dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie kanadyjczyka tylko elektryczne?

    Dzień dobry, jestem w trakcie budowy domu szkieletowego o pow. 85m2. Izolacja ściany: 10 cm wełna fasadowa, 15 cm wełna 0,033 do szkieletu + 5 cm wełna 0,033 do stelaża. Do tego okna trzyszybowe, wentylacja grawitacyjna. Płyta fundamentowa.
    Czy warto ogrzewać taki domek jedynie za pomocą grzejników konwektorowych a cwu z bojlera elektrycznego lub podgrzewaczy przepływowych? Czy inwestować w instalację gazową - koszt to ok. 30 tys zł.
    Bardzo proszę o radę.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endriu13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    26

    Domyślnie

    Witaj,też planuję inwestycję o podobnym metrażu i jestem zdecydowany na el.konwektory.Wydam na nie 2-3 tys.zł a przyszłościowo wspomogę się fotowoltaiką.Gruunt to dobra izolacja chałupy -u ciebie jest ok.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endriu13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    26

    Domyślnie

    PC + PV to ok.50 tys.do tego inst.CO,docelowo również na poddaszu.Zwyczajnie nie podołam finansowo.Mam świadomość że twoja koncepcja jest dobra ale cóż,życie.Docelowo PV uratuje mi cztery litery.

  4. #4

    Domyślnie

    zamiast gdybac co sie oplaca a co nie zamow OZC i bedziesz wiedziec co ci sie oplaca a co nie.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał agataaa Zobacz post
    Czy warto ogrzewać taki domek jedynie za pomocą grzejników konwektorowych a cwu z bojlera elektrycznego lub podgrzewaczy przepływowych? Czy inwestować w instalację gazową - koszt to ok. 30 tys zł.
    Bardzo proszę o radę.
    Jeżeli masz perspektywę mieszkania w tym domu przez kilkadziesiąt lat to warto zainwestować w dobry system.
    Czyli PC + PV.
    C.W.U. z PC a ogrzewanie wodne zasilane z PC.
    Nie stosuj podgrzewaczy przepływowych i grzejników konwektorowych.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jeżeli masz perspektywę mieszkania w tym domu przez kilkadziesiąt lat to warto zainwestować w dobry system.
    Czyli PC + PV.
    C.W.U. z PC a ogrzewanie wodne zasilane z PC.
    Nie stosuj podgrzewaczy przepływowych i grzejników konwektorowych.
    Dokładnie odwrotnie. Jak chcesz mieć na dziesięciolecia spokój, to kable i dobra nierdzewka.
    Jak chcesz za kilka lat sprzedać (zanim pc zacznie się sypać) to pc jako wabik ma sens w takim domu.
    Ekonomicznie, jakbyś nie liczył, TCO PC będzie droższe a z PV to jeszcze bardziej.
    Jak prąd podrożeje drastycznie a zasady prosumenta pozostaną bez zmian, to PV do kabli nabierze sensu - ale jak teraz w nowym domu można grzać po 21gr/kwh przy podłogówce albo buforem, to PV też nie opłaca się.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak chcesz mieć na dziesięciolecia spokój, to kable i dobra nierdzewka.
    Oczywiście dajesz gwarancje na te kable na dziesięciolecia
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Oczywiście dajesz gwarancje na te kable na dziesięciolecia
    Producent daje.
    Elektra w gwarancji napisała:
    ELEKTRA udziela 20-letniej gwarancji na przewody grzejne zastosowane do ogrzewania podłogowego pomieszczeń
    Podobnie Devi. Bez żadnych przeglądów - w standardzie (bez dopłat).

    Ile znasz opisów awarii kabli nawet po gwarancji?

    Wiesz, jak się zadaje "atakujące" pytanie, to warto pogooglać najpierw (w przeciwieństwie do producentów PC producenci kabli powszechnie udostępniają warunki swoich gwarancji) i sprawdzić, czy to nie będzie samobój.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Producent daje.
    Elektra w gwarancji napisała:
    ELEKTRA udziela 20-letniej gwarancji na przewody grzejne zastosowane do ogrzewania podłogowego pomieszczeń
    Podobnie Devi. Bez żadnych przeglądów - w standardzie (bez dopłat).

    Ile znasz opisów awarii kabli nawet po gwarancji?

    Wiesz, jak się zadaje "atakujące" pytanie, to warto pogooglać najpierw (w przeciwieństwie do producentów PC producenci kabli powszechnie udostępniają warunki swoich gwarancji) i sprawdzić, czy to nie będzie samobój.
    Jasne że udostępniaja tutaj cytat "W przypadku usterki, której źródłem jest wada fabryczna" Jesteś ninstalatorem czy sprzedawcą?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jasne że udostępniaja tutaj cytat "W przypadku usterki, której źródłem jest wada fabryczna" Jesteś ninstalatorem czy sprzedawcą?
    Każda gwarancja tak działa. Jak usterka nie wynika z wady towaru, to gwarancja tego nie obejmuje.

    Znowu atakujesz? Masz w sygnaturce link do mojego wątku o kablach. Nie montowałem nawet sobie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie odwrotnie. Jak chcesz mieć na dziesięciolecia spokój, to kable i dobra nierdzewka.
    Jak chcesz za kilka lat sprzedać (zanim pc zacznie się sypać) to pc jako wabik ma sens w takim domu.
    Ekonomicznie, jakbyś nie liczył, TCO PC będzie droższe a z PV to jeszcze bardziej.
    Jak prąd podrożeje drastycznie a zasady prosumenta pozostaną bez zmian, to PV do kabli nabierze sensu - ale jak teraz w nowym domu można grzać po 21gr/kwh przy podłogówce albo buforem, to PV też nie opłaca się.
    Na co ma być dobra nierdzewka?
    Zamontujesz w podłodze kable i jesteś ugotowany tylko na jedno źródło grzania - prąd 1:1.
    Od jakiej ceny prąd będzie "drastycznie" drogi?
    Liczysz 0,21 PLN/1kWh ale to w taryfie nocnej.
    W dziennej jest trochę drożej.

    W jaki sposób chcesz grzać buforem mając kable w podłodze?

    Ile znasz awarii PC ?
    Ile kosztuje naprawa PC?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Na co ma być dobra nierdzewka?
    Żeby był spokój na dziesięciolecia. Bez wymiany anody czy całego zasobnika.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Zamontujesz w podłodze kable i jesteś ugotowany tylko na jedno źródło grzania - prąd 1:1.
    Jak dasz PC to również. Do tego wydałeś krocie na starcie - czyli nie do odzyskania. Co roku serwis żeby mieć gwarancję - ale fakt, to góra 5 lat. Za to potem ryzyko awarii w całości bierzesz na klatę.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Od jakiej ceny prąd będzie "drastycznie" drogi?
    Od takiej, w której wydatek na PV zwróci się w 6-8 lat.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    W jaki sposób chcesz grzać buforem mając kable w podłodze?
    Przy kablach załatwia to podłoga. Przy kaloryferach i kotle elektrycznym bufor.


    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile znasz awarii PC ?
    Od dzisiaj czytasz FM? Tak na szybko wyszukane przykłady:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...49#post7729249

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7739563

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7777881

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7810278

    Szukać dalej? Bo pamiętam jeszcze co najmniej kilka opisów awarii w ciągu ostatnich trzech lat.

    Zresztą, jakby to był taki niezawodny sprzęt, to czemu producenci mieliby nie dawać 20 lat gwarancji? I po co te wymagane zazwyczaj w gwarancji płatne przeglądy co roku?

    Odwdzięczysz się jakimś opisem awarii kabli w wylewce? Kiedyś jeden znalazłem - z 10 lat temu, jak instalowałem sobie w łazience pierwszy kabel. Teraz nie mogę żadnego znaleźć.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał endriu13 Zobacz post
    PC + PV to ok.50 tys.do tego inst.CO,docelowo również na poddaszu.Zwyczajnie nie podołam finansowo.Mam świadomość że twoja koncepcja jest dobra ale cóż,życie.Docelowo PV uratuje mi cztery litery.
    Koszt taiego systemu jest rzeczywiście na takim poziomie, a sytuacja jest o tyle trudna, że njako inwestycja w nowym domu nie będziesz mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, chociaż.....
    Z najnowszych informacji wynika, że już niedługo moga się zmienić przepisy. Zdaniem Piotra Woźnego, specjalisty w sprawach Czystego Powietrza ulga termomodernizacyjna powinna obowiązywać również dla nowo budowanych domów.

    Pod jednym warunkiem….że zainstalujesz zarówno PV jak i PC.
    Tak czy inaczej polecałbym właśnie rozglądnąć się za promocją na PC (mamy teraz w ofercie promocję: Ekosystem Twojego Domu) Może znajdziesz coś dla siebie?
    Zapraszam do kontaktu!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zresztą, jakby to był taki niezawodny sprzęt, to czemu producenci mieliby nie dawać 20 lat gwarancji? I po co te wymagane zazwyczaj w gwarancji płatne przeglądy co roku?

    Odwdzięczysz się jakimś opisem awarii kabli w wylewce? Kiedyś jeden znalazłem - z 10 lat temu, jak instalowałem sobie w łazience pierwszy kabel. Teraz nie mogę żadnego znaleźć.
    Nie musisz mieć przeglądów. Robisz przeglądy kabli grzewczych. Nie bo po co.
    Faktycznie kable grzewcze nie psują się.

    Ogrzewanie kablem jest 1:1. Ogrzewanie PC nie jest 1:1 a 1:2, 1:3 a może lepiej.
    Jeżeli rocznie zużywasz np. 1.000 kWh na grzanie kablami to faktycznie PC nie jest alternatywą.
    Jeżeli rocznie zużywasz 10.000 kWh to zmienisz zdanie.

    Które urządzenia mają gwarancję 20 lat?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 15-06-2019 o 21:36
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie musisz mieć przeglądów.
    Który gwarant tego nie wymaga?
    Tutaj jest fajne zestawienie

    Buderus pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku
    Nibe pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Mitsubishi pompy ciepła powietrzne 2 razy w roku,
    Samsung pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Dimplex pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Danfoss pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Panasonic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Atlantic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    NTS pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku.




    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Robisz przeglądy kabli grzewczych. Nie bo po co.
    Zrobiłem pomiary przed betonowaniem i po betonowaniu (w cenie). Tego wymagała gwarancja. Przy pompach ciepła (podobnie klimatyzatorów - mam klimy trzech producentów, każdy wymaga przeglądów dwóch 1x rok, jeden 2x na rok). Pewnie, można zrezygnować z gwarancji na sprzęt za kilkanaście tysięcy i nie robić przeglądow. Ja jednak taki ryzykant nie jestem i innym też to odradzam.


    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jeżeli rocznie zużywasz np. 1.000 kWh na grzanie kablami to faktycznie PC nie jest alternatywą.
    Jeżeli rocznie zużywasz 10.000 kWh to zmienisz zdanie.
    Ciągle rozmawiamy o kanadyjczyku 85m2 izolowanym jak w pierwszym poście? Jeżeli nie, to po co w ogóle wspominasz o PC w tym wątku?
    PROPONOWANIE POMPY CIEPŁA DO TAKIEGO DOMU TO WPUSZCZANIE KOGOŚ W MALINY I NAMAWIANIE DO KOSZMARNIE KOSZTOWNEGO BŁĘDU
    Nawet przy wentylacji grawitacyjnej.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Które urządzenia mają gwarancję 20 lat?
    Więc po co instalować urządzenia, skoro jest alternatywa z taką gwarancją? Ba, nawet jak ktoś zrezygnuje z gwarancji i sam ułoży kable nie posiadając uprawnień SEPowskich - to naprawa jest stosunkowo tania i prosta. A do tego awaria wyłącza ogrzewanie tylko w jednym obwodzie - a nie w całym domu (dla przykładu w domu 115m2 mam 11 kabli).

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Ile kosztuje ogrzewanie kablami w kanadyjczyku 85m2 ?
    Ile zużyje prądu ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile kosztuje ogrzewanie kablami w kanadyjczyku 85m2 ?
    Ile zużyje prądu ?
    Przy wentylacji grawitacyjnej i tym ociepleniu szacowałbym na co najwyżej 60kWh/m2/r *85m2=5,1MWh *0,21zl/kWh=1071zł.
    Taryfa G12as i przy grzaniu płyta fundamentową bez problemu 100% w taniej strefie.
    Jakby grzana była tylko wylewka (IMO marnotrastwo) trzeba by przyjąć ze 20% w drogiej strefie i wychodzi 1185,44zł.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    endriu13

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Bogatynia
    Kod pocztowy
    59-920
    Posty
    26

    Domyślnie

    Rozumiem , że cały czas rozmawiamy o domu szkieletowym 85-95 mkw.Konkluzja jest więc taka że PC jest tu jednak przerostem formy.Opcja kolegi Kaizena jest najbliższą mi alternatywą dla konwektorów i PV ,aczkolwiek wciąż pozostaje alternatywą.
    Praca konwektorów w ciepłym szkielecie jest bardzo wdzięczna-są łatwo sterowalne i bezzwłocznie reagują.
    Zaoszczędzone pieniądze wolę włożyć w PV-na początek wystarczy 4-5 kW i nie oczekuję że wyzeruje mi to koszty energi ale sprowadzi je do akceptowalnego poziomu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Niezły pomysł.
    Przy takim zużyciu prądu grzanie kablami może mieć sens.
    Wiesz ile to kosztuje - ułożenie kabli a np. ułożenie grzania wodnego?
    Ile szacunkowo potrzeba kWh na nagrzanie płyty fundamentowej lub wylewki?
    Kanadyjczyk to zero akumulacji więc nie wiem czy wystarczy tania taryfa w godzinach 22-6 rano.
    Może jednak klimatyzacja jako źródło ciepła z niezbędną w kanadyjczyku funkcją chłodzenia ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał endriu13 Zobacz post
    Praca konwektorów w ciepłym szkielecie jest bardzo wdzięczna-są łatwo sterowalne i bezzwłocznie reagują.
    To jest też wadą, bo musisz grzać w znacznej części prądem w drogiej strefie. I szybko zaczynasz marznąć w przypadku awarii zasilania.
    Przy płycie nawet przy G12as (gdzie nie ma dziennego okienka taniej strefy) jesteś w stanie grzać przy płycie grzewczej w 100% albo niewiele mniej po 21gr. Przy G12 w PGE wychodzi poniżej 33gr/kWh. Przy grzaniu konwektorami w PGE trzeba by liczyć jakieś 45-50gr/kWh. Czyli przy 5100kWh konwektory to 2300zł roczny koszt, a przy kablach w płycie (albo w wylewce nie izolowanej od płyty) pesymistyczna wersja to 1700zł (G12) a i szansa na 1071zł/rok (G12as).

    Przy grzaniu po 21 czy 33gr/kWh nie ma sensu do tego używać prądu z PV.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony