dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DDR

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    45

    Domyślnie Kawałek podłogówki - jaki rozdzielacz i zawór. Ariston.

    Witam serdecznie. Mam położone ok 25m2 podłogówki ogólnie jakieś 130m pexa i 3 pętle o różnej długości najdłuższa - meander ok 100m, dwie pozostałe ślimak spirala (niestety) tak to zostało zrobione na raty. Z tego co czytałem sam RTL nie da rady więc pytanie do fachowców czy taki rozdzielacz będzie dobry na ten kawałek : https://allegro.pl/oferta/rozdzielac...nus-7195350849, jeżeli tak to kolejne pytanie jaki zawór będzie potrzebny do tego rozdzielacza : zawór 3d/4d afriso/esbe, czy zawór termostatyczny jeżeli ma to działać na samej pompie z kotła gazowego ariston class evo ? do kotła posiadam sterownik auraton. Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba meander niestety)Czy oprócz podłogówki są grzejniki?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DDR

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    45

    Domyślnie

    Są grzejniki

  4. #4

    Domyślnie

    Rozdzielacz będzie OK z tym że od razu wymień na belce powrotnej odpowietrznik automatyczny na ręczny.Wykonanie wg schematu jak w załączniku.Zawór np.ESBE VTA 322 Kvs=1,6 zakres temp.20-43st. nr.katal.31100900
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TT.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	37,9 KB
ID:	432047  

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DDR

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Rozdzielacz będzie OK z tym że od razu wymień na belce powrotnej odpowietrznik automatyczny na ręczny.Wykonanie wg schematu jak w załączniku.Zawór np.ESBE VTA 322 Kvs=1,6 zakres temp.20-43st. nr.katal.31100900
    Dziękuję Panu bardzo. Nadmienię jednak że do grzejników żadnego rozdzielacza nie posiadam - całe mieszkanie ma 50m2. Czy mógłby Pan jeszcze podesłać taki odpowietrznik poglądowy właściwy jaki miał by być zastosowany i dlaczego nie automat ? przy okazji mile widziany zawór 3d który Pan opisał dla wglądu.

  6. #6

    Domyślnie

    To nic że nie ma rozdzielacza do grzejników.Grzejniki można podłączyć dwojako:systemem rozdzielaczowym lub trójnikowym.Przez odpowietrznik automatyczny na powrocie pompa może zasysać powietrze.Odpowietrznik ręczny np.taki jak w załączniku.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odp.ręczny.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	432069   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vta 322.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	432070  

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DDR

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    45

    Domyślnie

    Stokrotne Panu za poświęcenie czasu. Zapytam jeszcze czym się różni zawór który Pan podesłał od tego poza tym że jeden jest calowy a drugi półcalowy

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e84e9ac9f7696916

    Więc manualne odpowietrzniki w rozdzielaczu lepiej się sprawdzą rozumiem - taki rozdzielacz zakupię z manualnymi odpowietrznikami, proszę mi napisać jeszcze jak zmienić mam te kaloryfery, są bezpośrednio z kotła pociągnięte. Jaki poglądowo trójnik musiał by być zastosowany lub ewentualny rozdzielacz aby to wszystko miało ręce i nogi i ostatnie pytanko wiem że jakieś rurki dodatkowe/kolanka do tego będą potrzebne może Pan już wie co będzie na pewno jeszcze potrzebne poza rozdzielaczem i tym zaworem ?

    Z góry bardzo dziękuję !!
    Ostatnio edytowane przez DDR ; 03-07-2019 o 20:25

  8. #8

    Domyślnie

    Przedstawiony zawór 1/2" różni się od "mojego" przede wszystkim tym że ma inny zakres temperatur czyli 35-60st a co za tym idzie ma odmienne zastosowanie(do regulacji temp.w obiegu grzejnikowym lub do ciepłej wody użytkowej)Zawór termostat.3D z ręczną nastawą temp.do podłogówki powinien miec zakres temp.20-43st (ewentualnie istnieją też 20-55st. tu aby mieć możliwość wygrzania jastrychu)Pomiędzy kotłem a pierwszym grzejnikiem na zasilaniu i poworcie należy wstawić trójniki od których pójdą rury do rozdzielacza podłogówki(a właściwie do zaw.3D który jest przed rozdzielaczem) Będzie potrzebny zawór zwrotny sprężynowy 1"(lokalizacja jak na schemacie)+filtr osadnikowy(przed pompą podłogówki)+zawory kulowe odcinające rozdzielacz OP Sam zawór 3D można podpiąć przy pomocy półśrubunków mosiężnych 1"GWx1"GZ Zaproponowałem zawór 3D z gwintem zewn.1" bo łatwiej się będzie połączyć z pompą która ma również w swoich półśrubunkach gwint 1" Co do rur to nie wiem jaki ich rodzaj będzie użyty czyli miedziane,PEX,zgrzewane.Ciężko coś doradzić co do kształtek bo ich ilość i rodzaj zależy od konkretnej sytuacji.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TT.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	44,1 KB
ID:	432117  
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 04-07-2019 o 13:02

  9. #9

    Domyślnie

    Odkopuję.
    Podobny przypadek. Remont łazienki, przewidziane OP, około 6,5m2 powierzchni. Przy rozstawie 15cm około 45mb rury DN16. Wpiąć szeregowo taki zawór termostatyczny za trójnikiem obiegu grzejnikowego? Wydaję mi się, że jak tak zrobimy, to wtedy gdy zawór zamknie napływ świeżej ciepłej wody z kotła to woda stanie w pętli podłogówki?Czy zadziała jak RTL, że będzie stopniowo popuszczał ciepła wodę na podłogówkę?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony