dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Termostat on/off, a termostat modulowany

    Witam!
    Posiadam kocioł gazowy kondensacyjny Ariston Clas One 22kW, instalacja grzejniki + podłogówka w łazience, pow. ok. 75m2. Kociol aktualnie działa z zwykłym termostatem Salusa on/off.

    Pytanie :
    Czy przy zmianie termostatu na modulowany Aristona Cube S Net zużycie byłoby większe czy mniejsze?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Stwierdzenie tego nie jest takie proste ponieważ nie wiadomo jak wygląda instalacja, czy kocioł posiada czujnik temperatury zewnętrznej i regulację pogodową oraz pozostałe nastawy kotła. W tym wypadku podstawowa sprawa to ustawiona temperatura na zasilaniu, oraz konstrukcja mieszacza do zasilania podłogówki.
    Nie znając niczego można stwierdzić jedynie ze zmiana regulatora na dedykowany może spowodować obniżenie spalania ale wielkość tej różnicy będzie uzależniona od wymienionych elementów. Kocioł po uruchomieniu tak czy inaczej dąży do uzyskania temperatury zadanej a więc moduluje swoją moc w taki sposób aby zapewnić na wyjściu odpowiednią temperaturę czynnika. Regulator w tym wypadku mógłby spowodować lepsze zarządzanie generowaną mocą przez co kocioł pracował by rzadziej ale dłuższymi odcinkami czasowymi z mniejszą mocą palnika co przyczyniło by się do oszczędności związanych z kondensacją.
    Największy wpływ na to ma temperatura zadana na kotle a jezeli częścią instalacji są grzejniki to w tym wypadku prawdopodobnie jest ona wyższa od 40*C
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Może zainteresuj się dużo tańszą alternatywą, czyli polskim ST 292v3 ? Również ma on autoadaptację - a przynajmniej według mnie coś porównywalnego z Aristonem. Ja będę go dokładał jako dodatkowe sterowanie do pompy ciepła, zamiast dedykowanego rozwiązania producenta. Nie chodzi tylko o cenę, w moim przypadku termostat pokojowy docelowo będzie sterowany przez coś aala Raspberry, więc to tylko "punkt styku" mojej automatyki i automatyki pogodowej Daikina.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  4. #4

    Domyślnie

    Ale on chyba nie ma protokołu OT, tylko jest zwykłym dwustanowym termostatem?
    ***** ***

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ależ ma, w wykonaniu Tech-a ta logika polega na obserwacji szybkości narastania (lub spadku) temperatury i odpowiednio wcześniejszym lub późniejszym zwarciu/rozwarciu styku. Zarówno Ariston jak i inne firmy mają takie sterowniki w ofercie ale nie podają szczegółów tej logiki, na mój trepowski rozum nic innego nie wymyślą....W moim przypadku potrzebuję właśnie takiego prostego modułu (ST292v3) jako punktu wyjścia...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6

    Domyślnie

    To o czym piszesz to PI.
    PI a OT to zupełnie inne rzeczy.
    Denddalf pytał się o sterownik, który jest w stanie porozumieć się z kotłem, czyli obsługuje protokół OpenTherm - sterownik Techa tego nie ma.
    ***** ***

  7. #7

    Domyślnie

    Instalacja została wykonana w sposób trojkowy, rury plastikowe, grzejniki aluminiowe. Jeśli chodzi o podłogówke to jest ona bez mieszacza, tylko została podpięta pod powrót. Temperatura na kotle ustawiam sam od 35 stopni (przy wysokich temperaturach na zewnątrz) do 48 stopni (większe mrozy), jednak w przez większość sezonu temperatura to 43-45 stopni. Nie posiadam czujnika zewnętrznego.

    Jeśli chodzi o sterownik Tech-a, mój kocioł nie ma wejścia OT tylko BUS, więc raczej nie byłoby możliwości podpięcia go.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To faktycznie słabo... kurczę nie ma możliwości podłączenia najzwyklejszego termostatu on-off? Jestem ciekaw jak by się to sprawdzało, mam już mało czasu do montażu mojej PC - i nie znalazłem nigdzie opinii użytkowników tego Techa-a.....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #9

    Domyślnie

    Nigdzie nie napisałem, że ten Tech jest zły
    On jest niezły, właśnie dzięki algorytmowi PI, co jednak nie zmienia faktu, że podpiąć do dowolnego kotła można go tylko pod złącze TA (czyli on/off).
    ***** ***

  10. #10

    Domyślnie

    To ten termostat Tech-a jest w końcu zwykłym on/off, czy Opentherm?
    Bo jeśli jest to zwykły on/off to mogę go podpiąć, jednak nadal będzie niestety wyłączal i włączał kocioł, a nie o to mi chodzi. Chciałbym aby kocioł chodził jak najdłużej, gdyż w domu po wyłączeniu się pieca po godzinie robi się już chłodno. Tylko zastanawiam się, czy rzeczywiście ten Cube S Net jest taki oszczędny i nie zaczną mi większe rachunki przychodzić.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To może przedstawię swoją wizję: pompa ciepła pracuje w oparciu o krzywą grzania obliczoną przez sterownik pogodowy. Na to sterowanie "nakładam" sterownik pokojowy on-off który w sytuacji nagłego wzrostu temp. w pokoju szybciej wyłączy pompę niż wyniakałoby to z krzywej. Tak samo w drugą stronę. Na stronie Tech-a w instrukcji jest opisana logika tej funkcji "Optimum start". Być może na tej samej zasadzie działają "markowe" steroeniki...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  12. #12

    Domyślnie

    Z tego co wiem markowe sterowniki, gdy wykryją większą temperaturę zmniejszają tylko temperaturę zasilania aby wyrównać do ustawionej temperatury.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    To byłoby zbyt proste... Poczytaj o sterowniku Madoka Daikina , może tutaj: https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...herma-serii-c/

    cytat" Po sygnale z termostatu, Altherma zamiast się wyłączyć, będzie modulowała w określonym przez nas zakresie obliczoną temperaturę zasilania, tak by utrzymywać w pomieszczeniu idealną, stabilną temperaturę powietrza. "

    Blog dotyczy pomp Daikina, ale zasadę działania można by chyba odnieść do innych producentów? Jak pisałem ja chcę zacząć od sterowania on-of nałożonego na pogodówkę, potem może to skomplikuję w oparciu o jakiś Raspberry itp.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Denddalf Zobacz post
    To ten termostat Tech-a jest w końcu zwykłym on/off, czy Opentherm?
    Bo jeśli jest to zwykły on/off to mogę go podpiąć, jednak nadal będzie niestety wyłączal i włączał kocioł, a nie o to mi chodzi. Chciałbym aby kocioł chodził jak najdłużej, gdyż w domu po wyłączeniu się pieca po godzinie robi się już chłodno. Tylko zastanawiam się, czy rzeczywiście ten Cube S Net jest taki oszczędny i nie zaczną mi większe rachunki przychodzić.
    Tech jest dwustanowy (on/off) ale taki "trochę lepszy" - sam decyduje kiedy włączyć grzanie (czasami wcześniej niż spadnie temperatura i wcześniej wyłączy zanim osiągnie zadaną).
    Ja mam inną propozycję - masz czujnik t. zewnętrznej? To zmostkuj kocioł "na krótko" tzn. linię TA. Wtedy kocioł sam decyduje kiedy włączyć palnik, kiedy zmniejszyć jego moc a kiedy go wyłączyć. Pompa wtedy chodzi cały czas. Wbrew pozorom, to najbardziej komfortowy i oszczędny tryb pracy kotła, pod warunkiem, że nie jest on przewymiarowany. Jak nisko Twój model może zejść z mocą? I jakie jest obciążenie cieplne budynku?
    ***** ***

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    To może przedstawię swoją wizję: pompa ciepła pracuje w oparciu o krzywą grzania obliczoną przez sterownik pogodowy. Na to sterowanie "nakładam" sterownik pokojowy on-off który w sytuacji nagłego wzrostu temp. w pokoju szybciej wyłączy pompę niż wyniakałoby to z krzywej. Tak samo w drugą stronę. Na stronie Tech-a w instrukcji jest opisana logika tej funkcji "Optimum start". Być może na tej samej zasadzie działają "markowe" steroeniki...
    Pompa jest inwerterowa? I masz 100% OP? to olej zewnętrzne sterowniki i poświęć pierwszy sezon na znalezienie pasującej KG i jej nachylenie
    ***** ***

  16. #16

    Domyślnie

    Nie mam czujnika zewnętrznego.
    Z ciepła właściwego zapotrzebowanie na moc wychodzi 62W/m2. Ale nie jestem co do tego przekonany. Jest jakiś sposób żeby samemu to obliczyć?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Pompa jest inwerterowa? I masz 100% OP? to olej zewnętrzne sterowniki i poświęć pierwszy sezon na znalezienie pasującej KG i jej nachylenie
    Chwila, PC montuję za miesiąc (Daikin Altherma) do instalacji ze 100% OP - do tej pory 10 lat grzałem ekogroszkiem z zaworem 4d i pogodówką i sprawdzało się to dobrze. Ale za symboliczne pieniądze dołożę do PC sterownik pokojowy - czasem są sytuacje gdy być może mógłby coś zdziałać... Ogólnie mam dużo czasu na testy, zwłaszcza że do tej pory pompa obiegowa i kocioł pracowały naon stop cały sezon, natomiast PC na postoju prawdopodobnie będzie załączała pompę obiegową co jakiś czas aby sprawdzić wychłodzenie podłóg. Do tego dotychczas grzałem ze satłym przepływem, a PC będzie go modulować....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #18

    Domyślnie

    Z rachunkami nie jest tak źle, tylko ta temperatura.... Sterownik jak wyłączy ogrzewanie, to nie w jednym pomieszczeniu, a w całym domu jest taki nieprzyjemny chłód, pomimo iż temperatura nie zmienia się przez półtorej godziny. Dlatego zastanawiałem się nad sterownikiem modulowalnym, bo wtedy grzejniki byłyby cały czas ciepłe i nie byłoby czuć tego chłodu. Chodzi mi tylko o to, czy rachunek wzrośnie, czy też się zmniejszy.

  19. #19

    Domyślnie

    Zobacz sobie sterownik Salus RT520 posiada OT i jest w przystępnej cenie, u mnie działa z piecem Junkers Cerapur Midi ZWB 24-1

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Denddalf Zobacz post
    Z tego co wiem markowe sterowniki, gdy wykryją większą temperaturę zmniejszają tylko temperaturę zasilania aby wyrównać do ustawionej temperatury.
    Dla wyjaśnienia.
    Markowe lub inaczej dedykowane sterowniki producentów kotłów komunikują się z kotłem za pomocą interfeisu e BUS lub innego nie wysyłając tylko i wyłącznie sygnału ON / OFF ale konkretną informację z której automatyka kotła wie do jakiego poziomu palnik ma zejść z mocą gdyż wytyczną jest temperatura na zasilaniu.
    W innych sterownikach istnieje jeszcze możliwość komunikacji za pomocą protokołu OpenTerm który daje podobne możliwości do sterowników dedykowanych.
    Trzeci typ sterowników to te które na wyjściu mają zwykły sygnał zwierno - rozwierny czyli inaczej ON / OFF.
    Te niestety nie modulują mocy kotła w celu dostosowania temperatury ale po osiągnięciu wymaganej pokojowej wyłączają go aby po zarejestrowaniu spadku ponownie go załączyć.
    Sterowniki te możemy podzielić na zwykłe termostaty lub inne bardziej zaawansowane które posiadają wbudowany algorytm sterowania PID lub inne.
    Te z kolei pozwalają na swego rodzaju autoadaptację do obiektu sterowanego czyli uczenie się.
    Sterownik zapamiętuje reakcję obiektu czyli domu lub pokoju na załączenie ogrzewania lub jego wyłaczenie czyli czas narostu temperatury oraz czas po jakim temperatura spadła. Analizując te dane sterownik wylicza konkretny model sterowania na podstawie którego załącza on sterowanie wcześniej oraz wcześniej wyłacza co powoduje że temperatura pomieszczenia nie oscyluje wokół strefy nieczułości sterownika ale utrzymuje się na stałym poziomie. Inne zaawansowane sterowniki posiadają jeszcze czujnik temperatury zewnętrznej co pozwala na wdrożenie sterowania pogodowego czyli takiego w którym temperatura na zasilaniu kotła jest uzależniona od temperatury zewnętrznej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony