dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie JAk połączyć dwa gniazdka z włącznikiem światła

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190719_151205.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	432664

    Cześć,

    mam problem z podłączeniem światła w łazience. A że jestem laikiem to mam nadzieję że pomożecie.

    Mam podwójną puszkę w której jest:
    1. na górze włączniki światła
    2. na dole po lewej idzie kabel do gniazdka i z którego idzie prąd
    3. na dole po prawej kabel od gniazka które jest zamontowane w innym miejscu.

    Chcę te trzy elementy ze sobą połączyć tak bym miał prąd i w drugim gniazdku(3) jak i w lampie.

    Zrobiłem to tak że wykonałem mostek z kabla między włącznikiem a gniazdkiem. Problem w tym że o ile prąd w gniazdkach jest, w kablu od światła też ale już sama żarówka się nie zapala(tak ona działa). Dlaczego?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jeśli tak jest jak na zdjęciu to nie ma prawa zapalać się żarówka (obwód musi być zamknięty) nie wspominając o tym że lampa z gniazdkiem nie powinna być łączona.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jeśli tak jest jak na zdjęciu to nie ma prawa zapalać się żarówka (obwód musi być zamknięty) nie wspominając o tym że lampa z gniazdkiem nie powinna być łączona.

    jak zatem połączyć te trzy punkty mając jedno źródło prądu?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waldek33 Zobacz post
    jak zatem połączyć te trzy punkty mając jedno źródło prądu?
    Nie połączyłeś żył N i PE z takimi samymi żyłami przewodu zasilającego, dlatego masz problem. No i należy w takim przypadku zmienić zabezpieczenie tego obwodu na nie większe niż 13 A oraz pamiętać o obowiązkowej obecności RCD w obwodzie.
    Pomijam zakaz łączenia obwodów gniazd wtykowych z obwodami oświetlenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie połączyłeś żył N i PE z takimi samymi żyłami przewodu zasilającego, dlatego masz problem. No i należy w takim przypadku zmienić zabezpieczenie tego obwodu na nie większe niż 13 A oraz pamiętać o obowiązkowej obecności RCD w obwodzie.
    Pomijam zakaz łączenia obwodów gniazd wtykowych z obwodami oświetlenia.

    Masz na myśli N i PE z kabla prowadzącego do lampy? Co to jest RCD?

    skoro nie można, to jak inaczej połączyć te 3 punkty mając jedno żródł prądu?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waldek33 Zobacz post
    jak zatem połączyć te trzy punkty mając jedno źródło prądu?
    Zgodnie z przepisami się tego nie robi, osobny przewód do wyłącznika poprowadzony np z rozdzielnicy. Elpapiotr Ci odpowiedział co zrobić, Z gniazdka w ukladzie z fotografi masz podłączoną tylko fazę do lampy, niebieski od lampy wisi w powietrzu a powinien być podłączony do niebieskiego żo to samo pod warunkiem że ktoś nie podłączył np tego niebieskiego od lampy do kranu Napisz dlaczego to co pokazałeś wygląda właśnie tak jak wygląda, kto to robił,
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7

    Domyślnie

    RCD to wyłącznik ochronny różnicowoprądowy, czyli residual current device, obowiązkowy w nowych instalacjach gniazd wtykowych oraz obwodach oświetlenia łazienek.
    Wymagania na podstawie PN-HD 60364-4-41 oraz PN-HD 60364-7-701 i przepisów wykonawczych do Prawa budowlanego.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony