dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 67
  1. #21
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fjoonka866

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    gdańsk
    Kod pocztowy
    80-278
    Posty
    2

    Domyślnie

    Moim zdaniem trzeba zastanowić się tak jak pisali poprzednicy na plusach i minusach takiego rozwiązania. Jeżeli chodzi o plusy fixów to jak najbardziej mieszkanie można momentalnie przewietrzyć korzystając z rekuperacji bez nieustannego otwierania i zamykania okien. Fajnie kiedy w domu czuje się, że jest świeżo, a nie czuć zatęchłym powietrzem bo dzieciom czy innym domownikom nie chciało się przewietrzyć bo nocy lub dłuższej nieobecności. Mamy też oszczędności na ogrzewaniu, a tu chyba każdego to ucieszy. Nie ma takich hałasów z zewnątrz co przydaje się jeżeli mieszkamy blisko jezdni. Podobno też jest mniejsza szansa na zamieszkanie w naszym domu pleśni, ale tutaj się nie wypowiem jaka jest różnica, wiem tylko, że ja pleśni nie mam. Jak się ma wątpliwości to fajnie sobie też zamówić darmową wycenę np tutaj [moderowano] i wtedy po zestawieniu plusów, minusów i ceny obu rozwiązań najłatwiej podjąć decyzję. A najważniejsze i to doradzam na samym początku warto pomyśleć na czym najbardziej nam zależy bo to my będziemy mieszkać w domu i tyle. TO co u kogoś może się sprawdzić u nas może nie do końca zdać egzamin bo będziemy mieli inne priorytety.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 17-07-2019 o 11:22 Powód: Dobre polecenia są pożądane, ale trzeba chwilę popracować by były wiarygodne.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Mam drzwi tarasowe i na przeciwko wejściowe. Otwieram jak chcę przez nie przejść. W mieszkaniach miałem - nie działało schładzanie. Do wietrzenia nie ma sensu przy WM.

    .
    No widzisz, to Ty.
    Preferencje mojej rodziny sa inne - biegajace dzieci, pies, ktory kursuje w dwie strony - stąd latem okno tarasowe otwarte caly czas, kiedy jestesmy w domu.

    Zona wstaje tuz po 5, otwiera drzwi tarasowe po jednej stronie domu, drzwi z pomieszczenia po drugiej. Dziala to lepiej, niz podnoszenie obrotow reku w nocy.
    No i jest za darmo

    Po deszczu tez czesto tak robimy. Przyjemniejsze powietrze wpada.

  3. #23

    Domyślnie

    Ja nie mam żadnych fix-ów. a WM mam i klime też mam. Super sprawa nie muszę rano pamiętać o oknach roletach itp itd i nie mam ciemno jak w norze. Jak chce to se okienko otworzę

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post

    Oczywiscie klima zmienia postac rzeczy, ale osobiscie - choć finanse nie są przeszkodą, a elektryka jest przygotowana - przez 4 lata jakoś mnie nic do niej nie przekonalo.
    Mam dwa fixy (ale w grubych profilach ze względów estetycznych), reszta otwierane - budujac kolejny raz zrobilbym podobnie.
    Żona trochę na fixy narzeka, bo myjąc okna musi wychodzić na zewnątrz
    Elektryka do kilmy to nie wszystko.

    Jak se wybrałeś fix to je teraz myj, a nie żonę wysyłasz.

  4. #24

    Domyślnie

    Nie po to kupiłem działkę na wiosce żeby się izolować od świeżego powietrza osobiście nie wyobrażam mieć samych fix, zapach skoszonej trawy, ziemia po deszczu, śpiew ptaków rano oczywiście co kto lubi w salonie same fixy + wyjscie na taras i 1 okno w kuchni otwierane w pokojach normalne okna, ale oczywiście co kto woli.
    Ostatnio edytowane przez martingg ; 17-07-2019 o 14:37

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Nie po to kupiłem działkę na wiosce żeby się izolować od świeżego powietrza
    To po co dom? Szałas i hamaczek do integracji wystarczą

    Ja zbudowałem dom po to, żeby mieć komfortowe warunki niezależnie od tego, co za oknem - jak zimno, to grzeję, jak gorąco to chłodzę, jak wilgotno to osuszam, jak sucho to nawilżam, jak za oknem PMy, pyłki czy smród to filtruję.

    Jak chcę się integrować - to wychodzę na taras albo do lasu.

  6. #26

    Domyślnie

    Nie ma to jak czytanie jednego zdania z wypowiedzi.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiem, czy kiedykolwiek byłeś w bunkrze i jakie masz szklenia - ja swobodnie wyglądam przez okna. Większość okien mam 180x150cm i fajniej się wygląda, bo perspektywy nie przecinają profile. Estetycznie też mi się bardziej podobają duże tafle szkła.
    Chodzi mi o to że w pomieszczeniu gdzie są okna nie otwierane mam uczucie klaustrofobii. Sprawdzone podczas podróży w hotelach. Za nic nie chciałbym takiego rozwiązania w domu. No chyba że ktoś mieszka w jakimś przykrym halasliwym miejscu. Dom powinien być trochę naturalny, to nie laboratorium żeby liczyć tylko na rekuperator czy klimatyzator.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak pisałem fixy + dwie-trzy klimy wychodzi podobnie, jak jeden zestaw okien otwieranych. Zamontujesz jedną klimę mniej - to z zaoszczędzonych pieniędzy kupisz prąd do klimy na wiele lat (albo dołożysz paneli PV które wyprodukują więcej prądu, niż klima zużyje). W upały klima mi zużywa chodząc non stop 2-2,5kWh dziennie. To maks 100 zł rocznie na chłodzenie gdy masz taką temperaturę, jaką chcesz..
    2-3 klimy zużyją 2-3 razy więcej prądu niż jedna klima ...
    Poza tym 3 jednostki zewnętrzne na elewacji raczej pięknie nie wyglądają i jakby nie patrzeć też hałasują ..
    Myślę że bardziej hałasują niż "szum drzew" ...

    Co do zużycia to klima ma ten minus że schładza/grzeje dobrze powietrzem jak cały czas działa i optymalna praca klimy polega na jej stałej pracy nonstop.
    Mam klimę Gree na R32 i moja klima 3.5KW do chłodzenia zużywa około 300W , ale duuuużo zależy od temperatury na zewnątrz. Jak jest cieplej na zewnatrz tym zużycie prądu wzrasta.
    24 godziny ze zużycie 0,3KW daje około 7,2 kWh ..

    Jak dasz 3 klimy to masz już ponad 20kWh dziennie a prąd za darmo nie jest ...

    U mnie wieczorem otwieram okna. Lubię się budzić słysząc śpiew ptaków , tyle że ja nie mieszkam obok dworca kolejowego ...
    I raczej odgłosy przejeżdżających i hamujących pociągów do przyjemnych nie należą ...

    Klimę mam ale używam jej tylko jak potrzeba a nie na siłę z przymusu ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Mam pół na pół fiksy z otwieranymi oknami. Ze względów pożarowych.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    2-3 klimy zużyją 2-3 razy więcej prądu niż jedna klima ...
    Skąd taka teoria? Jak mam dwie farelki, to niby zużyją dwa razy więcej prądu? Oczywiście, że nie - szybciej uzyskają zadaną temperaturę i się wyłączą.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Poza tym 3 jednostki zewnętrzne na elewacji raczej pięknie nie wyglądają i jakby nie patrzeć też hałasują ..
    Dlatego od dawna odradzam wieszanie na elewacji. Wibracje przenoszone przez mury słychać. Wentylatorów nie słychać przez fixy.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do zużycia to klima ma ten minus że schładza/grzeje dobrze powietrzem jak cały czas działa i optymalna praca klimy polega na jej stałej pracy nonstop.
    Nie ma takiej potrzeby żeby chodziła, jak nikogo nie ma w domu. Wystarczy, jak wystartuje z godzinę-dwie przed powrotem.
    Już wrzucałem na FM wykres.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wykres temperatury i wilgotności w sypialni, w której jest nawiew. Czujnik był umieszczony w najdalszym od drzwi rogu pokoju. Klima jest w salonie - oddalona od sypialni korytarzem (klima nie dmucha w kierunku korytarza). Punkt w którym jest czujnik jest najdalej oddalonym punktem od klimy punktem w domu. Klima działała między 15:00 a 17:00 a wykres wygląda tak:



    Czujnik trochę zawyża temperaturę przez grzejąc się ESP - ale to nie zmienia skuteczności działania klimy nawet w oddalonym pomieszczeniu i "pod prąd" wentylacji.
    Podkreślam - czujnik był tak daleko od klimy, jak to tylko możliwe w moim domu.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam klimę Gree na R32 i moja klima 3.5KW do chłodzenia zużywa około 300W , ale duuuużo zależy od temperatury na zewnątrz. Jak jest cieplej na zewnatrz tym zużycie prądu wzrasta.
    24 godziny ze zużycie 0,3KW daje około 7,2 kWh ..
    Podawałem średnią z ponad miesięcznych pomiarów. Oczywiście klima nie chodziła cały czas. A nawet włączona cały czas się wyłącza jak osiąga zadaną temperaturę.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak dasz 3 klimy to masz już ponad 20kWh dziennie a prąd za darmo nie jest ...
    I gdzie ten chłód znika?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I gdzie ten chłód znika?
    Klima nie ma żadnej akumulacji ciepła , więc jak nie jest chłodzone/grzane to szybko zaczyna temepratura w pomieszczeniu spadać/rosnąć.

    Dużo zależy tutaj od ocieplenia domu jak i od nasłonecznienia domu ...

    W samochodzie jak wyłączysz klimę to temepratura bardzo szybko wzrośnie ..

    W USA standardem są klimy kanałowe ktore działają nonstop , bo jedynie taka praca potrafi zapewnić stałą i stabilną temperaturę w domu cały czas ...

    U mnie jak jest potrzeba to klima działa nawet kilkanaści godzin dziennie , tak aby mieć stabilną temperaturę. Wieczorami wyłączam i otwieram okna ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Klima nie ma żadnej akumulacji ciepła , więc jak nie jest chłodzone/grzane to szybko zaczyna temepratura w pomieszczeniu spadać/rosnąć.
    Co nie zmienia ilości potrzebnego chłodu. Czy masz jedną klimę, czy pięć - to zużyją prawie tyle samo prądu do utrzymania tej samej temperatury.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    2-3 klimy zużyją 2-3 razy więcej prądu niż jedna klima ...
    Poza tym 3 jednostki zewnętrzne na elewacji raczej pięknie nie wyglądają i jakby nie patrzeć też hałasują ..
    Myślę że bardziej hałasują niż "szum drzew" ...
    Ciekawe?
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do zużycia to klima ma ten minus że schładza/grzeje dobrze powietrzem jak cały czas działa i optymalna praca klimy polega na jej stałej pracy nonstop.
    Mam klimę Gree na R32 i moja klima 3.5KW do chłodzenia zużywa około 300W , ale duuuużo zależy od temperatury na zewnątrz. Jak jest cieplej na zewnatrz tym zużycie prądu wzrasta.
    24 godziny ze zużycie 0,3KW daje około 7,2 kWh ..

    Jak dasz 3 klimy to masz już ponad 20kWh dziennie a prąd za darmo nie jest ...
    Mi klima pobiera ok 2-3kWh na dzień. Oczywiście cały czas nie działa, bo jak sobie zbije temp. to się wyłącza. Taka sprytna.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie wieczorem otwieram okna. Lubię się budzić słysząc śpiew ptaków , tyle że ja nie mieszkam obok dworca kolejowego ...
    I raczej odgłosy przejeżdżających i hamujących pociągów do przyjemnych nie należą ...

    Klimę mam ale używam jej tylko jak potrzeba a nie na siłę z przymusu ...
    Ja w upały nie otwieram okien, nawet wieczorem. Po co?
    Kto CI każe wieszać 3 jed. zewnętrzne. Masz coś takiego jak multisplit. Te 20kWh na chłodzenie to chyba dla pensjonatu.
    PS. Są tacy co maja prąd za darmo.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlatego od dawna odradzam wieszanie na elewacji. Wibracje przenoszone przez mury słychać. Wentylatorów nie słychać przez fixy.
    Ja mam taka klimę, że nie słychać - praktycznie nie wibruje. Taka kultura pracy. No, ale to "dobra" klima.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I gdzie ten chłód znika?
    Ja to gdzie?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Wieczorami wyłączam i otwieram okna ...

  14. #34

    Domyślnie

    Nie mam ochoty nikogo przekonywać bo i po co ?

    Jak ktoś ma ochotę mieć w domu okna nieotwierane i szczelnie dom zamknięty i lubi nonstop działającą klimę to jego sprawa.

    Jednak widać po domach że jednak niemalże wszyscy decydują się na otwierane okna i co o zgroza mają często te okna pootwierane.

    Jak dla mnie jak ktoś buduje się na wsi to po to cieszyć się miejscem zamieszkania i naturą. Jak chce się chronić przez naturą i przyrodą to po co dom i po co dom na wsi ? Trzeba kupić mieszkaniu w wieżowcu , najpiepiej najnowszym , tam gdzie nie ma otwieranych okien i być "bezpieczny" ...

    Jak ktoś potrafi jedną malutką klimą zamontowaną w jednym pokoju schłodzić dom w 1-2 godziny i utrzymać tą stabilną temperaturę w całym domu to słowa uznania. Widać jakoś w innym krajach aby to osiągnąć montuje się klimy kanałowe lub mulisplity i działają one nonstop ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ile tych upalnych dni mamy w roku gdzie jest na tyle gorąco że w murowanym domu, dobrze zaizoliwanym, robi się nieprzyjemnie? Ja szczerze mówiąc w upały spokojnie znajduje ulgę w moim domu a nie ma on klimy tylko zwykłe mury.
    Nie przepadam za pomieszczeniami klimatyzowanymi. Myślę że w naszym klimacie jest to zbędne.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Nie przepadam za pomieszczeniami klimatyzowanymi. Myślę że w naszym klimacie jest to zbędne.
    Jak to u ciebie, wiekszość rzeczy jest zbedne
    Pozdrawiam
    Katka

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka Zobacz post
    Jak to u ciebie, wiekszość rzeczy jest zbedne
    Co do klimy w domu uważam że nie jest potrzebna w naszym klimacie. Ot co.
    Dom wg mnie powinien być możliwie bezobslugowy i prosty. Że jak wyjedziemy na rok gdzieś i wrócimy to nie będzie jakieś pleśni bo coś nie działało non stop
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 19-07-2019 o 07:41

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Klima oczywiście jest potrzebna, w naszym klimacie jakies 3 do 4 tygodni w roku. Kwestia czy warto dla tych 20 paru dni pakować w to kasę. Dla jednych warto, dla innych nie.
    Moj sąsiad własnie konczy budowę basenu, niestety będzie gotowy prawdopodobnie kilka dni po sezonie ktory konczy sie u nas kolo 20 sierpnia jesli chodzi o temperatury powyzej 23 stopni kiedy da sie jeszcze kąpac na otwartym powietrzu. I ten basen który kosztuje zapewne 10 razy tyle co prosta klima w malym domu będzie uzywany przez kilkanascie dni w roku, bo według statystyk upalnych dni w Polsce jest okolo 25 w roku (na polnocy duzo mniej), a on z tych 25 straci i tak polowe bo co roku jedzie na wakację na dwa tygodnie w lipcu lub sierpniu. I dla niego warto wydać te 30-40tyś żeby sie pare razy wykąpać. Dla 99% ludzi nie warto.

  19. #39

    Domyślnie

    Rozumie że też w samochodzie klimy nie macie bo przecież te "4 tygodnie" da się bez klimy przeżyć ...

    Ludzie robią się coraz bardziej komfortowi i są ludzie którzy nieźle zarabiają.

    Kiedyś samochód z klimą to był zbyteczny "luksus". Teraz nikt nie kupi samochodu bez klimy.

    Co do basenu to mam znajomych którzy mają basen. Mają kasę i chcieli. Tyle że mają baseny z zadaszeniem i ogrzewane ...

    Co do klimy pracuje w mieście w starym budynku w parku. Drzew sporo. Okna średniej wielkości. Ekspozycja sądzę że na północ , bo od 7.00 do 15.00 brak słońca.

    Od czerwca mieliśmy w pokojach 28-30 stopni ... Nie dało się wytrzymać. Mamy montowaną klimę ....

    Inne pokoje nie mają klimy i ludzie w tych 28-30 stopni pracują , a Ci co mają okna na wschód/południe to już zapewne mają "fajnie".

    Zapewne jakoś "wytrwają" bo nie mają innego wyboru ...

    Myślę że wielu by klimę chciało bo wątpie że siedzenie w wysokiej temperaturze sprawia im przyjemność. Problem zapewne jest w pieniądzach albo braku możliwości montażu klimy ...

    W domu mam klimę , bo czasami jest mi potrzebna. Jak robi się w salonie zbyt ciepło (powyżej 24-25 stopni) to włączam ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 19-07-2019 o 14:46
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie porównuj blaszanego auta z domem, gdzie dom naturalnie daje chłód latem bo tak działa przegroda ścian i izolacja.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony