dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Domek 35 m2 za zgłoszenie

    Witam, moje pytanie dotyczy budowy domku na zgłoszenie o powierzchni 35m2. Planuję zgłosić go bez ocieplenia, a po wybudowaniu ocieplić styropianem. Tak, wiem, że to kombinowanie i omijanie prawa. Czy ktoś może nakazać zburzenie domku, który będzie miał kilkanaście cm więcej niż np. 5mx7m? Dom będzie na działce budowlanej, zamieszkany cały rok (wiem, nie można tak)

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    Witam, moje pytanie dotyczy budowy domku na zgłoszenie o powierzchni 35m2. Planuję zgłosić go bez ocieplenia, a po wybudowaniu ocieplić styropianem. Tak, wiem, że to kombinowanie i omijanie prawa. Czy ktoś może nakazać zburzenie domku, który będzie miał kilkanaście cm więcej niż np. 5mx7m? Dom będzie na działce budowlanej, zamieszkany cały rok (wiem, nie można tak)
    Bez ocieplenia nie dostaniesz odbioru. Kierownik budowy musiałby poświadczyć nieprawdę w dzienniku budowlanym, a na to już jest paragraf. Nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę jeżeli dom nie pokrywa się z tym na co było wydane pozwolenie na budowę czy zgłoszenie.
    Jeżeli dom ma być większy lepiej iść normalnym trybem, też można na zgłoszenie, tylko tyle, że trzeba mieć projekt budowlany, zgodny z miejscowymi wytycznymi.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  3. #3

    Domyślnie

    Znajomy robił domek minimum, a w osobnym kroku przeprowadził termomodernizację.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  4. #4

    Domyślnie

    Ale przy budowie takiego domu nie ma kierownika budowy ani projektu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Znajomy robił domek minimum, a w osobnym kroku przeprowadził termomodernizację.
    Domek miał 35m? Jako rekreacyjny? czyli wymurował a ocieplił kiedy? Wtedy powierzchnia zabudowy była większa niż 35m?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Domek do 35m2 na zgłoszenie nie podlega żadnemu odbiorowi.
    Nie ma kierownika budowy.
    Nie ma geodety.
    Nie ma projektu profesionalnego architekta.
    Nadzór budowlany nie ma tu nic do gadania jeśli warunek 35m2 jest spełniony.
    Ciekawi mnie również to, czy ktoś sprawdza potem co do centymetra ten domek? Czy lepiej wziąć zapas i zrobić mniejszy?
    No i czy ocieplenie go już po wybudowaniu nie będzie miało konsekwencji.

  7. #7

    Domyślnie

    Liczę, że w ten sposób zaoszczędzę na powierzchni użytkowej, choć zdaję sobie sprawę, że naciągam przepisy.

  8. #8

    Domyślnie

    No i właśnie to mnie nurtuje. Może wtedy zrobić kolejne zgłoszenie na ocieplenie?
    Czy ktoś może zabronić mi tam mieszkać na stałe?

  9. #9

    Domyślnie

    Myślałam nad tym, ale dom ma być docelowo na zawsze, a murowany wydaje być się trwalszy.

  10. #10

    Domyślnie

    No i domek ma być zbudowany w miarę możliwości samodzielnie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Prawdopodobnie nie dostaniesz na ten domek adresu (numer domu) bo domy letniskowe numerów nie dostają.
    Listy wtedy do Ciebie nie dojdą, w urzędach takiego miejsca zamieszkanie nie podasz.
    Ja tego nie testowalem, chociaż buduję już 3 taki domek na zgłoszenie na swojej działce, bo mam na niej też dom mieszkalny.
    Zauważam jednak że domki letniskowe mojej okolicy nie mają numerów domu. Jedynie domy mieszkalne je mają.
    A na działkę budowlaną nie można się zameldować? Ewentualnie przekształcić na mieszkalny w późniejszym czasie

  12. #12

    Domyślnie

    Zastanawiałam się na domem z paneli SIP, z płyt OSB i między to styropian.

  13. #13

    Domyślnie

    Ale generalnie nikt nie może zakazać mi tam mieszkać?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Aby się zameldować budynek musi być ujawniony w Ewidencji Gruntów i Budynków. Ty zgłaszasz i podpisujesz wniosek "O ujawnienie zmian w EGiB", lecz zmianę wprowadza się na podstawie dokumentów sporządzonych przez geodetę uprawnionego który obiekt zmierzy, poda powierzchnię zabudowy obliczoną ze współrzędnych budynku , ilość kondygnacji naziemnych i podziemnych, materiał ścian budynku (drewno, mur lub inne) itp. M. in. te dane tworzą kartotekę budynku, każdego budynku.
    Czyli ominiesz geodetę na początku inwestycji budując na zgłoszenie, lecz na finale bez geodety nic nie zrobisz.

  15. #15

    Domyślnie

    To na jakiej zasadzie ludzie meldują się na działkach ROD w chałupach bez wody zimą? Ja chce się zameldować na swojej własnej, budowlanej działce, ewentualnie podawać adres zamieszkania w tym właśnie miejscu. Na działki ROD czy letniskowe też wtedy przychodzi geodeta?

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Z tego co wiem to zameldować można się nawet na pustej działce bez budynku .

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    To na jakiej zasadzie ludzie meldują się na działkach ROD w chałupach bez wody zimą? Ja chce się zameldować na swojej własnej, budowlanej działce, ewentualnie podawać adres zamieszkania w tym właśnie miejscu. Na działki ROD czy letniskowe też wtedy przychodzi geodeta?
    Z tego co wiem, to się nie meldują. Żaden ROD ci się nie pozwoli zameldować. Nie wiem jak z domkami letniskowymi, ale myślę, że jak budynek jest jako rekreacyjny to też się nie zameldujesz.

    Skoro działkę masz budowlaną, to dlaczego nie zbudujesz zgodnie z przepisami? Będziesz musiała mieć projekt i kierownika budowy, ale wtedy nie ogranicza cię 35m2, możesz wykorzystać poddasze, możesz normalnie mieszkać i się zameldować. Koszt projektu takiego małego domku ogarniesz za 2-3 tyś, kiebud do pieczątek to z 1 tyś, geodeta z 1 tyś.. Są to dodatkowe koszty, jeśli planujesz mieszkać tam na stałe to sobie sprawę przemyśl. W budynku rekreacyjnym, jaki chcesz zbudować, zgodnie z prawem mieszkać nie możesz. Wiadomo, nikt nie chodzi po domach i tego nie sprawdza, ale kto wie jak będzie w przyszłości. Wystarczy, że nadepniesz na odcisk sąsiadowi, który "uprzejmie doniesie" i co wtedy zrobisz? Chcesz przez całe życie się stresować?

    Tu masz podobny temat https://forum.muratordom.pl/showthre...o-zamieszkania
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #18

    Domyślnie

    Są przypadki że ludzie są zameldowani na działkach rod. Kierownik budowy będzie sprawdzał jak budujemy? Każdy etap? Czy musi być obecny podczas budowy? Tego właśnie chciałam uniknąć, z kilku tysięcy zrobi się jeszcze więcej. Ale jest to mądra rada jakby nie było.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kierownik budowy zrobi to za co mu zaplacisz (umówisz).
    Za 1 tyś. mój KB przyszedł tylko raz aby, po budowie, wypelnić dziennik budowy potrzebny aby zgłosić zakończenie budowy.
    Po czymś takim dostajesz ze starostwa papier stwierdzający zakończenie budowy.
    A badania gruntu, geodeta, jakieś pozwolenie, to się już robi 10 tys.

  20. #20

    Domyślnie

    Dlatego właśnie założyłam ten temat, chcę uniknąć tego wszystkiego tylko wybudować i mieszkać w małym domku.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony