radę przez całe lato, nie jest zbyt popularny i na forum też są różne opinie więc mamy obawy. Zdam relację po sezonie.
    Co do tego że klima bardziej komfortowa - myślę że ma tyle przeciwników co zwolenników, wysuszone gardło i oczy, podmuch powietrza na głowę. Klimę lubię, żona mniej, chłodzenie podłogą na razie lubimy oboje. Mam nadzieję, że mimo przygotowanej instalacji pod klimę nie będę musiał jej montować.

    Zużycie prądu jest rzędu 2kWh/dzień.

    P.S. Mogę prosić moderatora o scalenie tego wątku z https://forum.muratordom.pl/showthre...odzenie/page12 ?
    NIe potrzebnie się mnożą wątki na ten sam temat.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś upały 32 stopnie, w domu zamknięte żaluzje, włączona pompa i..... 23,5 stopnia w domu, wchodzi się i przyjemny chłodek. Byłem wczoraj na starym mieszkaniu w bloku, niestety tam 28 stopni jak w piekarniku.
    Decyzja zapadła montujemy klimę w salonie, Neoklima co montowala mi pompę zaproponowała najwyższy model Samsunga Prestige w bardzo korzystnych warunkach, niestety jest haczyk, to model 2017 produkcja 2018 i jeszcze na czynniki R410A ale to chyba nie jest wielki minus? Jak dobrze pójdzie to upały nie będą straszne, a i czasami pewnie i do grzeje się salon klimą....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Zużycie prądu jest rzędu 2kWh/dzień.
    Jesteś pewien tej wartości? Bo to wychodzi ok.85W ciągłej mocy elektrycznej, czyli tyle ile ma wiatrak biurkowy.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony