dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 86
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    W moim przypadku tak jak pisałem na początku pierwotnie instalacja miała mieć 7,04kW przy rocznym zapotrzebowaniu 5.000 kWh. Rozbudowuję ją do 8,32kW tak, żeby maksymalnie wykorzystać falownik. Dlatego chciałbym spożytkować wyprodukowaną energię jak najlepiej. Zakładam, że z tyt posiadania klimatyzatora, którego nie było przed montażem PV) zużycie wzrośnie o 500kWh w roku (chłodzenie). Chcę wykorzystać jednostkę zimą do ogrzewania. Dodatkowo zamontować w strefie dziennej jeden lub dwa grzejniki elektryczne. W łazienkach planuję grzać tylko elektrycznymi drabinkami. Cel jest jeden: płacić za gaz jak najmniej. Obecnie rocznie (co + cwu) to w moim przypadku koszt 1.800 zł + 1.800 drewno do kominka. Te 800 zł z gazu chce urwać podgrzewając wodę ... grzałką.
    Zamontuj sobie nowy bojler z grzałką i po kłopocie (najtańsze a na pewno skuteczne). Z pewnością bez problemu sporą nadwyżkę prądu w nim "utopisz". Pamiętaj - nie wykorzystana energia z PV po 365 dniach przepada!
    Mnie to groziło i kupiłem klimy do grzania domu (patrz w stopce). Gazu zużyłem od 29.11.2018 r. 263 m3, z czego w pierwszym miesiącu używania chyba aż 132 m3. Wodę grzeję prądem, a nie gazem (od połowy miesiąca PC).

    Ja kiedyś, gdy miałem robić bufor do c.o. kupiłem 4 bojlery Galmet po 140 l. każdy z grzałką i wężownicą. Nie zamontowałem, bo plany zmieniły się z sezonu na sezon.
    Być może że ze dwa zamontuję do PC, a 2 na pewno wystawię na OLX. Nie wiem ile są warte, ale jeśli dostanę po 200 zł. to będę zadowolony.
    Gdybyś był z mojej okolicy to już jutro mógłbyś być nowym posiadaczem bojlera jeszcze nie wyjętego z foli fabrycznej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22

    Domyślnie

    Ja też w prosty sposób chcę wykorzystać nadwyżki z PV. Do zbiornika galmet z dwiema wężownicami ( kiedyś chciałem założyć solary) mogę wpiąć w miejsce anody pośrodku zbiornika lub w miejsce otworu rewizyjnego na dole zwykłą grzałkę z termostatem.
    Ja na początku wybrałem 3 kw w miejsce anody. Zobaczę jaki będzie komfort i zużycie prądu. Ewentualnie zwykłym włącznikiem czasowym można zrobć podgrzewanie elektryczne za dnia a wieczorem i w nocy normalnie gazem ziemnym.
    Mój zbiornik ma 300 litrów.

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    @michalsiak

    Też się na tym zastanawiałem ale ..... Nie boisz się wyciągać anodę ze zbiornika? Anoda ma bardzo niewielką średnicę gwintu co z doborem grzałki?
    Otwór rewizyjny jest u Ciebie widoczny czy ukryty pod płaszczem?
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  4. #24

    Domyślnie

    @mariooo
    Dzwoniłem do producenta zasobnika (Galmet) i tam doradca właśnie mi podpowiedział, że w miejsce anody - gwint 6/4 lub z jakąś przejściówką na dole w otworze rewizyjnym jeżeli chcę grzać cały zbiornik.

  5. #25

    Domyślnie

    Zastanawiam się tylko na mogą grzałki. Czy 3 kw wystarczy? Mocniejsze są już trójfazowe no i sporo droższe.
    Zasobnik 300 litrów.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Ok. ale co się stanie ze zbiornikiem bez anody?? W zasadzie mój używany jest od 12 lat - więc pewnie długo nie pociągnie
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalsiak Zobacz post
    Ja też w prosty sposób chcę wykorzystać nadwyżki z PV. Do zbiornika galmet z dwiema wężownicami ( kiedyś chciałem założyć solary) mogę wpiąć w miejsce anody pośrodku zbiornika lub w miejsce otworu rewizyjnego na dole zwykłą grzałkę z termostatem.
    Ja na początku wybrałem 3 kw w miejsce anody. Zobaczę jaki będzie komfort i zużycie prądu. Ewentualnie zwykłym włącznikiem czasowym można zrobć podgrzewanie elektryczne za dnia a wieczorem i w nocy normalnie gazem ziemnym.
    Mój zbiornik ma 300 litrów.

    michalsiak
    Przy tej mocy PV , o której pisałeś nie montuj grzałki 1 fazowej 3kW , bo będziesz stratny na bilansowaniu międzyfazowym ( niby nie dużo w skali roku , ale zawsze ...skoro chcesz urwać cokolwiek to grosz do grosza... ). Zwykle produkcji będzie około 2kW na fazę , czyli podczas pracy tej grzałki o której wspomniałeś , cały czas będzie dobierać 1kW z sieci - dziennie będzieśz w plecy z 2/3 kWh.
    Zamontuj grzałkę 3F 3x1kW lub 3x1,5 i dołóż regulator mocy ,wtedy będzie zjadać 1kW z PV i jeszcze zostanie mocy na potrzeby domu , ja tak mam przy PV 6kWp , kręcę sobie regulatorami w zależności od produkcji i zużycia w domu , chociaż najczęściej są ustawione na 1kW i zagrzewają mi wodę w zbiorniku 500L w jakieś 3h z temp 40 do 55 stopni .
    Przy produkcji np 35 kWh i zużyciu dziennym 20/25 kWh miałem pobory zza licznika rzędu 10-15kWh , posprawdzałem co wisi na , której fazie , kilka urządzeń przeniosłem na inne by nie pracowały w tym samym czasie na tej samej i pobory zza licznika spadły poniżej 10Kwh nawet tylko do 5kWh , reszta to zużycie własne.
    W fajny sposób można zarządzać wł/wył za pomocą gniazdek wi-fi (sztuka za 50-70zł) przez smartfona .zaraz wrzucę screena . zużycie prądu u mnie to średnio 10kWh/doba .

    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 01-08-2019 o 10:29
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dałbym jak najniżej grzałkę jak najniższej mocy.
    Jeżeli ktoś zużywa dziennie 100l CWU o temperaturze 55* to potrzebuje do jej ogrzania jakieś 5,5kWh dziennie. Czyli 550W przez 10 godzin.
    Można też kombinować z regulatorem mocy - ale to spory wydatek.

    To przy założeniu, że produkujesz w drogiej strefie więcej, niż po uwzględnieniu rozliczenia zużyjesz. Bo jak masz dylemat czy grzać CWU prądem za trzydzieści kilka groszy i mniej dokupywać na inne cele po sześćdziesiąt kilka - to nie ma sensu grzać prądem z PV w czasie drogiej strefy.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Można też kombinować z regulatorem mocy - ale to spory wydatek.

    .
    kupiłem takie 3 sztuki https://allegro.pl/oferta/regulator-...ions:buyerCart czy to drogo ? Przesyłka za free , bo mam pakiet smart.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    kupiłem takie 3 sztuki https://allegro.pl/oferta/regulator-...ions:buyerCart czy to drogo ? Przesyłka za free , bo mam pakiet smart.
    Miałem na myśli takie, które automatycznie regulują moc w zależności od produkcji i wykorzystania prądu PV.
    Jak trzeba biegać i kręcić potencjometrem jak najdzie chmurka, to niewielki z niego pożytek.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Miałem na myśli takie, które automatycznie regulują moc w zależności od produkcji i wykorzystania prądu PV.
    Jak trzeba biegać i kręcić potencjometrem jak najdzie chmurka, to niewielki z niego pożytek.
    mam ustawione raczej na stałe ~1kW , tyle zwykle płynie na fazę z mojej PVki , jak zachodzi chmura raz na jakiś czas to nie reguluję i nie wyłączam , przy takiej pogodzie jak dziś lekko pochmurnie , między 11 , a 16tą mam te 3Kw (dziś od 2,4 do 4,2) , a w tym czasie zagrzeje co potrzebuję (3h) reszta do dyspozycji na gotowanie pranie , zmywarke i w magazyn też coś wpada . Mnie takie rozwiązanie pasuje .

    Jedyne co reguluję to gdy np chodzi pralka (L3) i zmywarka (L2) to w tym czasie grzeję tylko grzałką z L1 . Gdy tamte urządzenia skończą swoje to wtedy 'pyk' z telefonu i leci grzałka na wolnej już fazie . Żadne to utrudnienie życia .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 01-08-2019 o 11:48
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    mam ustawione raczej na stałe ~1kW , tyle zwykle płynie na fazę z mojej PVki , jak zachodzi chmura raz na jakiś czas to nie reguluję i nie wyłączam
    To jaki pożytek z takiego regulatora, co nie reguluje? Trzeba było kupić grzałkę 1kW.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jaki pożytek z takiego regulatora, co nie reguluje? Trzeba było kupić grzałkę 1kW.
    a jaki jest pożytek z pisania dla samego pisania ?
    To pytanie retoryczne.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    kupiłem takie 3 sztuki https://allegro.pl/oferta/regulator-...ions:buyerCart czy to drogo ? Przesyłka za free , bo mam pakiet smart.
    Też o czymś podobnym myślałem, ale tylko dobrej klasy wattrouter tak na prawdę pozwolił by uzyskać sensowne rozliczenie (proporcjonalne z proporcji zużycia) u mojego Operatora.
    Uwzględniając, że koszt dorzucenia 1 kWp w moim wypadku jest znacznie niższy od wattrouter`a rozbudowałem PV.

    Jeszcze do niedawna, gdy grzałem c.w.u grzałką 2 kW to tylko parę minut (i to nie zawsze) grzała po 15-tej, zaczynając od 13-tej.

    Teraz PC chodzi poniżej 1 h, więc daleko jej do zapełnienia całego "okienka" taryfy nocnej w czasie dnia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Moim zdaniem najprościej to kupić najsłabszą grzałkę, nawet taka 1f. Bojler dogrzewać wtedy kiedy jest największy uzysk z PV czyli 12-15. Żeby nie bawić się w jakieś śmieszne termostaty to chyba najwygodniej kupić inteligentne gniazdko pod wifi i w aplikacji sobie ustawić włączenie np o 12 a wyłączenie o 15, no i kolejne włączenia np na 40 min żeby podgrzać wodę wieczorem czy coś. To już zależy kto kiedy potrzebuje.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Żeby nie bawić się w jakieś śmieszne termostaty to chyba najwygodniej kupić inteligentne gniazdko pod wifi i w aplikacji sobie ustawić włączenie np o 12 a wyłączenie o 15, no i kolejne włączenia np na 40 min żeby podgrzać wodę wieczorem czy coś. To już zależy kto kiedy potrzebuje.
    Do tego to wystarczy tradycyjny programator. Może nie taki mechaniczny (z wciskanymi zapadkami dookoła tarczy), bo przestaje chodzić jak jest zanik prądu, a elektroniczny. I jak ktoś ma G12 to lepiej go ustawić w taniej strefie - nawet, jak pociągnie prąd z sieci, to i tak lepiej odebrać 80% w drogiej strefie, niż zapłacić za grzanie bojlera w drogiej.

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego to wystarczy tradycyjny programator. Może nie taki mechaniczny (z wciskanymi zapadkami dookoła tarczy), bo przestaje chodzić jak jest zanik prądu, a elektroniczny. I jak ktoś ma G12 to lepiej go ustawić w taniej strefie - nawet, jak pociągnie prąd z sieci, to i tak lepiej odebrać 80% w drogiej strefie, niż zapłacić za grzanie bojlera w drogiej.
    Jasne że można, ale sonoff basic kosztuje na promocji 17zł.
    Sonoff Basic to moduł 1-kanałowego przełącznika. Sterowany za pomocą głosu, przycisków na obudowie lub WiFi za pomocą aplikacji eWeLink. Umożliwia sterowanie urządzeniami domowymi zasilanymi z sieci 230 V o mocy 2200 W.
    Za ciut więcej można kupić takie coś co pomierzy prąd narysuje wykres i zliczy ile KWh poszło z gniazdka. Podejrzewam że programator jest droższy
    Osobiście się tym nie bawiłem (jeszcze) ale w aplikacji to można ustawić że się włączy w nocy czy w okienku czy kto jak tam chce. Dziś te smart gadżety kosztują mniej niż te programatory.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Od pewnego czasu działa u mnie instalacja PV (7,04kW), planuję ją jeszcze rozbudować do 8,32kW. Dom ogrzewany jest gazem i w przyszłym sezonie grzewczym będę się wspomagał klimatyzatorem. Instalacja już jest przewymiarowana (roczne zużycie na poziomie 5200 kWh), a będzie jeszcze bardziej - fakt, że wcześniej nie było klimatyzacji.

    Pompa ciepła do ogrzewania i podgrzania cwu nie wchodzi w grę, ponieważ mam instalację grzejnikową a nie podłogową.

    Pojawia się pytanie jak zoptymalizować c.w.u? Aktualnie na 3 osoby + goście mam zasobnik 120l. W okresie letnim na gotowanie i podgrzewanie wody, zużywam ok 38 m3. miesięcznie. Przyjmując, że podobnie jest przez cały rok to na podgrzanie cwu wydaję ok 700-800 zł.

    Jak obniżyć te wydatki - zakładając, że mam dodatkową energię z PV do wykorzystania?

    jeżeli to zły wątek to podpowiedzcie gdzie mam pytać.
    Wracając do głównego tematu to ja mam podobny dylemat i podobne warunki techniczne i zużycie prądu (ok. 3600 kWh rocznie, grzanie głównie kominkiem, 13-letni kondensat ze zasobnikiem 120 litrów, grzejniki i zero podłogówki itp, itd.) z tym,że u mnie potencjalne korzyści mogą być większe bo grzeje propanem z butli. Zużycie propanu w miesiącach letnich wynosi ok. 10-11 m3 ale ostatnio rozpocząłem ostrą walkę ze śmierdząca wodą i pompa od cyrkulacji CWU pracuje cały czas wiec straty są większe i zużycie wzrosło do 14-15 m3 (rachunki w miesiącach letnich 160-220 pln/miesiąc). Też sobie wymyśliłem,że można zmniejszyć zużycie gazu własnie używając elektryki z PV (planuję zainstalować instalację PV o maks. mocy 10 kW). Juz wiem,że nie da się zamontować grzałki w moim 13-letnim piecu więc muszę dokupić bojler elektryczny. Co prawda przedstawiciel jednej z firm oferujących PV namawiał mnie na kocioł elektryczny i dogrzewanie całego domu prądem ale boję się rzucić na głęboką wodę . Zobaczę jak ta PV będzie hulać i ile mam nadwyżki prądu. Tymczasowo, jak napisałem wyżej chcę dołożyć bojler elektryczny i zawór trójdrożny (mam nadzieję,że dobrze napisałem) Przetestuje grzanie elektryczne w moich warunkach. A jak spadnie mi drastycznie zużycie propanu to może Gaspol zmięknie i wynegocjuję lepsze warunki a być może całkowicie zrezygnuję z usług tej firmy.
    Ostatnio edytowane przez duke-R ; 21-08-2019 o 17:10

  19. #39

    Domyślnie

    Grzanie wody prądem to całkiem spoko rozwiązanie. JEst kilka filmów na Youtube gdzie ludzie zrobili prostą instalację z paneli używanych i sterownika i działa to cały rok - https://www.youtube.com/watch?v=Me9QCxsmrJs
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    W końcu wykonałem pierwszy krok i zamontowałem podgrzewacz w kuchni (10l z grzałką 1200W). Specjalnie większego zużycia prądu nie widzę - 3-4 razy pik do podgrzania tej małej ilości wody. Zobaczę po miesiącu jak będzie wyglądać zużycie gazu. Kupiłem dość drogi podgrzewacz i z akcesoriami do podłączenia kosztowało mnie to 520 zł.
    Ostatnio edytowane przez mariooo ; 25-08-2019 o 09:54
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony