dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wybija bezpiecznik po ok 20sek.

    Witam
    Zauważyłem, że wybija mi bezpiecznik B16 od gniazda na zewnątrz domu. Instalacja z 2002r. Wybija tylko ten bezpiecznik (różnicówki nie wybija) i dopiero po czasie czyli po ok 20sek kiedy włączę włącznik w budynku puszczający prąd do gniazda. Kable idą na zewnątrz do gniazda (obudowanego i zabezpieczonego) przed domem (sprawdzałem gniazdo i jest suche). Do dziś nie było problemów ale 3 tyg temu zakopywałem rury od nawodnienia. Kopałem "delikatnie" i nie wydaje mi się żebym uszkodził izolację kabli. Dziś dla pewności w miejscach w których przechodziły kable podczas kopania odkopałem je i sprawdzałem czy nie są uszkodzone i wszystkie są ok. Co może być przyczyną, że wybija bezpiecznik po czasie? Patrząc na bezpiecznik podczas wybicia to widać prawie iskrę jakby to było jakieś zwarcie po czasie włączenia włącznika. Czy to może być jednak gdzieś jeszcze uszkodzony kabel? Może gdzieś korzenie drzew uszkodziły kabel ? Gdzie szukać przyczyny?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Prawdopodobnie uszkodzony kabel, ale ja bym zaczął od odkręcenia gniazdka i sprawdzenia czy pomoże - mniej roboty niż wykopywanie kabla, a jest szansa...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Prawdopodobnie uszkodzony kabel, ale ja bym zaczął od odkręcenia gniazdka i sprawdzenia czy pomoże - mniej roboty niż wykopywanie kabla, a jest szansa...
    A najmniej roboty to pomiar rezystancji izolacji L-N i wszystko wiadomo.
    Oczywiście pozostałe pomiary - L-PE oraz N-PE wskazane, chociaż prawnie ten ostatni nie wymagany.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    a podmieniles na probe bezpiecznik ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    a podmieniles na probe bezpiecznik ?
    Nie podmieniałem bezpiecznika, a jest taka możliwość, że bezpiecznik jest uszkodzony? Zanim prąd będzie w gniazdku na zewnątrz mam w domu włącznik, którym włączam prąd do gniazda zewnętrznego. Jak włączę bezpiecznik to prąd mam przy włączniku w domu i wtedy nie wybija bezpiecznika. Dopiero jak włączę włącznik w domu to po ok 20sek. wybija bezpiecznik.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Prawdopodobnie uszkodzony kabel, ale ja bym zaczął od odkręcenia gniazdka i sprawdzenia czy pomoże - mniej roboty niż wykopywanie kabla, a jest szansa...
    A dlaczego bezpiecznik wybija dopiero po pewnym czasie? Czy kabel musiałby być przecięty, żeby wybijało bezpiecznik po czasie, czy zdarta izolacja kabla prądowego i dotykanie do wilgotnej ziemi będzie dawało taki właśnie efekt wybijania bezpiecznika po czasie a nie od razu?
    Analizuję bo już sam nie mam pomysłu gdzie może być uszkodzony ten kabel tym bardziej, że odkopałem miejsca gdzie przechodziłem wykopem i kable są nienaruszone. Nie ma uszkodzonej izolacji przynajmniej tej czarnej zewnętrznej. Zakładam, że wewnątrz też nie są uszkodzone.
    Zastanawiam się ewentualnie czy może korzenie drzewa nie uszkodziły kabla bo dalej przechodzi on obok świerka a to , że wybijanie nastąpiło po tym jak zakopywałem rury nawodnienia to może tylko zbieg okoliczności.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    Dopiero jak włączę włącznik w domu to po ok 20sek. wybija bezpiecznik.
    Zacznij od sprawdzenia, czy w gniazdku nie ma wilgoci.
    Zobacz sobie charakterystykę bezpiecznika - tak są skonstruowane, że duże przekroczenie mocy nominalnej skutkuje wybiciem bezpiecznika od razu. Mniejsze przekroczenia wybijają po jakimś czasie.


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image002.jpg
Wyświetleń:	3381
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	432666  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-07-2019 o 17:39

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    Nie podmieniałem bezpiecznika, a jest taka możliwość, że bezpiecznik jest uszkodzony? Zanim prąd będzie w gniazdku na zewnątrz mam w domu włącznik, którym włączam prąd do gniazda zewnętrznego. Jak włączę bezpiecznik to prąd mam przy włączniku w domu i wtedy nie wybija bezpiecznika. Dopiero jak włączę włącznik w domu to po ok 20sek. wybija bezpiecznik.
    Wszystko może być uszkodzone. To co możesz zrobić bez wiedzy, umiejętności i mierników:
    -Zastanów się- co jest podłączone pod ten bezpiecznik i włącznik- tylko jedno gniazdo zewnętrzne?! Może coś jeszcze- inne gniazdo, lampa, pompa...?
    -Obserwuj licznik ( 20s to dużo czasu)- jeżeli dostaje popędu i kręci jak szalony w momencie załączenia obwodu, to znaczy, że w obwodzie płynie prąd, a zabezpieczenie działa prawidłowo. Nie powtarzaj tego eksperymentu, poszukaj kogoś z doświadczeniem do zlokalizowania usterki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zacznij od sprawdzenia, czy w gniazdku nie ma wilgoci.
    Zobacz sobie charakterystykę bezpiecznika - tak są skonstruowane, że duże przekroczenie mocy nominalnej skutkuje wybiciem bezpiecznika od razu. Mniejsze przekroczenia wybijają po jakimś czasie.
    Mam rozumieć , że mniejsze przekroczenie mocy to jakieś przebicie np. do wilgotnej ziemi (o określonym oporze) i to powoduje , że nie następuje duże przekroczenie mocy (natychmiast jak jest mały opór)? Jeżeli tak to chyba mam pewne przypuszczenia co do usterki.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 19-07-2019 o 19:03

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo75 Zobacz post
    Mam rozumieć , że mniejsze przekroczenie mocy to jakieś przebicie np. do wilgotnej ziemi (o określonym oporze) i to powoduje , że nie następuje duże przekroczenie mocy (natychmiast jak jest mały opór)? Jeżeli tak to chyba mam pewne przypuszczenia co do usterki.
    W takim wypadku zadziałała by różnicówka a podobno taka jest. Jeśli różnicówka jest zainstalowana to zły trop, mikro zwarcie jest między L a N.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    Podpowiedział Ci Elpapiotr co trzeba zrobić. Jeśli róznicówka jest sprawna i prawidłowo podłączona i jej nie wyłącza to zwarcie jest między L i N. Jak kopałeś i "dziabnąłeś" łopatą kabel to z zewnątrz nie zauważysz a w środku uszkodziło izolację i iskrzy powodując wyłączenie nadprądowego ze zwłoką czasową. Pomierz kabel i będziesz wiedział.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony