dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Odrolnienie działki/ przeklasyfikowanie gruntu

    Cześć, mam działkę 997 m2 na wsi( według urzędu -rolna), która jest objęta MPZ z przeznaczeniem na dom jednorodzinny. Niestety jest klasy IIIb. Teraz tak czy skoro jest ujęta w MPZ to nie będzie problemu z wydaniem pozwolenia na budowę w związku z klasą gruntu ? Jak wiem można wyłączyć 500 m2 wiec za 497 m2 będziemy musieli przez 10 lat płacić dodatkowy podatek? Jak się zorientowałam dość ciężko jest zmienić klasyfikacje gruntu.
    Z góry dziękuje !

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć!

    opłaty nie dotyczą całej działki, tylko powierzchni zabudowy + teren utwardzony (np. podjazd).

  3. #3

    Domyślnie

    Skoro wyłączysz z produkcji rolnej 4,97 ara to nic nie zapłacisz. Płacisz powyżej 5 arów.

  4. #4

    Domyślnie

    Cześć wszystkim

    Pozwolicie, że podłączę się do tematu. Mam działkę rolną (13 ar, klasa IVb, wieś) z wydanymi warunkami zabudowy - budynek mieszkalny i dwa budynki gospodarcze. Obecnie nie jest zabudowana. Chcę postawić budynek gospodarczy (do 35m2):

    1) Muszę wyłączyć z produkcji rolnej całą działkę czy wystarczy tylko grunt pod tym budynkiem? Jeżeli wyłączę całą działkę to będę miał większy podatek od nieruchomości oraz będzie pobrana opłata za wyłączenie z produkcji rolnej (powyżej 500m2)? Proszę, poprawcie mnie, jeżeli się mylę.

    2) Czy można wyłączyć z produkcji rolnej fragment działki po fragmencie, to znaczy, teraz kawałek pod budynek gospodarczy, za kilka lat kolejny kawałek pod drugi budynek gospodarczy i później, za kolejnych kilka lat pod budynek mieszkalny? Czy proces wyłączenia z produkcji rolnej jest jednorazowy i później, że tak powiem, zablokuję działkę na tym jednym budynku gospodarczym.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Romek

  5. #5

    Domyślnie

    Odpowiem częściowo na pkt 1 - masz taką klasę gruntu, że nie ponosisz żadnych opłat za wyłączenie z produkcji rolnej.

  6. #6

    Domyślnie

    Już się gubię w tym wszystkim.

    Zgodnie z tą stroną
    https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/i...kcji-rolniczej

    w przypadku ziemi klasy IVb pochodzenia mineralnego nie ma potrzeby wyłączenia działki z produkcji rolniczej.

  7. #7

    Domyślnie

    No to jeżeli masz pochodzenia mineralnego to nie, ale:

    Decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolniczej wymagają:

    użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb
    użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego
    inne grunty rolne wskazane przez ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, czyli

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz idąc za

    http://www.geodezja.wzp.pl/mapa-gleb...odznie-gruntow

    na podstawie mapy glebowo-rolniczej można określić pochodzenie gleby. Według opisu na tej stronie, jeżeli nie są to gleby rodzaju torfowego lub murszowego, to są to gleby pochodzenia mineralnego. Tylko nie wiem czy każdy powiat/gmina posiada taką mapę, a jeżeli nie to kto określa pochodzenie gleby. Ogólnie wszystko to jest jakieś dziwne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony