dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raf32

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie Czy to kurzawka?

    Witam Szanownych Forumowiczów,
    Po lekturze kilkudziesięciu postów z tego i innych forum zdecydowałem się na samodzielne pierwsze wiercenie studni na działce w okolicach Szczekocin (działka na Jurze). Woda ze studni miała służyć do podlewania.
    Zakupiłem szlamówkę 90-tkę, rury PCV 110 i zająłem się ich osadzaniem. Wykopałem dół o wymiarach 80 - 100 cm i na głębokości ok. 140 cm dotarłem do bardzo mokrego i rozwodnionego piasku. W ruch poszła szlamówka i po ok. 4 godz. osadzone miałem w ziemi 3 rury 110 po 2 metry każda.
    I tu zaczął się problem. Na głębokości ok. 5,50 m pomimo wyciągania pełnych szlamówek piachu nie byłem w stanie zejść niżej. Co ciekawe grunt wokół rury zaczął się zapadać i zaczęło wciągać mi rurę. Po kolejnym wyszlamowaniu kilku szlamówek sytuacja się powtórzyła. Zatopiłem więc pompę aby odmulić i oczyścić wodę z piachu. I kolejny raz po wypompowaniu ok. 2 m sześciennych sytuacja z osuwaniem gruntu wokół rury się powtórzyła.
    Mam więc pytanie: czy wg Was jest to jednak kurzawka i co w tej sytuacji zrobić? Pogłębiać ją dalej i wypompowywać wodę czy dać sobie spokój i zacząć kopać studnię w innym miejscu.
    Pozdrawiam,
    Rafał N.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Z opisu sądząc - robisz studnię W PIASKU.
    Możesz odpompować całą pustynię robiąc spory staw wokół tej rury!
    Najniższy kawałek rury masz podziurkowany?
    Podnieś nieco smok pompy.
    Po zewnątrz obsyp tę rurę jakim żwirkiem WIĘKSZYM jak te dziurki w rurze.
    Pompuj jednocześnie obsypując dalej żwirkiem rurę po zewnątrz.
    Żwirek w pewnym momencie ją otoczy tak, ze przestanie się zapadać.
    Stworzy się filtr dla tego piasku, takie kamienne sito wokół rury.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raf32

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź "adam_mk".
    Tak, najniższą rurę110 (tę pierwszą dwumetrówkę) mam oczywiście podziurkowaną i naciętą cienkim brzeszczotem na długości ok. 1.40 m.
    Nie wiem tylko jak mam obsypać tą rurę żwirkiem po zewnętrznej stronie? Tzn. mam obsypywać ją od poziomu gruntu? Nadmienię, że jest to rura pojedyncza. Tylko ona jest w ziemi a w nią włożona jest pompa membranowa na głębokość ok. 4,5 - 5 metrów. Zapomniałem też dopisać, że po wyjęciu tej pompy jest ona cała obsypana piaskiem. Czyli tak jakby ten piasek z dna rury był zaciągany ku górze. Oczywiście głębokość studni po kilkukrotnym pompowaniu zmniejsza się i wynosi obecnie ok. 4 metry.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ale rura jest zagłębiona bardziej jak te 4m. ...

    Jak obsypiesz po zewnątrz tę rurę żwirem i będziesz pompował wodę to spompujesz drobny piach i ił.
    Czymś TRZEBA to zastąpić, aby się nie zapadało.
    Skoro w gruncie nie ma żwiru to trzeba go tam wprowadzić.
    Jeżeli jest taka możliwość to podwieś jakoś tę rurę osłonową i podawaj żwir przy pompowaniu tak, aby się wokół niej "zapadał" wgłab.
    No, studniarz z Ciebie początkujący, a praca raczej mistrzowska.

    Twoim celem jest zrobienie tam głęboko (?5m) takiej bąbki, kawerny wypełnionej żwirkiem i wodą w okolicy tej podziurkowanej rury
    Na razie jest tam piach i to drobny, jak czytam.
    Wodę tam masz!!!
    TWARDEGO brakuje - to musisz sobie twarde do podparcia rury osłonowej "dorobić".
    Rozumiesz?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raf32

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    OK p. Adamie - teraz rozumiem.
    Fakt, wodę mam już na 1,5 metra a rurę na 6 metrach. A wokół drobny lub raczej bardzo drobny piach, który pewnie przedostaje się przez te otworki w rurze.
    W takim razie robię zgodnie z zaleceniem i obsypuję rurę żwirkiem. Myślę, że aby pomóc sprawie i przyśpieszyć proces wykopię wokół rury dół na jakiś metr i zapełnię go tym żwirkiem.
    Dam znać po jakimś czasie jak wyszło i co się dzieje.

  6. #6
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Źle to wymyśliłeś , jako rury osłonowe powinieneś dać 160-ki dobrze je z sobą ponitować poizolować tak aby szło je potem wyciągnąć i nie nacinać nic w tych rurach tylko tak jak są wstawiać po kolei a na sam wierzch dać jakąś opaskę i zawiesić po dwa worki piachu aby dociskały maksymalnie do dna , tam z boków nie ma prawa się nic dostawać i jak w ten sposób dotrzesz do miejsca docelowego czyli jak słup wody będzie co najmniej te 3 metry a najlepiej ze 4-5-ciu i dopiero potem wrzucasz rury 110-ki z zaślepionym denkiem a na pierwszym odcinku od dołu robisz tak około 200-300 dziurek fi 10-12mm ale nie rób tego błedu że filtr robisz na całej rurze od poziomu wody do dna tylko tak 1-1,5 metra od dna ,inaczej mówiąc wiercisz od denka dziurki co np 3cm a potem na to zakładasz siatkę studniarską 14-kę bo to najbardziej uniwersalna siatka , wszystko to wrzucasz potem obsypujesz drobnym żwirkiem i wyciągasz rury osłonowe 160-ki , do takiej studni nie wolno używać pomp membranowych ,hydroforowe też nie za bardzo polecam bo potrafi się zapowietrzać jak zawór zwrotny nie capnie tak jak trzeba .
    a to że filtr ma być tylko ok 1-2 metrowy przy słupie wody np 4 metry powoduje to że woda wali pod ciśnieniem w rurę ,jak byś zrobił na całej długości filtr to swododny napływ wody szybciej potrafi zabić studnię ,

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Sama prawda, ale...
    Poczytaj co już jest zrobione.
    Zapomnieć i robić obok raz jeszcze?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Tak ja bym zaczynał od nowa bo ta jest źle robiona i nie za długo pociagnie , w dodatku robione na 110-kach więc odpada założenie pompy głebinowej a w zasadzie jakiejkolwiek pompy poza hydroforową a skoro na dnie nie ma filtra to tak czy siak trzeba w tą 110-kę wrzucić cieńszą rurę np75mm z filtrem i zaślepionym dnem i tylko hydroforowa pompa a na nich są straty bo np taka o wydajności 4 kubików pompując np z 6 czy tam głębiej będzie miała de facto wydajność 1 kubika lub mniej .

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raf32

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam Panowie,
    A więc streszczę co udało mi się zrobić od ostatniego razu:
    - wykopałem dół wokół tej 110 na ok. 1,20 m i wsypałem tam ok. 150 kg żwiru mocno go ubijając. Wchodził jak w masło więc myślę, że już na głębokości 3 m jest spokojnie wokół rury,
    - zakupiłem abisynkę i zamocowałem ją w tej 110 umieszczając wąż 1'' z zaworem zwrotnym w rurze 4 metrowej fi 50. Rura ta na dolnym odcinku 1,20 metra ma wywiercone otwory fi 10 (jakieś 100 otworów) i założoną siatkę studniarską 12-tkę,
    - całość hula pięknie, woda sobie leci ze studzienki i co najważniejsze teren wokół niej się nie zapada,
    - zakupiłem niebieskie rury studzienne długości 3 m (2 pełne i jedną z filtrem i siatką 12-tką) oraz 5 rur pomarańczowych 160 o długości 2 m,
    - zakupiłem również pompę głębinową fi 70.

    Jako, że mam szlamówkę chcę w innym miejscu działki wykonać drugi odwiert i spróbować osadzić te 160.
    Dlatego za wszystkie sugestie i porady bardzo dziękuję. Zebrałem to wszystko "cuzamen" do k... i chcę zrobić tak jak radzicie, więc:
    - zamówiłem żwir drenażowy o frakcji 8-16 (myślę, że nie za gruby),
    - nie nawierciłem rur 160, mam tylko problem z zakupem dłuższych nitów do niciarki, ponieważ te, które posiadam nie obejmują tej grubości ścianek obu rur,
    - wyznaczyłem miejsce i wykopałem wstępnie dół o głębokości 1,40 m (jest już mokry piasek).
    Jak znajdę ze dwa dni wolne to jadę z tematem i powiem co słychać dalej.

    Pozdrawiam,
    Rafał N.

  10. #10
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Taka drobna rada , jak ponitujesz już te rury to kup sobie w castoramie taśmę tą szara wzmocnioną rolka ok 20 zł i dobrze te połaczenia zaizoluj bo prawdopodobnie podczas dobijania rury w grunt dojdzie do rozerwania rury a ta taśma to wzmocni i usztywni no i nie będzie potem problemu z wyciąganiem po włożeniu rury własciwej z filtrem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć,
    mam taki sam problem, wykonanie podobne, u mnie woda zaczeła się na 2,5 m, udało mi się zejść szlamówką tylko metr więc sie poddałem.

    Kopie drugi otwór tak jak sugeruje "kryzys".

    Mam tylko pytanie czy szlamówka do rury 110 da radę w rurze 160 ?


    pozdrawiam
    Marek

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mc.marek Zobacz post
    Cześć,
    mam taki sam problem, wykonanie podobne, u mnie woda zaczeła się na 2,5 m, udało mi się zejść szlamówką tylko metr więc sie poddałem.

    Kopie drugi otwór tak jak sugeruje "kryzys".

    Mam tylko pytanie czy szlamówka do rury 110 da radę w rurze 160 ?


    pozdrawiam
    Marek
    Da radę tylko dłużej potrwa

  13. #13

    Domyślnie

    Kolego Raf32 jak się z Tobą skontaktować? Podaj nr telefonu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony