dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 86
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Moje 6kWp jest ustawione na tyle nieoptymalnie i i jest zacienione , że produkuje tyle co bardzo optymalne 5kWp czyli 5,5MWh . W pierwszym roku wrzuciłem do sieci 4800kWh , pobrałem 3800 .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  2. #62
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    Ogrzewanie mam gazowe a latem to tylko podgrzewanie wody do mycia więc nie jest źle i gaz wydaje mi się bardziej w sumie opłacalny do podgrzewania.
    Właśnie o tym piszę. Przeczytaj kilka postów wcześniej. Po zamontowaniu podgrzewacza w kuchni, zredukowałem zużycie gazu w miesiącach nie grzewczych o 50%. Za 3 dni będę robił kolejny odczyt. Wtedy zobaczymy o ile spadło zużycie w miesiącach gdzie już grzałem.

    Klimatyzatorem ogrzewam całe poddasze i temp jest o ok 2 stopnie wyższa niż wtedy gdy miałem tylko ogrzewanie gazowe. Wiosną montuje kolejną jednostkę na dole.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    Kody jakie licznik i które pokazuje licznik ZE to pewien standard tj:
    1.8.0 (1.8.1) - wiadomo energia pobrana,
    2.8.0 (2.8.1) - energia wytworzona/przesłana do sieci
    oraz dodatkowo 5.8.0 - jakas bierna czy coś takiego nie bardzo wiem co to jest
    8.8.0 - suma energii 1.8.0 i 5.8.0
    Nie mam czegoś takiego jak 31.7.0, 51.7.0 i 71.7.0 więc nie bardzo wiem o co chodzi.
    Szukałem gdzieś w necie manuala do tego licznika NORAX 3 ale nie znalazłem - może instrukcja do niego by rozwiązała sprawę?
    mój błąd - jednak MAM te parametry: 31.7.0, 51.7.0 i 71.7.0 pokazywane w "A", oraz 32.7.0, 52.7.0 i 72.7.0 pokazywane w "V" - co rzeczywiście juz mi pozwoliło zdiagnozować cześć "grubszych" urządzeń na której jest fazie - DZIĘKI!
    Natomiast parametru 1.7.0 nie ma , a przynajmniej jeszcze nie znalazłem
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Spoko

    Skoro masz tamte parametry to i 1.7.0 powinno być , kilka menu licznika do bólu. Tutaj by określić pobieraną moc musiałbyś wyłączyć wszystkie pozostałe sprzęty. W tym parametrze moc będzie w kW i nie określisz na jakiej fazie to coś wisi.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dwa klawisze są tylko tj. strzałki w prawo i w lewo. Kilka razy przewinalem menu ale ten parametr się nie trafił. Tragedii nie ma bo to tak bardziej dla wiedzy niż dla zapisu. Perspektywicznie to by było ważne jakbym się rzeczywiście zdecydował wspomagać ogrzewanie elektryką
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Jest jeszcze inna opcja sprawdzenia... przy produkcji np do 2 kW włączaj po kolei urządzenia 2 kW lub większe i obserwuj strzałki od energii czynnej na liczniku , te chyba masz ? Jeśli strzałka cały czas będzie P- znaczy się ,że urządzenie jest na innej fazie i nadal oddajesz , jeśli przeskoczy na P+ znaczy ,że urządzenie wisi na tej samej fazie i pobierasz .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 10-12-2019 o 08:03
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Do podobnych wniosków i ja doszedłem, czekam tylko na w miarę słoneczny dzień żeby produkcji tak że 2kW było. Wtedy będzie widać różnice ☺️ ... chyba ������
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Jest jeszcze inna opcja sprawdzenia... przy produkcji np do 2 kW włączaj po kolei urządzenia 2 kW lub większe i obserwuj strzałki od energii czynnej na liczniku , te chyba masz ? Jeśli strzałka cały czas będzie P+ znaczy się ,że urządzenie jest na innej fazie i nadal oddajesz , jeśli przeskoczy na P- znaczy ,że urządzenie wisi na tej samej fazie i pobierasz .
    Z tymi strzałkami to na odwrót

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Rzeczywiście... dobrze myślałem ,żle napisałem

    poprawię
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 10-12-2019 o 09:29
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Z tymi strzałkami to na odwrót
    zasadę zaskoczyłem więc jest damy radę
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  11. #71

    Domyślnie

    Czy ktoś z producentów ma prąd i gaz z Tauron? Jak wygląda rozliczanie. Czy nadwyżki z oddanego prądu można rozliczyć za gaz?

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    To by było dobre 1m3 gazu za 10kW. Poszedłbym nawet do sąsiada z prośbą czy mogę postawić dodatkowe panele bo i tak nie uzytkuje w zamian bym mu kosil trawke:d.

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    To by było dobre 1m3 gazu za 10kW. Poszedłbym nawet do sąsiada z prośbą czy mogę postawić dodatkowe panele bo i tak nie uzytkuje w zamian bym mu kosil trawke:d.
    Raczej nie. Byłem zainteresowany podobną opcją, a nawet jeszcze prostszą bo mam 2 punkty odbioru prądu (dwie nieruchomości) i okazuje się, że jak mam instalację na jednej to rozliczyć prąd na "+/-" moge tylko na jednej tj. tej gdzie mam zamontowaną PV i licznik dwukierunkowy. Nawet jakby była duża "nadprodukcja". Innogy nie interesuje, że jak byłaby nadpłata to chciałbym mieć to rozliczone na drugim adresie - cwaniaczki!
    A co do postawienia u sąsiada, hmmm - musiałbys mieć z sąsiadem naprawde dobre relacje i to długoterminowo bo jakbys się z nim pokłócił o "miedzę" to wtedy po zawodach
    Przyjaźń-przyjaźnią ale bardziej bym w takim przypadku poszedł w długoterminową dzierżawę albo uzyczenie Wiesz jak to u nas jest - w większości przypadków Polak woli żeby sąsiadowi krowa zdechła niż żeby się ocieliła ( ...i to jemu! )
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  14. #74
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Mija rok od momentu wprowadzenia zmian w podejściu do gazu. W 2020 v 2019 zużycie gazu zmniejszyło się o 20 % tj 210m3. W kolejnym roku spadek nie będzie już tak znaczący, ale mimo wszystko przestawiam się na grzanie prądem (klimą) biorąc pod uwagę, że instalacja PV wyprodukowała nadwyżkę.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Mija rok od momentu wprowadzenia zmian w podejściu do gazu. W 2020 v 2019 zużycie gazu zmniejszyło się o 20 % tj 210m3. W kolejnym roku spadek nie będzie już tak znaczący, ale mimo wszystko przestawiam się na grzanie prądem (klimą) biorąc pod uwagę, że instalacja PV wyprodukowała nadwyżkę.
    Jak miałem nadwyżkę prądu to założyłem pierwszą klinę, potem kolejne 3. a wodę grzałem grzałką. Przyszła pora na PC i grzeję c.w.u. też z PC.

    Od stycznia zużyłem gazu (a właściwie w minionym sezonie grzewczym) 71 m3. W tym będzie chyba zero gazu, bo już sporo EE uzbierało "w magazynie".
    Klimą można szybko "podkręcić" ciepło w dowolnym pokoju oraz w lecie schłodzić.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #76

    Domyślnie

    U mnie w magazynie na zimę 2184kWh, Niech dobije do 3MWh i będę zadowolony.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    U mnie w magazynie na zimę 2184kWh, Niech dobije do 3MWh i będę zadowolony.
    To już masz prąd na całe CO a bytowe polecą z bieżącej produkcji
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #78

    Domyślnie

    Na CO, może starczyć choć śmiem wątpić mam taką klimę przenośną wstawić do nowej części domu aby przez zimę dokończyć robotę ale ona bierze praktycznie 1kW. Do tego jeszcze cwu by się przydała. W razie "W" mam tonę wungla i nieograniczony dostęp do pelletu
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #79
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jak miałem nadwyżkę prądu to założyłem pierwszą klinę, potem kolejne 3. a wodę grzałem grzałką. Przyszła pora na PC i grzeję c.w.u. też z PC.

    Od stycznia zużyłem gazu (a właściwie w minionym sezonie grzewczym) 71 m3. W tym będzie chyba zero gazu, bo już sporo EE uzbierało "w magazynie".
    Klimą można szybko "podkręcić" ciepło w dowolnym pokoju oraz w lecie schłodzić.
    Zgadzam się z Tobą. To dobry kierunek. Praktycznie całą zimę grzałem klimą poddasze + konwektor w jednej z sypialni. Wiosną zamontowałem kolejną jednostkę w salonie - niestety okres grzewczy był zbyt krótki, żeby ten ruch miał wyraźny wpływ na zużycie gazu. W tym roku rezygnuję z dogrzewania kominkiem (pozostanie tylko jako rekreacja na weekendy).

    PC przy mojej instalacji grzewczej będzie nieefektywna.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  20. #80

    Domyślnie

    Witam i ja się podłączę pod ten temat aby niepotrzebnie nowego zakładać. Posiadam PV o mocy 8.25 i według liczka na dzień dzisiejszy PGE NORAX 3 1.8.0 pobranie jest 2448 a wskazanie 2.8.0 5048 więc górka jest niesamowita. Instalacja założona pod koniec 2019r a licznik wymieniony na dwukierunkowy i uruchomiony od 14.01.2020. Wcześniej roczne zużycie prądu za cały 2019 rok 6448kW. Posiadam piec gazowy Hoval kondensacyjny + bojler 120L i dzisiaj go oglądałem od góry praktycznie niema możliwości zamontowania grzałki w nim bez ingerencji w niego. I tak się zastanawiam czy warto wymienić bojler na taki z grzałką elektryczną aby ograniczyć gaz ?? Bo zakładać PC to dodatkowe koszty i wydłuży się czas zwrotu instalacji. W grę jeszcze wchodzi kupienie grzejników olejowych elektrycznych aby opóźnić grzanie gazem. Priorytetem jest C.W.U bo jakby nie patrzeć woda idzie co chwilę. Rodzina 6 osoba więc tej wody idzie non-stop pralka cyka 2 razy w ciągu dnia a zmywarka od 1 do 4 razy dziennie i dalej jest górka prądu dodatkowo w tym roku miałem zainstalowaną pompę ciepła do basenu (świetna sprawa woda w basenie przez całe lato 34 stopnie), dodatkowo w ruch poszły czajniki elektryczne by zminimalizować zużycie gazu. Co byście doradzili aby nie dużym kosztem finansowym ogrzać wodę potrzebną do C.W.U ?? Zastanawiałem się na kranami z grzałką o mocy 3kW tylko nie wiem czy to ma rację bytu bo niby koszt nie duży w sensie aż dziw bierze że taki kran to koszt 100zł. Tylko musiałbym założyć 4 takie krany więc ciekawie czy instalacja wyrobi. Dom piętrowy z garażem i podpiwniczeniem. Powierzchnia użytkowa bez pomieszczeń podpiwniczonych i garażu to 160m2. Założenie klimatyzacji to też spory wydatek finansowy latem na dole temp w pomieszczeniach ma max 22~24 stopnie wszędzie rolety zewnętrzne + dom ocieplony okna wszystkie wymienione i poddasze wypełnione watą grubości nie pamiętam ale będzie dobre 40cm.
    Ostatnio edytowane przez SuchyX ; 01-09-2020 o 17:46

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony