dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Crash

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Pytanie o taśmę dylatacyjną chudziak-ława

    Jaką taśmę dylatacyjną obwodową można zastosować na połączeniu chudziak-ława żeby spełniała chociaż minimalną funkcję hydroizolacji. Chcę na tym połączeniu zamontować taśmę bentonitową i z tąd dylemat. Z jedynej strony wiem że bentonit powinien być w otulinie betonu ale z drugiej strony chudziak powinien być zdylatowany styropianem 1cm od ławy. Może ktoś ma pomysł na to czym zastąpić ten styropian żeby nie przepuściło wody w razie czego. Pomyślałem że może można by oprócz taśmy bentonitowej 2x2.5 na całą wysokość chudziaka (Ok 13cm) wstawić jeszcze matę bentonitowa ( ma ok 05-1 cm grubości ) jako dylatacje zamiast tego styropianu. Co o tym sądzicie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że bentonit do tego typu zadań średnio się nadaje (trudno wykonać szczelne i trwałe połączenie z pozostałymi częściami hydroizolacji). Może poszukać dedykowanych taśm do hydroizolacji, które mostkują ewentualne ruchy na dylatacjach?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Crash

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A może po prostu wyłożyć podsypkę pod chudziakiem matą bentonitową i wyciągnąć ją na boki ławy fundamentowej te 10-15 cm na wysokość chdziaka, i tyle ? Maaszak ta właściwa hydroizolacja poziomą będzie dopiero na chudziaku a pod posadzką ( jakąś masa kmb czy coś) więc ten bentonit ma za zadanie tylko zatrzymać wstępnie ew. wodę, a ciągłości to dopiero ta górna właściwa warstwa będzie zachowywać.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    NIgdy nie interesowałem się bentonitem na tyle, by coś wiecej powiedzieć.
    Na rys.6 przykład: http://www.inzynierbudownictwa.pl/te..._cz_ii,11577,3
    Tam dylatację robi wełna, choć to pewnie bez znaczenia, bo dylatacja ma przede wszystkim dylatować. Na tej wełnie jest taśma uszczelniająca (np. kauczukowa), do tego sznur dylatacyjny, a to wszystko przykryte papą z odpowiednimi zakładami połączoną z resztą hydroizolacji. Ten sznur zapewne jest po to by papa miała odpowiedni bufor by przy ewentualnym osiadaniu chudziaka nie uległa rozerwaniu. Zamiast papy można izolować m.in. masami KMB, wówczas na taśmie do hydroizolacji należy zostawić pas kauczuku niezamalowany masą, by mógł pracować przy ruchach chudziaka.
    Ale to tylko moje wnioskowanie laika. Ktoś z większą wiedzą powinien się wypowiedzieć, co w przypadku Twojego projektu będzie właściwsze.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Crash

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za info i za przekroje. Na dzień dzisiejszy zainstalowałem studzienkę zbiorczą z fi600 karbowanej SN8 z dwoma rurami drenarzowymi w kokosie ok 2x 4m fi120, do zbierania i filtrowania wody z pod chdziaka (płyty). Teraz na to zamierzam: pospółka-folia 0.03- mata bentonitowa na zakłady z wyginięciem na ściany pionowe ławy ok 10cm( kilka cm poniżej wierzchu ławy) To wyginięcie powinno dac mi wystarczający dystans pomiędzy łatwą a chudym w razie pracy materiału, no i delikatny opór dla wody pod ciśnieniem w razie czego. Studzienkę zbiorcza chcę opadać taśmą bentonitowa 1x1.5 cm. A potem, dopiero na to dam jakąś hydroizolacja, kmin czy coś. Rozłożenie maty bentonitowe na podsypce powinno mi też załatwić problem z ew. zapadaniem się zbrojenia w pospółkę podczas zbrojenia i wylewanie betonu B 25 W8. Opinie i konstruktywna krytyka co do moich herezji budowlanych bardzo miłe widziane.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crash Zobacz post
    Dzięki za info i za przekroje. Na dzień dzisiejszy zainstalowałem studzienkę zbiorczą z fi600 karbowanej SN8 z dwoma rurami drenarzowymi w kokosie ok 2x 4m fi120, do zbierania i filtrowania wody z pod chdziaka (płyty). Teraz na to zamierzam: pospółka-folia 0.03- mata bentonitowa na zakłady z wyginięciem na ściany pionowe ławy ok 10cm( kilka cm poniżej wierzchu ławy) To wyginięcie powinno dac mi wystarczający dystans pomiędzy łatwą a chudym w razie pracy materiału, no i delikatny opór dla wody pod ciśnieniem w razie czego. Studzienkę zbiorcza chcę opadać taśmą bentonitowa 1x1.5 cm. A potem, dopiero na to dam jakąś hydroizolacja, kmin czy coś. Rozłożenie maty bentonitowe na podsypce powinno mi też załatwić problem z ew. zapadaniem się zbrojenia w pospółkę podczas zbrojenia i wylewanie betonu B 25 W8. Opinie i konstruktywna krytyka co do moich herezji budowlanych bardzo miłe widziane.
    Po co ci drenaż pod ławami? Masz jakiś szkic tego co robisz?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Crash

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jajmar, Pod ławami nie, tylko pod chudziakiem
    Studzienka zbiorcza będzie (a w zasadzie już jest) w piwnicy a nie na zewnątrz. Szkice mam tylko w głowie, ale mogę fotki wstawić jakby coś.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crash Zobacz post
    Jajmar, Pod ławami nie, tylko pod chudziakiem
    Studzienka zbiorcza będzie (a w zasadzie już jest) w piwnicy a nie na zewnątrz. Szkice mam tylko w głowie, ale mogę fotki wstawić jakby coś.
    Wstaw, bo z tego co mi wyobrażnia podpowiada chesz wyciągać wodą z pod budynku? Tego się nie robi.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Crash

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Posty
    47
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wyobraźnia cię nie zawodzi tak właśnie zamierzam. Wiem że wypompowywanie większych ilości wody z pod chaty niesie ze sobą ryzyko wypłukiwania z pod niej gruntu. U mnie to raczej nie grozi. Po pierwsze wody niewielkie ilości ok 20-30 L na dobę. Po drugie nie niesie ze sobą żadnych, nawet najmniejszych frakcji. Na potwierdzenie dodam że to całe ustrojstwo obsługuje pąpeczka 12v wielkości mniejszej niż paczka fajek( taka do wody od camper vana) juz 2 lata, bez problemu. Woda czysta jak że źródełka. Daję foty z wymiany studzienki na docelową. Upsss. Nie widzę opcji żeby wstawić foty bezpośrednio na posta.. jak się doszukam to zaraz wstawię

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crash Zobacz post
    Wyobraźnia cię nie zawodzi tak właśnie zamierzam. Wiem że wypompowywanie większych ilości wody z pod chaty niesie ze sobą ryzyko wypłukiwania z pod niej gruntu. U mnie to raczej nie grozi. Po pierwsze wody niewielkie ilości ok 20-30 L na dobę. Po drugie nie niesie ze sobą żadnych, nawet najmniejszych frakcji. Na potwierdzenie dodam że to całe ustrojstwo obsługuje pąpeczka 12v wielkości mniejszej niż paczka fajek( taka do wody od camper vana) juz 2 lata, bez problemu. Woda czysta jak że źródełka. Daję foty z wymiany studzienki na docelową. Upsss. Nie widzę opcji żeby wstawić foty bezpośrednio na posta.. jak się doszukam to zaraz wstawię
    Twój cyrk, Twoje małpy. Tak się nie robi i kropka.
    Awaria jest kwestią czasu.

  11. #11

    Domyślnie

    Czy może mi ktoś doradzic w sprawie dylatacji murów. Będę robił obmurówke zejścia do piwnicy. Będzie to zejście samonośne na oddzielnej płycie. Pomysł zaczerpnąłem z internetu gdzie na płycie została postawiona obmurówka w ksztalt C połączona ze ścianami piwnicy tak jak tutaj:


    A konkretnie łączenie będzie ze styropianem z naniesionym klej+ siatka. Czy dylatacja taka jest poprawna (poniżej foto z youtube:


    Czy nie lepiej "przylepić" obmurówkę bezpośrednio do styropianu? U mnie będzie to xps o grubości 15 cm (ogólnie piwnica będzie ocieplona 10 cm ale że ława wystaje ok 15 cm poza ściany to w miejscu dylatacji muszę dać 15 cm żeby obmurówka nie opierała się na ławie).

    Analigicznie będę doklejał garaż do budynku bo jest na poziomie parteru, tylko pewnie bez wylewanych słupów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony