dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

    Witam użytkowników
    Mam pytanie o sterowanie ogrzewaniem podłogowym przy piecu Logamax plus GB192i i panelu Logamatic TC100. Czy jeśli w domu podepnę tylko jeden wskazany regulator np. w salonie, a w pokojach dam bezprzewodowe (na wifi) czujki temperatury (dodatkowo pytanie jakie?) to czy będzie to działać w optymalny sposób? Zależy mi na sterowaniu ogrzewaniem w każdym pokoju oddzielnie. Na rozdzielnicach ogrzewania podłogowego będę miał zainstalowane siłowniki. Rozdzielnice są 3. Z góry dzięki za informacje w tym zakresie.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Kasę którą chcesz wywalić na tą automatykę włóż na lokatę na rok, po pierwszym sezonie jak dalej będziesz chciał to dołożysz wifi, hifi do tej podłogówki. Ciekawe czy dalej będziesz chciał....


    dobra edit: jedynym sensownym sterowaniem podłogówki jest pogodówka - steruje temperaturą wody w całym układzie, wszystko ponad to służy tylko poprawie samopoczucia klienta i zwiększeniu zarobku instalatora. To powiedziałem ja, Plamiak.
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 18-06-2019 o 19:54
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o oszczędności to "prawie" w ogóle nie będzie różnicy . Jako dodatkowy bajer to ok jak się ma kasę.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Pytanie tylko - czy tak się da z tym TC100?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    W zasadzie trzeba by zacząć od tego co chcesz osiągnąć przez sterowanie podłogówkami. Wiele osób uważą chce włączać i wyłączać podłogówkę na dzień/na noc/na czas nieobecności. Tymczasem ona działa zupełnie inaczej - bardzo wolno reaguje na włączenie i wyłączenie grzania. Dlatego ja osobiście - i masa innych użytkowników - wybrała proste sterowanie pogodowe CAŁYM układem - poprzez zmianę temperatury wody zasilającej w zależności od temp. zewnętrzej. Uznaliśmy że lepiej utrzymywać w zasadzie stałą temp. przez cały czas. To naprawdę jest tańsze i bardziej komfortowe niż wychładzanie i nagrzewanie domu. Temperatury w posczególnych pomieszczeniach różnicuje się porzez regulację przepływu. Resztę załatwia efekt samoregulacji płyty podłogowej.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Zależy mi na tym, aby przykładowo móc ustawić stałe temperatury: w salonie 24 stopnie, w sypialniach 22, w gabinecie móc obniżyć/wyłączyć gdy z niego nie korzystam przykładowo przez tydzień. Na ten moment mam 3 regulatory: parter, piętro, gabinet skomunikowane z piecem. Zastanawiam się po prostu jak w optymalny sposób iść dalej...
    Czujkę zewnętrzną będę miał.
    Ja chyba chcę zrobić dokładnie to co opisałeś: czujka temperatury skomunikowana z piecem, 3 regulatory skomunikowane z piecem, siłowniki na regulatorach do modyfikowania grzania w poszczególnych sekcjach (pokojach).
    Bardziej pytam o to jak rozwiązać sterowanie - aktualnie jest opcja zastosowania 3 centrali z termostatami (1 centrala na regulator) + bezprzewodowe (wifi) czujki temperatury w pomieszczeniach.
    Ostatnio edytowane przez Tanarro ; 19-06-2019 o 16:55

  7. #7

    Domyślnie

    Najczęściej automatyka pokojowa skonfigurowana jest tak że siłowniki zamieszczone na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego spięte są przewodem z centralną sterującą zamieszczona tuż nad rozdzielaczem.
    Termostaty w pokojach "rozmawiają" z centralną drogą radiową, centrala wydaje polecenia dla siłowników w zależności od stanu komfortu cieplnego.
    Centrale zazwyczaj montuje się przy każdym rozdzielaczu (najczęściej są to poszczególne piętra domu).
    W wersji bezprzewodowej centrale czasami muszą być też określone jako "Master" i "Slave" - w szczególności gdy do automatyki podłaczona jest główna (czytaj jedna) pompa obiegowa instalacji OP. Listwa Master odcina napięcie na pompę gdy wszystkie siłowniki (pętle) są zamknięte.
    Centrale można też spiąć z zewnętrznym źródłem ciepła np. piec - najczęściej jest to styk bezpotencjałowy, dający sygnał na piec o konieczności rozpoczęcia grzania lub zakończenia.

    Jak piszą niektórzy forumowicze da się żyć bez automatyki pokojowej, ale jest to subiektywne odczucie każdego użytkownika domu.
    Osobiście nie wyobrażam sobie biegania do rozdzielacza i zmieniania przepływów "na oko" metodą prób i błędów do chwili uzyskania żądanej temperatury w sytuacji gdy zechcę mi się zmienić temp. w pomieszczeniu.
    Tak, podłogówka nie reaguje jak grzejnik i przestawienie nastawy poziomu temperatury na termostacie będzie odczuwalne po kilku a nawet kilkunastu godzinach, ale nadal mając takie sterowanie nie muszę kręcić i zmieniać nastaw przepływów na pętlach grzejnych.
    http://pl.kan-therm.com/

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    OK, to teraz kolega KAN-therm poda koszt takiego rozwiązania, a kolega Tanarro już będzie wiedział ile go subiektywnie będzie kosztowała możliwość obniżenia temperatury na dobę naprzód.
    Njalepiej sobie wszystko policzyć - wiadomo komfort może być drogi, ale najpierw trzeba by sobie odpowiedzieć po co to chcę mieć? Bo ekonomicznie wypada to słabo, a technicznie skomplikowanie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    OK, to teraz kolega KAN-therm poda koszt takiego rozwiązania, a kolega Tanarro już będzie wiedział ile go subiektywnie będzie kosztowała możliwość obniżenia temperatury na dobę naprzód.
    Njalepiej sobie wszystko policzyć - wiadomo komfort może być drogi, ale najpierw trzeba by sobie odpowiedzieć po co to chcę mieć? Bo ekonomicznie wypada to słabo, a technicznie skomplikowanie.
    Po to aby odpowiedziec po co chce miec musi odwiedzic kogos takiego który to ma, a najlepiec takiego ktory miał sterowanie pogodowe a który po pewnym czasie przeszedł na sterowanie strefowe. Opieranie sie na opiniach tych którzy sterowanie strefowe znaja wyłacznie z opowiesci to tak samo jak opowiadanie niewidomemu o kolorach lub głuchemu o muzyce. Ja nie spotkałem z zadnym przypadkiem powrotu do sterowania pogodowego przy sterowaniu strefowym. Opieram sie na opiniach moich klientów, ilosc chcących miec takie sterowanie rosnie, pomimo negatywnych opinii tych którzy takiego sterowania nie posiadają i nie zamierzają posiadac. Zwykle jest tak ze najwiecej do powiedzenia mają ci którzy danego rozwiazania nie posiadają. Co do kosztów inwestycyjnych to są one istotnie nieco wieksze, ale rozwiazanie Kanthermu podnosi je jeszcze bardziej.
    Wystarczy jedna rozdzielnica, regulatory przewodowe, wszystko łaczone w rozdzielnicy, połaczenia za pomoca przekazników zamiast drogich central sterujących. Funkcjonalnosc ta sama koszty mniejsze
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 21-06-2019 o 12:16

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Mój układ ogrzewania wymyśliłem i wykonałem sam. Od początku nastawiłem się na pełne sterowanie - do każdego pokoju doprowadziłem kable, przygotowałem zasilanie rozdzielaczy. Zamierzałem zainstalować sterowanie i zawory przed drugim sezonem, ale w międzyczasie przeżyłem pierwszą zimę i stwierdziłem że jakoś całkiem fajnie to daje radę bez zbędnych komplikacjii ... więc temat porzuciłem.
    Ale ostatnio dokonuję małej rewolucji - przechodzę na pompę ciepła - więc można by się zastanowić czy faktycznie nie spróbować coś poprawić, zmienić.... Ale jak już napisałem wyżej - co osiągnę?
    1 Zwiększę komfort cieplny? Teraz jest idealny. W domu zawsze ktoś jest, o różnych porach, czasem zupełnie nie da się tego zaplanować. Każdy z domowników może przyjść kiedy mu pasuje. Mam uwzględnić grafik żony?
    2 Zaoszczędzić na ogrzewaniu? To już akurat sam przerobiłem - wychłodzenie pomieszczenia skutkuje zwiększoną ilością ciepła potrzebną do ponownego nagrzania zimnych podłóg czy ścian. Przy podłogówce sens miałoby zmniejszanie temperatury na może tydzień... ale za jakie pieniądze? Utrzymuję różną temperaturę w sypialni, a inną w salonie. Nie wymaga to żadnej kosmicznej technologii. To prawda że nie mogę łatwo jej zmienić - tylko po co?
    3 Ile za to zapłacę?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Mój układ ogrzewania wymyśliłem i wykonałem sam. Od początku nastawiłem się na pełne sterowanie - do każdego pokoju doprowadziłem kable, przygotowałem zasilanie rozdzielaczy. Zamierzałem zainstalować sterowanie i zawory przed drugim sezonem, ale w międzyczasie przeżyłem pierwszą zimę i stwierdziłem że jakoś całkiem fajnie to daje radę bez zbędnych komplikacjii ... więc temat porzuciłem.
    ...
    Komfort w okresach przejsciowych przy duzych róznicach temperatur dzien/noc, przy duzych nasłonecznieniach nie jest idealny. Swiadcza o tym liczne wypowiedzi uzytkowników. Jak Ty to uzyskałes a innym sie nie udało tego nie wiem. Problem jednak jest. Dosc czesto jestem "ponaglany" aby uruchomic sterowanie strefowe po okresie uzytkowania samej pogodówki, widocznie taka potrzeba jest.
    To ze Ty nie masz potrzeby zmiany temparatury w poszczegolnych pomieszczeniach nie oznacza ze inni jest jej nie będa mieli.Kazdy ma inne wymagania i potrzeby. Spotkałem sie
    z przypadkami gdzie dzieci studiują i przyjezdzają na weekendy, na tygodniu temperatura w ich pokojach jest obnizana. Nie dyskutuje czy to cos daje tyko jak to zrealizowac, przyklady mozna by mnozyc.Odnoszenie sie tylko do własnej sytuacji zawsze spowoduje negacje potrzeb innych.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Wystarcza smoregulacja płyt podłogówki. Prosta fizyka - ma ona tą cechę że jest za darmo, choć oczywiście można ją sprzedawać. Ja nie neguję czyichś potrzeb, zwracam tylko uwagę na stosunek cena/możliwości. Dla mnie jest nieakceptowalny ekonomicznie.
    A jeśli już ktoś chciałby się odnieść do mojej sytuacji, to mogę wysłać opis instalacji - czy mogę liczyć na konstruktywne oferty? Oczywiście zastrzegam że je upublicznię i może wtedy odniesiemy się do spodziewanych korzyści i przewidywanych wydatków - bo ja tak właśnie podejmuję decyzje techniczno-finansowe.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wystarcza smoregulacja płyt podłogówki. Prosta fizyka - ma ona tą cechę że jest za darmo, choć oczywiście można ją sprzedawać. Ja nie neguję czyichś potrzeb, zwracam tylko uwagę na stosunek cena/możliwości. Dla mnie jest nieakceptowalny ekonomicznie.
    A jeśli już ktoś chciałby się odnieść do mojej sytuacji, to mogę wysłać opis instalacji - czy mogę liczyć na konstruktywne oferty? Oczywiście zastrzegam że je upublicznię i może wtedy odniesiemy się do spodziewanych korzyści i przewidywanych wydatków - bo ja tak właśnie podejmuję decyzje techniczno-finansowe.
    Jak wyceniasz komfort? Podaj skladniki tej wyceny i ich udział ilosciowy w cąłkowitej wycenie. Wtedy mozna sie odniesc do stosunku cena/mozliwosci

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Generalnie to jest tak: ja wiem, że takie rozwiązanie będę stosował. Pytałem w zasadzie przede wszystkim o połączenie urządzeń - czyli czy przy tym jednym Logamatic TC100 + czujki temp. po pokojach to będzie śmigać, czy regulatory muszą być trzy na trzy rozdzielnice. I czy Logamatic TC100 nadaje się do podłogówki?
    Z tego co wiem, teraz mam pociągnąć jeszcze trzy kable komunikacyjne z miejsc w których mają być regulatory (piętro, parter, biuro) do pieca.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ech kolego asolt....A dlaczego podoba mi się moja żona , a nie sąsiada? Kiedy jest mi ciepło? Odwracasz kota ogonem. Napisz tak; aby osiągnąć możliwość sterowania temp. w jednym pokoju potrzebne są (lista urządzeń) które kosztują tyle (cennik). Jak to założę to będę mógł obniżyć temperaturę o x stopni C co pozwoli zaoszczędzić x PLN.
    Tylko że po namyśle - nie jestem targetem.
    Mam inne założenia i inne oczekiwania.
    Tym (mimo wszystko) optymistycznym wnioskiem zakończę moje wywody. Chętnych do skorzystania z najnowszych zdobyczy techniki zapraszam do kolegów Asolta i KANtherma, reszta może wypić browara za mój komfort.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Komfort to zwiększenie temperatury na zadaną w jakim czasie? Dwie godziny? Trzy? Pięć?
    Czy może w minutach? To wtedy nie nadaje się do tego podłogówka.

    Zmniejszenie trwa jeszcze dłużej we współcześnie budowanym domu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Komfort to zwiększenie temperatury na zadaną w jakim czasie? Dwie godziny? Trzy? Pięć?
    Czy może w minutach? To wtedy nie nadaje się do tego podłogówka.

    Zmniejszenie trwa jeszcze dłużej we współcześnie budowanym domu.
    Jak widzisz ani okreslenie czym jest komfort , ani tym bardziej jego wycena nie jest rzeczą łatwą, bo jest w głownej mierze oceną/wyceną subiektywną. Dla kazdego moze znaczyc co innego i dlatego kazdy powinien sie wypowiadac tylko we własnym imieniu. Uogolnianie to narzucanie swojego myslenia innym

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Tylko że po namyśle - nie jestem targetem.
    Mam inne założenia i inne oczekiwania.
    Tego akurat dodawac nie musiałes, masz juz co chciałes miec, nie jestes targetem dla nikogo.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak widzisz ani okreslenie czym jest komfort , ani tym bardziej jego wycena nie jest rzeczą łatwą, bo jest w głownej mierze oceną/wyceną subiektywną. Dla kazdego moze znaczyc co innego i dlatego kazdy powinien sie wypowiadac tylko we własnym imieniu. Uogolnianie to narzucanie swojego myslenia innym
    Pewne jest jednak, że jeżeli ktoś za komfort uznaje możliwość dynamicznej zmiany temperatury to nie instaluje podłogówki.

    Przypomnę wykresy które pokazują, jak trudno zmieniać temperaturę w domu przy pomocy podłogówki:

    Cytat Napisał kroles Zobacz post



    Jak widać pomimo grzania tylko w taniej strefie amplituda to zaledwie pół stopnia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-06-2019 o 15:38

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewne jest jednak, że jeżeli ktoś za komfort uznaje możliwość dynamicznej zmiany temperatury to nie instaluje podłogówki.

    Przypomnę wykresy które pokazują, jak trudno zmieniać temperaturę w domu przy pomocy podłogówki:



    Jak widać pomimo grzania tylko w taniej strefie amplituda to zaledwie pół stopnia.
    Pewnie nie instaluje, z drugiej strony co oznacza dynamiczna, jeden powie ze mu wystarczy godzina inny ze moze byc 6 godzin a ktos inny nie wymaga szybszej zmainy jak 12 godzin. Pewne rzeczy są wzgledne.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 21-06-2019 o 17:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony