dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak się dokładnie przyjrzysz, np. temu pierwszemu, to przeczytasz że jest to ON-grid.
    Tam nie ma co się domyślać czy "uważać"
    Nawet podali typ inwertera pracującego w tej instalacji On-grid.
    https://www.enfsolar.com/pv/inverter-datasheet/6625
    Podtrzymuję - schemat nie jest zbyt przejrzysty.

    Firma produkuje inwertery przeznaczone wyłącznie do sieci AC, ale też falowniki hybrydowe, co nie znaczy że tu jest taki, czy inny.

    Kolega @CityMatic "nie wyssał z palca" off grid
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 08-08-2019 o 10:08
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja Cię zupełnie nie rozumiem.
    W jakim celu to wszystko piszesz?
    Co z tego że ta firma produkuje też hybrydy?
    Na schemacie wyraźnie napisali że jest to ON-grid i inwerter zastosowany jest ON-gridowy.
    Tam niczego nie brakuje.
    Chiczyk zwyczajnie zrobił "bubu" wkładając te schematy do swojej OFF-gridowej oferty.
    Tak, teraz przyjrzałem się dokładnie.
    Ściślej mówiąc skopiowałem i powiększyłem. Masz 100 % racji. Wystarczy zauważyć, że zastosowano inwerter Hosola 3000 TL, a to jest inwerter on grid.

    Jak się lepiej powiększy to da się zauważyć, że chyba w ramce jest "3000 TL on grid solar inwerter". Przy mniejszym (przy małym obrazku) "N" sprawia wrażenie "ff"

    Można dyskutować czy schemat jest przejrzysty,czy nie. Na pewno nie jest wyraźny.
    Można też się zastanawiać, dlaczego "urwano" przewody AC.
    Może jednak czegoś brakuje...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tak.
    Są nawet takie diody do nabycia w obudowie do łączenia bezpośrednio w linię MC4
    Przykładowo taka:
    https://allegro.pl/oferta/dioda-mc4-15a-pv-tuv-najtaniej-6933860135
    Dzięki
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Te "urwane" przewody ja odczytuję jako wyjście na instalację wewnętrzną AC domu.
    Też tak myślę, ale schemat, to schemat (zwłaszcza elektryczny, nawet jeśli jest blokowy). Powinien być kompletny, to nie wiersz, gdzie nauczyciel każe w pracy domowej napisać "co miał na myśli poeta pisząc...".

    A to prostokątne "pudło" z napisem w środku AC to pewnie sieć NN, a nie jakiś UPS...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Pytanie
    Czy takie coś będzie działało prawidłowo?
    Panele z orientacją na wschód czyli max w czasie wschodu i do południa............panele z orientacją na zachód czyli max na zachodzie od południa stopniowo do zachodu Słońca.
    Połączone po 4 Panele szeregowo, a następnie ze sobą równolegle i do przetwornicy.
    Załącznik 433345
    Jeżeli chcesz pod tą przetwornicę podłączyć bojler to nie będzie to działało, pomijając już sprawę diod.
    Zwykle bojler ma moc grzałki większą niż moc 4 paneli i to spowoduje że przetwornica za bardzo będzie chciała obciążyć panele, na których napięcie "przysiądzie" i przetwornica zapewne się wyłączy lub będzie pulsować czyli załączać i wyłączać.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 08-08-2019 o 19:06

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Jeżeli chcesz pod tą przetwornicę podłączyć bojler to nie będzie to działało, pomijając już sprawę diod.
    Zwykle bojler ma moc grzałki większą niż moc 4 paneli i to spowoduje że przetwornica za bardzo będzie chciała obciążyć panele, na których napięcie "przysiądzie" i przetwornica zapewne się wyłączy lub będzie pulsować czyli załączać i wyłączać.
    Jest za mało danych o przetwornicy, grzałce i panelach (a właściwie nie ma żadnych), by wyciągać takie wnioski.
    Jeśli to wszystko jest "spasowane" to będzie działać.
    Przyjmując, że mamy po 4 panele każdy 250 W (tylko 250 W) oraz inwerter grzałka dedykowana do tego zestawu to będzie działać.
    Przy 2 kW w panelach warto jednak się zastanowić czy nie zmontować "prawdziwej" PV on grid podłączonej do sieci ZE.

    Cena falownika (ale z drugiej ręki) z certyfikatem pewnie będzie trochę wyższa.
    Widziałem na jednym z portali falowniki 3-4 kW z certyfikatami NC RfG w granicach 2000 zł.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jest za mało danych o przetwornicy, grzałce i panelach (a właściwie nie ma żadnych), by wyciągać takie wnioski.
    Jeśli to wszystko jest "spasowane" to będzie działać.
    Przyjmując, że mamy po 4 panele każdy 250 W (tylko 250 W) oraz inwerter grzałka dedykowana do tego zestawu to będzie działać.
    Przy 2 kW w panelach warto jednak się zastanowić czy nie zmontować "prawdziwej" PV on grid podłączonej do sieci ZE.

    Cena falownika (ale z drugiej ręki) z certyfikatem pewnie będzie trochę wyższa.
    Widziałem na jednym z portali falowniki 3-4 kW z certyfikatami NC RfG w granicach 2000 zł.
    Tak będzie działać pod warunkiem dodania solidnego kondensatora na wejściu do falownika (przetwornicy) aby pokrywał chwilowe udary prądowe występujące podczas pracy takiej przetwornicy i pełnym oświetleniu obydwu zestawów co nie jest możliwe, ze względu na położenie. Wystarczy, że chmurka przesłoni troszkę słoneczko i wszystko idzie się "paść" Panel słoneczny zachowuje się jak źródło prądowe. Przy danym oświetleniu daje stały, no prawie stały prąd niezależnie czy jest zwarte czy pracuje w punkcie mocy maksymalnej. Zobacz na parametry dowolnego panelu. Mam dwa panele i tak się zachowują. Nie da się tego "spasować". Spasować można do jednego natężenia oświetlenia.
    Do grzania wody w bojlerze zastosowałbym przetwornicę utrzymującą na wejściu napięcie mocy maksymalnej jaką można przy danym oświetleniu uzyskać. Można to załatwić dla uproszczenia, stałą wartością napięcia dla danego zestawu. Czyli panel o napięciu mocy maksymalnej np 30V nie obciążamy poniżej np 27V. To tak przykładowo trzeba to sprawdzić a może już ktoś to wyliczył i nie trzeba robić ponownie "doktoratu". Grzałki oczywiście dobrane do napięcia mocy maksymalnej zestawu.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 08-08-2019 o 20:25

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Stermaj

    Jak pisałem - za mało danych i nie na co spekulować. Jeśli to jest przetwornica dedykowana do podłączenia pod bojler, to powinno działać. Na rysunku na wyjściu z urządzenia jest prąd zmienny, co by mogło wskazywac, że może być podłączone do grzałki w bojlerze, jak dla prądu zmiennego o czystej sinusoidzie.
    Jednak jeśli nie wiemy co to jest, to jest to "wróżenie z fusów".

    Podobne urządzenie:

    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...v-t-8348724325
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Stermaj

    Jak pisałem - za mało danych i nie na co spekulować. Jeśli to jest przetwornica dedykowana do podłączenia pod bojler, to powinno działać. Na rysunku na wyjściu z urządzenia jest prąd zmienny, co by mogło wskazywac, że może być podłączone do grzałki w bojlerze, jak dla prądu zmiennego o czystej sinusoidzie.
    Jednak jeśli nie wiemy co to jest, to jest to "wróżenie z fusów".

    Podobne urządzenie:

    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...v-t-8348724325
    Spekulacje spekulacjami, ale ta część dyskusji idzie w dobrym kierunku. Trzeba zastosować właściwe urządzenia do konkretnych potrzeb a dyskusja to wykazuje. Ja napisałem jak to sobie wyobrażam na podstawie swoich skromnych doświadczeń z panelami. Skoro są urządzenia dedykowane do konkretnych rozwiązań to nie ma co wyważać otwartych drzwi. Ważne tylko, aby wiedzieć, że są i je stosować w odpowiednich układach pracy.
    Do grzania wody trzeba właśnie zastosować takie urządzenie jak podałeś a nie przetwornicę np z 12 czy 24V na 230V co sugerował rysunek. No ale to był rysunek zapewne tylko poglądowy.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 09-08-2019 o 06:45

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie wiem teraz o czym piszecie, ale urządzenie , jest nazywa się AZO Przetwornica Solarna Solar Boost MPPT-3000 3kW sprzedawana jest i na portalu aukcyjnym i poza nim od kilku lat, sprawdza się z bojlerami elektrycznymi z normalnymi grzałkami, a po zagrzaniu wody przełącza się na drugie gniazdo zasilając inne urządzenie na 230V.

    Moje pytanie dotyczyło orientacji wschód /zachód tylko dlatego , że instalacja FV która obecnie pracuje zajmuje mi południową cześć dachu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie wiem teraz o czym piszecie, ale urządzenie , jest nazywa się AZO Przetwornica Solarna Solar Boost MPPT-3000 3kW sprzedawana jest i na portalu aukcyjnym i poza nim od kilku lat, sprawdza się z bojlerami elektrycznymi z normalnymi grzałkami, a po zagrzaniu wody przełącza się na drugie gniazdo zasilając inne urządzenie na 230V.

    Moje pytanie dotyczyło orientacji wschód /zachód tylko dlatego , że instalacja FV która obecnie pracuje zajmuje mi południową cześć dachu.
    Myślę, że nie ma problemu, aby zrobić tak jak piszesz. Stosując diody nie ma obaw i można łączyć równolegle stringi zorientowane w różna strony świata.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @CityMatic

    To urządzenie podane przez Ciebie pracuje na tej samej zasadzie, jak urządzenie o którym pisałem, a więc będziesz zadowolony.
    Takie rozwiązanie jest łatwiejsze w obsłudze od instalacji solarnej.
    Jeśli możesz, to w bojlerze wymień grzałkę na podwójną. Nie jest droga - za podwójną (2 x 1500 W) płaciłem 4 lata temu około 60 zł. Ceny się raczej nie zmieniły.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #33

    Domyślnie

    Tutaj fajny film od czego w ogóle zacząć z systemem PV, mam nadzieje, że chłopak będzie nagrywać więcej https://www.youtube.com/watch?v=h_14DGVIBgM
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony