dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin141

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Staroźreby
    Kod pocztowy
    09-440
    Posty
    6

    Domyślnie Działka rolna czy budowlana?

    Witam, otóż mam takie pytanie, na które odpowiedź mogę uzyskać sam, lecz jeszcze nie teraz.
    Sprawa wygląda tak, że mój tata jest rolnikiem, ja nim nie jestem. Posiada on gospodarstwo rolne. Wspominał mi, że przy jednej z głównych dróg przy których ma ziemię, są dwie działki budowlane. Lecz odkąd pamiętam zawsze uprawiał i uprawia na tych działkach rolę. Czy jest taka możliwość? Czy po zmianie prawa w 2016 roku nie ma takiej możliwości i te działki zostały przekształcone na rolne?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć!

    Na jakiej podstawie Twój tata sądzi że działki są budowlane? Czy został dla nich sporządzony plan, czy mają może wydane warunki zabudowy?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin141

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Staroźreby
    Kod pocztowy
    09-440
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarek_izw Zobacz post
    Cześć!

    Na jakiej podstawie Twój tata sądzi że działki są budowlane? Czy został dla nich sporządzony plan, czy mają może wydane warunki zabudowy?
    Twierdzi na takiej podstawie, że kiedyś dowiedział się od sołtysa, że te działki są budowlane i rzeczywiście poszedł do gminy, tam pokazali mu jakąś mapę i ta działka i wszystkie sąsiednie są zakreskowane jako działki mieszkalno usługowe, ale powiedziano mu w gminie, że tam nie ma planu dla tych działek i najlepiej, żebym ja też był rolnikiem i zrobił tam siedlisko to wtedy będzie ok. I teraz nie wiem co mam myśleć.

  4. #4

    Domyślnie

    Sądząc po tym co napisałeś to albo był wcześniej plan, a teraz go nie ma, albo pokazali mu mapę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Taki dokument nie daje podstawy do nazywania działki budowlaną, ale na jego podstawie sporządza się miejscowe plany.

    Jeśli nie ma planu i nie ma warunków zabudowy to działka nie jest budowlana. Aby zmienić przeznaczenie działki należy wystąpić o warunki zabudowy (decyzję wydaje wójt). Wydanie warunków zabudowy jest możliwe gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

    - co najmniej jedna działka sąsiednia – dostępna z tej samej drogi publicznej – jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji zabudowy. Kontynuacja powinna dotyczyć funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Jest to tzw. zasada dobrego sąsiedztwa

    - teren ma dostęp do drogi publicznej

    - istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla planowanej inwestycji. Warunek ten będzie spełniony, jeśli przedstawisz umowę gwarantującą wykonanie uzbrojenia terenu. Umowa powinna być zawarta pomiędzy tobą (jako inwestorem), a właściwą jednostką organizacyjną

    - teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne

    - decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi (np. dotyczącymi ochrony środowiska, czy prawa budowlanego)

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin141

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Staroźreby
    Kod pocztowy
    09-440
    Posty
    6

    Domyślnie

    A poruszmy jeszcze jedną kwestię. Jeśli tata w formie darowizny zapisałby mi trochę ponad 1ha. Czy automatycznie stanę się rolnikiem (pomagam w gospodarstwie rodzicom, a własne ubezpieczenie posiadam od 20. roku życia kiedy zacząłem pracę zawodową, wczesniej się uczyłem i byłem ubezpieczony z rodzicami, wykształcenie mam średnie nierolnicze) i będę mógł wybudować dom jako siedlisko - tak radzą w gminie? Czy konieczne jest posiadanie wykształcenia rolniczego żeby móc budować siedlisko?

  6. #6
    joanna.111
    Guest
    joanna.111

    Domyślnie

    Mając ponad 1ha przeliczeniowy jesteś rolnikiem i będziesz mógł tam postawić dom - o ile te działki na pewno są budowlane lub "do zabudowy zagrodowej". Najpierw dobrze sprawdziłabym MPZ, może jest na stronie gminy a nawet o tym nie wiesz?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony