dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 86
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie PV + gaz .... jak zoptymalizować c.w.u

    Od pewnego czasu działa u mnie instalacja PV (7,04kW), planuję ją jeszcze rozbudować do 8,32kW. Dom ogrzewany jest gazem i w przyszłym sezonie grzewczym będę się wspomagał klimatyzatorem. Instalacja już jest przewymiarowana (roczne zużycie na poziomie 5200 kWh), a będzie jeszcze bardziej - fakt, że wcześniej nie było klimatyzacji.

    Pompa ciepła do ogrzewania i podgrzania cwu nie wchodzi w grę, ponieważ mam instalację grzejnikową a nie podłogową.

    Pojawia się pytanie jak zoptymalizować c.w.u? Aktualnie na 3 osoby + goście mam zasobnik 120l. W okresie letnim na gotowanie i podgrzewanie wody, zużywam ok 38 m3. miesięcznie. Przyjmując, że podobnie jest przez cały rok to na podgrzanie cwu wydaję ok 700-800 zł.

    Jak obniżyć te wydatki - zakładając, że mam dodatkową energię z PV do wykorzystania?

    jeżeli to zły wątek to podpowiedzcie gdzie mam pytać.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A jak obniżyć ?:
    Montując w zasobnik grzałki elektryczne i podłączasz je do sieci elektrycznej w domu, lub wymieniając zasobnik na typowy - elektryczny.
    Posiadając FV cześć energii przeznaczasz na bieżące potrzeby cześć na podgrzewanie wody cześć oddajesz jako zapas.
    Panele fotowoltaiczne wyprodukują w Polsce od ok. 900 kWh do ok. 1.050 kWh z 1 kW mocy zainstalowanej w ciągu 12 miesięcy, więc należy się spodziewać, że Twoja instalacja wyprodukuje 6336 kWh-7392 kWh pomniejszona o obecne zużycie to 2192 kWh nadwyżki na podgrzewanie wody.
    Do pogrzania 1 m sześciennego wody potrzeba w przybliżeniu 46.5 kWh , a więc Twoją nadwyżką podgrzejesz ok 47m3 wody do 60*C.
    Ile teraz Twoja rodzina zużywa wody i wszystko wiesz.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Instalując pompę ciepła tylko do CWU....Są takie.. Właśnie będę miał takową od sierpnia , która skonsumuje moje nadwyżki z PV...A na dodatek dostałem na nią dotacje w wielkości 30% kosztów zakupu + montażu pompy.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A jak obniżyć ?:
    Montując w zasobnik grzałki elektryczne i podłączasz je do sieci elektrycznej w domu, lub wymieniając zasobnik na typowy - elektryczny.
    Nie pomyślałem o zamontowaniu grzałek w istniejącym zasobniku. W jaki sposób miałbym je zamontować? Gdzie miałbym się wpiąć?

    @jacek22 Pompa ciepła do CWU moim zdaniem jest nieopłacalna.
    1. Do jakiej temp. podgrzejesz wodę zimą (np wieczorem przy -15 stopniach na zewnątrz?)
    2. W WLKP nie ma dotacji. Ale zakładając nawet, że ktoś ją dostanie to po odjęciu 30% i tak trzeba wydać 4-5tys. Zakładając oszczędność roczną na poziomie 700 zł, inwestycja zwraca się po ..... 6-7 latach.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przy zasobniku 120l mozesz nie miec dodatkowego wejscia na grzałkę.
    Jaki masz model zasobnika?

    Zreszta do grzania wody z PV przydałby sie jednakc wiekszy zasobnik - jak przy solarach - 200, 300l

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    .
    Do pogrzania 1 m sześciennego wody potrzeba w przybliżeniu 46.5 kWh , a więc Twoją nadwyżką podgrzejesz ok 47m3 wody do 60*C.
    Ile teraz Twoja rodzina zużywa wody i wszystko wiesz.
    Pozdrawiam
    Trochę mniej
    Majac do dyspozycji grzalke 5kW, ogrzejesz 120l wody o 40* (z 30 do 70*) w ciagu 70minut.
    I co dalej, jesli w ciągu dnia nie bedzie odbioru wody ?

    Wieczorem jeden prysznic, pózniej jakas wanna i dla kolejnej osoby, oraz na rano, trzeba bedzie grzac wodę prądem z sieci z 20% stratą
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-07-2019 o 10:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Niestety zbiornik jest stary, ma 13 lat i chyba nie mam podejścia pod grzałkę. Standardowo we/wy wody grzewczej, we zimna, wy ciepła, cyrkulacja, termometr, regulator, zawór spustowy i anoda (przy okazji ja odkryłem ). Z racji tego, ze zbiornik jest już stary zastanawiałem się nad wpięciem grzałki z termostatem w otwór od anody. Może wytrzymałby jeszcze ze dwa lata. Grzałka 2kW to koszt 120-150 zł tyllko musiałbym z małym gwintem poszukać.

    Po co podgrzewać wodę do 70 stopni? cały czas miałem ustawione na 45, teraz testuję 40 i na razie komfort jest ok.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wlasnie po to, by w malym zbiorniku zakumulowac wiecej energii bezposrednio ze Słońca.
    Mozesz nadal grzac do 45C, ale wowczas wiecej wody będziesz musial dogrzewac pradem z sieci z 20% stratą.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Tak czy inaczej bez wymiany zasobnika chyba się nie obejdzie Wydatek z instalacją pewnie ok 1000 zł.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Niekoniecznie aż tyle, można znaleźć fajne zasobniki od ludzi którym gmina/miasto zakłada solarny z dotacji. Ostatnio kupiłem 230l z nierdzewki za 1500, a te emaliowane chodzą po 500-600 zł i są np 2 letnie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dlaczego nie opłacalna...???!!! Moja pompa ciepła ma działać już od - 10 stopni....Bosch. Ile dni w roku mamy teraz temperaturą poniżej - 10 stopni...???. Czym większe będą ceny nośników energii w tym gazu ( a że będą tylko rosły to pewne...) Tym szybciej mi się zwróci ta inwestycja , bo tak ją traktuje..Mam nadwyżki z PV i moja pierwszą myślą były również elektryczne grzałki do CWU... Tylko dość szybko mi je wybito z głowy ....Z tego co pamiętam to pompa ciepła z 1kWh z PV zamienia na 3 lub 4 kW przez pompe ciepła.. ...Faktem jest również to że na początku trzeba zainwestować ...jeśli będzie to kredyt z banku to sprawa rzeczywiście robi się problematyczna...Na początku sierpnia mam mieć montaż tej pompy ...Według producenta roczne zużycie energii tej pompy w naszym klimacie to 1230 kW.... Zobaczymy w trakcie jej eksploatacji , czy to prawda...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    jacek22. Przy inwestycji ważna jest stopa zwrotu. Ile zapłacisz za pompę z zasobnikiem i instalacją? Jeżeli to bosch to 5-6 tys. Tak jak pisałem stopa zwrotu przy tej kwocie 7-8 lat. Pompa się zwróci ale za kolejne 3-4 lata będzie wymagała wymiany (nie sądzę, żeby pracowała więcej niż 12 lat).

    Zasobnik z grzałkami przy dużej nadwyżce energetycznej zwróci się po roku, może 1,5 roku. Wolisz mieć zamrożone pieniądze na 8 lat i później liczyć oszczędności? Z punktu widzenia paybacku lepiej zainwestować 1000zł i po roku nie płacić już nic więcej.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  12. #12

    Domyślnie

    u mnie jest taki problem,że śmierdzi mi ciepła woda. Na 99% to legionella (zabiją ją generalnie temperatura powyżej 60%) Byli już u mnie różni magicy "z polecenia" ale skończyło się na niczym.
    Druga sprawa: ogrzewam dom propanem z Gaspolu i w miesiącach letnich ogrzewanie cwu kosztuje mnie w tej chwili minimum 150 zł. Pomyślałem,że założenie bojlera elektrycznego załatwi sprawę a z drugiej stronie obniży koszty cwu. Mam umowę dwutaryfową.
    na marginesie przyznam,że dziś był u mnie przedstawiciel Innogy pod kątem oszacowania możliwosci i kosztów fotowoltaiki. Myślę o ogrzewaniu całego domu ale muszę to policzyć.
    Co myślicie?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Odnośnie zapachu wody to jeszcze takiej głupoty nie słyszałem aby legionella miała zapach! Śmierdzi siarkowodór wydzielający się z podgrzewania zażelazionej wody.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek22

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Zasobnik z grzałkami przy dużej nadwyżce energetycznej zwróci się po roku....Z podkreśleniem na słowo duże...Ja takowych nie mam.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Odnośnie zapachu wody to jeszcze takiej głupoty nie słyszałem aby legionella miała zapach! Śmierdzi siarkowodór wydzielający się z podgrzewania zażelazionej wody.
    Czyli problemem jest woda czy elementy instalacji? Co radzisz?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek22 Zobacz post
    Zasobnik z grzałkami przy dużej nadwyżce energetycznej zwróci się po roku....Z podkreśleniem na słowo duże...Ja takowych nie mam.
    Też to liczyłem. Przy 15 panelach pokrywam moje dotychczasowe zapotrzebowanie na prąd a maks. wchodzi ok. 34 panele na dach. Pytanie czy warto przeinwestować i resztą próbować dogrzewać dom?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Czyli problemem jest woda czy elementy instalacji? Co radzisz?
    Systemowy zbiornik do oczyszczania wody z żelaza(duży zbiornik +napowletrzacz) itd
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Też to liczyłem. Przy 15 panelach pokrywam moje dotychczasowe zapotrzebowanie na prąd a maks. wchodzi ok. 34 panele na dach. Pytanie czy warto przeinwestować i resztą próbować dogrzewać dom?
    Nie, nie ma sensu. Chyba, że masz ogrzewanie inne niż na prąd, a zamierzasz przejść na prąd. Wtedy warto tak zrobić instalację, żeby pokryła zapotrzebowanie. Znaczne przewymiarowanie w obecnych warunkach prawnych nie ma sensu, a już tym bardziej przewymiarowanie, żeby grzać wodę grzałką.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    W moim przypadku tak jak pisałem na początku pierwotnie instalacja miała mieć 7,04kW przy rocznym zapotrzebowaniu 5.000 kWh. Rozbudowuję ją do 8,32kW tak, żeby maksymalnie wykorzystać falownik. Dlatego chciałbym spożytkować wyprodukowaną energię jak najlepiej. Zakładam, że z tyt posiadania klimatyzatora, którego nie było przed montażem PV) zużycie wzrośnie o 500kWh w roku (chłodzenie). Chcę wykorzystać jednostkę zimą do ogrzewania. Dodatkowo zamontować w strefie dziennej jeden lub dwa grzejniki elektryczne. W łazienkach planuję grzać tylko elektrycznymi drabinkami. Cel jest jeden: płacić za gaz jak najmniej. Obecnie rocznie (co + cwu) to w moim przypadku koszt 1.800 zł + 1.800 drewno do kominka. Te 800 zł z gazu chce urwać podgrzewając wodę ... grzałką.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie, nie ma sensu. Chyba, że masz ogrzewanie inne niż na prąd, a zamierzasz przejść na prąd. Wtedy warto tak zrobić instalację, żeby pokryła zapotrzebowanie. Znaczne przewymiarowanie w obecnych warunkach prawnych nie ma sensu, a już tym bardziej przewymiarowanie, żeby grzać wodę grzałką.
    NIe wiem czy się zrozumieliśmy. NIe mam jeszcze PV. Szacuje zużycie z 15 paneli na 4000 kWh czyli zapotrzebbowanie na prąd + grzanie wody. Max na dach południowy wejdzie 34 panele. Podobno liczy się ok 13 paneli na 100m2 ogrzewania więc jakbym wyłożył cały dach panelami to może byłby to dobry sposób na dogrzewanie. Ogrzewam głównie kominkiem.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony