dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 97
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    justynamaczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    21-789
    Posty
    8

    Domyślnie Inteligentny dom. Czy warto? Jak do tego podejść sensownie

    Witam !

    Buduje dom. Wszędzie słyszę o inteligentny dom. Jak do tego podejść sensownie? Może ktoś ma doświadczenie? Czy warto?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uzytkowniczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-837
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ogólnie temat rzeka.

    W pierwszej kolejności musisz zadać sobie pytanie jakie funkcje inteligentny dom ma pełnić. W inteligentnym domu praktycznie wszystkim, ale głównie roletami, światłem, alarmem, domofonem, ogrodem, sprzętem AV itp... Na pewno warto, bo w prosty i łatwy sposób zarządzasz domem i możesz poczuć, że dom się dopasowuje do Twojej dziennej rutyny.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Exudio

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    22

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie czym chce sterować.
    Później zdecydować jaki system wybrać. Jest wielu producentów Polskich i zagranicznych. Do Polskich należą głównie producenci Nexwell, Ampio i Grenton. Są też systemy bezprzewodowe jak Fibaro czy Zamel, ale w przypadku nowo budowanego domu proponuje aby skupić się na systemie przewodowym. Z producentów zagranicznych to głównie producenci urządzeń KNX.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Są też systemy nie zatrudniające marketingowców jak HA czy Domoticz

  5. #5

    Domyślnie

    No, w nich trzeba być samozatrudnionym żeby jak coś padnie, to samemu szukać przy świeczce jak naprawić. Poza tym to nie są żadne systemy, a wyłącznie software, który zarządza lepszą, lub, zazwyczaj, gorszą chińszczyzną z ali.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Poza tym to nie są żadne systemy, a wyłącznie software, który zarządza lepszą, lub, zazwyczaj, gorszą chińszczyzną z ali.
    Zarządza tym, co mu zainstalujesz - może działać z chińszczyzną, ale może też z porządnym sprzętem, co komu pasuje.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    justynamaczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    21-789
    Posty
    8

    Domyślnie

    Jak ocenić który system jest lepszy i jak wybrać?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Exudio

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    22

    Domyślnie

    Ciężkie pytanie
    Musisz zapoznać się z ofertami firm. Firmy będą się różnić ceną, ale idzie to w parze z jakością i funkcjonalnością. System ma być dopasowany do Twoich potrzeb.

    Nexwell ma wbudowany wideodomofon swojej produkcji w system. Dodatkowa ma wbudowany/zintegrowany system alarmowy i bardzo rozbudowaną aplikację na telefon czy tablet.
    Ampio jest rozproszone i da się integrować z dużą ilością urządzeń zewnętrznych.
    Grenton jest systemem najtańszym ale ma małą ilość przełączników do wyboru - nie wiem jak z automatyką.
    KNX jest kompatybilny z różnymi producentami (możesz kupić część modułów od jednego producent a część od innego), ale za to cena jest dość wysoka. Więc porównując funkcjonalność do jakości i ceny, o wiele bardziej opłaca się kupić systemy Polskich producentów.
    Ostatnio edytowane przez Exudio ; 10-07-2019 o 11:37

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    justynamaczka napisała:
    Jak do tego podejść sensownie? Może ktoś ma doświadczenie?
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Proponuję wizję lokalną kilku tego typu instalacji ale u zwykłych użytkowników a nie tzw. instalacji demo poszczególnych producentów i wybranie z tego coś co w Twoim odczuciu spełni własne oczekiwania. Choć i tak jest kilka pułapek w które i ja kiedyś wpadłem. Zachwycony domofonem z funkcją zdalnego otwierania furtki, bramy, zapalaniem światła i podglądem na telefonie kto dzwoni a nawet prowadzeniem dwukierunkowej rozmowy np. z listonoszem lub kurierem nie przewidziałem, że biegający po terenie pies skutecznie uniemożliwi wykorzystanie tych ficzerów i takich przykładów mogę przytoczyć dziesiątki.
    Inna sprawa, że nazywanie automatyki domowej górnolotnie inteligentnym domem to zabieg typowo marketingowy a przed nami bliskie już czasy gdzie domy będą "pracowały" na właścicieli i zarabiały pieniądze a głównym żródłem ich zasilania będą PV i EPA (elektryczne pojazdy autonomiczne) również dorabiające na rzecz właściciela.
    Omnia mutantur.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Exudio

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    22

    Domyślnie

    Oby te czasy nadeszły, by dom zarabiał na nas @Rec .

    Natomiast oczywiście hasło inteligentny dom jest zabiegiem marketingowym. To nic innego jak automatyka budynkowa dopasowana do użytkownika. A jak to będzie "inteligentne" zależy od instalatora czy użytkownika !

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Piotr_Ha

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-423
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał justynamaczka Zobacz post
    Jak ocenić który system jest lepszy i jak wybrać?
    Jesteś z Krakowa, masz u siebie Grenton, podjedź porozmawiaj, zobacz czy Ci pasuje wygląda paneli dotykowych, smart paneli z wyświetlaczem, aplikacji na smartfony. Od kilku dni w sprzedaży mają najnowsze wersje produktów, zobacz, weź do ręki i zdecyduj.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uzytkowniczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-837
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ważne też jest abyś mogła programować system samodzielnie, a nie tylko przez instalatora! Dziś jest tyle pracy na rynku, że doproszenie się instalatora aby przyjechał i coś zmienił lub zaprogramował graniczy z cudem. Pamiętaj abyś miała możliwość programowania samodzielnie i aby nie sprawiało to kłopotów.

    Więc podczas wizyt u producentów, zapytaj również o to

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jc_tronic

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-012
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja mam Nexwell. Możesz go sama zaprogramować. Jest kilka możliwości ale jakby ktoś potrzebował pomocy, to jestem do dyspozycji.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jc_tronic

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-012
    Posty
    6

    Domyślnie

    Acha, a jak programować Nexwell to możesz znaleźć na wideoinstrukcjach:

    link: http://nexwell.eu/wideoinstrukcje-nexo/

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    justynamaczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    21-789
    Posty
    8

    Domyślnie

    Wow. Nie spodziewałam się takiego odzewu !

    Czytając Wasze odpowiedzi jest zrodziło mi się w głowie kilka pytań, ale z tych ważniejszych.

    Co to znaczy, że system jest centralny lub rozproszony?
    oraz
    Czy w Nexwell muszę mieć jakiś dodatkowy programator aby zmieniać programy w urządzeniach?
    Ostatnio edytowane przez justynamaczka ; 11-07-2019 o 10:04 Powód: Zapomniane pytanie

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Exudio

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    22

    Domyślnie

    Generalnie chodzi o architekturę urządzeń. Każdy system jest magistralny co oznacza, że wszystkie urządzenia są podłączone są do jednego kabla. Różnica polega na tym, że w systemie centralnym jest jeden centralny komputer, który nadzoruje wszystkim, natomiast w systemach rozproszonych, każdy moduł działa niezależnie. Każde rozwiązanie ma wady i zalety:

    1. W systemie centralnym (np. Nexwell ) prościej się programuje, bo programujesz tylko jedno urządzenie. Łatwiej jest również serwisować, gdyż zmiana pojedynczego urządzenia nie wymaga ponownego programowania całego systemu. System centralny zaprogramujesz również samodzielnie.

    2. Systemy rozproszone wymagają programowania specjalnym programatorem każdego urządzenia osobno. Z drugiej strony w przypadku awarii jednego modułu przestaje działać tylko jedna część systemu, ale trzeba w domu odnaleźć niedziałający element.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Exudio

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    22

    Domyślnie

    I drugie pytanie Nie musisz mieć specjalnego urządzenia. Programować możesz na kilka sposobów:

    1. Przez złącze USB na module głównym
    2. Przez złącze RJ45 na karcie LAN+
    3. Przez wifi lub net zdalnie
    4. Przez PC-LINK podłączając się do płyty głównej.

    Jak coś to daj znać. Również mogę pomóc w programowaniu systemu.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie musi być kabla, może być gwiazda. Okablowanie warto przemyśleć. Ja nie dałem kabli sygnałowych do punktów świetlnych i teraz żałuję. To dobre miejsce dla różnych czujek. Można to obchodzić ESP, ale trzeba je zasilać, więc oświetlenie byłoby pod napięciem i do żyrandoli trzeba by przenieść przekaźniki.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    justynamaczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    21-789
    Posty
    8

    Domyślnie

    Na stronie wszystkich producentów jest dużo informacji odnośnie przycisków programowalnych / manipulatorów
    Czy to jest rzeczywiście tak ważny element?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uzytkowniczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-837
    Posty
    15

    Domyślnie

    Tak, jest OGROMNIE ważny!
    W salonie masz kinkiety, rolety, światło, podświetlenie sufitu, podświetlenie stołu w jadalni, sterowanie temperaturą, wentylacją i nie rzadko też muzyką. Wyobraź sobie, inny przełącznik do rolet inny do termostatu i inny do muzyki. Masakra. Instaluje się jeden przełącznik, w którym jest wszystko. Zobacz na przełączniki Nexwell na ich stronce. Mają tego dużo więc zobaczysz do czego są potrzebne. Nie ma co tylko przesadzać. Przerost ilości funkcji też nie jest zbyt dobry.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony