dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Wygrzewanie betonu/ suszenie.

    Witam.
    Nie do końca jestem przekonany czy dobry dział ale na pewno dużo wspólnego z moim pytaniem.
    Prawie rok temu robiłem jastrychy w domu ale dlatego, że mam ciągle drogą taryfę i PC wstrzymywałem się z wygrzewaniem betonu. Ostatnio, ponieważ były upały nastawiłem PC na suszenie, nastawiłem skok temperatury co 5* i tak co 2 dni grzalem do 45*C . Nastawione było na dwa takie cykle od 30-45*C i musiałem wyjechać. Niestety wyłączyli prąd któregoś dnia i widzę, że zdarzyło zrobić tylko jeden taki cykl. Czy to waszym zdaniem już wystarczy? Czy trzeba jednak 2x ?
    100% podlogowki, w większości panele podłogowe ale i występują płytki ( nie będzie raczej wielkich formatów). Nie mam możliwości zmierzenia wilgotności gdyby ktoś chciał to zaproponować.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Czy to znaczy, że nikt nic nie wie w tym dziale?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    starczy

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    A mógłbyś w skrócie napisać na jakiej podstawie tak sądzisz.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Zeby była jasność to 80% ludzi w ogole nie wygrzewa, a jeszcze 10 lat temu praktycznie nikt nie wygrzewal i jakoś ludzie i podłogi dały radę. Ja wygrzewałem bo miałem czas i ogrzewanie aktywne dużo wczesniej ale jakbym tego nie zrobił to nic zlego by sie nie stalo. Chyba że planujesz drewno typu parkiet na podlodze.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    No nie, parkietu nie będzie. U sąsiada bez wygrzewania w 3 miejscach płytki takie duże pękły i było na plytkarza

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Witam.
    Nie do końca jestem przekonany czy dobry dział ale na pewno dużo wspólnego z moim pytaniem.
    Prawie rok temu robiłem jastrychy w domu ale dlatego, że mam ciągle drogą taryfę i PC wstrzymywałem się z wygrzewaniem betonu. Ostatnio, ponieważ były upały nastawiłem PC na suszenie, nastawiłem skok temperatury co 5* i tak co 2 dni grzalem do 45*C . Nastawione było na dwa takie cykle od 30-45*C i musiałem wyjechać. Niestety wyłączyli prąd któregoś dnia i widzę, że zdarzyło zrobić tylko jeden taki cykl. Czy to waszym zdaniem już wystarczy? Czy trzeba jednak 2x ?
    100% podlogowki, w większości panele podłogowe ale i występują płytki ( nie będzie raczej wielkich formatów). Nie mam możliwości zmierzenia wilgotności gdyby ktoś chciał to zaproponować.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Być może przed rozpoczęciem wygrzewania podkład podłogowy miał odpowiednią wilgotność tzn dla anhydrytu <0,3 a dla cementowego <1,5%. Trzeba było zmierzyć. Prawie rok one się suszyły. Zmierz teraz wilgotność podkładów i jeżeli masz te wyniki jak wyżej to nie potrzebujesz wygrzewania. Wygrzewanie jest po to aby przyspieszyć wypędzanie pary wodnej z podkładu.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    Być może przed rozpoczęciem wygrzewania podkład podłogowy miał odpowiednią wilgotność tzn dla anhydrytu <0,3 a dla cementowego <1,5%. Trzeba było zmierzyć.
    Jakoś miałem opory przed mierzeniem wilgotności wylewki w całej grubości (czyli metodą CM). Chyba mało który inwestor się ja to decyduje.
    A mierzenie wilgotności powierzchni w sumie gwarantuje tylko tyle, że głębiej jest większa wilgotność. Ale nie daje odpowiedzi o ile większa.
    U mnie wylewki 8cm były robione 12 stycznia. 16 marca zacząłem wygrzewanie, skończyłem 23 kwietnia. 20 lipca na powierzchni było 3,5%. W najsuchszym pomieszczeniu ciągle >3%. Parkieciarz zaordynował powtórne wygrzewanie.

    Osuszanie, to nie jedyne zadanie wygrzewania. Likwiduje też naprężenia i w jego czasie wylewka się wygina. To szczególnie istotne przed położeniem płytek.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za waszą pomoc i podpowiedzi.
    Mnie głównie chodziło o pozbycie się naprężeń i stąd pytanie czy jeden cykl był wystarczający.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Integer

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    20

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat - u mnie jastrych układany 6 tygodni temu, jednak nadal wilgotny - z wierzchu gdzie niegdzie nawet 15%

    Czy taki jastrych można wygrzewać, czy też powinien sam bardziej wyschnąć?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Integer Zobacz post
    Czy taki jastrych można wygrzewać, czy też powinien sam bardziej wyschnąć?
    Możesz wygrzewać zgodnie z procedurą. Nie zapomnij o wentylacji - bo nie wystarczy odparować wilgoć, trzeba ją jeszcze wyrzucić z domu.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Integer Zobacz post
    Podepnę się pod temat - u mnie jastrych układany 6 tygodni temu, jednak nadal wilgotny - z wierzchu gdzie niegdzie nawet 15%

    Czy taki jastrych można wygrzewać, czy też powinien sam bardziej wyschnąć?
    15%??? to nie tylko wilgotny. On jest bardzo mokry. Bardzo to dziwne. Należy sprawdzić czy jest to tylko z wierzchu bo ktoś coś rozlał, czy głębiej. Są przyrzady które zmierzą wilgotność jastrychu przez cały przekrój. Jastrych cementowy układany, świeży ma około 7-8%. A jezeli jest to anhydrytowy, ,to jest bardzo źle...?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Integer

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    20

    Domyślnie

    @jarekkur - dzięki za odpowiedź!

    Wilgotność mierzyłem powierzchniowo, tanim miernikiem takim z dwoma igłami - nie mam pojęcia na ile wyniki tego pomiaru są wiarygodne... Liczę się z dużą wilgotnością, ponieważ dość długo trzymałem jastrych pod folią, a w pierwszych dniach z uwagi na upały opuszczone były wszystkie rolety i zraszałem go wodą (którą pił momentalnie)

    Podłogi na czymś tak mokrym nie zamierzam na razie kłaść () jedyne co to chciałbym się dowiedzieć czy po takim czasie (zakładam że chemicznie beton już związał po miesiącu?) taką mokrą wylewkę mogę zacząć powolutku (i bardzo stopniowo) wygrzewać. Choćby i po to żeby pomóc tej wilgoci odparować (a więc grzać i wietrzyć).

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Integer Zobacz post
    @jarekkur - dzięki za odpowiedź!

    Wilgotność mierzyłem powierzchniowo, tanim miernikiem takim z dwoma igłami - nie mam pojęcia na ile wyniki tego pomiaru są wiarygodne... Liczę się z dużą wilgotnością, ponieważ dość długo trzymałem jastrych pod folią, a w pierwszych dniach z uwagi na upały opuszczone były wszystkie rolety i zraszałem go wodą (którą pił momentalnie)

    Podłogi na czymś tak mokrym nie zamierzam na razie kłaść () jedyne co to chciałbym się dowiedzieć czy po takim czasie (zakładam że chemicznie beton już związał po miesiącu?) taką mokrą wylewkę mogę zacząć powolutku (i bardzo stopniowo) wygrzewać. Choćby i po to żeby pomóc tej wilgoci odparować (a więc grzać i wietrzyć).
    Możesz włączyć ogrzewanie i niech sobie chodzi na 30C wody.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Taka sytuacja...
    Robię remont mieszkania w bloku. W planie m.in. wylanie posadzki 2- 5cm i na ich panele. W zeszłym tygodniu omawiałem z inwestorami plan działań i wspomniałem o tym, że posadzka przed położeniem paneli musi wyschnąć. Dziś przyjeżdżamy do roboty a tam para inwestorów czeka, więc przeczuwałem jakiś myk.
    No i jest - "A czemu pan mówił, że trzeba poczekać aż posadzka wyschnie? My właśnie oglądaliśmy program, gdzie remont robią w 4 dni i tam jak szef spytał czy zdążą, to jeden pracownik powiedział, że dziś wylewają posadzkę a jutro kładą od rana panele"

    Cóż..wiem, że człowiek się uczy całe życie i może nie wiem o jakimś materiale na posadzkę, który jutro będzie umożliwiał kładzenie paneli, więc jeśli o takowym wiecie, to proszę o namiary. Co prawda podejrzewam, że telewizja kłamie, ale kto wie, kto wie
    Ciekawe czy inwestorzy znajdą, bo powiedziałem, że skoro robię z materiałów powierzonych, to im zrobię jak przywiozą.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    należy osuszyć podłoże i to bezwzględnie, tym bardziej, że jest tam ogrzewanie podłogowe. Para wodna w trakcie ogrzewania działa pod ciśnieniem. Płytki ceramiczne są bardzo mocne ale nie są elastyczne. W trakcie grzania podłoża, gdy płytki zostaną zamontowane na podłożu o zbyt dużej wilgotności, podłoże cementowe zaczyna się poszerzać, wilgoć zamienia się w parę, para zaczyna "wychodzić" z podłoża i ... jest problem i to duży. Wygrzewać do skutku. Pod kafle 2,0% pod laminat 1,5% wilgoci resztkowej.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Mam trochę inne pytanie - czy jeśli pomiędzy wylaniem posadzek, a montażem okładziny minie kilka, np. 6-7 miesięcy wygrzewanie posadzek jest wtedy potrzebne? Jeśli pomiar wilgotności wykaże że jest ona w normie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Mam trochę inne pytanie - czy jeśli pomiędzy wylaniem posadzek, a montażem okładziny minie kilka, np. 6-7 miesięcy wygrzewanie posadzek jest wtedy potrzebne? Jeśli pomiar wilgotności wykaże że jest ona w normie.
    A zrobisz pomiar CMką? Ja się bałem uszkodzenia kabli.
    Powierzchniowy nie powie, jaka jest wilgotność w głębi (ale jak powierzchnia wilgotna - to głębiej jeszcze większa wilgotność). A nierównomierne wysuszenie to wyginanie wylewki po odpaleniu podłogi i pękanie (razem z okładziną, jak zamontujesz) oraz ryzyko odspajania.

    U mnie po 5 (jak dobrze pamiętam) miesiącach z czego 5 tygodni wygrzewania parkieciarz po pomiarze powierzchniowym zaordynował powtórne wygrzewanie.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Mam trochę inne pytanie - czy jeśli pomiędzy wylaniem posadzek, a montażem okładziny minie kilka, np. 6-7 miesięcy wygrzewanie posadzek jest wtedy potrzebne? Jeśli pomiar wilgotności wykaże że jest ona w normie.

    Jezeli przez 6-7 miesięcy w otoczeniu podk ładu podłogowego mineralnego (cement, anhydryt) było 20-23C i 30-50%RH, a podklad jest grubości 5cm, i do tego powierzchnia zeszlifowana, to powinien być "suchy", czyli na tyle zawierać w sobie wilgoci, że można go obłożyć okładziną podłogową. W Twoim przypadku powinieneś wykonać w wielu miejscach pomiar wilgoci przyrzadem typu np. DNS-809, 814, 815. Pomiar wykonuje do styropianu w podkładzie, nawet nieco grubszym niż 6cm. Inne przyrzadu mierzą 2-4cm.
    Jeżeli uzyskasz dla podkładu cementowego <1,5% a dla anhydrytowego<3,0% to nie musisz wygrzewać. Wygrzewanie to przyspieszone wypedzanie pary wodnej pod ciśnieniem (temperatura) z podkładu. Dla podkładu cementowego po 28 dniach a dla anhydrytowego po 7 dniach następuje wygrzewanie/wypędzanie wilgoci. Im podkład gorszej jakości tym więcej problemów pomtak wczesnym wygrzewaniu, pękanie...
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony