dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Witam. Ostatnio zaadaptowałem pomieszczenie w piwnicy na pokój mieszkalny. W pomieszczeniu tym do wysokości 0,5 m jest mur fundamentowy, nie zabezpieczony cieplnie. Okna wykonane są z PCV. W trakcie użytkowania parują mi okna i na murze fundamentowym pojawiła się wilgoć i zawiązki pleśni. Czy powinienem ocieplić mur fundamentowy ? Jesli tak to z zewnątrz czy z wewnątrz ? Jak wyeliminować parowanie okien. Temp. pomieszczenia około 22 C

  2. #2

    Domyślnie

    A jest w tym pomieszczeniu jakaś wentylacja ?
    Okna z rozszczenlniem ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Wygląda mi na to że trzeba ocieplić piwniczną ścianę i coś zrobić z wentylacją. Ocieplenie stanowczo lepiej robić od zewątrz niż wewnątrz. Para skrapla się na zimnej ścianie - gdy od środka będzie ocieplenie, ściana dalej będzie zimna i mokra i grzybki będą się na niej pięknie hodować. A jeśli wilgoć skrapla się gdzie się da, także na oknach, w pomieszczeniu jest za wilgotno. Jest widocznie za szczelne.

    Ale może ktoś z doświadczeniem praktycznym się wypowie...

  4. #4

    Domyślnie

    tymczasowo poprawić wentylację, a docelowo ocieplić ścianę z zewnątrz

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze przede wszystkim wentylacja, to tak jak z jazda samochodem podczas deszczu, jesli przelaczy sie nadmuch na szyby z obiegu otwartego na zamkniety szyby paruja w jednej chwili. Oczywiscie ze ocieplenie swoja droga ale dobra wentylacja a nie jakis wiatraczek mielacy to samo powietrze, powinna tymczasowo zalatwic problem

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    masz w piwnicy podwyższoną wilgotność, mury są zimne nieocieplone. Punkt rosy [temperatura - przy której w określonych warunkach wilgotności względnej np. 60% i temperatury na powierzchni ściany np. 10 stopni - zachodzi wyraszanie wilgoci na zimnych powierzchniach muru i okna. Jedyna rada ocieplić mur a jednocześnie usprawnić wentylację, żeby wilgotność była niska - poniżej 40-45%. Można to zrobić przez zamontowanie mechanicznego wentylatorka [samo rozszczelnienie okien niewiele pomoże] lub założenie w oknach nawiewników powietrza np. aereco [można je wstawiać w wbudowane okna. Adres http://www.aereco.com.pl
    Pozdrawiam - pchelek - nie mogę się zalogować

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    masz w piwnicy podwyższoną wilgotność, mury są zimne nieocieplone. Punkt rosy [temperatura - przy której w określonych warunkach wilgotności względnej np. 60% i temperatury na powierzchni ściany np. 10 stopni - zachodzi wyraszanie wilgoci na zimnych powierzchniach muru i okna. Jedyna rada ocieplić mur a jednocześnie usprawnić wentylację, żeby wilgotność była niska - poniżej 40-45%. Można to zrobić przez zamontowanie mechanicznego wentylatorka [samo rozszczelnienie okien niewiele pomoże] lub założenie w oknach nawiewników powietrza np. aereco [można je wstawiać w wbudowane okna. Adres http://www.aereco.com.pl
    Pozdrawiam - pchelek - nie mogę się zalogować

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Widocznie grzeje Pani grzejnikiem gazowym, a spaliny odprowadzane są do wnętrza pomieszczenia.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Ale durny wniosek

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Przy tak skąpych informajach trudno jednoznacznie wskazać główna przyczynę. Jedmnocześnie podpisuję się pod podanymi powyzej radami. Natomiast wniosek dotyczący ogrzewania gazowego wcale nie musi być głupi. Produktem spalania gazu jest para wodna, która przy niewystarczającej wentylacji skrapla się w pomieszczeniu.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-11-29 08:42 ]</font>

  11. #11

    Domyślnie


    ja też sądzę że parowanie w tym pomieszczeniu wynika z niewystarczającej wentylacji - najprawdopodobniej masz tam szczelne drzwi i okna, w piwnicy rzadko są kratki wentylacyjne, poza tym piwnica jest pierwszym pomieszczeniem nad gruntem - który też paruje i oczywiście jest wilgotny - a nie wiem czy posadzka w piwnicy została wczesniej zaizolowana przed wilgocią (folia???)

    pierwszą rzeczą powinna być kratka wentylacyjna - przypominam też ze jeśli w pomieszczeniu jest kocioł gazowy to pomieszczeie musi mieć wentylację i to do tego grawitacyjną - można mieć dodatkowo mechaniczną ale grawitacyjna musi być)

    zobaczysz czy po zwiększeniu wentylacji przy zachowaniu temperatury pomieszczenia wilgoci pownno być mniej i nie powinna się skraplać...

    ocieplenie piwnicy też byłoby wskazane - oszczędzisz na ogrzewaniu...

    pozdrowka
    snow

    PS.
    do kolesia który napisał "co za durny wniosek":
    "durny ten kto "durny" mówi..."

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    ze spalenia 1 metra sześciennego gazu powstaje ponoć 1000 litrów wody. Jedna osoba wydycha i wypaca w ciągu doby 2 litry wody. Ta woda gdzieś musi się podziać, najchętniej robi to na zimnych murach piwnicznych. Już Konopnicka o tym pisała "W piwnicznej izbie". Zrób coś bo wilgoć wejdzie nie tylko w ściany ale i w Twoje "kości" i Cię połamie lumbago. Pleśnie to zarodniki grzybów - astma, bronchit i inne choróbska.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sroka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    On 2002-11-29 09:02, pchelek wrote:
    ze spalenia 1 metra sześciennego gazu powstaje ponoć 1000 litrów wody
    Buachacha, wybacz ten wybuch śmiecu, ale trochę chyba przesadziłeś. 1000 litrów wody waży tonę . To trochę za dużo, jak na produkt spalania 1 m3 gazu. Wg. moich pobieżnych wyliczeń
    z 1 m3 gazu powstanie około 1,5 litra wody. Też starczy.

    pozdr. Rafał

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    CH4 [metan] lub C2H6 [etan] lub C3H8 [propan] lub C4H10 [butan]
    Każdy z tych gazów w reakcji spalania łączy się z tlenem z powietrza i w wyniku spalania powstaje dwutlenek węgla i woda
    Pierwszy z gazów - CH4 + 2xO2 = CO2 + 2xH2O [jedna cząsteczka dwutlenku węgla i dwie cząsteczki wody - stąd 1000 litrów

  15. #15

    Domyślnie

    Ale tu chyba trzeba wyjść od spalanej masy gazu. Z Twojego równania raczej nie wychodzi 1000 litrów.
    Ze spalania jednej cząstki gazu otrzymuje się jedną cząstkę CO2 i dwie cząstki H2O.
    Jeżeli do spalania potrzebny jest gaz i powietrze, to masa produktów spalania nie może przekraczać masy składników. Nie mam tabel, ale nawet jezeli przyjąć, że 1 m3 gazu waży 2 kg, a powietrza też 2 kg i że do spalenia 1 m3 gazu potrzeba 10 m3 powietrza, to waga produktów spalania nie może być większa niż 11*2=22 kg a to jest mniejsze od wagi 1000 litrów wody (ok. 1000 kg)

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: marek13 dnia 2002-11-29 12:51 ]</font>

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    o tym 1000 litrów wody wyczytałem gdzieś co odnajdę i sprawdzę.
    Trzeba sprawdzić gęstości gazów np. etanu i tlenu i policzyć = może macie rację. Ale jak mówiłem - wyczytałem to w jakimś fachowym piśmie - sprawdzę.

  17. #17

    Domyślnie

    Nieważne w końcu ile. Najważniejsze, że w wyniku spalania gazu z pewnością powstaje H20.

  18. #18

    Domyślnie

    Gaz gazem, ale oczywiste jest, że wentylacja tego pomieszczenia woła o pomstę do nieba. Dobra wentylacja powinna załatwić 75% wilgotności. Potem należałoby pomyśleć o ociepleniu, ale raczej nie od wewnątrz.
    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Gdzieś już to było napisane: wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć. Do tego dobra wentylacja. Ocieplać najlepiej od zewnątrz bo gdy zrobisz od wewnątrz punkt może wypaść w środku muru i nawet o tym nie będziesz wiedział przez długi czas a jak się już się dowiesz to może być bardzo źle (grzyb potrafi przerastać mury aby się pożywić).
    Na razie zastanów się nad nawiewnikami higrosterowanymi (reagują na wilgoć) - mam nadzieję że dobrze napisałem.
    Poza tym jeżeli to jest piwnica to spróbuj ocieplić również podłogę oraz zabezpieczyć ją przeciwwilgociowo (chyba że już jest to zrobione).
    pzdr i powodzenia.

  20. #20

    Domyślnie

    w procesie spalania 1m3 gazu wydzielają się następujące skladniki
    1m3 dwulenku węgla
    7,5m3 azotu
    2,0m3 pary wodnej
    objetość produktów spalania wynosi 10,5m3

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony