dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    iroxxx

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Jordanów
    Kod pocztowy
    34-240
    Posty
    32

    Domyślnie Duże rozbieżności w doborze pompy ciepła

    Witam,
    Wysłałem zapytanie do kilku instalatorów odnośnie pompy ciepła.
    Obciążenie cieplne budynku 4500W dla -20stopni.
    Dostałem propozycję np Panasonic 5kW, a od innego instalatora UWAGA Panasonic T-CAP 9kW.
    Skąd te rozbieżności? Czy chodzi o to, że instalator ma większy zysk gdy sprzedaje droższa pompę?
    Czy jak dobiorę pompę tak aby miała moc ok 4500W przy ok -8 lub -10 stopniach jest ok?
    Czy lepiej no przy -15?
    Ostatnio edytowane przez iroxxx ; 05-07-2019 o 10:27 Powód: Błąd ortograficzny

  2. #2

    Domyślnie

    Warto przestudiować ze zrozumieniem temat;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-wg-OZC/page53
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Zmień proszę w tytule wątku to "RZ" w słowie "durze" na "Ż" bo strasznie razi w oczy
    Ostatnio edytowane przez magdaseb ; 05-07-2019 o 13:31
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał iroxxx Zobacz post
    Witam,
    Wysłałem zapytanie do kilku instalatorów odnośnie pompy ciepła.
    Obciążenie cieplne budynku 4500W dla -20stopni.
    Dostałem propozycję np Panasonic 5kW, a od innego instalatora UWAGA Panasonic T-CAP 9kW.
    Skąd te rozbieżności? Czy chodzi o to, że instalator ma większy zysk gdy sprzedaje droższa pompę?
    Czy jak dobiorę pompę tak aby miała moc ok 4500W przy ok -8 lub -10 stopniach jest ok?
    Czy lepiej no przy -15?
    Przy jednej i drugiej pompie nie zmarzniesz Różnica będzie taka, żę TCap popracuje 6 godzin na dobę i będzie się wyłączał a pompa 5kW będzie pracować w dłuższych cyklach. Pompy generalnie nie mają problemów z dogrzewaniem jak jest zimno. W razie "W" podczas dłuższych mrozów załączają grzałki wspomagające, chodzi raczej o okres przejściowy pomiędzy minus dwa a plus pięć stopni. Wtedy jest większy problem z "taktowaniem". Ja mieszkam 40minut drogi od Ciebie, mam takie samo obciążenie cieplne i wybrałem Pompę 7kW. Koronnym argumentem wielu instalatorów żeby wziąć TCapa zawsze jest to że pracuje do -28st Tylko ile takich dni z takim mrozem jest w sezonie grzewczym? Pompa powinna być skrojona optymalnie ponieważ wielką pompę o wiele trudniej będzie wysterować w małym domu energooszędnym Chyba że będziesz grzał kilka godzin na maxa a później będziesz wyłączał ogrzewanie. Niestety komfort termiczny napewno troszkę ucierpi.

    Pozdrawiam
    Tulisko
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Zmień proszę w tytule wątku to "RZ" w słowie "durze" na "Ż" bo strasznie razi w oczy
    Może pomoże Moderator
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał iroxxx Zobacz post
    Witam,
    Wysłałem zapytanie do kilku instalatorów odnośnie pompy ciepła.
    Obciążenie cieplne budynku 4500W dla -20stopni.
    Dostałem propozycję np Panasonic 5kW, a od innego instalatora UWAGA Panasonic T-CAP 9kW.
    Skąd te rozbieżności? Czy chodzi o to, że instalator ma większy zysk gdy sprzedaje droższa pompę?
    Czy jak dobiorę pompę tak aby miała moc ok 4500W przy ok -8 lub -10 stopniach jest ok?
    Czy lepiej no przy -15?
    Jak masz 4,5kW przy -20C to trzeba doliczyć 1kW na CWU i jakieś 10% dla temp w domu wyższych niż 20C w pomieszczeniach mieszkalnych więc wychodzi finalnie około 6kW przy -20C tyle musi dawać minimalnie pompa.
    Więc wychodzi na Panasonic SDC 7/9kW lub coś podobnego, a tego instalatora to pogoń bo strasznie rozchwiany w swoich osądach.
    SDC 5kW będzie chodzić non stop od września do kwietnia, może wyłączy się kilka razy, a T-CAP będzie miał za to 40 startów na dzień.
    Pompę trzeba chociaż trochę dobrać to to co dostałeś to strzelone z kapelusza.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Jak masz 4,5kW przy -20C to trzeba doliczyć 1kW na CWU
    Tu masz dane historyczne. Znajdź mi, ile najdłużej w ciągu doby było -20* albo mniej.
    Jeżeli w ciągu doby mamy godzinę (znajdziesz taką dobę?) -20*, to w najgorszym przypadku masz przez 23 godziny w ciągu doby kilkaset wat zapasu. Żeby ogrzać 100l na dobę do 55* w ciągu 23 godzin trzeba średnio 238W. Skąd ten 1kW? I to, powtórzę, w najgorszym dniu w roku i o ile mamy 4,5kW łącznej mocy sprężarki i grzałek przy -20*.
    Jak widać sprzedawcy pomp ciepła mają tendencję do namawiania, do kupna mocniejszych (droższych) modeli pomp.

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    i jakieś 10% dla temp w domu wyższych niż 20C w pomieszczeniach mieszkalnych
    Jak ktoś chce mieć więcej, to już na etapie OZC to uwzględnia - więc obciążenie cieplne już zawiera cieplejsze łazienki czy indywidualne preferencje inwestora.

    Oczywiście jak ktoś chce grzać tylko w taniej strefie G12(x) czy G13 i/lub nie chce używać grzałek, to odpowiednio mocniejszej pompy potrzebuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-08-2019 o 23:05

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak widać sprzedawcy pomp ciepła mają tendencję do namawiania, do kupna mocniejszych (droższych) modeli pomp.
    .
    Nie wiem jak u innych producentów ale jak pamiętam różnica w cenie zakupu pompy LG 5KW vs 9KW wynosiła około 1tys zł. Pomiędzy 5 a 7KW różnica była chyba z 500 zł , więc przy cenie kilkunastu tysięcy złotych nie jest to jakaś kolosalna różnica ..
    U mnie wiem że mam za mocną pompę i pompa 7KW była by lepiej "skrojona" dla mnie ..

    Wątpie aby jakiś instalator na siłę "promował" mocniejszą pompę , bo zysk dla niego raczej minimalny ....
    Raczej instalator nie chce aby później klient go nękał jak by się okazało że pompa jednak za słaba ...

    Raczej sądzę że chodzi o to że wyliczenia na papierze a rzeczywistość to dwie różne sprawy i bardzo często to co na papierze nie pokrywa się z rzeczywistością. Dodatkowo często wyliczenia są dla temperatury 20 stopni a bardzo często użytkownicy mają w domu wyższą temperaturę niż wyliczone 20 stopni ...

    Osobiście uważam że lepiej mieć lekki zapas mocy niż zbyt małą moc ..

    U mnie w salonie jak kupowałem klimę to "fachowcy" z forum sugerowali że klima 3,5KW jest za duża i taką klimą to można cały dom schłodzić/ogrzać i lepiej nawet kupić mniejszą mocy bo szkoda kasy. Instalator powiedział że do tego pomieszczenia to klima 5KW ale wybrałem klimę 3,5KW.
    Posłuchałem "fachowców" i wiem że ... klima jest za słaba. Całego domu nie schlodzi a nawet ma problemy ze schłodzeniem salono-kuchnio-jadalni do sporo niższych temp.
    Na szczęście nie jest to dla mnie wielki problem , bo raczej z bardzo niskich temperatur chłodzenia nie korzystam ale widzę że poniżej pewnej temp chłodzenia nie potrafi już zejść , bo za mała moc ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 02-08-2019 o 08:55
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Zmień proszę w tytule wątku to "RZ" w słowie "durze" na "Ż" bo strasznie razi w oczy
    Może właśnie miało "pżykówać" uwagę i zachęcać do kliknięcia? Mam nadzieję że póki co na tym forum nie trzeba odwoływać się do takich sztuczek i każdy kto chce swoje trzy grosze napisze.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Osobiście uważam że lepiej mieć lekki zapas mocy niż zbyt małą moc ..
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    No i taktuje ...

    Zaobserwowałem że uruchamia się 3 razy na godzinę.
    Liczenie dla -20* już jest zapasem w większości miejsc w Polsce. Jeżeli inwestor chce zwiększyć moc, to powinien to zrobić świadomie - czy chce unikać grzania w drogiej strefie, czy chce unikać grzania grzałkami. A nie "bo instalator tak zaoferował".

    Przewymiarowana PC względem założeń (np. dla grzania tylko w taniej strefie będzie miała 2,4x większą moc, niż dobrana do pracy 24/7) ma niższą sprawność i szybciej się zużywa przez taktowanie.
    Wpis na blogu Karbon w tym temacie i drugi gdzie jest miedzy innymi taki wykres:



    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie w salonie jak kupowałem klimę to "fachowcy" z forum sugerowali że klima 3,5KW jest za duża i taką klimą to można cały dom schłodzić/ogrzać i lepiej nawet kupić mniejszą mocy bo szkoda kasy. Instalator powiedział że do tego pomieszczenia to klima 5KW ale wybrałem klimę 3,5KW.
    Sam się uparłeś i nie chciałeś policzyć.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Rozmawiałem, jakiś czas temu w instalatorem to powiedział mi że do mojego salono-kuchni (poniżej 40m2) poleca 5,1KW czyli ponad 100W na m2 ???
    Jaką masz powierzchnię okien?
    Przelicz to na powierzchnię prostopadłą do Słońca i skromnie przemnóż przez 500W/m2 (choć bezpieczniej przyjąć nawet z 1kW/m2).
    Od południa w salono-kuchni około 18m2

    I co potrzebna mi klima 9WK lub nawet 18KW ???

    Sądzę że jakby te okna dawały mi 9KW czy 18KW ciepła to miałbym duuużo wyższa temperaturę niż obecnie .
    I tylko dlatego jakoś ta słaba prawie daje radę, że zacieniłeś okna. U mnie latem słońce wpada tylko przez wschodnie i zachodnie okna przez kilka kwadransów dziennie (przez duży okap i rosnące niedaleko drzewa). Przez południowe nie wpada latem wcale. I klima 3,5kW daje radę schłodzić cały dom. Bez rolet, markiz, folii i innych wynalazków.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Liczenie dla -20* już jest zapasem w większości miejsc w Polsce. Jeżeli inwestor chce zwiększyć moc, to powinien to zrobić świadomie - czy chce unikać grzania w drogiej strefie, czy chce unikać grzania grzałkami. A nie "bo instalator tak zaoferował".

    Sam się uparłeś i nie chciałeś policzyć.



    I tylko dlatego jakoś ta słaba prawie daje radę, że zacieniłeś okna. U mnie latem słońce wpada tylko przez wschodnie i zachodnie okna przez kilka kwadransów dziennie (przez duży okap i rosnące niedaleko drzewa). Przez południowe nie wpada latem wcale. I klima 3,5kW daje radę schłodzić cały dom. Bez rolet, markiz, folii i innych wynalazków.
    Co do mocy pompy powinna być tak dopasowana aby było potrzeby się wspomagać grzałkami. Jak dla mnie jak trzeba wspomagać się grzałkami to oznacza że moc pompy jest źle dobrana.
    U mnie grzalki mam wyłączone. Producent podaje że pompa działa bez problemu do poniżej -20 stopnie i nawet COP podawał ...

    Co do światła w domu ...

    W poprzednim domu nie interesowałem się nasłonecznieniem. Salon i sypialnie mieliśmy na północny-zachód. Przeszklenia małe.
    Efekt taki że w domu cały rok ciemno , ponuro , trzeba było wspomagać się sztucznych oświetleniem.
    Sezon grzewczy rozpoczynany szybko i kończyliśmy bardzo późno.

    Budując nowy dom zwróciłem dużą uwagę na nasłonecznienie i tak aby mieć w pokojach jak najwięcej światła naturalnego.

    Fachowcy w naszym klimacie polecają salon , gabinet jak i pokoje dziecięce robić od południa , bo tylko takie ustawienie zapewni najlepsze naświetlenie pomieszczeń , nawet w dni niezbyt "pogodne".
    Z nadmiarem slońca i zbyt dużych naświetleniem można sobie poradzić na różne sposoby , ale z jego brakiem już nie ....

    Nie wiem czy chwalenie się tym że masz małe przeszklenia i dom skierowany tak że nie masz prawie światła dziennego to taki wielki powód do dumy ?
    Oczywiście przy takim ustawieniu dom się mniej przegrzewa , ale też w takim domu jest ciemno i ponuro ...

    W starym domu tak mieliśmy i nie chcieliśmy tego samego w nowym domu.
    W nowym nawet jak mamy zachmurzenie to w domu jest jasno i nie trzeba włączać światła a z nadmiarem słońca można sobie poradzić ...

    Co do klimy. Nie masz naświetlonych pomieszczeń , nie masz zysków od słońca , masz małe przeszklenia to klima nie potrzebuje dużej mocy ...
    W starym domu też nie mieliśmy problemu z przegrzewaniem i słońcem , bo go w domu prawie nie widzieliśmy ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Mam klime 2,5kw ktora chlodzi 80m2.dom z przeszkleniami od poludnia wiekszymi niz Twoje. Nie uwazam zeby klima byla zbyt slaba bo i tak przewaznie jest wlaczone 2/4. Nie widze sensu chlodzenia wiekszego niz te 2-3 stopnie bo robi sie niekomfortowo.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do mocy pompy powinna być tak dopasowana aby było potrzeby się wspomagać grzałkami.
    To nie jest prawda obiektywna. To założenie. Jeden chce uniknąć pracy grzałki przez te kilka godzin w roku, inny woli ulżyć sprężarce w największe mrozy i zyskać COP w pozostałej części sezonu i oszczędzić taktowania.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Z nadmiarem slońca i zbyt dużych naświetleniem można sobie poradzić na różne sposoby , ale z jego brakiem już nie ....
    Tak, zasłaniając rolety i wtedy robi się "ciemno , ponuro , trzeba było wspomagać się sztucznych oświetleniem."

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie wiem czy chwalenie się tym że masz małe przeszklenia i dom skierowany tak że nie masz prawie światła dziennego to taki wielki powód do dumy ?
    Skąd wniosek, ze mam małe przeszklenia? Mam 6 okien (z czego dwa w salonie) o powierzchni szkła (nie otworu) 2,2m2. Powierzchnia szkła to 18,56% powierzchni domu.
    Od zawsze latem, jak słońce w środku dnia operowało bezpośrednio to zasłaniałem okna. Dlatego tak zrobiłem okap i ustawiłem dom, że tego nie potrzebuję latem. I przez cały dzień mam dość światła odbitego. W zimowy, słoneczny dzień często zasłaniam okna, bo wtedy prawie cały dzień wpada słońce do domu bezpośrednio.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do klimy. Nie masz naświetlonych pomieszczeń , nie masz zysków od słońca , masz małe przeszklenia to klima nie potrzebuje dużej mocy ...
    Chodzi o dobór klimy. W każdym domu sobie poradzi dobrze dobrana.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-08-2019 o 17:53

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michal84

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Osiek nad Wisłą
    Posty
    36

    Domyślnie

    To i ja podpytam. Także planuję montaż pompy, instalator poleca T-Cap 9kW, w/g kalkulatora zapotrzebowanie maksymalne przy -20st to ok 7kW, przeciętna moc 3,4kW tylko, że ja mam instalację mieszaną dom ok 108m2 użytkowych, z czego 2 łazienki, wiatrołap i kuchnia podłogówka reszta przyduże grzejniki no i do tego dochodzi także CWU. Zastanawiałem się na LG therma 9kW albo AQUAREA HIGH PERFORMANCE KIT-WC09H3E5-1, ale instalator proponuje właśnie Tcapa ze względu na mieszaną instalacje. Pytanie czy z Tcapem nie będzie problemu przy dodatnich temperaturach z częstymi startami.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal84 Zobacz post
    instalator proponuje właśnie Tcapa ze względu na mieszaną instalacje.
    Pytanie czy z Tcapem nie będzie problemu przy dodatnich temperaturach z częstymi startami.
    1/ Proponuje przestudiować temat; https://forum.muratordom.pl/showthre...-energii/page9 ,
    2/ Moc grzejników powinna być nie mniejsza niż moc cieplna budynku,
    ......A/ Grzejniki przelicza się dla temperatur ; 45 C/35 C ;
    ......B/ Moce grzejników dla temperatur 45 C/35 C, to 33% mocy dla temperatur 75 C/65 C,
    3/ Problemu przy dodatnich temperaturach z częstymi startami nie będzie jeżeli ;
    .....A/ Zapewnisz właściwy zład wodny, czyli ;
    .....B/ Zastosujesz bufor o pojemności; 20 l x N pompy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony