dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie Grupa bezpieczeństwa cwu miejsce montażu

    Jeśli pomiędzy grupą bezpieczeństwa a zbiornikiem nie ma zaworów którymi można by odciąć naczynie od zbiornika to teoretycznie taka grupa bezpieczeństwa mogła by być nawet w drugim końcu budynku wpieta gdzieś na zimnej wodzie czy mam racjie.

  2. #2

    Domyślnie

    Grupa nie może być odcinana zaworem. Spójrz na schemat, np Joule, tam grupa jest właśnie na zimnej wodzie przed zasobnikiem.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Grupa nie może być odcinana zaworem. Spójrz na schemat, np Joule, tam grupa jest właśnie na zimnej wodzie przed zasobnikiem.
    A gdzie ja napisałem ze chce odcinać zaworem naczynie?chodzi mi o to ze mam zbiornik w kotłowni np.300l w drugim końcu budynku np.W kuchni gdzie jest zasilany zlewozmywak wpinam się na zimnej wodzie przez trojnik z naczyniem przeponowym nie żebym tak chciał zrobić tak tylko teoryzujie ale według mnie działało to będzie tak samo jak z naczyniem w kotłowni.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie do końca. Trzeba sprawdzić schemat podłączenia zasobnika. Wspomniany joule, jak i na schematach znalezionych w internecie jest jeszcze zawór zwrotny. Czyli zawór zwrotny > grupa > zasobnik. W tej sytuacji nie możesz sobie dać grupy w dowolnym miejscu. No chyba, że dasz zawór zwrotny w drugim końcu budynku. Tylko po co on wtedy?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Na dopływie zimnej wody do zasobnika ma być zawór zwrotny (obowiązkowo - żeby ciepła woda nie cofała się do instalacji wody zimnej), więc grupa bezpieczeństwa ma być za tym zaworem.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ok. Nie chce puszczać za dużo rur po wierzchu rura do grupy bezpieczeństwa będzie schowane w ścianie grupa będzie nad zbiornikiem czyli przy zasilaniu zbiornika zimną wodą na dole dam zasilanie grupy bezpieczeństwa w ścianie rura fi 16 między zbiornikiem a zasilaniem zimnej wody dam trojnik i zawor zwrotny i ten trójnik połącze z zasilaniem grupy bezpieczeństwa .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1562070224606-567042787.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	432043  
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 02-07-2019 o 13:24

  7. #7

    Domyślnie

    Norma mówi o DN25 do naczynia wzbiorczego. Choć nie mam pewności czy to również dotyczy CWU, czy tylko CO.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Raczej to 25 to tylko co zbiornik nie jest w stanie wyprodukować pary i to w krótkim czasie tak jak smieciuch.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.
    Mam zmiornik CWU 250 l z Termici ze stali nierdzewnej.
    Monter zamontował grupę bezpieczeństwa na rurze która wychodzi z dołu zbiornika, chyba tak ma to być bo 2 lata działało bez zarzutu.
    Jednak od miesiąca zawór bezpieczeństwa na grupie przepuszcza, a na reduktorze ciśnienia wzrasta ciśnienie. Teraz po przeczytaniu wątku dotarło do mnie że widocznie nie mam zaworu zwrotnego, musiałbym więc zamontować go przed dopływem zimnej wody do zbiornika CWU?
    Kolejna sprawa to od miesiąca zawór bezpieczeństwa przepuszcza bo naczynie przeponowe jest puste, nie ma w nim wody ale jest powietrze.
    Spuszczam z niego powietrze a woda do niego nie wpływa, pompuje powietrze a woda w z kranu nie leci (oczywiście na zamkniętym dopływie zimnej wody)
    Wywnioskowalem że zaciął się zawór serwisowy, który jest zamontowany tuż przed naczyniem przeponowym, aby można go zdemontować baz spuszczania wody ze zbiornika CWU.
    Tera pytanie:
    Czy mogę zamontować zawór tuż przed brupą bezpieczeństwa aby móc w przyszłości serwisowac naczynie przeponowe jak i całą grupę bezpieczeństwa, zaznaczę ze zdemontuje rączkę od zaworu aby przypadkiem nie została zamknięty, choć do piwnicy nikt nie wchodzi oprócz mnie i nie czego nie dotyka.
    Chce zlikwidować zawór serwisowy przy naczyniu przeponowym, bo chyba jest zbyt awaryjny.
    Kolejne pytanie to na jakimś forum ( nie pamiętam jakim) ktoś wrzucił fotkę grupy bezpieczeństwa takiej jak mam ja i tam pisali ze to jest grupa do CO i takiej się na CWU nie montuje.
    Wrzucam fotkę jak to u mnie wygląda i proszę o ocenę czy tak to ma wyglądać.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie



    To jednak chyba zawór zwrotny?
    Jest na dopływie do zbiornika CWU


  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał OTTO123 Zobacz post
    Wrzucam fotkę jak to u mnie wygląda i proszę o ocenę czy tak to ma wyglądać.
    Jaki masz model naczynia przeponowego?
    Jakie masz ciśnienie wstępne w nim?
    Jakie masz ustawione ciśnienie na reduktorze?
    Gdzie masz ten zawór serwisowy?
    Odpowietrznik w CWU nie ma sensu. Ale nie zaszkodzi. Za to naczynie przeponowe powinno mieć atest PZH do kontaktu z wodą pitną.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-09-2022 o 18:51

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Naczynie Reflex 18 l, zbiornik CWU 250 l
    Pompa ciepła LG.

    Na reduktorze ciśnienia 3 bary a na naczyniu przeponowym 2,8 bara.
    I wszystko było super przez 2 lata, aż nagle zaczął przepuszczać zawór bezpieczeństwa na grupie bezpieczeństwa. Sprawdziłem ciśnienie na naczyniu a tam 4,5 bara, spuściłem do 2,8 i na drugi dzień znów były 4,5.
    Dodatkowo naczynie jest ewidentnie puste, nie ma w nim wody, gdy obstukuje i ruszam. Chcialemnje na nowo wyregulować ale, coś jest nie tak.
    Zakręciłem dopływ wody i spuściłem ciepła wodę w kranie i na otwartym kranie pompowałem naczynie do 2,8, bo wcześniej spuściłem do zera, ale woda z kranu się nie wylewa, a po odkręceniu zaworu przy reduktorze wzrosło do ponad 3 bar.
    Nasunął mi się pomysł że ten zawór serwisowy nad naczyniem się zablokował i nie puszcza wody do naczynia, więc jest ono niewidoczne i nadmiar ciśnienia-woda wypływa przez zawór bezpieczeństwa. Boję się demontować naczynie bo jak szwankuje ten zawór serwisowy to zaleje piwnice.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Na powrocie do zbiornika CWU mam pompę cyrkulacyjną z zaworem zwrotnym.
    Sam już nie wiem co to za czary.?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał OTTO123 Zobacz post
    I wszystko było super przez 2 lata, aż nagle zaczął przepuszczać zawór bezpieczeństwa na grupie bezpieczeństwa. Sprawdziłem ciśnienie na naczyniu a tam 4,5 bara, spuściłem do 2,8 i na drugi dzień znów były 4,5.
    Co spuściłeś? Ciśnienie wstępne zmniejszyłeś?

    Opukiwanie to urban legend. Do zapełnienia naczynia prawie po korek dookoła worka jest powietrze.


    źródło

    Jak przy 4,5 bara puszcza zawór bezpieczeństwa to z nim masz problem, a nie z naczyniem. Naczynie jest na styk - więc nawet przy prawidłowym ciśnieniu wstępnym może trochę wzrosnąć ciśnienie w instalacji (4,5 bar jest w normie i to nic strasznego).

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Tak spuszczałem ciśnienie - powietrze z balona w naczyniu.
    Przez 2 lata podczas grzania wody (raz na dobę do 50 stopni) na manometrze na grupie bezpieczeństwa wzrastało z 2,8 do 3,1 teraz wzrastało do ponad 4 i puszczał zawór bezpieczeństwa.
    Ok też pierwsze pomyślałem że to zawór bezpieczenstwa, ale dlaczego na manometrze tak wzrastało ciśnienie, przecież naczynie powinno to zniwelować jak przez ostatnie 2 lata?
    Wczoraj wieczorem założyłem nowy reduktor ciśnienia, bo stary (20 lat) był pełen opiłków.
    Zobaczę dziś o 14 jak pompa zagrzeje zbiornik CWU.
    Tak czy siak zawór bezpieczeństwa mam do wymiany, a żeby go wymienić muszę spuścić i w wiadrach wynieść z piwnicy połowę zbiornika CWU, bo na takiej wysokości mam grupę bezpieczeństwa.
    Dlatego chce założyć zawór kulowy na wlocie do grupy, aby na przyszłość nie opróżnić zbiornika CWU, jak już spuszczę wodę to i naczynie chce zdemontować i wywalić zawór serwisowy, bo też może szwankować.
    Wtedy wyleje wodę z naczynia przeponowego i napompuje równe 2,8 bara powietrza, w sieci na reduktorze mam 3 bary.
    Pytanie czy model grupy może zostać, bo ta belka niebieska to zwykły metal i woda +metal = rdza no i woda z zaworu bezpieczeństwa leci już żółtawa?

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Mogę założyć ten zawór przed grupą bezpieczeństwa a zlikwidować zawór serwisowy na naczyniu ?
    Gdy cokolwiek mi nawali na grupie to nie bedy mysiał dymać z wiadrami z wodą z piwnicy, no i może pompa cyrkulacyjna się nie będzie zapowietrzać , do niej też mam utrudniony dostęp, jest w rogu za zbiornikiem cwu, żeby ją odpowietrzyć to woda leje się na mnie i na ściany, bo mogę na ślepo wsadzić tam tylko ręce z kluczami, tak mi to magik zmontował

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Chce zamontować taką mosiężną belkę, bo mam jak wspomniałem zwykłą metalową która jak wspomniałem rdzewieje w środku, czy to dobry pomysł?
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/gr...stwa-cocwu-waq

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    No i mam kolejny problem, a raczej pozostał stary,.
    Mimo wymiany reduktora nadal wzrasta ciśnienie w całej instalacji.
    Na reduktorze mam fabrycznie 3 bary, po zagrzaniu wody wzrasta na grupie bezpieczeństwa do 4,5 bara czyli nie działa naczynie przeponowe, nie pochłania tego ciśnienia, dodatkowo wzrasta ciśnienie na reduktorze do 4,5 bara, mimo że mam zawór zwrotny na doprowadzeniu zimnej wody do zasobnika, gdzieś 0,5 m przed zasobnikiem, macam rurkę i jest lodowata, a więc zawór zwrotny jest sprawny i woda się nie cofa.
    Skąd więc wzrost ciśnienia na reduktorze?
    Wiem że jest weekend a ja zadeje dużo pytań, ale może ktoś w końcu znajdzie chwilkę i odpowie

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał OTTO123 Zobacz post
    Chce zamontować taką mosiężną belkę, bo mam jak wspomniałem zwykłą metalową która jak wspomniałem rdzewieje w środku, czy to dobry pomysł?
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/gr...stwa-cocwu-waq
    Zły pomysł. Właśnie - czy teraz też nie masz przypadkiem zaworu bezpieczeństwa na 2,5 bara? Taki nie nadaje się do CWU - jest do CO. Do CWU powinien być 6 bar.

    Jakie masz w tej chwili ciśnienie wstępne? Sprawdź np. w oponie samochodu, czy wskazania manometru są realne.
    Jak zawór zwrotny jest lodowaty to znaczy tylko tyle, że przed chwilą był pobór ciepłej wody i doszła tam woda z wodociągu która ma temperaturę gruntu. Ciepła woda tam z zasobnika nie dojdzie.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    OTTO123

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Katowice
    Posty
    111

    Domyślnie

    Przeoczyłem ze to 2,5 bara, w domu mam taki jak zmontował monter 3 lata temu, ale raczej jest na 6 bar, bo dziś przy grzeniu na grupie zegar wskazał 4,5 bara i ani kropla nie pociekła, zresztą 3 lata nie popuszczał, aż do teraz.
    Czyli zawór zwrotny musi być szczelony skoro ciśnienie się cofa?
    Mam ograniczony dostęp do niego i aby go wymienić muszą spuścić całe 250 l wody.
    To może założę go zaraz za reduktorem, że nie cofalo się do reduktora to jakieś 7- 8 metrów od zasobnika cwu.
    Można tak? Że będą dwa zawory zwrotne?
    Wczoraj wstępna na przeponowym ustawiłem 2,8 a w sieci mam 3, chyba się udało bo woda nie cieknie, a z drugiej strony dlaczego przy grzaniu wzrasta do 4,5?
    Skoro przez 2 lata wzrastało o 3 dziesiąte bara?
    Gdy pompowałem naczynie przeponowe to zakręciłem dopływ i otworzyłem kran z ciepła woda, ale nic z niego nie ciekło, może dlatego że jest preto wyżej i po drugiej strony domu.
    Można tak no nie, czy trzeba jednak demontować naczynie aby dobrze ustawić ciśnienie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony