dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Question czy walec do trawy ubije efektywnie nawiezioną ziemię ?

    Walec do trawy jak sama nazwa wskazuje służy do trawy - do wałowania ziemi po zasiewie. Ale czy 35-50 kilogramowy walec ubije, ugniecie efektywnie nawiezioną ziemię - chcę go użyć najpierw aby uklepać nawiazioną ziemię , czy taki mały ciężar da radę ?
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    ile cm nawozisz tej ziemi? jak 3cm to da rade...

  3. #3

    Domyślnie

    tak z 8-10 cm nawożę
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    To lepiej mala zageszczarka plytowa, wypozyczysz za 50-70zł.

  5. #5

    Domyślnie

    Walec w zupełności wystarczy. wg mnie nie ma potrzeby na zagęszczarkę. Ta może spowodować że ziemia będzie zbytnio ubita, natomiast trawa potrzebuje ziemi przepuszczalnej. Po zwałowaniu ziemi, jeszcze przed wysianiem najlepiej odczekać dzień dwa, niech jeszcze sama osiądzie i zobaczyć czy jest równo. Jeśli nie, to ponownie zwałować, ale bez przesady. Przed wysianiem lekko wzruszyć grabiami, wysiać trawę (dość gęsto, nie wszystkie wykiełkują) i zwałować żeby ziarna ubiły się w ziemię. Powinno się na wierzch wysypać delikatną warstwę torfu z piaskiem, nie więcej niż 0,5cm lub 1cm, za dużo nie bo niektóre gatunki potrzebują światła. Ziemia, która będzie za mocno zbita nie bedzie przepuszczać wody i powietrza, a te potrzebne są korzeniom. Nie obędzie się wtedy bez częstej aeracji, trawnik będzie usychał a woda stała w kałużach zamiast wsiąkać.
    Ostatnio edytowane przez zielonytrawnik ; 08-07-2019 o 14:43

  6. #6

    Domyślnie

    Ja robiłem to tak, nanosiłem ok 10-15 cm ziemi, na to lałem wodę, przysypywałem cienką warstwę ziemi żeby walec się nie kleił i wałowałem (walec 60 kg). Nic nie siadło ani o cm, a były miejsce gdzie dosypywałem 60 cm ziemi. Podobna metoda przy kopaniu rur od nawadniania i deszczówki, warstwa ziemi, woda, ubijanie i tak po 15 cm do góry, tez nigdzie nic nie siadło. Woda zamula ziemię i podczas późniejszych ulewa nie ma efektu zapadania się ziemi bo ten proces już sztucznie został wykonany. Zagęszczarka tez jest rozwiązaniem ale ciężko ją wypożyczyć na 2h jak robisz trawnik przed domem, samodzielnie, a trzymanie jaj kilka dni jest mało opłacalne...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony