dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Regulacja hydroforu

    Witam !

    Mam pompę głębinową o wydajności 40l/min , do tego zbiornik hydroforowy 100L. Standardowo pamiętam wyłącznik ciśnieniowy był ustawiony na chyba 1,4 - 2,8bar. Po pewnym czasie stwierdziłem że to trochę mało i czasami mało komfortowo i warto by trochę ciśnienie podnieść.

    Podniosłem ciśnienie do 4bar i załączanie pompy na 2bar.

    Ciśnienie wzrosło jest lepiej ale zdaje mi się że teraz pompa częściej się załącza. Sprawdziłęm i wyszło że z zbiornika 100L mogę uzyskać tylko około 30L wody Kiedyś pamiętam jak podlewałem ogród to pompa uruchamiała się rzadziej ...

    Obniżyłem ciśnienie do około 3,5 bar ale nie zauważyłem poprawy.

    Teraz przy podlewaniu w ogrodzie pompa działa cały czas Kiedyś takiego problemu nie było (jak było niższe ciśnienie i inne ustawienia)

    Czy zmiana ciśnienie na hydroforze ma jakiś wpływ na ilośc wody w zbiorniku i jego częstsze załączanie ?

    Czy są jakieś optymalne wartości ciśnienia aby uzyskać jak najwięcej wody w hydroforze 100L ?

    Sprawdzę ilośc powietrza w hydroforze , ale z drugiej strony problem zdaje mi się że pojawi od razu po regulacji ciśnienia ma wyłączniku ciśnieniowym , więc sądzę że problem może dotyczyć ciśnienia (za duże lub za duża/mała histereza załączania).

    Jak ustawić aby było optymalnie ? tak aby realna pojemność zbiornika była większa niż obecnie , bo okolo 30L to trochę jednak mało
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że to nie wina ustawień tylko zbyt małej lub niewłaściwej wielkości poduszki powietrznej w zbiorniku. Musisz to skorygować powinno być 1,45 Bar przy pustym 100l zbiorniku .
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    To jest prosta zależność, P*V=const, przy czym dotyczy powietrza w zbiorniku i ciśnienia bezwzględnego. Jak masz pusty zbiornik 100l (znaczy wypełniony powietrzem) to jest w nim 1 bar (bezwzględnego, czyli 0 bar na manometrze). Jak dolejesz teraz 50 litrów wody to ciśnienie bezwzględne powietrza wyniesie 2 bary (1 bar na manometrze). Jak dolejesz kolejne 25 litrów wody to masz 4 bary (bezwzględnego i 3 bary na manometrze), itd. Każdy kolejny bar oznacza coraz mniej wody.

    Żeby wykorzystać maksymalnie pojemność zbiornika trzeba w nim ustawić ciśnienie wstępne powietrza (na pustym zbiorniku, czyli napompować zbiornik powietrzem).
    Jeżeli chcesz, żeby ciśnienie nie spadło nigdy poniżej 1 bara (na manometrze) to procedura jest taka. Ustawiasz ciśnienie załączenia pompy na najniższe (lub wyłączasz zasilanie pompy) i puszczasz wodę kranem do momentu aż zacznie lecieć z niego powietrze i zakręcasz kran. Jeśli powietrze nie zacznie lecieć z kranu to dopompowujesz zbiornik, aż zacznie lecieć i go zakręcasz. Teraz dopompowujesz zbiornik do wskazania 0,8 baar na manometrze, ciśnienie załączenia ustawiasz na 1 bar, a ciśnienie wyłączenia np. na 6 barów i załączasz pompę. Ta rezerwa między 0,8 a 1 bar jest po to, żeby nie dopuścić do ucieczki powietrza ze zbiornika (bezprzeponowego) po następnym odkręceniu kranu (pompa zacznie tłoczyć zanim poziom wody spadnie do zera, a ciśnienie powietrza do 0,8 bar).
    Po takim zabiegu pompa będzie tłoczyć od 1 do 6 barów (a bezwzględnie od 2 do 7 barów). Czyli jeśli przy 2 barach bezwzględnych jest nieco mniej niż 100l powietrza, to przy 7 barach bezwzględnych będzie nieco mniej niż 29 litrów powietrza. Czyli pojemność czynna hydroforu wyniesie około 70 litrów - i to jest max co można wycisnąć z hydroforu 100l przy ciśnieniu dopuszczalnym 6 bar i akceptowalnym 1 bar (na manometrze).
    Ale trzeba ustawić ciśnienie wstępne na odpowiednim poziomie (przy najniższym poziomie wody nie powodującym ucieczki powietrza), minimalnie niższe od ciśnienia załączenia pompy.

    Na zbiorniku przeponowym jest łatwiej, po prostu odkręcasz kran i pompujesz zbiornik np. do 0,8 bara, ciśnienie załączenia pompy ustawiasz o 0,2 bara wyżej, a wyłączenia tyle ile chcesz (nie więcej niż dopuszczalne dla zbiornika).
    Na bezprzeponowym trzeba uchwycić moment ucieczki powietrza ze zbiornika czyli minimalny poziom cieczy, do którego można się zbliżyć, ale nie można go przekroczyć, bo ucieknie ciśnie wstępne powietrza, które napompowałeś.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 27-06-2019 o 01:47

  4. #4

    Domyślnie

    Muszę najpierw kupić miernik ciśnienia , bo mam pompkę z manometrem ale z tego co widzę ten manometr jest niezbyt dokładny

    Zbiornik mam nowoczesny z przeponą którą się pompuje. Z tego co czytałem powinno w nim być ciśnienie 1,5 bar.
    Z tego co czytałem wyłącza się pompę , otwiera kran i czeka aż cała woda zleci a później przy otwartym kranie pompuje się zbiornik do 1,5 bar i tyle ..

    Czy to dobry sposób , czy też nie ???

    Tutaj czytam że ustawić o 0,2 bara więcej wyłączenie czyli na 1,7 bar ?? Czyli co ustawienia domyślne (1,7 - 2,5) były najlepsze ???
    Tyle że chciałem mieć większe ciśnienie , bo te domyślne było trochę za niskie ...

    Rozumiem że jesli np. w zbiorniku ciśnienie będzie 1,5 bar to optymalnie dać trochę większe ciśniienie wyłączania i np. 1,7 , bo dając większe ciśnienie (np. 2 bary) zmniejszam sobie pojemność hydroforu ?
    Czyli ciśnienie wyłączania powinno być bliskie temu jakie jest ciśnienie w zbiorniku (pustym) ??
    Czyli jakbym chciał np. ciśnienie załaczania pompy 2bar to napompować zbiornik wtedy nie do 1,5 bar a do np. 1.8bar ???
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 27-06-2019 o 07:01
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tyle że chciałem mieć większe ciśnienie , bo te domyślne było trochę za niskie ...
    Już ci kolega SzymonKc napisał - zależność jest stała. Im większe ciśnienie tym mniejsza pojemność zbiornika. Coś za coś. Chcesz większe ciśnienie i większą pojemność to musisz mieć większy zbiornik.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    To jest prosta zależność, P*V=const, przy czym dotyczy powietrza w zbiorniku i ciśnienia bezwzględnego. Jak masz pusty zbiornik 100l (znaczy wypełniony powietrzem) to jest w nim 1 bar (bezwzględnego, czyli 0 bar na manometrze). Jak dolejesz teraz 50 litrów wody to ciśnienie bezwzględne powietrza wyniesie 2 bary (1 bar na manometrze). Jak dolejesz kolejne 25 litrów wody to masz 4 bary (bezwzględnego i 3 bary na manometrze), itd. Każdy kolejny bar oznacza coraz mniej wody.

    Żeby wykorzystać maksymalnie pojemność zbiornika trzeba w nim ustawić ciśnienie wstępne powietrza (na pustym zbiorniku, czyli napompować zbiornik powietrzem).
    Jeżeli chcesz, żeby ciśnienie nie spadło nigdy poniżej 1 bara (na manometrze) to procedura jest taka. Ustawiasz ciśnienie załączenia pompy na najniższe (lub wyłączasz zasilanie pompy) i puszczasz wodę kranem do momentu aż zacznie lecieć z niego powietrze i zakręcasz kran. Jeśli powietrze nie zacznie lecieć z kranu to dopompowujesz zbiornik, aż zacznie lecieć i go zakręcasz. Teraz dopompowujesz zbiornik do wskazania 0,8 baar na manometrze, ciśnienie załączenia ustawiasz na 1 bar, a ciśnienie wyłączenia np. na 6 barów i załączasz pompę. Ta rezerwa między 0,8 a 1 bar jest po to, żeby nie dopuścić do ucieczki powietrza ze zbiornika (bezprzeponowego) po następnym odkręceniu kranu (pompa zacznie tłoczyć zanim poziom wody spadnie do zera, a ciśnienie powietrza do 0,8 bar).
    Po takim zabiegu pompa będzie tłoczyć od 1 do 6 barów (a bezwzględnie od 2 do 7 barów). Czyli jeśli przy 2 barach bezwzględnych jest nieco mniej niż 100l powietrza, to przy 7 barach bezwzględnych będzie nieco mniej niż 29 litrów powietrza. Czyli pojemność czynna hydroforu wyniesie około 70 litrów - i to jest max co można wycisnąć z hydroforu 100l przy ciśnieniu dopuszczalnym 6 bar i akceptowalnym 1 bar (na manometrze).
    Ale trzeba ustawić ciśnienie wstępne na odpowiednim poziomie (przy najniższym poziomie wody nie powodującym ucieczki powietrza), minimalnie niższe od ciśnienia załączenia pompy.

    Na zbiorniku przeponowym jest łatwiej, po prostu odkręcasz kran i pompujesz zbiornik np. do 0,8 bara, ciśnienie załączenia pompy ustawiasz o 0,2 bara wyżej, a wyłączenia tyle ile chcesz (nie więcej niż dopuszczalne dla zbiornika).
    Na bezprzeponowym trzeba uchwycić moment ucieczki powietrza ze zbiornika czyli minimalny poziom cieczy, do którego można się zbliżyć, ale nie można go przekroczyć, bo ucieknie ciśnie wstępne powietrza, które napompowałeś.
    Dzięki !

    A można prościej , bo trochę to zagmatwane i skomplikowane

    Oglądałem jakiś poradnik to Pan kazał wyłączyć pompę z prądu , otworzyć kran i czekać aż zejdzie woda , kran zostawić otwarty i napompować sprężarką zbiornik do 1,5bar (czyli tyle miał pokazać manometr pompki) , bo niby takie ciśnienie powinien mieć mój zbiornik.

    Zbiornik mam 100L przeponowy.

    Wtedy ustawić ciśnienie załączanie pompy o 0,2 bar wyższe i wtedy mam pewność że uzyskam możliwie najwyższą pojemność ?

    Rozumie że jak dam wyższe ciśnienie załączania pompy i będzie większa różnica niż te 0,2 bar to wtedy tracę pojemność zbiornika ?

    Jeśli tak to wygląda że fabryczne ustawienia wyłącznika ciśnieniowego były najlepsze bo było załączenia przy 1,7bar ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 27-06-2019 o 07:57
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7

    Domyślnie

    Im niższe ciśnienie załączania i wyższe wyłączania pompy tym większa pojemność. Ale za cenę dużego wahania i niskiego ciśnienia pod koniec przed włączeniem pompy.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Zależy jaką masz instalację (opory) i jakie najniższe ciśnienie jest akceptowalne do podlewania. U jednego może wystarczyć mniej niż 1 bar, u innego 2 będzie mało. Założenie, że 1,5 będzie najlepsze jest jakimś uśrednionym kompromisem, ale jak już wiesz jak, możesz to ustawić bardziej optymalnie pod Twój przypadek. I ciśnienie załączania zawsze ustawiasz trochę wyżej niż jest w pustym zbiorniku, bo inaczej skończy się woda w zbiorniku a pompa się nie załączy. W przeponowym jest chociaż ten plus, że powietrze nie ucieknie, bo zwykły trzeba by było pompować od nowa.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 27-06-2019 o 16:28

  9. #9

    Domyślnie

    Sprawdzałem i po wyłączeniu zasilania i przy odkręconym kranie ciśnienie w zbiorniku przeponowym 100L wynosiło 1,15 bar . Dopompowałem do 1,5bar.
    Na wyłączniku ciśnieniowym ustawiłem 1,5bar załączanie i 2,5bar wyłączanie..

    Sprawdzałem i nie wiem czy to wina dopompowania poduszki w zbiorniku , ale wody zrobiło sie jeszcze mniej bo około 20L zamiast około 30L

    Zauważyłem też że jak ustawię ciśnienie wody (manometr przy hydroforze) to powyżej około 2,3-2,4bar ciśnienie rośnie bardzo bardzo powoli a jak ustawię np. 3bar to pompa głębinowa będzie działała cały czas jak jest stały odbiór wody (np. włączona podlewaczka w ogrodzie).

    Czas "ładowania" się zbiornika hydrofora - 1:17
    Czas "ladowania" się hydrofora ale z włączoną podlewaczką (czyli z odbiorem wody) - 3:30

    Czas rozładowania zbiornika - 2:23

    Zwięszenie ciśnienia wyłączania np. o 0,1-0,2 bar zwiększa czas "ładowania" przy odbiorze wody nawet o 100% a ewentualne zyski wody wcale nie są zbyt duże.

    Jak ustawię np. 3bar na wyłączniku ciśnieniowym to pompa pracuje nonstop i się zupełnie nie wylącza (jak jest stały odbiór wody - np. podlewaczka , prysznic i itd). Przy braku odbioru wody pompa oczywiście doładuje zbiornik.

    Robiłem też test wydajności pompy i wyszło mi że konewka 10l napełniła się w 16s , czyli wychodzi przepływ około 37l na minutę ...

    Nie wiem gdzie popełniam błąd.

    Czy mam za duże ciśnienie w zbiorniku przeponowym (1,5bar) , ale tyle podobno powinno być dla zbiornika przeponowego hydroforowego 100L ?

    Może ktoś pomoże ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Sprawdzałem i nie wiem czy to wina dopompowania poduszki w zbiorniku , ale wody zrobiło sie jeszcze mniej bo około 20L zamiast około 30L

    Zauważyłem też że jak ustawię ciśnienie wody (manometr przy hydroforze) to powyżej około 2,3-2,4bar ciśnienie rośnie bardzo bardzo powoli a jak ustawię np. 3bar to pompa głębinowa będzie działała cały czas jak jest stały odbiór wody (np. włączona podlewaczka w ogrodzie).


    Zwiększenie ciśnienia wyłączania np. o 0,1-0,2 bar zwiększa czas "ładowania" przy odbiorze wody nawet o 100% a ewentualne zyski wody wcale nie są zbyt duże.

    Jak ustawię np. 3bar na wyłączniku ciśnieniowym to pompa pracuje nonstop i się zupełnie nie wylącza (jak jest stały odbiór wody - np. podlewaczka , prysznic i itd). Przy braku odbioru wody pompa oczywiście doładuje zbiornik.
    Wszystko wskazuje na słabej jakości pompę - niedostosowaną do warunków /lub uszkodzona.
    Zwykle najmniejsza wartość ciśnienia, przy którym pompa jest włączana wynosi 1,7 bar, a najwyższa wartość ciśnienia, przy którym pompa jest wyłączana wynosi 2,5 bar.
    Ciśnienie górne, które ustawimy w wyłączniku, nie może być większe niż maksymalne ciśnienie pompy hydroforowej, a u Ciebie ewidentnie wynosi ono niewiele ponad 3 bary. Ponadto parametry, które podane są na tabliczce znamionowej, są parametrami maksymalnymi, a im dalej od lustra wody, znajduje się nasz hydrofor, tym jego wartości są mniejsze. Bardzo możliwe, że układ Twój nie wyłącza się bo najprawdopodobniej ciśnienie wyłączania, które ustawiłeś przekracza rzeczywiste ciśnienie pompy i musisz ją wyregulować raz jeszcze, zmniejszając jej ciśnienie górne.
    Regulacje te wpływają niestety na ilośc wody jaka pozostaje Ci do dyspozycji i im mniejsze dolne tym teoretycznie będzie jej więcej (tak jak mniejsze ciśnienie w zbiorniku) natomiast będzie ona wypływała pod mniejszym ciśnieniem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Może ktoś pomoże ?
    To co opisujesz ewidentnie wskazuje na to co opisał CityMatic - za słaba pompa.
    Reszta objawów jest naturalną konsekwencją tego jak masz ustawione ciśnienia i co daje pompa.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziś jeszcze trochę pogrzebałem ...

    Na ustawieniu 1,5-4bar udało się uzyskać trochę ponad 40l wody.
    Ustawiłem na koniec 2-4,1 bar i też dostępne jest ponad 40l wody..

    Bez odbioru wody pompa dość szybko osiąga żądane ciśnienie , ze stałym odbiorem widać że bardzo powoli ale rośnie ciśnienie.

    Problem może być też ze studnią , bo pamietam że studniarz mówił że na tym terenie są "kurzawki' i często po kilku latach trzeba kopać nową studnię , bo stara nie nadaje się już do użytku i u mnie dość sporo piachu zamontowane 2 filtry wyłapują ...
    Więc sama pompa może powoli się "zamula" i wydajność siada
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 25-07-2019 o 13:22
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13

    Domyślnie

    Masz pompę o wydajności 40 l/min na wyjściu, bez oporu i hydrofor 100l, więc nie wiem czego ty oczekujesz? Im wyższe ciśnienie tym mniejsza wydajność i normalne, że ledwo uzupełnia to co spuszczasz wężem.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Panowie, a jakie ustawienia powinny być "optymalne"?
    Mam hydrofor 100l i włącznik ciśnieniowy ustawiony na 3 bary włączania i 4,2 bara wyłączania pompy. Czy różnica nie jest zbyt mała?
    Nie pamietam jaka jest moc pompy, ale jak podlewam wężem na full to nie nadążam spuścić całej wody, pompa się wyłącza, a potem jak ciśnienie spadnie poniżej 3 bary włącza się ponownie. Czy nie powinienem może obniżyć ciśnienia włączania do około 2 barów, żeby pompa włączała się rzadziej?
    Po spuszczeniu całej wody z hydroforu jakie powinienem mieć na nim ciśnienie?

  15. #15

    Domyślnie

    Odłączasz pompę od prądu i spuszczasz wodę aż zacznie lecieć powietrze. Pompujesz powietrze minimalnie poniżej ciśnienia załączenia. W twoim przypadku do ok. 2.9 bara. W ten sposób otrzymujesz maksymalną ilości wody dla ustawionych ciśnień.

    Ale przy takim małym hydroforze i małej delcie ciśnień cudów nie ma co oczekiwać. Im większa delta, tym więcej wody pomiędzy załączeniami.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    No to może obniżyć dolne ciśnienie do 2?

  17. #17

    Domyślnie

    Jak Cię takie ciśnienie satysfakcjonuje, to czemu nie.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Rozumiem. A górne ciśnienie do jakiej wartości mogę bezpiecznie podnieść i dzięki temu maksymalnie powiększyć deltę?

  19. #19

    Domyślnie

    Jeżeli z tego samego hydroforu zasilane są instalacje domowe, to powyżej 4.5 bara bym osobiście nie podnosił. Podniesienie może jednak powodować konieczność zastosowania reduktora, np przez zasobnikiem CWU, jeżeli producent podaje maksymalne ciśnienie.

    Hydrofor 100l jest po prostu mały i wiele tu nie zdziałasz. Dlatego ja dałem 500l na ogród Zacznij od tego co pisałem wyżej z odpowiednią poduszką powietrza w nim.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ok, spróbuję.
    Ty masz większy dom, działkę, mi taki hydrofor zaproponował monter, nie zastanawiałem się nad wielkością.
    A jakie mogą być skutki uboczne zbyt małego hyfroforu? Obniżona zywotność pompy?
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 13-05-2021 o 08:39

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony