dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a okna nieotwieralne

    Planuję wentylację mechaniczną, ale nigdy w takim domu (z WM) nie mieszkałam, więc proszę o radę tych, którzy mają i użytkują.
    Czy warto zdecydować się na fixy wszędzie tam gdzie nie jest to konieczne? Otwieralne byłyby tylko drzwi tarasowe i okna na piętrze (ze względu na mycie).
    Ale na parterze okno w toalecie, w garderobie, w "gabinecie", w pom. technicznym?
    Odruchowo wyobrażam sobie otwieralne, no ale wszak wietrzyć nie trzeba...
    Co sądzicie, jak macie, i czy zrobilibyście tak znowu?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Moja rada, nie rób wszedzie fixów, przynajmniej jedno okno otwierane w pomieszczeniu.
    Mam WM i dom i tak czasami fajnie orzeźwić - nawet jak planujesz klimę.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jak zrobiłem WM też myślałem, że nie trzeba będzie otwierać okien. Jednak teraz zmieniłem zdanie.
    Pisałem już o tym na forum, że okna otwierane potrzebne są nie tylko do wietrzenia i ich mycia, ale także z przyczyn bezpieczeństwa, a o tym prawie nikt nie myśli.
    Trza mieć którędy s!@#%%$lać jak nie ma możliwości drzwiami. Sam sprawdzałem to w młodości uciekając ojcu przez okno, aby nie dostać w 4 litery .
    Ponadto wietrzenie po upalnym dniu, jak pozwala na to temperatura, jest o wiele skuteczniejsze przez otwarcie okien niż przez WM, nawet na najwyższych "obrotach"..

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja tez latem preferuję otworzyc sobie okno w nocy, nad ranem, czy po burzy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Podstawowa zasada: w danym pomieszczeniu przynajmniej jedno okno musi być otwierane. Jak masz więcej okien w pomieszczeniu, to reszta mogą być fixy.
    Powodem jest to, że żadna wentylacja nie schłodzi ci pomieszczenia tak szybko jak wietrzenie (np. wieczorem po upalnym dniu). Chyba, że planujesz klimę? To wówczas fixy mogą być w pomieszczeniach używanych rzadziej (chociaż łazienkę czasem warto po dwójce szybko wywietrzyć oknem ).

    Uwielbiam swoje fixy - myje się w minutę, nie trzeba ze szczoteczką do zebów i patyczkami wyskrobywać sadzy z zakamarków, jak w oknie otwieranym.
    Tutaj zaletą jest otwarty plan domu, gdzie gabinet jest aneksem w salonie a nie osobnym pomieszczeniem, bo spokojnie można zwiększyć liczbę fixów.

  6. #6

    Domyślnie

    I ja się przychylę do tych otwieranych okien. W taką pogodę jak mamy obecnie, 20-30 stopni, WM nie schłodzi wieczorem tak szybko i dobrze pomieszczenia jak otwarcie okna. WM bardziej sprawdza się jesienią i zimą, kiedy ma być po prostu świeżo, a nie zimno.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  7. #7

    Domyślnie

    Na pewno warto zostawić otwierane okna w kuchni w razie jakby się coś paliło na kuchence można pozbyć się naczynia przez okno. Warto tez pamiętać o różnych sytuacjach losowych z prądem

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pristromer Zobacz post
    Na pewno warto zostawić otwierane okna w kuchni w razie jakby się coś paliło na kuchence można pozbyć się naczynia przez okno. Warto tez pamiętać o różnych sytuacjach losowych z prądem
    Przypomina mi się odcinek TopGear jak pojechali na pole kempingowe. Od kuchenki zajarała się jedna przyczepa, Richard albo Jeremy wyrzucili płonącą patelnię przez okno podpalając przyczepę obok. Tak więc spokojnie z tym rzucaniem naczyń przez okna
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Firiel7 - wszystko należy dopasować pod siebie, swoje zwyczaje czy upodobania.
    Mój kuzyn z żoną mają wszystkie fixy od kilku lat w małym (78m2) domku z WM i klimą i im pasuje. Ja buduję nieco większy dla trzech a docelowo dwóch osób i podobnie wszędzie fixy. Otwierane tylko tarasowe i wejściowe z drugiej strony. Tylko wiesz...ja mam za oknami park i mnóstwo ptaków. Dla jednych plus (ten świergot, szum dębów) a dla mnie udręka, kiedy latem skoro świt (grubo przed 5 rano!) taki jeden z pomarańczowym dziobem się rozwrzeszczy a ja mam otwarte okno Wstaję zamroczony, strzelam z papierowej torebki i próbuję spać dalej, co z reguły się nie udaje.
    Jestem też na tyle sprawny, że wybicie szyby w razie potrzeby by uciec, nie stanowi dla mnie problemu...mimo że drzwi czy taras są przecież parę metrów dalej.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakoś mało było pomysłów na wady fixów - i to mi się potwierdza

    Otwarcie okna nie zastąpi klimy. A skoro klimę i tak warto mieć, to po co otwierane okna?

    W dwóch poprzednich mieszkaniach miałem klimy, WG i otwierane okna. Niestety, okna z jednej strony i ich otwarcie nie wietrzyło sensownie. W praktyce otwierałem czasami, bo wentylacja nie działała w bezwietrzne upały - ale i tak efekty były mizerne.

    Przewagi fiksów nad otwieranymi oknami:
    - dużo tańsze (zestaw fiksów + dwie albo i trzy klimy kosztuje tyle, co taki sam zestaw okien otwieranych).
    - znacznie lepsze U
    - trudne do sforsowania przez włamywacza
    - więcej światła bo mniejsza powierzchnia profili
    - łatwiejsze do mycia
    - szczelniejsze (nawet jak otwierane nie maja nawiewników)
    - lepsza izolacja akustyczna (nawet jak otwierane nie maja nawiewników)

    Wady otwierania okien:
    - wpada hałas (czy to samochody, czy wrzask jakiegoś ptaka o 3:35 rano tak samo zniechęca do otwierania)
    - wpada robactwo (OK, można założyć moskitiery i mieć jeszcze mniej światła - tylko co wtedy z wyrzucaniem patelni przez okno? )
    - wpada brud
    - wpada smród

    Zaletę okien otwieranych widzę jedną - zastąpienie wentylacji (no, powiedzmy - jak uda się zrobić przeciąg, bo w końcu nie mamy kominów jak zdecydowaliśmy się na WM) gdy mamy awarię rekuperatora czy dłuższą przerwę w dostawie prądu. Trudno - muszę wtedy siedzieć na zewnątrz, albo w salonie, gdzie mam drzwi wejściowe na przeciwko tarasowych i mogę zrobić przeciąg.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Uważam że część okien można dać fixy tego nie zrobiłem i żałuje. Jednak to jest pierwszy rok co otwieram rano okna. Jestem zadowolony żona mniej bo jej było chłodno.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lato.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	85,7 KB
ID:	432570

    w dzień GWC i rolety i jest ok. W zeszłym roku samo GWC i rolety wkońcu przestały wyrabiać.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Jestem też na tyle sprawny, że wybicie szyby w razie potrzeby by uciec, nie stanowi dla mnie problemu...mimo że drzwi czy taras są przecież parę metrów dalej.
    No nie jestem pewien czy to takie proste jest wybić trzyszybowe okno i przez nie przejść w razie np pożaru i paniki.
    Nie wyobrażam sobie wszędzie dawać fixy. To uczucie że nie możesz otworzyć okna, wyjrzeć przez okno. Jak w bunkrze.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    To uczucie że nie możesz otworzyć okna, wyjrzeć przez okno. Jak w bunkrze.
    Nie wiem, czy kiedykolwiek byłeś w bunkrze i jakie masz szklenia - ja swobodnie wyglądam przez okna. Większość okien mam 180x150cm i fajniej się wygląda, bo perspektywy nie przecinają profile. Estetycznie też mi się bardziej podobają duże tafle szkła.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jednak to jest pierwszy rok co otwieram rano okna.
    Gdzie Ty mieszkasz, że miałeś ponad 45* na zewnątrz?
    Ładnie widać na wykresie, jak krótkotrwały efekt daje takie wietrzenie. I nie ma się co dziwić - bo rozgrzanych murów, stropu, posadzki nie schłodzisz tak łatwo. Więc pozostaje nie dopuszczać do ich nagrzania - czyli klima.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-07-2019 o 08:44

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakoś mało było pomysłów na wady fixów - i to mi się potwierdza

    Otwarcie okna nie zastąpi klimy. A skoro klimę i tak warto mieć, to po co otwierane okna?

    W dwóch poprzednich mieszkaniach miałem klimy, WG i otwierane okna. Niestety, okna z jednej strony i ich otwarcie nie wietrzyło sensownie. W praktyce otwierałem czasami, bo wentylacja nie działała w bezwietrzne upały - ale i tak efekty były mizerne.

    Przewagi fiksów nad otwieranymi oknami:
    - dużo tańsze (zestaw fiksów + dwie albo i trzy klimy kosztuje tyle, co taki sam zestaw okien otwieranych).
    - znacznie lepsze U
    - trudne do sforsowania przez włamywacza
    - więcej światła bo mniejsza powierzchnia profili
    - łatwiejsze do mycia
    - szczelniejsze (nawet jak otwierane nie maja nawiewników)
    - lepsza izolacja akustyczna (nawet jak otwierane nie maja nawiewników)

    Wady otwierania okien:
    - wpada hałas (czy to samochody, czy wrzask jakiegoś ptaka o 3:35 rano tak samo zniechęca do otwierania)
    - wpada robactwo (OK, można założyć moskitiery i mieć jeszcze mniej światła - tylko co wtedy z wyrzucaniem patelni przez okno? )
    - wpada brud
    - wpada smród

    Zaletę okien otwieranych widzę jedną - zastąpienie wentylacji (no, powiedzmy - jak uda się zrobić przeciąg, bo w końcu nie mamy kominów jak zdecydowaliśmy się na WM) gdy mamy awarię rekuperatora czy dłuższą przerwę w dostawie prądu. Trudno - muszę wtedy siedzieć na zewnątrz, albo w salonie, gdzie mam drzwi wejściowe na przeciwko tarasowych i mogę zrobić przeciąg.
    A jak długo mieszkasz w domu z fixami? Ile sezonów ?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie Ty mieszkasz, że miałeś ponad 45* na zewnątrz?
    Ładnie widać na wykresie, jak krótkotrwały efekt daje takie wietrzenie. I nie ma się co dziwić - bo rozgrzanych murów, stropu, posadzki nie schłodzisz tak łatwo. Więc pozostaje nie dopuszczać do ich nagrzania - czyli klima.
    Klima nie jest za darmo i nie chłodzi za darmo. Klima ma sens ak jest używana do grzania i chłodzenia jeśli normalnie ogrzewasz z COP1

    Jednak wietrzenie pozwala utrzymywać wmiarę przyzwoitą temperaturę. Wietrzenie trwało ok 1,5h. od 4:30 do 6:00

    Czujnik zewnętrzny jest od północy te piki po 40-45*C to są jak zaczyna na niego świecić.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17

    Domyślnie

    Ja z kolei nie po to się do lasu wyprowadzam żeby nie móc otworzyć okna. Robactwo nie jest dla mnie argumentem, bo w mieście jest go co najmniej tyle samo. Mimo wszystko mam też dużo fixów.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_kolwiek Zobacz post
    A jak długo mieszkasz w domu z fixami? Ile sezonów ?


    Dając fixy pozbawiamy sie wyboru. Po co?
    Jak komuś śmierdzi powietrze za oknem albo ptaki nie daja spać to niech tych okien nie otwiera.
    Oczywiście dla tych paru procent którzy mają klime z fixami da się zyć ale odpalać klime za każdym razem kiedy chce się ochłodzić? nawet jak to będzie tylko chwila we wrzesniowe poludnie kiedy dom się nagrzeje od słonca? A tak sobie otworze okno wieczorkiem do snu i na pewno będzie to lepsze niż klima cykająca przez całą noc.
    Jeśli ma się duże (szerokie) przeszklenia to może problem z widocznością jest mały jednak wiekszość ludzi ma duży procent wąskich okien a przy dzisiejszej grubości ocieplenia wielkie g... przez nie widać.
    Nawet taki głupi przykład że ktoś wyszedł z domu i zapomniał czegoś zabrać. Otwieram okno i krzykne, a tak muszę dzwonić na komorke albo wybiegać. Idzie sąsiad i chce coś spytać /zagadać - znów musiałbym wyjść z domu przy fixach.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ta dyskusja to remake podobnej sprzed paru tygodni.
    Z tamtej wniosek wyplywal taki - kto ma WM i otwierane okna, korzysta z tego i je otwiera.
    Jak zauwazyl @stermaj:
    "wietrzenie po upalnym dniu, jak pozwala na to temperatura, jest o wiele skuteczniejsze przez otwarcie okien niż przez WM, nawet na najwyższych "obrotach"
    Kto ma tylko fixy twierdzi, ze otwierane niepotrzebne, bo brud/smrod/halas.
    No, ale to kwesta miejsca budowy domu.

    Oczywiscie klima zmienia postac rzeczy, ale osobiscie - choć finanse nie są przeszkodą, a elektryka jest przygotowana - przez 4 lata jakoś mnie nic do niej nie przekonalo.
    Mam dwa fixy (ale w grubych profilach ze względów estetycznych), reszta otwierane - budujac kolejny raz zrobilbym podobnie.
    Żona trochę na fixy narzeka, bo myjąc okna musi wychodzić na zewnątrz

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Klima nie jest za darmo i nie chłodzi za darmo.
    Jak pisałem fixy + dwie-trzy klimy wychodzi podobnie, jak jeden zestaw okien otwieranych. Zamontujesz jedną klimę mniej - to z zaoszczędzonych pieniędzy kupisz prąd do klimy na wiele lat (albo dołożysz paneli PV które wyprodukują więcej prądu, niż klima zużyje). W upały klima mi zużywa chodząc non stop 2-2,5kWh dziennie. To maks 100 zł rocznie na chłodzenie gdy masz taką temperaturę, jaką chcesz.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Klima ma sens ak jest używana do grzania i chłodzenia jeśli normalnie ogrzewasz z COP1
    W dwóch poprzednich mieszkaniach montowałem klimy, chociaż w jednym z nich i tak płaciłem za ogrzewanie od m2. Zdecydowanie nie zgadzam się więc z powyższym stwierdzeniem.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jednak wietrzenie pozwala utrzymywać wmiarę przyzwoitą temperaturę. Wietrzenie trwało ok 1,5h. od 4:30 do 6:00
    Nie pozwala. Wypraktykowane w wielu mieszkaniach (nie we wszystkich mogłem zainstalować klimę) i w kilku domach, w których bywam.
    Do tego wstawać o 4:30, żeby wietrzyć? Wolę pospać dłużej - a wietrzeniem niech zajmuje się automatyczny bypass w rekuperatorze.

    Cytat Napisał jak_kolwiek Zobacz post
    A jak długo mieszkasz w domu z fixami? Ile sezonów ?
    8 miesięcy. Ale jak pisałem w poprzednich mieszkaniach otwierałem tylko dla poprawienia wentylacji - w domu z WM to jest zbędne.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Z tamtej wniosek wyplywal taki - kto ma WM i otwierane okna, korzysta z tego i je otwiera.

    Mam drzwi tarasowe i na przeciwko wejściowe. Otwieram jak chcę przez nie przejść. W mieszkaniach miałem - nie działało schładzanie. Do wietrzenia nie ma sensu przy WM.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Żona trochę na fixy narzeka, bo myjąc okna musi wychodzić na zewnątrz
    Ja tam myję przy zamkniętych. W mieszkaniu, gdzie nie mogłem myć od zewnątrz zawsze trzeba było bardzo uważać, żeby brud nie polał się po meblach. W jednym miałem taras na całą szerokość mieszkania - tam też myłem od zewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-07-2019 o 10:41

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony