dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 86 z 86
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    U mnie zamontowałem mały boiler w kuchni (10L kosztował 450 zł ale gwarancja na 5 lat) grzałki przepływowe nie dadzą rady moim zdaniem.

    Co do wymiany zasobnika to .... też zastanawiałem się nad jego wymianą, ale poczekam aż ulegnie uszkodzeniu (ma 13 lat, więc pewnie wkrótce padnie i zbiornik i piec). Wszystko zależy od tego ile będzie kosztowała wymiana i w jakim czasie Ci się zwróci.

    Klima jest dobrym ruchem, bo bardzo szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Grzejniki olejowe też rozważałem ale po montażu klimy mi przeszło.Natomiast w łazienkach korzystam z grzejników z grzałka elektryczną. Przy remoncie z pewnością zrobię matę grzewczą.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Masz do pobrania 1590kWh, czy to taka spora górka to nie wiem, u mnie na 5 osób grzałka 4,6kw wciąga 300kWh miesięcznie na CWU.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  3. #83
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał SuchyX Zobacz post
    Posiadam piec gazowy Hoval kondensacyjny + bojler 120L i dzisiaj go oglądałem od góry praktycznie niema możliwości zamontowania grzałki w nim bez ingerencji w niego. I tak się zastanawiam czy warto wymienić bojler na taki z grzałką elektryczną aby ograniczyć gaz ?? ... .... Co byście doradzili aby nie dużym kosztem finansowym ogrzać wodę potrzebną do C.W.U ?? .
    Też nie miałem możliwości dołożenia grzałki, więc dołożyłem dodatkowy zasobnik CWU WGJ-S/Z FIT 220l z grzałką elektryczną 1,5kW, zamontowany przed zasobnikiem 100l z wężownicą od kotła gazowego. Między zasobnikami zrobiłem dodatkową krótką obiegówkę sterowaną dwoma kontrolerami W1209 które sprawdzają temperatury w zasobnikach, jeśli w zasobniku 100l spadnie poniżej 50 stC włącza się pompka obiegowa. Zasobnik 220l grzeję pradem z PV do 60 st C. Dla 4 osób CWC, grzałka średnio grzeje około 4,5h na dobę. Więc dla CWC zużywam dziennie 7 kWh. Koszt to 1900zł + własny montaż, można taniej lecz kupiłem 4W pompę obiegową Wilo a ona jest znacznie droższa niż większość pompek na rynku.
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 05-09-2020 o 12:15

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    @daro.s i tu pojawia się kwestia stopy zwrotu z inwestycji. Jeżeli dziennie zużywasz 7kWh to roczna nadwyżka z produkcji powinna być na poziomie 365 x 7kWh =2.555kWh, żeby wyeliminować całkowicie gaz do CWU.

    Każdy przypadek jest inny, ale u mnie w okresie letnim (3osoby) zuzywamy 1,5m3 gazu dziennie, co daje całkowity koszt na poziomie 365x1,5x2= 1.095 zł rocznie.Moja nadwyżka jaką mógłbym przeznaczyć na ogrzewanie CWU to max 500kWH (reszta będzie zużyta na ogrzewanie klimatyzatorami). Idąc dalej tylko zaoszczędziłbym 1/5 gazu przeznaczonego na CWU czyli ok 230 zł rocznie. Przy inwestycji na poziomie 2.000zł nowy zbiornik z grzałką zwracał będzie się ok 8 lat. W tym czasie uszkodzeniu ulegnie mój obecny zasobnik więc konieczna będzie wymiana na nowy ... w tym przypadku z wbudowaną grzałką ale nadal głównym źródłem grzania CWU będzie piec gazowy.

    Relatywnie zaznaczam, w moim przypadku montaż dodatkowego zbiornika nie do końca jest opłacalny.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Masz do pobrania 1590kWh, czy to taka spora górka to nie wiem, u mnie na 5 osób grzałka 4,6kw wciąga 300kWh miesięcznie na CWU.
    A czemu tylko 1590kWh jak różnicy jest 2600 i od tego 20% chyba że ja coś źle policzyłem.

  6. #86
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    @daro.s i tu pojawia się kwestia stopy zwrotu z inwestycji. Jeżeli dziennie zużywasz 7kWh to roczna nadwyżka z produkcji powinna być na poziomie 365 x 7kWh =2.555kWh, żeby wyeliminować całkowicie gaz do CWU.

    Każdy przypadek jest inny, ale u mnie w okresie letnim (3osoby) zuzywamy 1,5m3 gazu dziennie, co daje całkowity koszt na poziomie 365x1,5x2= 1.095 zł rocznie.Moja nadwyżka jaką mógłbym przeznaczyć na ogrzewanie CWU to max 500kWH (reszta będzie zużyta na ogrzewanie klimatyzatorami). Idąc dalej tylko zaoszczędziłbym 1/5 gazu przeznaczonego na CWU czyli ok 230 zł rocznie. Przy inwestycji na poziomie 2.000zł nowy zbiornik z grzałką zwracał będzie się ok 8 lat. W tym czasie uszkodzeniu ulegnie mój obecny zasobnik więc konieczna będzie wymiana na nowy ... w tym przypadku z wbudowaną grzałką ale nadal głównym źródłem grzania CWU będzie piec gazowy.

    Relatywnie zaznaczam, w moim przypadku montaż dodatkowego zbiornika nie do końca jest opłacalny.
    Ja to policzyłem trochę inaczej.
    Latem zużywam 7kWh/dobę, sądzę, ze w okresie zimowym i wiosennym gdy dostarczana woda będzie chłodniejsza oraz bardziej będzie wychładzała się w budynku będę zużywał około 10kWh/d.Przewidziałem na grzanie CWU - 3000kWh rocznie.Dla mnie dodatkową oszczędnością, dzięki ogrzewaniu wody z PV będzie przejście od 1 stycznia 2021 z taryfy W3 na W2. W woj. mazowieckim różnica w opłatach stałych pomiędzy W3 a W2 w roku wynosi 349,56 zł. Za ostatnie dwa miesiąca przy zerowym zużyciu gazu miałem rachunek 105,36zł, tylko opłaty stałe W3.
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 07-09-2020 o 18:25

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony