dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 86
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Zakładam, że z tyt posiadania klimatyzatora, którego nie było przed montażem PV) zużycie wzrośnie o 500kWh w roku (chłodzenie). Chcę wykorzystać jednostkę zimą do ogrzewania. .
    Jak policzyć szacunkowe zużycie energii z klimy, która ma być wykorzystywana do chłodzenia w lecie i grzania w zimie? Mam już jedną klimę na parterze o mocy 5.2/5.8 -opis: Capacity (cool/heat: 5.2/5.8 W).
    Na górę chce dopiero zamontować klimę.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Jak policzyć szacunkowe zużycie energii z klimy, która ma być wykorzystywana do chłodzenia w lecie i grzania w zimie? Mam już jedną klimę na parterze o mocy 5.2/5.8 -opis: Capacity (cool/heat: 5.2/5.8 W).
    Na górę chce dopiero zamontować klimę.
    Dobrym wyjściem jest podlicznik pod klimę oraz śledzenie dobowego zużycia energii w różnych porach roku. Tani licznik to 21 zł 12EA5gw 5/60A PAFAL, lub droższy np. Orno.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Mała aktualizacja. Przez ostatnie 2 miesiące po przejściu na ogrzewanie elektryczne w łazienkach , podgrzewanie wody w kuchni małym bojlerem i dogrzewanie poddasza klimą, zużycie gazu spadło za ten okres o:

    47% vs 2018
    40% vs 2017
    51% vs 2016

    Zobaczymy co pokarzą kolejne okresy rozliczeniowe.
    Ostatnio edytowane przez mariooo ; 15-10-2019 o 08:06
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fistach85

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-456
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalsiak Zobacz post
    @mariooo
    Dzwoniłem do producenta zasobnika (Galmet) i tam doradca właśnie mi podpowiedział, że w miejsce anody - gwint 6/4 lub z jakąś przejściówką na dole w otworze rewizyjnym jeżeli chcę grzać cały zbiornik.
    Ja nie mam otworu rewizyjnego w Buderusie Logamax SM200/5 i wchodzi jedynie w gre montaz w miejsce anody.
    Czy jest to polecana metoda? w koncu do czegos sluzy ta anoda. Nie bedzie problemu z korozja po podmianie na grzalke?

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez fistach85 ; 29-10-2019 o 13:21

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Mała aktualizacja. Przez ostatnie 2 miesiące po przejściu na ogrzewanie elektryczne w łazienkach , podgrzewanie wody w kuchni małym bojlerem i dogrzewanie poddasza klimą, zużycie gazu spadło za ten okres o:

    47% vs 2018
    40% vs 2017
    51% vs 2016

    Zobaczymy co pokarzą kolejne okresy rozliczeniowe.
    To masz co porównywać.

    Ja mam gaz od 29.11.2018 r. i w grudniu zużyłem 132 m3 gazu. W grudniu zostały uruchomione kolejne 2 klimy (2 już były).

    Od stycznia do 20 maja zużyłem 263 - 132 = 131 m3 gazu, bo pracowały głównie klimy.
    W nowym sezonie nie było jeszcze potrzeby włączania gazu. Gaz w taryfie W-2 jest tańszy od prądu. Oczywiście nawet jak się nie używa abonament trzeba płacić.

    Nie mam kuchni gazowej, tylko indukcyjną. Wodę też grzeję przy pomocy prądu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To masz co porównywać.

    .
    Tak mam sporo danych z poprzednich lat, dlatego widzę różnice. W domu mam zamontowane sterowanie ogrzewaniem dla każdego pomieszczenia osobno (czujniki temp + głowice na obwodach). Przy grzaniu klimą irytuje mnie ciągłe jej uruchamianie.

    O ile grzejniki elektryczne można zaprogramować chociażby na inteligentnych gniazdkach, to na klimę nie mam sposobu.
    Chodzi mi o układ reagujący autonomicznie na zmianę temperatury w pomieszczeniu.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    mam ustawione raczej na stałe ~1kW , tyle zwykle płynie na fazę z mojej PVki , jak zachodzi chmura raz na jakiś czas to nie reguluję i nie wyłączam , przy takiej pogodzie jak dziś lekko pochmurnie , między 11 , a 16tą mam te 3Kw (dziś od 2,4 do 4,2) , a w tym czasie zagrzeje co potrzebuję (3h) reszta do dyspozycji na gotowanie pranie , zmywarke i w magazyn też coś wpada . Mnie takie rozwiązanie pasuje .

    Jedyne co reguluję to gdy np chodzi pralka (L3) i zmywarka (L2) to w tym czasie grzeję tylko grzałką z L1 . Gdy tamte urządzenia skończą swoje to wtedy 'pyk' z telefonu i leci grzałka na wolnej już fazie . Żadne to utrudnienie życia .
    Docelowo ponieważ pewnie będe wymieniał w przyszłym roku piec gazowy myślę o wspomaganiu ogrzewania gazowego prądem, z tym że raczej tylko wspomaganiu a nie zastąpieniu, jesli tak to pewnie dołożę wtedy jeszcze dodatkowe 1,5kW na dach

    Witam,
    Mocno mnie zaintrygowałeś tym przełączaniem, co do zasady rozumiem oczywiście kwestie faz ale nigdy sie nad tym nie szczegółowo zastanawiałem bo nie było potrzeby które urządzenia są na której fazie, podpowie mi ktoś jak ustalić jak to ustalić co bierze prąd z której fazy?

    INFO co do instalacji: dom jednorodzinny, instalacja 2 i 3 fazowa, z 3-fazowej zasilany tylko piekarnik i gniazdo 380V w garażu (praktycznie nie używane)
    Instalacja fotowoltaiczna od początku listopada 2019 - 5,04kW,z falownikiem trójfazowym podpiętym własnie pod to gniazdo 380V. Mam jakoś też wrażenie, jakbym gdzieś się "gubiła" jedna faza z wytwarzanego przeze mnie prądu - ale to juz inny problem na późniejszy wątek, może fachowcy z Innogy jak montowali mi licznik dwukierunkowy (NORAX 3) którejś nie podłączyli?

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    podpowie mi ktoś jak ustalić jak to ustalić co bierze prąd z której fazy?
    Wyłączasz bezpiecznik i to co nie działa jest z tej fazy

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    Mam jakoś też wrażenie, jakbym gdzieś się "gubiła" jedna faza z wytwarzanego przeze mnie prądu - ale to juz inny problem na późniejszy wątek, może fachowcy z Innogy jak montowali mi licznik dwukierunkowy (NORAX 3) którejś nie podłączyli?
    A skąd takie wrażenie? i jak to odczuwasz?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    Instalacja fotowoltaiczna od początku listopada 2019 - 5,04kW,z falownikiem trójfazowym podpiętym własnie pod to gniazdo 380V. Mam jakoś też wrażenie, jakbym gdzieś się "gubiła" jedna faza z wytwarzanego przeze mnie prądu - ale to juz inny problem na późniejszy wątek, może fachowcy z Innogy jak montowali mi licznik dwukierunkowy (NORAX 3) którejś nie podłączyli?
    Zapraszasz elektryka na przegląd (i tak masz obowiązek robić to co 5 lat). Wytłumaczy, jak schemat przekłada się na opisy w rozdzielnicy i na rzeczywistość. Pomierzy, sprawdzi i odpowie na pytania.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx
    podpowie mi ktoś jak ustalić jak to ustalić co bierze prąd z której fazy?
    gdybyś miał taki podlicznik https://allegro.pl/oferta/licznik-pr...mid-8515852336 to diody na nim ładnie wskazuja , która faza jest obecnie obciążona . Wtedy ustalasz bez problemu co gdzie wisi .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    Mam jakoś też wrażenie, jakbym gdzieś się "gubiła" jedna faza z wytwarzanego przeze mnie prądu - ale to juz inny problem na późniejszy wątek, może fachowcy z Innogy jak montowali mi licznik dwukierunkowy (NORAX 3) którejś nie podłączyli?
    Trzeba pomierzyć napięcia.

    Część falowników 3-fazowych pracuje tylko gdy do falownika są podłączone wszystkie fazy.
    Wiele informacji o pracy PV można odczytać z falownika - napięcia na poszczególnych fazach, prąd dostarczany do sieci, prądy i napięcia po stronie DC.
    Spotkałem się z tym, że falownik nie produkował prądu na jednej z faz (uszkodzenie na jednym z wejść po stronie DC).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ewentualnie z kodów OBIS licznika ZE można wyczytać obciążenie mocniejszymi urządzeniami . Włącz jedno konkretne urządzenie i sprawdz kody 31.7.0 (L1) , 51.7.0 (L2) , 71.7.0 (L3) , jednak obciążenie zobaczysz w Amperach. To już coś Ci uwidoczni .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    dziękuję za tak dużą ilość odpowiedzi!!

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wyłączasz bezpiecznik i to co nie działa jest z tej fazy
    A skąd takie wrażenie? i jak to odczuwasz?
    a takie mam wrażenie, że jakoś tak mało ten licznik ZE pokazuje w stosunku do tego co pokazuje falownik, a dokładniej praktycznie idealnie 50% i to w skali miesiąca! Rozumiem, bieżące zużycie, warunki pogodowe ale tak akurat połowę? Przez prawie cały miesiąc?
    Dzisiaj przed południem testy robiłem polegające na tym, ze przy minimalnym obciążeniu domu (prawie wszystko wyłączone) sprawdzałem czy pobierany jest z sieci prą (nie był) i jak się ma wyprodukowany prąd z falownika do tego wysyłanego do sieci. Przy 6 pomiarach co pół godziny okazało się, że róznica pomiędzy wskazaniem falownika a wysyłaną mocą do sieci jest ok. 100-150W więc jak najbardziej OK by mi pasowało ale potem na końcu gdzieś mi się 1KW zgubił i to może byc rzeczywiście tak, że jakieś urządzenie jest na którejś fazie i zżera - o ile dobrze to rozumiem (wiedzę z elektryki jakąś mam ale raczej praktyczna a nie teoretyczną i to na poziomie tylko domowym)
    Porobię jeszcze kilka innych testów i się okaże ale chyba podstawowa sprawa to ustalenie jakie urządzenia na jakiej fazie
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zapraszasz elektryka na przegląd (i tak masz obowiązek robić to co 5 lat). Wytłumaczy, jak schemat przekłada się na opisy w rozdzielnicy i na rzeczywistość. Pomierzy, sprawdzi i odpowie na pytania.
    Całkiem prawdopodobne, że tak zrobię ale dobrze by pewnie było znaleźć takiego co ma też trochę doświadczenia z PV, znam naprawdę rozgarniętego elektryka (robił mi całą, naprawdę wymagającą instalację w mieszkaniu) i być może skorzystam z jego wiedzy. Do takiego z ogłoszenia to nie bardzo mam zaufanie bo albo obieca przyjechać za tydzień, skauje jak za zboże i niewiele powie albo w ogóle nie przyjedzie - masakra teraz z tymi fachowcami

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    gdybyś miał taki podlicznik https://allegro.pl/oferta/licznik-pr...mid-8515852336 to diody na nim ładnie wskazuja , która faza jest obecnie obciążona . Wtedy ustalasz bez problemu co gdzie wisi .
    Dzięki za info - tani i prosty ale nie bardzo mam już gdzie go "wpiąć" bo skrzynke rozdzielczą mam już prawie zabudowaną i wszystko poplombowane a w dodatku jak już bym zainwestował to raczej w jakis podlicznik z dostępem elektronicznym/pamięcią tak aby nie spisywac tych danych a żeby się "zbierały" same - ot taka fanaberia
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Ewentualnie z kodów OBIS licznika ZE można wyczytać obciążenie mocniejszymi urządzeniami . Włącz jedno konkretne urządzenie i sprawdz kody 31.7.0 (L1) , 51.7.0 (L2) , 71.7.0 (L3) , jednak obciążenie zobaczysz w Amperach. To już coś Ci uwidoczni .
    Kody jakie licznik i które pokazuje licznik ZE to pewien standard tj:
    1.8.0 (1.8.1) - wiadomo energia pobrana,
    2.8.0 (2.8.1) - energia wytworzona/przesłana do sieci
    oraz dodatkowo 5.8.0 - jakas bierna czy coś takiego nie bardzo wiem co to jest
    8.8.0 - suma energii 1.8.0 i 5.8.0
    Nie mam czegoś takiego jak 31.7.0, 51.7.0 i 71.7.0 więc nie bardzo wiem o co chodzi.
    Szukałem gdzieś w necie manuala do tego licznika NORAX 3 ale nie znalazłem - może instrukcja do niego by rozwiązała sprawę?
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx Zobacz post
    dziękuję za tak dużą ilość odpowiedzi!!
    No masz rację - warto mieć coś co da się podejrzeć - ja mam coś takiego i jest ok
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podgląd.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	437733
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwx
    Dzięki za info - tani i prosty ale nie bardzo mam już gdzie go "wpiąć" bo skrzynke rozdzielczą mam już prawie zabudowaną i wszystko poplombowane a w dodatku jak już bym zainwestował to raczej w jakis podlicznik z dostępem elektronicznym/pamięcią tak aby nie spisywac tych danych a żeby się "zbierały" same - ot taka fanaberia
    to jest licznik impulsowy , nie dość ,że diodami pokaże Ci , która faza jest obciążona to za jego pomocą i jeszcze jednego pudełka (razem około 500zł) możesz wysyłać na stronę internetową dane produkcji pv , zużycia domu . Dokładając czujniki temperatury można monitorować je w domu czy na zewnątrz lub w zbiorniku CWU . Można tez podłączac kolejne podliczniki i obserwowac zużycie np PC .

    Przykład https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=13#/sumapv



    Cytat Napisał dwx
    Nie mam czegoś takiego jak 31.7.0, 51.7.0 i 71.7.0 więc nie bardzo wiem o co chodzi.
    ZE wychodzą z założenia ,że im mniej wiesz tym mniej pytań bedziesz zadawał mając wątpliwości patrząc na te dane , dlatego ich nie udostepniają ( kwestia oprogramowania) ale liczniki te dane rejestrują .

    Masz parametr 1.7.0 i 2.7.0 ? chwilowe pobieranie i oddawanie , Tak mógłbys zweryfikować ile produkuje inwerter , a ile w danej chwili leci do sieci . . Co prawda teraz zimą gdy produkcji bywa mniej niż 1kWh dziennie , to takie testy nie maja chyba sensu .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 03-12-2019 o 20:17
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    .... ZE wychodzą z założenia ,że im mniej wiesz tym mniej pytań bedziesz zadawał mając wątpliwości patrząc na te dane , dlatego ich nie udostepniają ( kwestia oprogramowania) ale liczniki te dane rejestrują .

    Masz parametr 1.7.0 i 2.7.0 ? chwilowe pobieranie i oddawanie , Tak mógłbys zweryfikować ile produkuje inwerter , a ile w danej chwili leci do sieci . . Co prawda teraz zimą gdy produkcji bywa mniej niż 1kWh dziennie , to takie testy nie maja chyba sensu .
    też mam takie wrażenie, że najchetniej to by się w ogóle jakąkolwiek informacją nie dzielili. Najciekawsze jest też to, że na pewno zbieraja pełne dane ale dostępu np. pracownicy BOK do tego nie mają - jakaś wiedza tajemna z tego się robi.
    Dlatego BARDZO CHĘTNIE bym monitorował swoim urządzeniem to co mnie rozlicza - i tak jak była wczesniej propozycja co do licznika to chyba bardziej bym się skłaniał ku czemus takiemu.
    https://allegro.pl/oferta/zamel-licz...faz-8270035255
    Mam w domu urządzenia supli i bardzo dobrze się sprawują
    A odpowiadając na pytanie - nie mam tych parametrów 1.7.0 i 2.7.0 - to by rzeczywiście dało mi odpowiedź na to o co pytam chociaz oczywiście nie archiwizowało danych
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  18. #58
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    jakbym sobie porozwiązywał te wątpliwości z fazami to rzeczywiście wtedy wiedziałbym dokładniej ile mocy mam faktycznie do dyspozycji i można by mysleć o wspomaganiu ogrzewania. Inna rzecz, że się pewnie to okaże dopiero po sezonie letnim - na dzisiaj to mikrutko z nadmiarem - słoneczko za nisko i za chmurami!!
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Nad wspomaganiem ogrzewania nie masz co się zastanawiać , bo co chcesz zasilać jak z dachu czasem leci 300W , czy nawet mniej , jak podzielisz to na 3F to ledwo na oświetlenie i tv wystarczy (moj tv łyka 300/350W)
    To co zbierzesz w lecie z nadprodukcji , bedzie rozliczane zimą niezależnie od tego na której fazie będziesz pobierał i możesz pobrać nawet z jednej fazy całość magazynu . Znaczenie obciążenia faz ma tylko wtedy gdy jest duża produkcja by zoptymalizować zużycie i nie pobierać zza licznika swojej energii , bo przekraczasz poborem , produkcję .
    Na bilansowaniu międzyfazowym ZE nas łupią , ale wyszło w wątku na elektrodzie ,że to jest nasza strata w granicach 50zł , także nie jest to majątek , ale dla ZE , jak to się mówi ziarnko do ziarnka ...zbierze się już sumka . Czasem optymalizacja zużycia kosztuje więcej , ja np na gniazdka wifi do syterowania grzałkami CWU wydałem jakieś 140zł + regulator mocy grzałek 25zł . Swego czasu był duży szum wokół wattrouter'ów , ale one kosztuja 1000/1500zł , także nigdy się nie zwróci . W zimowy dzień (grudzień styczeń,) pewnie nie zobaczysz nawet przy bezchmurnym niebie więcej jak 2 kW w szczycie produkcji , a dzień krótki . Także , jak wspomniałem 'nic' tym nie wspomożesz na bieżąco .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dwx
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-133
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Nad wspomaganiem ogrzewania nie masz co się zastanawiać , bo co chcesz zasilać jak z dachu czasem leci 300W , czy nawet mniej , jak podzielisz to na 3F to ledwo na oświetlenie i tv wystarczy (moj tv łyka 300/350W)
    To co zbierzesz w lecie z nadprodukcji , bedzie rozliczane zimą niezależnie od tego na której fazie będziesz pobierał i możesz pobrać nawet z jednej fazy całość magazynu . Znaczenie obciążenia faz ma tylko wtedy gdy jest duża produkcja by zoptymalizować zużycie i nie pobierać zza licznika swojej energii , bo przekraczasz poborem , produkcję .
    .
    No tak oczywiście - w zimie niewiele by to dało bo produkcji niewiele musiałbym jeszcze ze 3x taką powierzchnię paneli połozyć żeby wystarczyło a wiadomo zimą to i dłużej przed TV a i o wiele więcej idzie na oświetlenie całego domu.
    Jedyne co to nadprodukcja letnia ale ile rzeczywiście tego będzie to sie dopiero okaże, a pewnie najłatwiej bedzie klimatyzator i tak załozyć bo o tym też myślałem. Ogrzewanie mam gazowe a latem to tylko podgrzewanie wody do mycia więc nie jest źle i gaz wydaje mi się bardziej w sumie opłacalny do podgrzewania. Pozyjemy - to zobaczymy ile tych nadliczbowych kW będzie jak się rok zamknie
    O tym liczniku do faz "sprawdzającym" licznik ZE to mnie bardziej męczy to czy na pewno mam wszystko dobrze/optymalnie podłączone i jak mocno mnie "łupie" ZE Jak nie będę tego wiedział to będą robić co im się żywnie podoba!
    Falownik: ZeverSolar TLC5000, panele LR6-60HPB-315m FullBlack HalfCut, zasilanie trójfazowe; Azymut: 134ES
    Licznik zakładu energetycznego NORAX 3

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony