dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 97
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uzytkowniczka Zobacz post
    A instalatorzy nie maja czasu.
    Ciekawe, jak ujawnienie takiej prawdy wpłynie na potencjalnych klientów.
    Dla mnie to zachęta do wyboru innego rozwiązania.

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uzytkowniczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-837
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciekawe, jak ujawnienie takiej prawdy wpłynie na potencjalnych klientów.
    Dla mnie to zachęta do wyboru innego rozwiązania.
    haha. Wybacz, ale z każdym specjalistom na budowie mieliśmy obsuwy i przesuwanie terminów. Z tynkarzy ten, który powiedział że bierze tą robotę i jest chętny przestał odbierać, więc musiała wejść inna ekipa. Więc sorki, ale nie. Takie są realia rynkowe, że każdy z nich bierze więcej niż może obrobić.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uzytkowniczka Zobacz post
    haha. Wybacz, ale z każdym specjalistom na budowie mieliśmy obsuwy i przesuwanie terminów.
    Tylko innym specjalistom mówisz "do widzenia" po skończonej robocie. A automatykę domową rozwijasz i modyfikujesz całe życie. Więc dostęp do wsparcia jest ważniejszy, niż do tynkarza czy dekarza.

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uzytkowniczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-837
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko innym specjalistom mówisz "do widzenia" po skończonej robocie. A automatykę domową rozwijasz i modyfikujesz całe życie. Więc dostęp do wsparcia jest ważniejszy, niż do tynkarza czy dekarza.
    Dlatego dobrze, że mogę liczyć na szybką pomoc od Nexwell'a

  5. #65
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że niby czują, jaki obrazek jest wygrawerowany? I niby w małe pole dotykowe łatwiej trafić, niż w taki zwykły przycisk? I na macanego zapalą światło? Chyba w międzyczasie uruchamiając wszystkie urządzenia podpięte do takiego panelu. Ja tam w windzie nie potrafiłem poczuć różnicy pomiędzy różnymi napisami Braille'a.
    Bo widzisz Kaizen, jakbys mial "automatyke domowa" to nie musieliby w nic klikac - swiatla powinny zapalac sie i gasic automatycznie, hahhaah.
    Jesli musze klikac w tablety, to jest zdalene sterowanie, a nie automatyka... dla mnie bez sensu w wiekszosci wypadkow, a ty jestes klikaczem i lubisz.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 06-08-2019 o 11:39

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Bo widzisz Kaizen, jakbys mial "automatyke domowa" to nie musieliby w nic klikac - swiatla powinny zapalac sie i gasic automatycznie, hahhaah.
    Jesli musze klikac w klikac tablety, to jest zdalene sterowanie, a nie automatyka... dla mnie bez sensu w wiekszosci wypadkow, a ty jestes klikaczem i lubisz.
    Masz automatykę, która rozpoznaje, czy chcesz poprzytulać się ze swoją połówka (i chcesz nastrojowe, przygaszone światło), czy wyglądać przez okno na gwiazdy albo idziesz spać (i chcesz mieć zgaszone światła) czy chcesz poczytać książkę i chcesz mieć jasno? Jak to masz zrobione?

  7. #67
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz automatykę, która rozpoznaje, czy chcesz poprzytulać się ze swoją połówka (i chcesz nastrojowe, przygaszone światło), czy wyglądać przez okno na gwiazdy albo idziesz spać (i chcesz mieć zgaszone światła) czy chcesz poczytać książkę i chcesz mieć jasno? Jak to masz zrobione?
    Nie chce mi sie dyskutowac bez sensu. Podstawowa rutyna powinna byc zaprogramowana "zeby nie siedzieli po ciemku".
    Swiatla bez problemu moga przelaczac sie w tryb wieczorny i na przyklad przygasac pozniej w tryb pozno wieczorny, albo po wykryciu wlaczenia tv, gasic po wykryciu 2 godzin bezruchu. Moge wymyslic jeszcze kilkadziesiat przydatnych regul i zaprogramowac. Mozna bez problemu wlaczac minimalne oswietlenie nocne, ktore samo wlaczy sie i wylaczy po drodze do wc - Ty w tym momencie szukasz telefonu?
    To powinno zalatwic 95% przypadkow, a jak chce mi sie popatrzec na gwiazdy, to rusze dupe i klikne w przycisk, co mi tam. A jak ksiazke poczytac, to zapale lampke do czytania ksiazki, normalnie, wlacznikiem na lampce, przeciez nie bede wtedy tabletu szukal?
    Ty bedziesz dalej klikal w swoj telefonik w drodze do kuchni, do kibla, do garazu....

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Mozna bez problemu wlaczac minimalne oswietlenie nocne, ktore samo wlaczy sie i wylaczy po drodze do wc - Ty w tym momencie szukasz telefonu?
    Nie pamiętasz już clue mojego podejścia?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO podstawowe rzeczy powinny mieć proste, pozornie tradycyjne sterowanie (najlepiej przyciski mechaniczne).
    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Ty bedziesz dalej klikal w swoj telefonik w drodze do kuchni, do kibla, do garazu....
    Jak zauważę regułę, to sobie ustawię automatykę. Jedno nie wadzi drugiemu. Skomplikowane włączniki do podstawowych rzeczy są niewygodne, a nawet zbędne - wygodniej to zrobić z telefonu czy tabletu. Albo z komputera, przy którym akurat siedzę - właśnie sobie zmieniłem stację radia, bo zaczęły lecieć reklamy.
    Ale faktycznie chyba wygodniej będzie zintegrować asystenta google, i nie klikać w telefonie, tylko powiedzieć "OK google, przełącz kanał w radio na wyższy". Na pewno wygodniejsze, niż szukanie pilota czy grzebanie w przycisku programowalnym.

  9. #69
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Wlasnie, ma byc prosto.
    Roznica tkwi w rozumieniu co to jest prosto.
    Jezeli panel ma 4 czy 8 przyciskow, tudziez jest na scianie kilka wlacznikow opisanych z jednoznaczna funkcja - scenariuszem, to dla mnie jest prosto.
    Jesli na scianie mam rzad prostych standardowych wlacznikow, z ktorych kazdy spelnia jedna funkcje typu wlacz-wylacz, ale ja musze je zestawiac ze soba (w dowolnej konfiguracji, no bo co jak zachce wlaczyc kuchenke, ale bez okapu i z swiatlem przy blacie numer 2 ale nie nuumer jeden 1 ) za kazdym razem i pamietac ktory jest do czego - to juz nie jest prosto.
    Jesli podobnie musze robic ze smartfona, od ktorego probuje odkleic swoja dupe, kiedy nie jest koniecznie potrzebny, to tez juz nie jest prosto. Pracuje na komputerze i komputer jest ostatnia rzecza w domu, przy ktorej chce cos robic.
    Wszystko mozna sprowadzic do wygodnych podprogramow i nie kombinowac .

    Ostatecznie tak, sterowanie glosem moze byc wygodne, tylko docelowo ja nie chce zdalnie sterowac niczym. Wole jak podprogram zadziala poprawnie i zrobi to co ma zrobic bez mojego udzialu.

  10. #70
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbaa

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał justynamaczka Zobacz post
    Nie chcę rozpętać kolejnej burzy,ale...

    Jaka aplikacja jest najlepsza? Którą polecacie? Bo Domoticz jest ewidentnie z tego co czytam samoróbką. A mnie interesują systemy z gwarancją i wsparciem. Proszę o info.
    Na mnie do tej pory najbardziej pozytywne wrażenie zrobiła aplikacja systemu Deimic. Jestem na świeżo, kilka dni po spotkaniu z ich przedstawicielem szczególnie podkreślali to, że można zmieniać funkcje przycisków i konfigurację całkowicie samodzielnie. Sama aplikacja jest do pobrania w sklepie i można się zapoznać z wersją demo.
    Ostatnio edytowane przez Qbaa ; 16-08-2019 o 13:32

  11. #71

    Domyślnie

    Ja się dołączę do wątku i dopytam, bo to wszystko bardzo ciekawe.

    Na jakiego rzędu - mniej więcej - koszta musiałbym się przygotować w związku z samą instalacją takiego inteligentnego domu zakładając, że chciałbym mieć jakieś podstawowe funkcjonalności, czyli pewnie jakieś sterowanie światłem, temperaturą, nie wiem co jeszcze, bo zielony jestem zupełnie w temacie.

  12. #72
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbaa

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał papciochmiel Zobacz post
    Ja się dołączę do wątku i dopytam, bo to wszystko bardzo ciekawe.

    Na jakiego rzędu - mniej więcej - koszta musiałbym się przygotować w związku z samą instalacją takiego inteligentnego domu zakładając, że chciałbym mieć jakieś podstawowe funkcjonalności, czyli pewnie jakieś sterowanie światłem, temperaturą, nie wiem co jeszcze, bo zielony jestem zupełnie w temacie.
    To zależy od systemu, na jaki się decydujesz i iloma elementami chcesz sterować. Dla przykładu u mnie w domu o powierzchni 180 metrów wyszło 15 000. A mam dodatkowo jeszcze sterowane rolety, rekuperację, klimatyzację oraz nawodnienie i oświetlenie w ogrodzie.

  13. #73
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dlik

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-029
    Posty
    1

    Domyślnie

    A jak wygląda sytuacja z zabezpieczeniem od pożaru i innych tego rodzaju czynników? Jakie instalacje stosuje się do zadań związanych z ostrzeganiem oraz radzeniem sobie z ogniem.

  14. #74
    Banned
    ngreen

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-028
    Posty
    147

    Domyślnie

    Do @dilk - wygląda tak, że montujesz takie systemy na jakie Cię stać. U jednego będą to czujki dymu u innego będzie to zaawansowany system powiadomiania razem z uruchamianiem zraszaczy wody.
    Wszystko opiera się o czujki dymu, o czujki czadu, które są niejako pierwszą linią ochrony.
    Proponuję obejrzeć filmiki w sieci opcjonalnie czytać wpisy na blogach, np tutaj:
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 13-10-2020 o 10:02

  15. #75
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qbaa Zobacz post
    To zależy od systemu, na jaki się decydujesz i iloma elementami chcesz sterować. Dla przykładu u mnie w domu o powierzchni 180 metrów wyszło 15 000. A mam dodatkowo jeszcze sterowane rolety, rekuperację, klimatyzację oraz nawodnienie i oświetlenie w ogrodzie.
    I właśnie dlatego każdemu kto ma odrobinę zmysłu technicznego polecam rozwiązania open source Domoticz , HA , OH . Za takie pieniądze można na naprawdę dobrym sprzęcie zautomatyzować przynajmniej dwa takie domy. A opowieści że np w Domoticz to można tylko poklikać i posterować z telefonu to marketingowe bzdury. Dobrze oskryptowany serwer sam włączy oświetlenie jak wrócimy do domu bo zleci mu to czujnik na drzwiach wejściowych i czujnik natężenia oświetlenia. Jak mamy jakieś ulubione programy w TV to automatyka sama przełączy TV o wyznaczonej godzinie , jak w okna wali słońce to rolety w tych oknach same zamkną się całkowicie albo w zależności od poziomu nasłonecznienia na wyznaczony procentowo poziom. Jak macie przydomowe oczyszczalnie to taki domoticz przypomni wam co tydzień żeby wrzucić dawkę bakterii , jak ktoś nie lubi pamiętać o terminach płatności rachunków to też można zlecić systemowi automatyki.
    Jeżeli macie ogród to nawadnianie na podstawie temperatury , wilgotności i czujnika opadów tez nie będzie waszym obowiązkiem. I tak można by jeszcze długo pisać na ten temat . Więc pisanie że to systemy oparte na tanich chińskich modułach to bezsilność handlowców , którzy wiedzą że nawet taki KNX można z powodzeniem spiąć z Domoticzem i wszystko będzie obsługiwane w jednej aplikacji , ale już te ICH wspaniałe rozwiązania nie koniecznie można łączyć z innymi bo najczęściej są to zamknięte systemy i tylko urządzenia jednego producenta są kompatybilne . A jak Ktoś pyta czy warto montować automatykę w domu jednorodzinnym to zdecydowanie warto .

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    I właśnie dlatego każdemu kto ma odrobinę zmysłu technicznego polecam rozwiązania open source Domoticz , HA , OH . Za takie pieniądze można na naprawdę dobrym sprzęcie zautomatyzować przynajmniej dwa takie domy. A opowieści że np w Domoticz to można tylko poklikać i posterować z telefonu to marketingowe bzdury. Dobrze oskryptowany serwer sam włączy oświetlenie jak wrócimy do domu bo zleci mu to czujnik na drzwiach wejściowych i czujnik natężenia oświetlenia. Jak mamy jakieś ulubione programy w TV to automatyka sama przełączy TV o wyznaczonej godzinie , jak w okna wali słońce to rolety w tych oknach same zamkną się całkowicie albo w zależności od poziomu nasłonecznienia na wyznaczony procentowo poziom. Jak macie przydomowe oczyszczalnie to taki domoticz przypomni wam co tydzień żeby wrzucić dawkę bakterii , jak ktoś nie lubi pamiętać o terminach płatności rachunków to też można zlecić systemowi automatyki.
    Jeżeli macie ogród to nawadnianie na podstawie temperatury , wilgotności i czujnika opadów tez nie będzie waszym obowiązkiem. I tak można by jeszcze długo pisać na ten temat . Więc pisanie że to systemy oparte na tanich chińskich modułach to bezsilność handlowców , którzy wiedzą że nawet taki KNX można z powodzeniem spiąć z Domoticzem i wszystko będzie obsługiwane w jednej aplikacji , ale już te ICH wspaniałe rozwiązania nie koniecznie można łączyć z innymi bo najczęściej są to zamknięte systemy i tylko urządzenia jednego producenta są kompatybilne . A jak Ktoś pyta czy warto montować automatykę w domu jednorodzinnym to zdecydowanie warto .
    To co wymieniłeś, czyli Domoticz, Home Assistance, OpenHab to tylko soft osadzony najczęściej w SO i hardwarze (procesorze) powszechnego użytku, co oznacza, że można tego używać pod warunkiem, ze nie oczekuje się od tego rozwiązania wysokiej niezawodności. A to już każdy musi sobie ocenić sam.

  17. #77

    Domyślnie

    A czym innym są rozwiązania GIRA, Hagera, Junga czy inne na dźwięk których każdemu instalatorowi pojawiają złotówki w oczach? Mam wrażenie, że oni, jakby mogli, to by tylko serwery sprzedawali. Nie wiem jak domoticz, bo zupełnie mnie nigdy nie interesował, ale takiego HA, czy OH możesz postawić w zasadzie na dowolnym sprzęcie.

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie wiem jak domoticz, bo zupełnie mnie nigdy nie interesował, ale takiego HA, czy OH możesz postawić w zasadzie na dowolnym sprzęcie.
    Właśnie o to mi chodzi, że możliwość postawienia na każdym sprzęcie stanowi zaletę i jednocześnie wadę (m.in. niezawodność). Nie wiem jak są zbudowane komercyjne (zamknięte) systemy automatyki ale chyba każdy się zgodzi, że do szpitala, samolotu czy hali produkcyjnej nikt nie zastosuje automatyki opartej o raspberry pi czy PC-ta. W przypadku domu pewnie można to zrobić (zawsze można mieć kilka sztuk raspberry pi w gorącej rezerwie). Powoli wkraczamy na grunt dyskusji co lepsze: open source czy rozwiązanie zamknięte. Ja nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie.

  19. #79

    Domyślnie

    Na RPI, to bym nawet w kurniku nie postawił systemu

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał redblack Zobacz post
    Właśnie o to mi chodzi, że możliwość postawienia na każdym sprzęcie stanowi zaletę i jednocześnie wadę (m.in. niezawodność). Nie wiem jak są zbudowane komercyjne (zamknięte) systemy automatyki ale chyba każdy się zgodzi, że do szpitala, samolotu czy hali produkcyjnej nikt nie zastosuje automatyki opartej o raspberry pi czy PC-ta. W przypadku domu pewnie można to zrobić (zawsze można mieć kilka sztuk raspberry pi w gorącej rezerwie). Powoli wkraczamy na grunt dyskusji co lepsze: open source czy rozwiązanie zamknięte. Ja nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    Do szpitala czy samolotu nie stosuje się raczej rozwiązań przeznaczonych do zastosowań domowych i o takich przemysłowych systemach tu nie rozmawiamy, a które czy te zamknięte czy open source są lepsze to mniej istotna kwestia, bardziej się liczy rozsądna cena i jej stosunek do możliwości takiego systemu.
    Jeżeli za 14.000 mam system , który zaświeci mi 20 punktów świetlnych i obsłuży 30 czujników NO i nawet nie ma wbudowanego modułu alarmowego a jedynie możliwość integracji z zewnętrzną instalacją alarmową , to gdzieś mam to że do tego dostanę 10 paneli z grawerowanymi przyciskami.
    jak bym chciał sterować tylko oświetleniem / gniazdami 230V i roletami to bym sobie kupił kilkanaście modułów supla-zamel i korzystajac z darmowego serwera w chmurze sobie tym bałaganem zarządzał, wydając przy tym nie więcej niż 3000 - 3500 zł . Ale chcąc mieć powiadomienia o zbyt długo otwartej bramie garażowej , czy otwartym oknie tarasowym przy zbliżającej się burzy , chcąc żeby jak rano wchodzę do łazienki oprócz oświetlenia włączyła mi się ulubiona stacja radiowa , czy żeby w momencie gdy ktoś zadzwoni stojąc przy furtce , moja kamera obserwująca tą furtkę wysłała mi fotkę na telefon , czy chociażby żeby przy włączeniu czajnika elektrycznego TV dostosował głośność do tego hałasującego czajnika, nie wiem czy zmieściłbym się w kosztach 40.000 zł . Ja to mam za niecałe 10.000 .To jest właśnie istotne ! I nawet gdybym musiał raz na 5 lat wymienić dyski SSD ( jeden system , drugi backup ), to i tak nigdy nie zbliżę się do kosztów tego zamkniętego systemu, tym bardziej że one też nie są takie bezawaryjne . U swojego klienta widziałem panel dotykowy KNX , w którym po 6 latach zaczynał już źle działać dotyk i żeby coś włączyć gość korzystał z ołówka a koszt takiego panela to przecież około 5.000 zł Zgroza .

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony