dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja z wykorzystaniem już istniejących kanałów wentylacyjnych

    Witam,

    Chciałbym zaadoptować kanały z wentylacji grawitacyjnej do wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

    Mam pytanie:

    Czy anemostat musi być ulokowany na suficie? Czy może być ulokowany tuż przy suficie na ścianie (jak w wentylacji grawitacyjnej)?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 25-06-2019 o 13:43

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Anemostat nie musi być na suficie. Też wykorzystywałem kanały WG i "anemostaty" mam tam gdzie były kratki wentylacyjne. Napisałem anemostaty w cudzysłowie bo nie stosowałem tam typowych tylko pozostawiałem stare kratki lub inne umożliwiające skierowanie powietrza w odpowiednią stronę, aby opływało całe pomieszczenie.
    Do kanałów w miarę możliwości wkładałem rury spiro aluminiowe.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, nurtuje mnie jeszcze:

    1. Czy można "przedłużyć" kanał pionowy WG kanałem poziomym bez rekuperatora?

    Pytam dlatego iż właśnie wykańczam budynek w zabudowie szeregowej i na chwilę obecną nie mam wolnych środków na rekuperator, natomiast na instalacje środki mam. Czy koś może się do tego przyczepić, kominiarz?

    Opis:

    a. Chciałbym zrobić nawiew w salonie trzema kanałami wzdłuż belki nośnej, a następnie obudować je karton-gipsem (podłączone do kanałów A WG).
    b. Wywiew chciałbym umieścić pod sufitem w kuchni 2 węże (i tak tam będę robić sufit podwieszany) oraz jedną kratkę w WC (kanał B WG).

    Załączniki Wentylacja.jpg - schemat jak by miały iść kanały PE-FLEX; Belka - ukazanie jak bym chciał podwiesić pod belką kanały PE-FLEXKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wentylacja.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	431840
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Belka.jpg
Wyświetleń:	144
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	431841

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Pytanie ciągle aktualne.

    Wstępne obliczenia na zapotrzebowanie:
    a. parter to około 105m^3/hr
    gdzie: kuchnia 57,7m^3/hr; przedpokój 5,2m^3/hr; WC 8m^3/hr; salon 35m^3/hr

    b. piętro to około 100m^3/hr
    gdzie: łazienka 20,2m^3/hr; sypialnie 73,7m^3/hr; korytarz 6,8m^3/hr

    Założenia krotności wymiany:
    pokój 0,5
    sypialnia 1,0
    kuchnia 3,0
    łazienka i wc 1,5
    inne 0,5
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 16-07-2019 o 14:21

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,

    W wentylacji mechanicznej anemostaty mogą być zlokalizowane również w ścianach, lecz ich rozmieszczenie powinno być wcześniej uzgodnione z projektantem. Należy sprawdzić, czy rozmieszczenie anemostatów zapewnia prawidłowy obieg powietrza w budynku.
    Czy zastanawiał się już Pan nad wyborem producenta centrali wentylacyjnej z rekuperatorem?
    Jeżeli nie to zachęcam Pana do sprawdzenia oferty marki Buderus. Znajdująca się w niej centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h oraz cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynoszącą nawet do 90%. Urządzenie cechuje się bardzo cichą pracą dzięki zastosowaniu cichych wentylatorów oraz zastosowaniu izolacji akustycznej w obudowie rekuperatora. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium.
    Wyszukiwarkę naszych Instalatorów można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/rekuperacja/
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Anemostat nie musi być na suficie. Też wykorzystywałem kanały WG i "anemostaty" mam tam gdzie były kratki wentylacyjne. Napisałem anemostaty w cudzysłowie bo nie stosowałem tam typowych tylko pozostawiałem stare kratki lub inne umożliwiające skierowanie powietrza w odpowiednią stronę, aby opływało całe pomieszczenie.
    Do kanałów w miarę możliwości wkładałem rury spiro aluminiowe.
    Proszę o informację czy ciężko taką rurę aluminiową włożyć do kanału wentylacyjnego i jak ją "podłączyć" z rurami elastycznymi np PE-FLEX (moje kanały mają wymiar 12cmx17cm)?

    Wie może ktoś czy są takie rury o średnicy zewnętrze max 12cm a 10cm wewnętrznej (1cm izolacji, z obliczeń wyszło mi iż aby zasilić 3 rury PE-FLEX 75 muszę mieć kanał/rurę 103mm)?
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 30-10-2019 o 10:01

  7. #7

    Domyślnie

    Temat został odroczony ale w końcu wracam do niego, znalazłem przewody o odpowiedniej średnicy wewnętrznej fi102mm oraz z izolacją o małej grubości:
    https://www.prowent-bialystok.com/pr...pianka-rubber/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przew-d.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	457917

    W necie znalazłem jedno zdjęcie, które przedstawia to co chcę zrobić: https://www.rekuperatory.pl/remontowany/

    Jak w końcu wykonam tą instalacje to postaram się coś o tym napisać
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 28-09-2021 o 13:36 Powód: dodanie rzeczywistego zdjęcia

  8. #8

    Domyślnie

    Wykonałem instalację, kanały wentylacyjne przed instalacją w nich przewodów wyczyściłem ze smarków zaprawy kulą stalową.
    Przewody te są nawet dość wytrzymałe w niektórych tylko miejscach została uszkodzona wrasta zewnętrza, na wejściu i wyjściu z kanału dodatkowa uszczelniłem pianką montażową (typu B1, polecam bardziej wersję izolowaną pianką kauczukową aniżeli pianką polietylenową):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG20220508090032.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	459576

    Połączone 2 kanały posłużyły mi za wyrzutnię, zatkałem te kanały poniżej króćca przyłączeniowego za pomocą naciętej płyty budowlanej przyklejonej do ścian kałów (uszczelniłem to dodatkowo uszczelniaczem i pokryłem gipsem budowlanym):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG20220507170524.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	459577

    Nieużywane kanały wentylacyjne zatkałem (podobnie jak dla wyrzutni) u ich wylotu, dodatkowo dołożyłem ~5cm warstwę pianki montażowej B1.
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 03-06-2022 o 11:53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony