dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 67
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Nie porównuj blaszanego auta z domem, gdzie dom naturalnie daje chłód latem bo tak działa przegroda ścian i izolacja.
    Tak to chyba działają zamki o metrowej grubości ścianach i malutkich oknach.
    W domach robi się gorąco dosyć łatwo - masz zyski słoneczne i bytowe a nocą niewiele chłodu jesteś w stanie zdobyć. Chyba, że klima
    Nic nie zastąpi chłodzenia klimą.

  2. #42

    Domyślnie

    Na 8 okien w domu prawdopodobnie 3-4 będą fixami tylko.... właśnie na elewacji frontowej mam planowane 2 fixy i 1 normalne, więc fixy i tak musze zrobić z wyglądu jak otwierane i cały sens ekonomiczny szlag trafia.

  3. #43

    Domyślnie

    Pomijając inne argumenty (ekonomiczne, bezpieczeństwo itp) zasadniczym argumentem do codziennego użytkowania powinna być odpowiedź na pytanie:

    Czy każdy punkt pokoju jest efektywnie owiewany przez zaprojektowaną (zbudowaną) wentylację mechaniczną w każdej konfiguracji temperatur (na polu - w domu)?

    Idę o zakład, że "nie". A skoro "nie", to albo trzeba móc otworzyć okno (wentylacja przez okno też nie zawsze działa!), albo wspomóc ruch powietrza mechanicznie: zastosować dodatkowe wentylatory (nawet najprostszy stojący) lub klimatyzatory z nawiewem.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 22-07-2019 o 17:33

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Czy każdy punkt pokoju jest efektywnie owiewany przez zaprojektowaną (zbudowaną) wentylację mechaniczną w każdej konfiguracji temperatur (na polu - w domu)
    A co się stanie, jak jakiś punkt nie jest owiewany skutecznie?

    Zanim zaczniesz o wilgoci przeczytaj post #30. I o punkcie rosy.

    Jak chcesz, to mogę wrzucić czujnik co2 i wilgotności pod szafki kuchenne gdzie wentylacja słabo działa. Jakoś grzyb i pleśń nie występują nagminnie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-07-2019 o 17:31

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co się stanie, jak jakiś punkt nie jest owiewany skutecznie?

    Zanim zaczniesz o wilgoci przeczytaj post #30. I o punkcie rosy.

    Jak chcesz, to mogę wrzucić czujnik co2 i wilgotności pod szafki kuchenne gdzie wentylacja słabo działa. Jakoś grzyb i pleśń nie występują nagminnie.
    Ok, racja. Niektóre miejsca mogą nie być owiewane skutecznie i nie mieć wilgoci. Nadmiar CO2 nie wpływa na wilgoć, ale bardzo przeszkadza człowiekowi. Wystarczy im powolna dyfuzja i słaba konwekcja. Natomiast o punktach owiewanych skutecznie miałem na myśli punkty gdzie przebywa człowiek, a ściślej głowa człowieka (chociaż człowiek oddycha też przez skórę) wentylowane w rozsądnym czasie (a nie, że po pół roku będzie tam wymiana cząsteczek).
    Bo wentylacja służy do dwóch różnych celów:
    • zapobieganie rozwojowi grzybów
    • świeże powietrze dla człowieka
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 22-07-2019 o 18:12

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Natomiast o punktach owiewanych skutecznie miałem na myśli punkty gdzie przebywa człowiek, a ściślej głowa człowieka (chociaż człowiek oddycha też przez skórę) wentylowane w rozsądnym czasie (a nie, że po pół roku będzie tam wymiana cząsteczek).
    Tam, gdzie przebywa człowiek powietrze jest skutecznie mieszne jego ruchem, ciepłem, przeponą - nawet w niewentylowanym pomieszczeniu dyfuzja ma potężne wspomaganie.
    Dodajmy do tego kształt anemostatu, który rozprasza strumień powietrza we wszystkich kierunkach zazwyczaj pod sufitem i dostajemy taki efekt - czujnik CO2 ustawiony w rogu pomieszczenia, na szafce nocnej (tylko w rogach pomieszczenia wentylacja jest gorsza):

    W godzinach 6:00-20:00 reku chodził na 40%.
    Zwróć uwagę, na prędkość spadku stężenia CO2 po wyjściu ludzi.

  7. #47

    Domyślnie

    Uważam, że w każdym pomieszczeniu powinno być co najmniej jedno okno otwierane. Okno otwierane przydaje się zwłaszcza w kuchni, ale też w pralni i WC. My z mężem żałujemy, że daliśmy w kuchni fixa jako jedyne okno. Pozostałe aż tak nie wkurzają, ale i tak wolelibyśmy na miejsce niektórych z nich wersje otwierane. Na początku nam nie przeszkadzały, ale zaczęły po kilku latach. Argument o większej energooszczędności takich okien nie jest aż tak istotny po kilku latach od zamieszkania, a komfort byłby jednak większy. Najgorzej jak coś się przypali w kuchni. Wtedy wygodniej otworzyć okno i szybko pozbyć się dymu. W gorące dni z kolei fajnie by było wieczorem zrobić przeciąg.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał rania Zobacz post
    Uważam, że w każdym pomieszczeniu powinno być co najmniej jedno okno otwierane. Okno otwierane przydaje się zwłaszcza w kuchni, ale też w pralni i WC. My z mężem żałujemy, że daliśmy w kuchni fixa jako jedyne okno. Pozostałe aż tak nie wkurzają, ale i tak wolelibyśmy na miejsce niektórych z nich wersje otwierane. Na początku nam nie przeszkadzały, ale zaczęły po kilku latach. Argument o większej energooszczędności takich okien nie jest aż tak istotny po kilku latach od zamieszkania, a komfort byłby jednak większy. Najgorzej jak coś się przypali w kuchni. Wtedy wygodniej otworzyć okno i szybko pozbyć się dymu. W gorące dni z kolei fajnie by było wieczorem zrobić przeciąg.
    Mądra wypowiedź. Dodam tylko, że wg mnie w każdym pomieszczeniu powinny być minimum dwa okna otwierane

    To są bzdury o tych fixach, przecież jak kogoś boli, normalnego okna też nie musi otwierać. Więcej ciepła mu uleci przez szyby nieotwieralne, niż przez zawiasy

    I jak puści, oczywiście przypadkiem, delikwent bączka to nie musi wtedy grzecznie czekać na działanie całej mechanizacji wyprowadzająco-odprowadzającej.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Mądra wypowiedź. Dodam tylko, że wg mnie w każdym pomieszczeniu powinny być minimum dwa okna otwierane

    To są bzdury o tych fixach, przecież jak kogoś boli, normalnego okna też nie musi otwierać. Więcej ciepła mu uleci przez szyby nieotwieralne, niż przez zawiasy

    I jak puści, oczywiście przypadkiem, delikwent bączka to nie musi wtedy grzecznie czekać na działanie całej mechanizacji wyprowadzająco-odprowadzającej.
    No masz.. jak tu zrobić minimum dwa okna w pokojach, gdzie projektant zrobił jedno. Na dodatek u mnie w każdym pomieszczeniu, oprócz salonu połączonego z kuchnią tak drań zrobił

    Cytat Napisał rania Zobacz post
    Najgorzej jak coś się przypali w kuchni. Wtedy wygodniej otworzyć okno i szybko pozbyć się dymu. W gorące dni z kolei fajnie by było wieczorem zrobić przeciąg.
    Wentylacja mechaniczna nie daje rady jak się coś przypali?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 26-07-2019 o 10:16

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam fixy by oszczędzić sobie pracy na myciu okien.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Właśnie usłyszałem opowieść mrożąca krew w żylakach...
    Małżeństwo zostało zaatakowane kleszczami we własnym łóżku. Spali przy otwartym oknie za którym gniazdo zrobiły sobie jaskółki. Jak się potem okazało siedlisko również kleszczy.

    Miłego spania przy otwartych oknach.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ha, ha - widzę, że sezon ogórkowy w pełni
    Ale dzięki za info, zareaguję, jsk zobaczę pod okapem gniazdo jaskółek

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Właśnie usłyszałem opowieść mrożąca krew w żylakach...
    Małżeństwo zostało zaatakowane kleszczami we własnym łóżku. Spali przy otwartym oknie za którym gniazdo zrobiły sobie jaskółki. Jak się potem okazało siedlisko również kleszczy.

    Miłego spania przy otwartych oknach.
    Normalnie szok , dobrze że aligator jeszcze nie wszedł

    A tak serio. Jak ktoś chce mieć pootwierane okna to powinien mieć zamontowane moskitiery w tych oknach , inaczej w domu będzie miał muchy , komary i inne badziewia ..
    Ale to chyba nic nowego ???

    U mnie śpię przy otwartych oknach a czasami nawet otwieram na oścież drzwi i nic nie wlecialo a mogło bo wieczorami latają koło moich okien nietoperze , mamy wielkie koniki polne , cykady , szerzenie a jeszcze mogły mnie zaatakować rój motyli bo mamy plagę ich w ogrodzie
    Dodatkowo mnóstwo jaszczurek ...
    A później miałbym stres pourazowy i traumatyczne przeżycia

    Normalnie zabić deskami okna i się nie wychylać , bo jeszcze natura mnie zaatakuje
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ja mam fixy by oszczędzić sobie pracy na myciu okien.
    Elfir mi się wydaje, że jest wręcz odwrotnie Mam jednego fixa na 19 okien i żeby go umyć od zewnątrz będzie trzeba wejść na dach. A gdybym miał wszędzie fixy to w niektórych momentach miejscach musiałbym zamawiać kosz podnosnikowy- bo jak inaczej umyć nieotwieralne okno na kilku metrach.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Elfir mi się wydaje, że jest wręcz odwrotnie
    Ja z grubsza myje myjka ciśnieniową. Z daleka. Jak chcę dopieścić, to na kij teleskopowy myjka, potem na ten sam kij odkurzacz do okien - i lśni.
    A z otwieranymi to się muszę napieścić z brudem zebranym w ramach. Parownica pomaga - ale zabiera sporo czasu i zabawy też sporo. Bez parownicy to była masakra - wiecznie tam było brudno.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Mądra wypowiedź. Dodam tylko, że wg mnie w każdym pomieszczeniu powinny być minimum dwa okna otwierane

    .
    Dokładnie. Niektórzy tak mają, co by w norze nie siedzieć, jak zaciągną rolety.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Miłego spania przy otwartych oknach.
    To nie są kleszcze jak z lasu, tylko obrzeżek.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Elfir mi się wydaje, że jest wręcz odwrotnie Mam jednego fixa na 19 okien i żeby go umyć od zewnątrz będzie trzeba wejść na dach. A gdybym miał wszędzie fixy to w niektórych momentach miejscach musiałbym zamawiać kosz podnosnikowy- bo jak inaczej umyć nieotwieralne okno na kilku metrach.
    Nie przyszłoby mi do głowy robić fixa w niedostępnym z zewnątrz miejscu.
    Ale mycie fixa to 3 minuty. Okno otwierane myję min. 10 minut, z czego większą część czasu zajmuje mi wydłubywanie patyczkiem tych wszystkich PM10 ze szczelin.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To nie są kleszcze jak z lasu, tylko obrzeżek.
    I co to zmienia? Tak samo przenoszą boreliozę i KZM.

    I skąd pewność, że nie kleszcz wędrowny?

  20. #60

    Domyślnie

    Jak masz kszaczory pod oknem to też włażą kleszcze do domu. Zwierzęta przynoszą... A te ptasie gówno jest też dokuczliwe jak diabli.


    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No masz.. jak tu zrobić minimum dwa okna w pokojach, gdzie projektant zrobił jedno. Na dodatek u mnie w każdym pomieszczeniu, oprócz salonu połączonego z kuchnią tak drań zrobił
    Ja sobie sam zaprojektowałem. We wszystkich sypialniach poza doilną rodziców, mam po dwa okna. Jedno mam zawsze otwieralne.


    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna nie daje rady jak się coś przypali?
    Nie radzi sobie. Tak samo z papierochami itp. No chyba że masz 4 wymiany na godzinę jak co poniektórzy

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie przyszłoby mi do głowy robić fixa w niedostępnym z zewnątrz miejscu.
    Ale mycie fixa to 3 minuty. Okno otwierane myję min. 10 minut, z czego większą część czasu zajmuje mi wydłubywanie patyczkiem tych wszystkich PM10 ze szczelin.
    Przesadzasz. Wysoko to jest dopiero od drugiego pietra. mam na pietrze samych fixów balkonowych 5 sztuk... Jak nie dam rady z dołu to natura pomoże.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 26-07-2019 o 18:34

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony